Cesare Pavese Kimdir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kimdir? kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Cesare Pavese Kimdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,662 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kimdir?
Konu Başlığı Cesare Pavese Kimdir?
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İtalyan şair, yazar, çevirmen ve eleştirmen Cesare Pavese, Torino Üniversitesi'nde Edebiyat okumuştur. Yayın yönetmenliğini yaptığı bir dergide, faşizm karşıtı yayınları nedeni ile 1935 yılında tutuklanmış ve sürgüne yollanmış, 1936 yılında da serbest bırakılmıştır.
Şiir, roman ve çevirileri ile ünlü Pavese, 27 Ağustos 1950'de özel hayatı sebebi ile intihar ederek yaşamına son vermiştir.

Cesare Pavese: İntiharı Sayıklamış Bir Şairin Yaşama Uğraşı

İntiharın bulaşıcı olduğu yönünde iddialar var. Pavese'nin de lise yıllarında iki arkadaşının intihar etmiş olmasının, kendisinde derin izler bıraktığı ortadadır ve bir kadın için intihar etmiş gibi gözükse de, temelinde arkadaşlarının intiharının yarattığı travma olduğu da düşünülebilir.

Oxford Üniversitesi sosyoloji profesörü Peter Hedström, intihar olaylarının en sık görüldüğü ülkelerden biri olan İsveç’te bini aşkın intihar vakasını inceleyerek ilginç bir sonuca ulaştı: İntihar bulaşıcı ! Bir aile içinde yaşanan bir intihar olayından sonra diğer aile fertlerinde intihar riski en az yüzde sekiz artmakta. İş yerindeki bir intihar vakası aile içinde yaşananın yarısı kadar bile etkili olmamasına karşın, çok daha bulaşıcı. Çünkü insanların çalışma arkadaşları akrabalarından daha fazla. Yani zayıf etki çok daha geniş bir çevreye yayılmakta. İlginç bir şekilde çalışma arkadaşlarından etkilenerek intihar eden erkeklerin sayısı daha kabarık. Aile içindeki olaylardan daha fazla etkilenen kadın, iş yerindeki insanlarla erkekler kadar “içli dışlı” olmadığı için intihar vakalarından çok fazla etkilenmemekte diyor Hedström.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Aşk yüzünden intihar hiç düşünmedim ama bende çok sevdim daha doğrusu sevecektim ama karşılık bulamadım,beni sevenlerinde kıymetini bilemedim şimdi soruyorum eyy derviş eyyy yoldaş bak kadına aşıklar var,içkiye,kumara,güce,paraya sen fikrine insanlığın sıcak yarınlarına umutlara aşık ol o zaman yıkılmassın....
Kurtlar vadisinin bir repliği var gülüm bensenin için yaşamayı secmışım ölmek ne ki!

---------- Mesajlar Birleştirildi at 15:22 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 15:19 ----------

Bu yazı için teşekkürler ama Lefty sizde çok karamsarsınız Sn.Lefty bu yazıları bize yazıyorsanız sağolun ama kendinize yazıyorsanız sizde kendinize hayırlı bir kısmet bulun derim belkide evlisiniz bilmiyorum insan evliykende bu kadar yalnızların halinden anlamaz ama ...? :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aşk yüzünden intihar hiç düşünmedim ama bende çok sevdim daha doğrusu sevecektim ama karşılık bulamadım,beni sevenlerinde kıymetini bilemedim şimdi soruyorum eyy derviş eyyy yoldaş bak kadına aşıklar var,içkiye,kumara,güce,paraya sen fikrine insanlığın sıcak yarınlarına umutlara aşık ol o zaman yıkılmassın....
Kurtlar vadisinin bir repliği var gülüm bensenin için yaşamayı secmışım ölmek ne ki!

Bu yazı için teşekkürler ama Lefty sizde çok karamsarsınız Sn.Lefty bu yazıları bize yazıyorsanız sağolun ama kendinize yazıyorsanız sizde kendinize hayırlı bir kısmet bulun derim belkide evlisiniz bilmiyorum insan evliykende bu kadar yalnızların halinden anlamaz ama ...? :)

Karamsar değilim aslında sadece konu intihar olduğu için ekledim. İntiharın sebebi önemli değildir sonuçta o aşamaya gelmeden yardım almak gerekiyor.

Yalnızlık bazen sadece bir seçimdir, birilerini laf olsun diye hayatınıza dahil etmekten çok daha mantıklıdır. Evli de olsanız yalnızlık üzerine yazabilirsiniz, sonuçta insanların mutlaka yalnız olmayı seçtiği bir dönem olmuştur. İntihar etmeyi hiç düşünmeyip, hakkında yazabildiğimiz gibi.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar