Din konusunda neden konuşuyoruz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Din konusunda neden konuşuyoruz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,594 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Din konusunda neden konuşuyoruz?
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

ls2

Kahin
Onursal Üye
Son 2 yıldır falan yoğun konuşuyorum çevremdeki insanlarla, kendimce sebeplerim var elbet ..ama genede yaptığım şeyin doğru,faydalı,işe yarar, mantıklı bir şey olduğunu düşünmüyorum. özetle; kendi kendime haklısın olm diyemiyorum, bir şeyler içime sinmiyor,bir şeyler saçma ve uyumsuz sanki işte..

o yüzden bu başlığı açayım sizlere sorayım dedim, evet arkadaşlar neden konuşuyoruz din hakkında?

Dip not: 4 yıl önce falan dinle içsel bağlarım tamamen koptu, kendi adıma konuşmaktan kastım din karşıtı konuşmak, ama lehine konuşanlarda neden din hakkında konuştuklarını yazarsa sevinirim,başlık her iki durumuda içeriyor.

Efruz

Üye
Yeni Üye
  • Ne demiş bazı filozoflar ,dünyaya atılmışız öylesine. Saçma görmüşler atılmayı da.
    Bir eylem,atılmak. Hadi eyleme sorular soralım. Öyle bilindik sorular olsun.
    Ey atılmak eylemi ! Kim? Niçin? Neden? Kimi? Niçin? Ne zamana kadar? Ne zaman? Nerede? Niye?
    Sorulara cevap veremeyen bir eylem, eylem değildir. Öyleyse dünya yok,dünyaya atılmış bir insan yok. Saçmalık mış ya . Öylesine atılmış birşey olabiliyorsa, bir hayali ihracattan bahsetmek mümkün müdür?
    Hayır o bile olamaz. Hayali ihracat derken, o hayalini kuran birinin olduğunu, niçin kurduğunu , belli bir süre dahilinde kurabildiğini dahi bilmek mümkün. Bu bile saçmalık olamıyor kendi, gökyüzü,yeryüzü ve bunların arasındakiler birer saçmalıktan ibaret olması ve öylesine atılmış olmaları mümkün müdür?
    Üstelik kim? Sorusunu cevapsız bırakması.
    Atılmış ,sonra varlıkla tanışmış. Varım, benim ,ben.. .. öylesine atılmış biri düşünebiliyor ve var olduğunu diyor. Bu varlık sürecinde ,diğer varlıklarla kaynaşıyor. Gel gelelim diğer varlıkların ölümleri, yok olmaları, gözükmemektedir.. kendinin de birgün bu varlık suretinden sıyrılacak olması , atan ne ise,kim ise o varlık üstünde varlığın bilinmesi gerektiğinin şuuruna varması gerekmez mi?
    Asıl var olanın. Bir hiç, oldu ki atıldı evrene, o hiç nasıl var olabildi? Hadi kendi kendine var olduysa , niçin bunu muhafaza etmesini bilemedi?
    Oysa o hiçi var eden ve sonra onu öldürüp yok eden..
    Sadece bir yokluk için niye var etsin ki var eden?
    Ölmek, eylemine soralım. Bu bildik soruları.
    Ey ölmek eylemi? Kim? Niçin? Neden?niye?
    Çıkan sonuç yine aynı var olan. Başlangıca doğru sadece bir adım.

ls2

Kahin
Onursal Üye
@Efruz, aslında sorum nette yazmakla ilgili değil, buralarda yazalım konuşalım. sorum gerçek hayatla ilgili, ama madem öyle ,şimdi güzel sen bu düşüncelerini yazdın, neden yazdın? bu başlığa neden bunları yazdın?

Efruz

Üye
Yeni Üye
@Efruz, aslında sorum nette yazmakla ilgili değil, buralarda yazalım konuşalım. sorum gerçek hayatla ilgili, ama madem öyle ,şimdi güzel sen bu düşüncelerini yazdın, neden yazdın? bu başlığa neden bunları yazdın?
Yazdıklarınızı okuyunca daha önceleri yazmış olduğum bu yazım aklıma geldi ve sizlerle paylaşmak istedim .

• Beğen
Tepkiler: ls2

noemgenu

Felsefe.net
Yeni Üye
Sosyolojik olarak düşünürseniz din bir toplumun var olması için şarttır. Din denince hemen İslam, Hristiyanlık düşünmeyelim. Demokrasi de bir dindir, eğitim mekanizmaları da birer dindir hatta konuştuğumuz diller bile dindir. Kurallar ve birlik halinde yürünmeye çalışılan yola din denilebilir ki kelimenin manası da bu. Yani din bir iletişim ve düşünce şeklidir ve bir dinin içinde olan tüm inançlar topluma göre oluşur. Hal böyleyken dinin konuşulmasından normal bir şey yok. Çünkü insanlar birbirlerinin hayatlarına ister istemez etki ediyor, sürekli birbirlerinden bir şeyler öğreniyorlar. Yani diyebiliriz ki insan kendi bilincini test etmek durumundadır. Bu gelişimin koşuludur.

Meselenin esas yüzü de zaten insanın bilinç problemi. Bir toplum normal olarak metafiziksel konularda cahildir ve zaten dinler de ekonomik ve etik sistemler geliştirebilmek için daha çok böyle sınıfları muhatap alır. Kanımca bu gereklidir. Bir birey bilince erdiği, metafizik hakikatlere şahsen eriştiği durumda da zaten artık kültür ve din onu etkilemez, o kişi artık çevresi için bir rehber olabilir.

• Beğen

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sosyolojik olarak düşünürseniz din bir toplumun var olması için şarttır. Din denince hemen İslam, Hristiyanlık düşünmeyelim. Demokrasi de bir dindir, eğitim mekanizmaları da birer dindir hatta konuştuğumuz diller bile dindir. Kurallar ve birlik halinde yürünmeye çalışılan yola din denilebilir ki kelimenin manası da bu. Yani din bir iletişim ve düşünce şeklidir ve bir dinin içinde olan tüm inançlar topluma göre oluşur. Hal böyleyken dinin konuşulmasından normal bir şey yok. Çünkü insanlar birbirlerinin hayatlarına ister istemez etki ediyor, sürekli birbirlerinden bir şeyler öğreniyorlar. Yani diyebiliriz ki insan kendi bilincini test etmek durumundadır. Bu gelişimin koşuludur.

Meselenin esas yüzü de zaten insanın bilinç problemi. Bir toplum normal olarak metafiziksel konularda cahildir ve zaten dinler de ekonomik ve etik sistemler geliştirebilmek için daha çok böyle sınıfları muhatap alır. Kanımca bu gereklidir. Bir birey bilince erdiği, metafizik hakikatlere şahsen eriştiği durumda da zaten artık kültür ve din onu etkilemez, o kişi artık çevresi için bir rehber olabilir.

Yazdıklarınızı sadece kendi içselliğim açısından yorumlayacağım. yani bende bir nevi kendi dinimi yaymaya çalışıyorum. evet çevremdekilerle konuşmamdaki sebeplerden biride bu,üstü örtülü olsa da..

noemgenu

Felsefe.net
Yeni Üye
Yazdıklarınızı sadece kendi içselliğim açısından yorumlayacağım. yani bende bir nevi kendi dinimi yaymaya çalışıyorum. evet çevremdekilerle konuşmamdaki sebeplerden biride bu,üstü örtülü olsa da..

Sosyalleşmenin doğası gereği hepimiz bunu yapıyoruz. Benim önemli olduğunu düşündüğüm şey daha çok fikirlerimizin ne kadar sağlam oldukları diyebilirim, çünkü çoğu zaman ucunun neye dokunabileceğinin ya da ondaki bir hatayı bize farkettirebilecek bir bilgiden yoksun olduğumuzun bilincinde olmuyoruz.

• Beğen

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Iste bunu anlatmaya calisiyorum.asil kapitalizm piramit sistemidir.
Dini asil guclu yapansa bu acimasiz
Sistem masonik piramittir.
Hersey bir birine bagli.
Din adamlari ve masonik
Sistem en ustte.
Onlar sanal tanrilardir.
Pskolojik tehditle baskici rejimler.
Yoksa dinler coktan yok olup gitmisti.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Diyaneto vatikan i 'ele alin 1 yillik butceyle
Dunyada fakir insan kalmaz.
Dunya sonsuza dek cennet olurdu.
Bu lanet ucube sistem var oldukça.
Cehennem hayati devam edecektir.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Düşünün 4 milyar dinsiz bu dinli lanet sisteme.
Kole olarak doguyor
Ve kole olarak
Oluyor.
Eger ozgurce yasa mak istiyorsak.
Elestirmek yerine savasmaliyiz.
Kendi dinsiz sistemimizi kendimiz
Kurmadikca basi ve sonu belli olan bir kader bizleri bekliyor olucak

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben bugün bakıyorum. Şu var.
Mesela ikincil açtığım bir facebook hesabında kişi listemde 20'li yaşlarda bir arkadaş var. Tanrı üzerine vaazlar verirdi. (Bazen cevap yazsam mı derdim. Bana düşünce sistemi o kadar tuhaf - kendine özgü ve yani o duruma bağlı gelirdi ki; kendi kendime karışma anlamaz bu der susardım yazmazdım)
Sonra bir gün baktım bu arkadaş Deizm ya da karşıdine yanaşık açıklama yapan profesörler ya da ilahiyatçılar daha sonra hep karşı din vaazları vermeye başladı.
Bize ilginç gelen şu. Bunu kişisel hesabından, gerçek kişisinden, tüm sosyal çevresine karşı yazıp ifşa edebiliyor. Benim neslimin bunu yapması mümkün değil En azından benim ortamımda benim gibilerin...

Genç nüfusun dinsel vb. her türden özgürlüğe özgürleşmeye, kimliksel özgürleşmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum...

İkincisi de yukarıdaki örnekte ben bilmiyorum ama kişiyle uygun bağ ve iletişim kuran biri muhtemelen var olmalı

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Son 2 yıldır falan yoğun konuşuyorum çevremdeki insanlarla, kendimce sebeplerim var elbet ..ama genede yaptığım şeyin doğru,faydalı,işe yarar, mantıklı bir şey olduğunu düşünmüyorum. özetle; kendi kendime haklısın olm diyemiyorum, bir şeyler içime sinmiyor,bir şeyler saçma ve uyumsuz sanki işte..

o yüzden bu başlığı açayım sizlere sorayım dedim, evet arkadaşlar neden konuşuyoruz din hakkında?

Dip not: 4 yıl önce falan dinle içsel bağlarım tamamen koptu, kendi adıma konuşmaktan kastım din karşıtı konuşmak, ama lehine konuşanlarda neden din hakkında konuştuklarını yazarsa sevinirim,başlık her iki durumuda içeriyor.

Cunku suan ki din ogreti sekli ve sistematigi senin yas grubunun ve ustunun ogretilerini temsil etmiyor. Bu sebeple de diyorsun ki bunlar muslumansa ben neyim?

Bilmem ne imam hatip mezunlarinin bilmem nerelerde bilmem ne mudurleri olmasini, kadinlara siddetin ve erkek hegomanyasinin bu denli sapitmasini, sozde tarikat alimlerinin kadin erkek ayirmadan din savsatasi altinda orasini burasini ellemeye calismasi, okutulan din kitaplarinda ayilarin nasil ereksiyona girdigini kucucuk cocuklarimiza asilanmasi, basi ortulu aile bakaninin kalkip tecavuz olayinda bir kereden birsey olmaz demesi elbette senin son yillarda dini daha fazla konusmani saglayacaktir. Insani bir durum sasirma yani konusmamis olsaydin sorun olurdu tartismamis olsaydin sorun olurdu.

Bu donemde korkmadan yilmadan sonu ne olursa olsun dusuncesi ile bu despot ve fasizan zihniyet karsisinda dogrularin dile getirilmesi gerekmektedir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu donemde korkmadan yilmadan sonu ne olursa olsun dusuncesi ile bu despot ve fasizan zihniyet karsisinda dogrularin dile getirilmesi gerekmektedir.

Şimdi korku değil aynı şeye inanıyorum ama özellikle burada sosyal medyada katı-lejyoner teolojik s-avunmaya maruz kaldık.
Bu yüzden çoğu zaman kişinin seni anlamayacağını varsayarsın hatta bu açıklamalarını, dinine ve düşünce sistemine (saygısızlık) saldırı/tehdit alan var değil mi? ya da öyle lanse edildi...

Cunku suan ki din ogreti sekli ve sistematigi senin yas grubunun ve ustunun ogretilerini temsil etmiyor. Bu sebeple de diyorsun ki bunlar muslumansa ben neyim?
Bilmiyorum ama ahlaki, vicdani özgürleşme ile ilgilenen bir kesim var. Kendi öncülerini arayan. Sevgi, ilgi, bilgi (gelişimi) arayışı. Ebeveyn arayışı, toplumsal bilge/bilgili arayışı
vb formunda.
Bu sebeple de diyorsun ki bunlar muslumansa ben neyim?
Dediğim şu; tabi ki gençlere ya da mümkünse herkese doğruları-(mızı), düşünce sistemimizi anlatmalıyız ama beni anlayacak mı? Dinleyecek mi? Ne tepki verecek?
Yani bunu sınırlayan şey açık olarak toplumsal ifade özgürlüğünün ve hatta karşı tarafın tam da kendi ise?
Karı taraf kendini açmalı, toplumsal ifade özgürlüğü genişlemeli.
Bunların kendiyle savaşarak onları genişletemezsin, istemeliler..
Bunu denedik ve enerji güç israfı/kaybı...

Herhangi birinin ya da toplumun dinsel düşünceden özgürleşmesi ya da kafa karışıklığını aşması ile tabi ki aktif ilgilenirim ya da bu yönde isteği beklentisi varsa (açıksa) yardımcı olurum (iletişim kurarım). Ama artık şimdi bir militan gibi, elinde/aklında din tutanla uğraşacak ne enerji, ne güç, ne de vakit ve çaba yok. Bu ikinciler yüzünden birinciler iletişim şansı kaybediyor olabilir ve biz artık bu iletişimlerden bezmiş/bıkmış ve bir ölçü de vazgeçmişte olabiliriz.

Bilmem ne imam hatip mezunlarinin bilmem nerelerde bilmem ne mudurleri olmasini, kadinlara siddetin ve erkek hegomanyasinin bu denli sapitmasini, sozde tarikat alimlerinin kadin erkek ayirmadan din savsatasi altinda orasini burasini ellemeye calismasi, okutulan din kitaplarinda ayilarin nasil ereksiyona girdigini kucucuk cocuklarimiza asilanmasi, basi ortulu aile bakaninin kalkip tecavuz olayinda bir kereden birsey olmaz demesi elbette senin son yillarda dini daha fazla konusmani saglayacaktir. Insani bir durum sasirma yani konusmamis olsaydin sorun olurdu tartismamis olsaydin sorun olurdu.
Ben kişiye göre politik bir tavır belirledim.
Bu kişiyle konuşulur mu? Ne konuşulur? ne kadar konuşulur? İyice bir bakıyorum. Tabi ki sosyal medya da bir adım daha fazla ve açık konuşma ama günlük hayatta öyle. Sınır-lı...

Genelleştirilmiş bir felsefe de ise (bireysel özel iletişim dışında ise) tabi ki kendi kişisel gerçek ve doğrularımı sakınmam. Yine de sınırlamalar tabi ki var. Politik, yasal, toplumsal belli sınırları/sınırlamaları hesaplıyoruz..

Bunlardan yukarıda sayılanlardan bunalan genç nesilin özgürleşme arayışına ve muhtemel desteklenmesi gerektiğine ayrıca katılıyorum

Son düzenleme:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Monoteizm oncesi yasam.
Asil soru su olmali.
Felsefe icin.
Ne olduda milyonlar ca yillik ewrimsel bi takim sureclerde.
Akil ve mantik.
Sabit gelisti.fakat bir gun aniden.
Bir sey mi oldu.
Son
5000 yillik kisa surecte.
Icatlara ve mantigimizi kullanmaya basladik

Kimse bu gercegi sorgulamiyor.
10
.000 yil once mezopotamyaya
Ve cine evrenin farkli galaksilerden.
Cok gelismis bir medeniyet insanlara
Yol mu gosterdi.
Bu cok guclu bir teori
Tarih konusunda bilimsel uzmansaniz.
Tarihsel sureclerde son 10.000 yila kadarki sureclerde.
Insanligin tipki hayvanlar gibi yasadigini
Anlarsiniz.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Monoteizm oncesi yasam.
Asil soru su olmali.
Felsefe icin.
Ne olduda milyonlar ca yillik ewrimsel bi takim sureclerde.
Akil ve mantik.
Sabit gelisti.fakat bir gun aniden.
Bir sey mi oldu.
Son
5000 yillik kisa surecte.
Icatlara ve mantigimizi kullanmaya basladik

Kimse bu gercegi sorgulamiyor.
10
.000 yil once mezopotamyaya
Ve cine evrenin farkli galaksilerden.
Cok gelismis bir medeniyet insanlara
Yol mu gosterdi.
Bu cok guclu bir teori
Tarih konusunda bilimsel uzmansaniz.
Tarihsel sureclerde son 10.000 yila kadarki sureclerde.
Insanligin tipki hayvanlar gibi yasadigini
Anlarsiniz.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Ben sunu anlamakta
Zorluk cekiyorum beyler.
Ahlaki degerleri.
Neye gore yorumlicaz??
Yaratilisa gore mi?
Yoksa tanrisizlik yani ewrime gore mi?

Ahlaki degerleri.

Tanrisizlik uzerine ele alirsak
Sorun yok.hatta muhtesem bir konu basligi olur du.
Fakat
Ahlaki degerleri yaratilisa gore alirsak.
Cogu uyenin bu tartismayi kaldiricak
Kapasitede oldugundan.
Ciddi suphelerim.var..
Yani bir yaratici varsa.
Simdimi aklina geldi(son 150 yiilik yasalar)
Ahlakli olmak.
Gercekten cok zor konu basligi olurdu
Hic supheniz .olmasin.
Bu konu basligini atsistforma acmistim.
7 yil olmus hala tartisiliyor.

Efruz

Üye
Yeni Üye
Din özgürlüğü kısıtlayıcı ,dinsizlik özgürlüktür mü diyorsunuz yani ?

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Tevrat.incil ve kurani anliyarak
Okursan
M
Ayetlerdeki mantiksal paradigmalarin

Ozsel olarak ayni sozsel olarak
Farkli oldugunu anliyacaksin.
Kaba tabirle.
Incil ve kuran tevrattan calintidir.
Ozgur olmak icin.
Taklitci degil
.kendi ozmantiginla yasamalisin.
Kisaca sen.
Kusura bakma ama.
Taklitci olmiyacak kadar zeki degilsin.
Ehhhh
Buna ozgurluk diyorsan
.o senin sorunun.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Tevrat.incil ve kurani anliyarak
Okursan
M
Ayetlerdeki mantiksal paradigmalarin

Ozsel olarak ayni sozsel olarak
Farkli oldugunu anliyacaksin.
Kaba tabirle.
Incil ve kuran tevrattan calintidir.
Ozgur olmak icin.
Taklitci degil
.kendi ozmantiginla yasamalisin.
Kisaca sen.
Kusura bakma ama.
Taklitci olmiyacak kadar zeki degilsin.
Ehhhh