Din konusunda neden konuşuyoruz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Din konusunda neden konuşuyoruz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,590 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Din konusunda neden konuşuyoruz?
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kaynağı aynı yerden akan pınarların ,
..
Yemek yemeğe ihtiyacı olan her canlının ,özgürlüğü karnı doyana kadardır.
Açık konuşulursa ya da sorular varsa eklenirse (yargılar yerine) iletişim daha da genişler ama yazılanlar benim yorumuma ilişkinse şunu diyeyim. Az önce twitter'a baktım. Sağ da gündemdekiler de en üstte "anakratravesti" diye bir tag var. Bir tıklayıp biraz düşündüm.
Haklıyım... Açılımı isteniyorsa açarız.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Be
Kaynağı aynı yerden akan pınarların , niçin aynı yerden çıktığını sorgulamak sizinkisi. içine olmadık şeyler atınca insanlar , kirlenmiş ya da rengi değişmiş haline bakıp ,özsel olarak aynı sözsel olarak farklı diyebilirsiniz.
Taklitçilik ,evet ne yapmazsak ya da neleri yaparsak taklitçi olmayız ?
Toplumsal kurallar bile taklitçiliğe yol açarken !
Bende bundn bahsediyorum.
Toplumsal kurallar.günlerdir bunu anlatmaya calisiyorum.
Bunu farkinda olyp uygulamak asil taklitciliktir.
Bir olguyu bilmeden ou taklit etmek.
.taklit degildir.
Bir olguyu kabul etmek.
Bu olguyu insanlarin dayattığı
Kapitalizmen almak ve zamanla
Alisip bu sistemi beslemektir.
Taklitci olmamak ise cok zordur.
Herakul başaramaz.
Ornegin kendin olmak
Evrenin en zor aklidir.
Ve yasam felsefesidir.
Ornekliyelim..
Anlamaya calis.
1..sistemin icinde ol veoyle birşey
Yapki.
Sistem seni degil .sen sistemi kullan.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Once seni matrixten kurtaralim!!!

1..elektrik faturasi yerine evine gunes paneli baglat.ve böylece faturadan kurtul.
2.evlenme sevdigin biri varsa gizli olarak beraber yasa ve faturalardan kurtul.
Oda seni gercekten seviyorsa kabul eder.
Yada benim gibi bekar ölmeyi dene.
3..su faturadu odeme.
Kuyu actir suyu bedava kullan.
4.bir koye yerles ve gercek aşkını ara.
5..aska inan.
Evliligin ticaret oldugunu ölünceye dek unutma.
6.tapusuz arazi al ve kycyk bir ev yap.boylece tapu cukana kadar olmus olursun kusaca.
Kapitalizmden kurtulmak istersen.tek yol bu.yadadigerini secruhsuz!tatsiz!.bir pile dönüş

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu konu hakkındaki daha önce yazılan diğer yazıları niçin göremiyorum ?

Çünkü sayfa 2 desin yukarıdan sayfa 1 e tıkla

Twitter kullanmıyorum. Açarsanız memnun olurum
Twitter la ilgili değil zaten o spesifik tek bir örnek

Mesela bu. Özgürlüğü şöyle ele alırız. Yemek yiyen canlılar. Atlar, eşekler, kediler, köpekler, tavuklar, kuşlar diyelim.
Atlar sırtına binen yoksa özgür. kediler diğerlerine yemek bulmak ve taşımak zorunda değilse özgür.
Doğa ya da doğal varoluş karşısındaki özgürlük ikilemi ve bağlar/bağımlar farklı bir konu. Geniş taban.
Nihai özgürlük ya da özgür irade tartışması ise varoluşun mutlak bir tanrıdan yoksun oluşu ile ilgili ve bağlı...
Sonuçta şöyle; insan sırtına binene kadar atın bir sahibi yoktu. Atın ilk sahibi yok ya da tüm atlar mekanik robotlar gibi bir sahip tarafından sırtına binmek üzere programlanıp yaratılmamış olabilir. O durumda özgür irade doğanın. Paradigma karmaşık ve geniş uzun konu.

Kaynağı aynı yerden akan pınarların , niçin aynı yerden çıktığını sorgulamak sizinkisi.
Şimdi bu ifade İbrahimi dinler ya da ortadoğu dinleri yorumum için veriliyorsa; ben görüşümü belirttim.
Kimi okumalarımı buraya sundum. Mesela Sitchin Sümer ve Tevrat'ı inceleyerek/yorumlayarak galiba ve sanırım tanrı sandıklarımız dünyadışından gelip bizi köleleştirmeye çalışanlardı dedi... Sanırım dedi, ortadoğu kitapları bunlardan bahsediyor ama çoğumuz ne hikmetse onlara uzaylı düşman değil ama tanrı diyoruz demeye getirdi.
içine olmadık şeyler atınca insanlar ,
atmamalıyız
kirlenmiş ya da rengi değişmiş haline bakıp ,
kirletmemeliyiz
gerçek neyse o , ona kanalize olmalıyız. herkesin iyiliği için.
özgün düşünce, kuralsızlık, kural ve tabuları saymama

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sosyalleşmenin doğası gereği hepimiz bunu yapıyoruz. Benim önemli olduğunu düşündüğüm şey daha çok fikirlerimizin ne kadar sağlam oldukları diyebilirim, çünkü çoğu zaman ucunun neye dokunabileceğinin ya da ondaki bir hatayı bize farkettirebilecek bir bilgiden yoksun olduğumuzun bilincinde olmuyoruz.

Evet. ben bu sorunu; konuşurken ''bence'' ,''olabilir'' veya düşünce ve mantalitemin dayanaklarını açıkça belirterek bertaraf etmeye çalışıyorum. ama din konusunda insanların büyük çoğunluğu, vaaz,telkin ve söylencelerin etkisi altında ve tabiki çocukluktan bu yaşlarına kadar geçen zamandaki toplumsal inanç ve kanıların. yani kardeşimle bile anlaşamıyor fazla ilerleyemiyorum (ki onlara din hakkında birçok şeyi ben öğretmiştim). bu nasıl bir büyü anlamıyorum. kardeşim bile benim samimiyetimden,tesir altında kaldığımdan hatta kardeşi olmasam,beni yakınen tanımasa, dalalete sapmış,kalbi kararmış, kötü kalpli olduğumdan imandan nasibimin alındığını falan söyleyecek.. anlatıyorum anlatıyorum konuşma sonunda hidayet diliyorlar. işte bu büyü karşısında bende konuşup konuşmamak konusunda çelişkiye düşüyorum..( dip not: kardeşlerimle konuşmaya başlama karar vermemdeki en büyük sebep ne idüğü belirsiz birçok unsurun Atatürk düşmanlığının körüklenmesi ve bu düşüncelerin özellikte bir kardesimin zihninde yer bulmuş olmasıdır )
Kaynağı aynı yerden akan pınarların , niçin aynı yerden çıktığını sorgulamak sizinkisi. içine olmadık şeyler atınca insanlar , kirlenmiş ya da rengi değişmiş haline bakıp ,özsel olarak aynı sözsel olarak farklı diyebilirsiniz.
Toplumsal kurallar bile taklitçiliğe yol açarken !

Kaynağı aynı yerden akan pınarlar.. evet Efruz bu İslamın etkili telkinlerin biri. İslam dini ve Allah inancı bu telkin sayesinde insanlığın tüm tarihini kapsamına alıyor, tarihi tüm olaylar ve insan davranışlarını kendi hakikat penceresinden yorumluyor. haliyle inanan ve güvenen demek olan müminlerde tek ve yüce olan yaratıcının bu sözlerini imanın gereği olarak fazla sorgulamıyor,kanıta gerek duymuyor.. her kavme peygamber gönderdiği,başta kötü din ve devlet adamları olmak üzere diğer nefsine ve şeytana uyan insanların peygamberlere zülmedip dini değiştirdikleri, bu dünyanın sınav dünyası olduğu gibi 3 temel argümanla bu iddiasını destekliyor. tüm tarihi kapsayıp tek gerçek din ve tek yaratıcı olduğu iddiasını bu şekilde pekiştirdikten sonra haliyle dünya ve içindeki herşeye hatta gökleri ve cosmosuda yaratan tanrı olduğu öğretisinin önünde bir engel kalmıyor. sonrada diyorki bakın ağaçlara ,kuşlara,dağlara bunları kim yarattı ? naptı şu an Efruz tüm varlığa sahip çıktı, ya ben yarattım yada tesadüfen mi oldu? ikilemine getirdi olayı.

İşte Efruz 2 yıldır insanlara konuşuyorum, konuşma çıkmaza girdiği yerde insanlar en büyük argümanları,mantıkları, delilleri ve güvendikleri düşünceleri olan bu düşünceye sarılıp,

öyleyse kim yarattı bu dünyayı diyorlar?

neyse başa döneyim, kaynağı aynı yerden akan pınar iddiasını google akademiğe ''türk mitolojisi'' yazıp gelen üniversite pdflerinden birkaçını okuyup biraz üzerine araştırarak çözebilirsin. neden türk mitolojisi? çünkü hala yaşayan o kadim inançlarımızı göreceksin, bu da sana hayatın içinden delil olacak. üşenirsen en basitinden orhun abideleri yaz googleye Efruz, bunlar taşa yazılmış şeyler,kapı gibi kanıt yani, orda 3 tanrısalıktan dan bahsediyor; Tengri,Umay Ana ve Yer-Sular..sonuç olarak Allahın da bir tarihi var ve o tarih tüm tarihi kapsamıyor, bu yalandır. bunu diyenleri kendinden üstün görmeyip, kendine güvenip araştırırsan, ben mi yanılıyorum, onlar mı en azından bir kanıya yaklaşabilirsin..

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç