dolar uçuyor

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan dolar uçuyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,239 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı dolar uçuyor
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan donkişot

Kulleteyn

Felsefe.net
Yeni Üye
Dolar şuan 5,26. Kenarda köşede birikimim olsaydı, gözümü kırpmadan 5,26'dan dolar alırdım. Aralık ayında FED'in faiz arttırımı var 2. haftasında yamulmuyorsam. Herşey iyiye gitse bile, FED'in dünyaya bu sene içinde atacağı son bu kazık ile, dolar tekrar TL karşısında 5,70lerin üzerini görecektir.

Bir diğer TL'nin değerini düşürecek olay ise, yeni yılda emekli, memur, işçi (asgari ücret) maaşlarına yapılacak olan minimum %25'lik zam. Bu da TL'nin değerini ortalama 25-30 kuruş düşürecektir. Oldu sana 6TL.
E seçim arefesi. Seçmeni satın alamayan parti, kaybeder. Bununda bir etkisi olacaktır. Kısaca ben Dolar'ı TL'nin karşısında en geç şubat ayında 6,20-30 görüyorum.

YTD diyeyim de, iyice düşünün. :p

ls2

Kahin
Onursal Üye
hadi bakalım, izleyelim görelim ne olacak :)

ekonomiden hiç anlamam ama battık batıyoruz muhabbeti yüzünden ve durgunluk yüzünden bu ara takipteyim. ayağımı denk almak için..

Kulleteyn

Felsefe.net
Yeni Üye
Orta gelirlinin korkmasını gerektirecek bir durum yok hocam. Güncel kur ile tek başına yaşayan biri için aylık 3000-5000 arası gelir ile kimse etkilenmez bu senaryoda. Olan yine "asgari" yaşayan insanlara olacak. Seçimi de zaten bu insanlar belirlemiyor muydu ? Efso bir Mart ayı geçireceğiz, o kesin. :D

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Dolar şuan 5,26. Kenarda köşede birikimim olsaydı, gözümü kırpmadan 5,26'dan dolar alırdım. Aralık ayında FED'in faiz arttırımı var 2. haftasında yamulmuyorsam. Herşey iyiye gitse bile, FED'in dünyaya bu sene içinde atacağı son bu kazık ile, dolar tekrar TL karşısında 5,70lerin üzerini görecektir.

Bir diğer TL'nin değerini düşürecek olay ise, yeni yılda emekli, memur, işçi (asgari ücret) maaşlarına yapılacak olan minimum %25'lik zam. Bu da TL'nin değerini ortalama 25-30 kuruş düşürecektir. Oldu sana 6TL.
E seçim arefesi. Seçmeni satın alamayan parti, kaybeder. Bununda bir etkisi olacaktır. Kısaca ben Dolar'ı TL'nin karşısında en geç şubat ayında 6,20-30 görüyorum.

YTD diyeyim de, iyice düşünün. :p

Dikkat ettiyseniz dövizle sözleşme yasağı geldiğinden belli kur çıktığı yerde sabit duramıyor.

Ben yatırımlarımı hiçbir zaman teknik analizlere göre yapmadım. Artık dünya "Üretirsen tok, üretmezsen açsın." mantığıyla işlemiyor. Siyasi erklerin birbirleriyle ilişkileri ve ülkeler arası yatırımın yoğunluğu kurları belirliyor.

Şahsen Kaşıkçı olayı ile bir sükse yaşanmazsa kur bu seviyelerden ayrılmaz. Tabii yeni gelişebilecek olaylar da örneğin seçim havası da kurları fiyatlayabilir, bakacağız.

Kulleteyn

Felsefe.net
Yeni Üye
Dikkat ettiyseniz dövizle sözleşme yasağı geldiğinden belli kur çıktığı yerde sabit duramıyor.

Ben yatırımlarımı hiçbir zaman teknik analizlere göre yapmadım. Artık dünya "Üretirsen tok, üretmezsen açsın." mantığıyla işlemiyor. Siyasi erklerin birbirleriyle ilişkileri ve ülkeler arası yatırımın yoğunluğu kurları belirliyor.

Şahsen Kaşıkçı olayı ile bir sükse yaşanmazsa kur bu seviyelerden ayrılmaz. Tabii yeni gelişebilecek olaylar da örneğin seçim havası da kurları fiyatlayabilir, bakacağız.

Doğrudur hocam. Doları bu seviyede tutan şey petrol fiyatlarındaki düşüş. OECD dahi " Türkiye büyümesinde 0,4'lere gidiyor " derken, şaka yapmıyor bence. Hepsini geçtim, Amerika'nın, Suriye'nin kuzey doğusunda konuşlandırdığı 60,000'i geçen silahlı örgütün ( adeta bir ordunun ) yaratacağı gelecek problemleri ile ben cidden aşırı sarsılacağımızı düşünüyorum. Hani herşey güllük gülistanlık dahi olsa, bu Kuzey Suriye ve Irak bölgelerindeki maşalar yüzünden ve ayrıca doğu akdenizdeki gerilim yüzünden, bundan sonra pekte TL'ye değer kazandırabilecek bir gelişme yaşanacak gibi görünmüyor. Umalım herşey tersine olur, insanlar rahatlar.

kahin

Kahin
Yeni Üye
dolar bu aralar yukarı değilde aşağıya doğru uçmaya başladı,1 ay önce 5.77. şimdi 5. 25...

Eupeus

Felsefe.net
Yeni Üye
Brexit'in dolar üzerinde herhangi bir etkisi olabilir mi? Eğer İngiltere Avrupa Birliğinden ayrılırsa euro hızla yükselişe geçecek gibi duruyor. Özellikle iki gün önce Theresa May ve AB teklifinin parlamentoda geri çevrilmesinden sonra İngiliz vatandaşlarının İngiltere'de bulunan yatırımlarını öncelikle Almanya'ya ve diğer AB ülkelerine aktardıkları görülüyor. Mesela Alman emlak piyasasını ele aldığınızda ekonomik istikrarın yabancı yatırımcıyı kendine çektiğini görüyoruz, dolayısıyla yabancı yatırımcı için mesela diğer ülkelere göre daha kazançlı ve güvenli hale geliyor, dışarıdan sürekli yatırım alan ekonomi de genişleyip büyüyor. Birbirini tetikleyen faktörler yani. Bu Brexit kargaşasından kazançlı çıkacak olan taraf Avrupa Birliği ve Almanya olacak bu istatistiklere göre. Dolar ve pound son derece sağlam bir AB ekonomisi karşısında duramaz gibi geliyor. Böyle bir mantık kurdum ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Brexit'in dolar üzerinde herhangi bir etkisi olabilir mi? Eğer İngiltere Avrupa Birliğinden ayrılırsa euro hızla yükselişe geçecek gibi duruyor. Özellikle iki gün önce Theresa May ve AB teklifinin parlamentoda geri çevrilmesinden sonra İngiliz vatandaşlarının İngiltere'de bulunan yatırımlarını öncelikle Almanya'ya ve diğer AB ülkelerine aktardıkları görülüyor. Mesela ele aldığınızda ekonomik istikrarın yabancı yatırımcıyı kendine çektiğini görüyoruz, dolayısıyla yabancı yatırımcı için Almanya'da ev satın almak diğer ülkelere göre daha kazançlı ve güvenli hale geliyor, dışarıdan sürekli yatırım alan ekonomi de genişleyip büyüyor. Birbirini tetikleyen faktörler yani. Bu Brexit kargaşasından kazançlı çıkacak olan taraf Avrupa Birliği ve Almanya olacak bu istatistiklere göre. Dolar ve pound son derece sağlam bir AB ekonomisi karşısında duramaz gibi geliyor. Böyle bir mantık kurdum ne düşünüyorsunuz?

Hocam Sterlin'in ayrı bir fiyatlaması/raconu oluyor. Dolar'ın indikatörleri Sterlini de etkileyebiliyorken, tersi gerçekleşmiyor. Bunun nedenini Kapalıçarşı'larda ciddi para babalarının yaptıkları işlemlerde bu para birimi üzerinde ısrarcı olmalarına bağlıyorum ben.

Yazdığınız senaryoyu beğendim bu arada.

Nedeni ise hala teknik analizlerin tahminlerinin etkisinin sınırlı ve geçici olduğunu, temel analizlerin ana tahmin ekseninde bulunması gerektiğini hem şahsım hem de takip ettiğim birkaç yorumcudan çıkarabiliyorum.

Şu an için uzun vade yatırımından çok, kısa vade kazançları dönemindeyiz.

Yatırım tavsiyesi değildir.

donkişot

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
sosyoloji
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
Varoluşçuluk
an itibari ile 17.46 TL özellikle ev ve araba alım gücümüzü nerdeyse yok etme noktasına doğru ilerliyor. iktidar dolarla uğraşırken enflasyonu elinden kaçırdı. 8 aydır borsadayım bu yüzden ekonomiyi daha yakından takip etmeye çalışıyorum youtubede takip ettiğim hiçbir ekonomi yorumcusu şu anki politikayı anlamıyor. ozellikle son 2 yıldaki çöküş inanılmaz, umarım bir planları vardır yoksa bu haliyle iyiye gidiş mümkün görünmüyor..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç