Çin atasözleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde Sunar tarafından oluşturulan Çin atasözleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,360 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Çin atasözleri
Konbuyu başlatan Sunar
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Sunar

Sunar

Üye
Yeni Üye
chinois.jpg

Fransızcadan çeviren:
Sunar Yazıcıoğlu

Akıllı biriyle tartışmak bir budala ile konuşmaktan daha iyidir.

Bir ev satın alınırken sütunlarına bakılır, bir kadın alınırken annesine bakılır.

İyi bir aile reisi, kendini biraz sağır gösterendir.

Gün içinde kendinizi suçlu göreceğiniz bir şey yoksa gece yarısı hayaletlerin kapınıza gelip bağırıp çağıracağından korkmayın.

Güçlü ruhlar ister, zayıflar dilekte bulunur.

İyi kaynaklar kuraklıkta, iyi dostlarsa kara günde belli olur.

Haklıysan sesini yükseltmeye hiç gerek yok.

Başkalarını tanıyan bilgedir.

Bir kişiye gücenmekten, bin kişiyle iyi olmak yeğdir.

Karanlığı lanetlemektense, ufacık bir tek mum yak daha iyi.

Korkunç ejderha otun üzerinde çöreklenmiş yılanı öldürmez.

Aynı hastalığı çekenler duygularını paylaşır, aynı sıkıntıyı çekenler birbirlerine yardım eder.

Kuşların başımızın üstünden geçmelerine engel olamayız, ama onların başımızın üstüne yuva yapmalarına engel olabiliriz.

Halk çok şey biliyorsa onu yönetmek güçtür.

Çıkarı yoksa kimse erken kalkmaz.

İlk otuz yıl uyanmamıza engel olamayız, ondan sonraki otuz yıl uyumamıza engel olamayız.

Üç kere tekrarlanan kelime su gibi yavan olur.

Bin kere bakmaktan bir kere harekete geçmek daha iyidir.

Değişmez bir yöntem, yöntem değildir.

Bir kaplana binmenin güç yanı ondan inmektir.

Savurganlığın zenginlerden götürdüğü şeyleri ekonomi fakirlere verir.

Kim ki iyi kazanır, çok yorulmaz; kim ki çok yorulur, iyi kazanmaz.

Sokakta konuşmayın: kaldırımların altında kulaklar olur.

Öküz ağır iş görür, ama toprak sabırlıdır.

Askerler kumandanlarının emirleri önünde eğilirler, otların rüzgârın önünde eğildiği gibi.

Kapının yarığından insan küçük görünür.

Kocasının şerefini küçülten kadın sevgilisine kendine sadık olması için yemin ettirir.

Evin cephesi mülk sahibine ait değil; onu seyredene aittir.

Ayakkabım yok diye öfkeleniyordum, ayakları olmayan bir adamla karşılaşınca kaderimden memnun oldum.

En derin olan denizin bir dibi, en yüksek olan dağın bir tepesi vardır.

Hatalarını gizleyen yine hata yapmak ister.

Sarılık olana her şey sarı görünür.

Köylü yağmur yağsın diye dua eder, yolcu havanın iyi olması için, tanrılarsa tereddüt ederler.

Minnacık bir çakıl taşı büyük bir küpü kırabilir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Paylaşım için teşekkürler fakat atasözü de olsa bazılarına eleştirim olacak izninizle...

"Bir ev satın alınırken sütunlarına bakılır, bir kadın alınırken annesine bakılır."
Bir kadın alırken annesine bakılıyorsa erkek için de babasına mı bakacağız??? Bu atasözünü söyleyen Çinli dedemiz kendi tecrübesini atasözü yapmış bence...:) "Kadın alırken" lafı da çok itici geldi bana kusura bakmayın.

"Güçlü ruhlar ister, zayıflar dilekte bulunur." Tam Çinli kültürünü yansıtan bir atasözü fakat kesinlikle yanlış...

"Korkunç ejderha otun üzerinde çöreklenmiş yılanı öldürmez." Ne demek istemiş anlayamadım????

"Çıkarı yoksa kimse erken kalkmaz." Anlamsız geldi.

"Üç kere tekrarlanan kelime su gibi yavan olur." Tam tersi tekrarlanan söz çok etkilidir fakat birine bir şeyi 3 kez söylemek, hatırlatmak hoş olmayabilir. Olumlu sözleri tekrarlamak faydalıdır.

"Köylü yağmur yağsın diye dua eder, yolcu havanın iyi olması için, tanrılarsa tereddüt ederler." Bana yine anlamsız göründü. İki tarafın da memnun edilmek istenmesine vurgu yapmış fakat doğru bir söylem olmamış.

sakal

Kahin
Yeni Üye
bu atasözlerini eleştirebilmek için bence o kültürü tanımak lazım..dolayısı ile hangi söz hangi durumlarda kullanılır bilmeden kendi görgümüze göre değerlendirme yapamayız..diyorum naçizane,

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
bu atasözlerini eleştirebilmek için bence o kültürü tanımak lazım..dolayısı ile hangi söz hangi durumlarda kullanılır bilmeden kendi görgümüze göre değerlendirme yapamayız..diyorum naçizane,

Haklı olabilirsin fakat atasözleri nasihat ya da bir bilgelik içerir mantığı ile aklıma yatmayan kısımlara eleştiri getirdim. Çinlilerden bazıları da benim gibi düşünüyor olabilir fakat doğru bulan da olabilir. Okuduğum zaman bende uyandırdığı intiba ile eleştirdim. Bilgelik içeren sözleri atasözü kabul ettiğim için olabilir, eleştirdiğim bu sözlerde şahsen ben kendi adıma bilgelik bulamadım ve bana hitap etmedi.

Sunar

Üye
Yeni Üye
chinois.jpg

Fransızcadan çeviren:
Sunar Yazıcıoğlu

Bilge kimse kendini sorgular, aptal ise başkalarını.

Ayağının altında çamur yoksa sendelemezsin.

Yüz “hayır” , asla yerine getirilmeyen bir “evet” den daha az zarar verir.

Bin asker toplamak bir general bulmaktan daha kolaydır.

Şans bize gülerse dostlarla karşılaşırız; bize karşıysa güzel bir kadınla.

Eğer bir yılı planlıyorsan pirinç ek, yirmi yılı planlıyorsan ağaç dik, yüzyıldan daha fazlası için insanları geliştir.

Cahillik zihnin gecesidir; ayı ve yıldızı olmayan bir gece.

Yenmeyi bilen savaşa girişmez.

Kötü demirden iyi kılıç olmaz.

Dağda olup bitenleri öğrenmek istiyorsan oradan gelenlere sor.

Lafla pirinç pişmez.

İşlerin kötü gidiyorsa aynada kendine bak.

Taş yumurtanın üzerine düşerse olan yumuytaya olur; yumurta taşın üzerine düşerse gene olan yumurtaya olur.

Barış ve rahat, işte mutluluk bu.

Bir saat mutlu olmak istiyorsan bir kadeh iç; bir gün mutlu olmak istiyorsan evlen; hayatın boyunca mutlu olmak istiyorsan bahçevan ol.

Ağır olmaktan değil duraklamaktan kork.

Yurdunu değiştiren insan yaşar, toprağını değiştiren ağaç ise ölür.

İsteklerimiz çocuklara benzer: boyun eğdikçe daha fazlasını isterler.

Gittiğin yolu tanımak istiyorsan oradan dönene sor.

Güzel kızlar her zaman mutlu olmazlar, zeki oğlanlar ise nadiren mutlu olurlar.

Zenginler insanca davranmaz, insanca davrananlar zengin değildir.

Atın dizgini eşeğe yakışmaz.

Büyük mutluluklar tanrıdan gelir, küçük mutluluklar çabadan gelir.

Oğlunuzu oturma odasında, karınızı sevişirken eğitin.

Büyük nehirleri geçmeyi göze alan küçük ırmaklardan korkmaz.

Küçük bir onur yarasının intikamını alan büyüklerini beklemeli.

Her şeyi zamanında yapan için bir gün üç güne denktir.

Dağa tırmanan aşağıdan başlar.

Atasözlerini öğrenen için artık konuşmaya çaba harcamak gerekmez.

Bir yaşlının hayatı hava akımındaki mumun alevine benzer.

Oğlunu methetmek övünmektir, babasını ayıplamak kendini gölgelemektir.

Ön kapıda kaplan avlarlen arka kapıdan kurt girebilir.

Kusurların ancak başkalarının gözüyle iyi görülebilir.

Parası ve çocuğu çok olan zengin değildir, çok çocuğu olup da parası olmayan fakir değildir.

Suyun engine aktığı gibi insan yüksek yerlere doğru koşar.

Balık yemi görür; oltayı görmez.

Sunar

Üye
Yeni Üye
"Bir ev satın alınırken sütunlarına bakılır, bir kadın alınırken annesine bakılır."
Bir kadın alırken annesine bakılıyorsa erkek için de babasına mı bakacağız??? Bu atasözünü söyleyen Çinli dedemiz kendi tecrübesini atasözü yapmış bence...:) "Kadın alırken" lafı da çok itici geldi bana kusura bakmayın.

"Güçlü ruhlar ister, zayıflar dilekte bulunur." Tam Çinli kültürünü yansıtan bir atasözü fakat kesinlikle yanlış...

"Korkunç ejderha otun üzerinde çöreklenmiş yılanı öldürmez." Ne demek istemiş anlayamadım????

"Üç kere tekrarlanan kelime su gibi yavan olur." Tam tersi tekrarlanan söz çok etkilidir fakat birine bir şeyi 3 kez söylemek, hatırlatmak hoş olmayabilir. Olumlu sözleri tekrarlamak faydalıdır.

"Köylü yağmur yağsın diye dua eder, yolcu havanın iyi olması için, tanrılarsa tereddüt ederler." Bana yine anlamsız göründü. İki tarafın da memnun edilmek istenmesine vurgu yapmış fakat doğru bir söylem olmamış.

Paylaşım için teşekkürler fakat atasözü de olsa bazılarına eleştirim olacak izninizle...

Bir kadın alırken annesine bakılıyorsa erkek için de babasına mı bakacağız??? Bu atasözünü söyleyen Çinli dedemiz kendi tecrübesini atasözü yapmış bence... "Kadın alırken" lafı da çok itici geldi bana kusura bakmayın.

-“Anasına bak kızını al” diyoruz ya, onun benzeri. Babasına bak oğlunu al dememişiz, “böyle babanın böyle oğlu olur” diyoruz.
Atasözleri eskiye ait olduğu için “kadın almak” ifadesini kullandım. Çeviri yaparken başka ne diyebilirdim?

-“Güçlüler ister, zayıflar dilekte bulunur” diyebilirdim. Bence gerçek. Biz Türklerde de öyle değil mi?

-Sanırım sen ona zarar vermezsen o da sana dokunmaz demek istemiş.

- Evet, erken kalkmaz; ne yapar? Zamanını yatmakla geçirir. Temizlikçi kadınlara, işçilere bakıyoruz, erkenden yola düşüyorlar. Para derdi olmasa, herkes tatlı uykusundayken, erkenden yola çıkarlar mı?

-“Bir söz çok tekrarlanırsa insanı usandırır” demek istemiş.

-Burada, köylüyle yolcu yağmurun yağmasını istiyorlar ama Tanrılar tereddüt ediyor. Sebebi yağmurun kötü sonuçlarının da düşünülmesi olabilir. Onların işine öyle geliyor ama başkalarının yağmurun yağmamasını o an istemeyebileceğini de düşünmek gerek.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=2247]Sunar[/MENTION] bazı atasözlerinin artık değişmesi gerektiğini düşünen biri olduğum için her atasözünü benimseyemiyorum. Eleştirim sizin çevirilerinize değil atasözlerinin verdiği mesaja yönelikti yine de açıklama için teşekkür ederim.

Sunar

Üye
Yeni Üye
[MENTION=2247]Sunar[/MENTION] bazı atasözlerinin artık değişmesi gerektiğini düşünen biri olduğum için her atasözünü benimseyemiyorum. Eleştirim sizin çevirilerinize değil atasözlerinin verdiği mesaja yönelikti yine de açıklama için teşekkür ederim.

Haklısın. Doğru söylüyorsun.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç