Demokrasi'den ‘Saray sistemi'ne adım adım

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Demokrasi'den ‘Saray sistemi'ne adım adım başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 494 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Demokrasi'den ‘Saray sistemi'ne adım adım
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Türkiye'nin yönetim sistemi fiilen böyle değişti: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yönetim sistemi değişmiştir sözleri' ülke gündemine oturdu. Siyasiler ve hukukçular anayasayı askıya alan bu sözleri 'sivil darbe' olarak ntelendirdi. Peki Erdoğan'ın 'fiilen zaten değişti' dediği sisteme nasıl gelindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yönetim sistemi değişmiştir sözleri' ülke gündemine oturdu. Siyasiler ve hukukçular anayasayı askıya alan bu sözleri 'sivil darbe' olarak ntelendirdi. Peki Erdoğan'ın 'fiilen zaten değişti' dediği sisteme nasıl gelindi.

İşte, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ardından yönetim sistemindeki fiili değişiklikle yeşeren yeni vesayet, yani Türk tipi başkanlığın izleri:

--Partili Cumhurbaşkanı:
Anayasa'daki cumhurbaşkanı tarafsızlığı ilkesi, Erdoğan ile birlikte değişti. Parti kimliğini bırakmadı. Seçim meydanlarında AK Parti'ye oy istedi.

--Paralel hükümet:
Bakanlar Kurulu'nu istediği zaman Saray'da topluyor. Onayı olmadan adım atılmıyor. Atamalara, bürokrasiye hakim.

--1150 odalı Saray:
Eskiden devletin zirvesi, Çankaya Köşkü idi. Artık bin 150 odalı Beştepe Saray'ı.

--Çift örtülü ödenek:
Başbakanlık yetkisindeki 2,3 milyar TL'lik örtülü ödeneğe, yasayla Erdoğan'a da ortak oldu.

--İstihbarat devleti:
MİT, her türlü operasyonu içeren geniş yetkiler ve dokunulmazlık zırhı ile donatıldı.

--Mahkeme kararlarına uyulmuyor:
Saray'ın kaçak olduğuna ilişkin Danıştay kararlarını, ‘yık da göreyim' meydan okuması karşılıyor.

--VİP torpil:
Yeni sistemde KPSS fiilen bitti. Mülakatlar, partili olmayanları ayıklama kapısı oldu.

--Parti medyası:
TRT ve Anadolu Ajansı'nın(AA) yanında ‘havuz' diye tabir edilen medya organları, Erdoğan'a hizmet veriyor.

--Muhalifler susturuluyor:
Sistem, eleştiri ve muhalifleri bir şekilde susturuyor. Gözaltı, dava ve tutuklamalar artıyor.

--Jurnal dönemi:
Muhtarlara ‘hangi evde kim var bildirin' talimatı bizzat Saray'da verildi.

--Kutsal devlet- Kırmızı Kitap:
'Kutsal devlet' zihniyeti dirildi. AK Parti, ‘Kırmızı Kitap'a sarıldı.

meydangazetesi.com.tr

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar