Çay Mı Kahve Mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde bağımsızkoala tarafından oluşturulan Çay Mı Kahve Mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,307 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Çay Mı Kahve Mi?
Konbuyu başlatan bağımsızkoala
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan TENTEN

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Merhaba güzel insanlar,
Geçen bir yazı okudum. Araştırmalara göre ülkemizde insanlar %87,8 çay tüketimi; %12,2 kahve tüketiyorlarmış. Ben yapım gereği kararsız biri olduğum için ikisini de ayrı sever, severken de ayrı tüketirim. Gelenek ve göreneklerimize göre kahvaltının yanı başı olmazsa olmazı çaydır. Ama kahvaltı yapacak vakit olmadığında ise bir kahve yeterli oluyor. Bunlar kişisel görüşlerim lakin böyle bir konu başlığı açma sebebim ise sadece meraktandır ki insanın başına ne geliyorsa meraktan geliyordur derler...

Her iki içeceğinde yararları ve zararları mevcut. Doktor değilim veya bu konunun uzmanı da değilim. Ama bildiğim kadarıyla çay, kansızlık yaparmış. Kahvenin fazlası da kalbe zarar. Ama tüketim sıklığına bağlı olarak değişir bu durum. Gel gelelim tek başına bir demlik çay bitiren ben ve abartmamak(!) ah her neyse kendimi geçiyorum. Peki ya siz ne sıklıkla tüketirsiniz?

"Çay içen insandan hiç korkulur mu?" diye bir tabir vardı. Buna o kadar inanıyorum ki... İnsanın her anına eşlik edebilen bir içecek bence. Keyifli sohbetleri koyulaştırır, tatlına eşlik eder... Bir de çay öyle her bardakla da içilmez. Çay içmenin adabı vardır.
Gelelim kahveye, türlü türlü kahveler türedi şimdi. Türk kahvesini baz alarak yazıma devam edeceğim. Başta tarihimize ışık tutan, kültürler arası geçişte kaybolmamış bir içecek. Pişirme yöntemleri de farklı farklı olabilmektedir. Gerçi günümüzde kahve denilince akla hemen "filtre kahve" geliyor. Çok yaygın bir kullanımı var. Sebebi uykudan arındırdığı için çalışan kişiler ve öğrenciler tarafından oldukça sık tüketildiğini düşünüyorum. Bende evde çoğu kez denedim bazıları çamur gibi oldu bazıları lezzetli. Ama aromalı filtre kahve seviyorum. Bu da burada kalsın. Ben böyle yazıya başlayınca durduramıyorum kendimi. Bazen konu dışına çıkıp kendi kendimle sohbet etmeye başlıyorum. Ve bunu çok sonradan fark ediyorum. Üzgünüm dostlar... Bu insanı da böyle kabul edin olmaz mı?

Konuyu daha fazla saptırmadan sonuca gelmek istiyorum. Siz kahveci misiniz yoksa çaycı mı?

Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hepçilken (ya da vegan öncelikli tüketimde) her ikisi
Keto da her ikisi de ama çok çok az
Etçilde hiçbiri

Çay geniş bir tabir ve nerdeyse bütün bitki yapraklarını kapsiyır. Kahve bir bitki çekirdeği ve aslında biraz çay gibi
Bi de Türk insanın belki % 80!'i filtre kahve denemedi. Denese sonuç değişirdi

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Hepçilken (ya da vegan öncelikli tüketimde) her ikisi
Keto da her ikisi de ama çok çok az
Etçilde hiçbiri

Çay geniş bir tabir ve nerdeyse bütün bitki yapraklarını kapsiyır. Kahve bir bitki çekirdeği ve aslında biraz çay gibi
Bi de Türk insanın belki % 80!'i filtre kahve denemedi. Denese sonuç değişirdi
Öncelikle kahve çekirdeği ile bitki yaprağı kıyaslanamaz. İkisi farklı şeyler. İkisi de birbirinden özel olmalı bence. Peki sana bir soru, neden filtre kahve?

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
acı kahve içemem, hayatımın son yılında dibek kahvesi içmeyi öğrendim, sütlü filtre kahvede içebilirim,
bir ara a101 den dibek alırdık , son aylarda zamlarla birlikte o da kahvenin tadını bozdu:unsure:

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Çay mı?
Bundan kırk yıl önce bir inşaatta çalışıyorum. Öğlen molasında yorgunluktan kıpırdayacak halim bile yok.
Lakin yarım saat geçmeden neredeyse yorgunluktan eser kalmadı. Bu nasıl olur diye düşünürken, orada içtiğim çay aklıma geldi. Meğerse çay gerçekten yorgunluğu alıyormuş.
Daha sonra çayı sevmeye başladım, lakin şimdi de çaysız olmuyor.

Kahve mi?
Yirmi yıldır alkol kullanmıyorum ama kullandığım bir gün çok içmişim. Baş dönmesi, mide bulantısı, sallanmalar derken yere yıkıldım. Bana bir kahve getirdiler. 10 dakika sonra sanki o kadar içkiyi içen ben değilmişim gibi birden kendime geldim.
Kahvenin insanı ayıktırdığına da o gün şahit oldum.

Çay mı kahve mi?
Genelde çay iyidir, ama bazen kahve gerekiyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
acı kahve içemem, hayatımın son yılında dibek kahvesi içmeyi öğrendim, sütlü filtre kahvede içebilirim,
bir ara a101 den dibek alırdık , son aylarda zamlarla birlikte o da kahvenin tadını bozdu:unsure:

O kahveler muhtemelen sade değil ve kahve kreması adında bir sürü içerik dolu bence o yüzden kahve değil
Bir kere şeker bile değse o kahve değil
Çay mı?
Bundan kırk yıl önce bir inşaatta çalışıyorum. Öğlen molasında yorgunluktan kıpırdayacak halim bile yok.
Lakin yarım saat geçmeden neredeyse yorgunluktan eser kalmadı.

Tein uyarıcıdır bunun dışında l-theanine denen bir molekül var genelde yeşil çaya atfedilir ve siyah çayda da daha az olsa da bulunur. Bunun dışında aktif etkenmadde olarak l-theanine benzo denilen en ağır psikiyatri ilaçlarıın (sakinleştirci) en iyi bitkisel alternatifi olarak bilinir

Kahvenin insanı ayıktırdığına da o gün şahit oldum.

Kafein uyarıcıdır ve ağrı kesicidir ancak onun o kadar etkili olması için bence daha önce tüketmiyor ya da çok az aralıklı ve az tüketiyor olmalısın

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Kafein uyarıcıdır ve ağrı kesicidir ancak onun o kadar etkili olması için bence daha önce tüketmiyor ya da çok az aralıklı ve az tüketiyor olmalısın

Evet, dediğin gibi kahve içen biri değildim, o gün içtiğim kahve belki de hayatımdaki 5 veya 6. kahvedir.
Kahveyi halen içmem ama çaya gelince günlük 10 bardak civarı içerim.
Çaya şeker ya hiç katmam, ya da çay kaşığı ucuyla şöyle bir dokundururum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Öncelikle kahve çekirdeği ile bitki yaprağı kıyaslanamaz. İkisi farklı şeyler.

Evet öyle haklısın
Tam bir kıyaslma yapmadım ama bitki çay ıderiz, ikisi de bitki ama evet kahve yaprak değil
Mesela Avrupa 150 yıl karahindiba kök kahvesi (öğütülmüş) tüketmiştir. Bu kıtlıktan denir ama ço kiyi bir antioksidna ve magnezyum vb deposu..
Mesela menengiç kahvesi vardır. Yabani Antep fıştığı çekirdeği öğütmesi
Yani sanırım bitkilerin tohum ve kökleri öğütülür ve bu tortulu şey içilirse ona da kahve deniyor
bilmiyorum

Peki sana bir soru, neden filtre kahve?

İçimi keyifli, gerçekten keyifli (ben onu durdarmıyorum bile yani çay gibi demler içerim kendime kes dur demesem)

Şu an makinem yok ve arada sade Türk kahvesi içerim aynı zevki vermiyor

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
O kahveler muhtemelen sade değil ve kahve kreması adında bir sürü içerik dolu bence o yüzden kahve değil
Bir kere şeker bile değse o kahve değil
hocam o dediğin şekersiz, aromasız kahveyi de içemiyom ki:D

bağımsızkoala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Siz bunu biliyor muydunuz?

Kahvenin yanında su verilmesinin sebebi:
Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde hemen ev sahibi bir kahve ikramında bulunurmuş. Yanına da bir bardak su koyarmış. Misafir eğer suyu kahveden önce içerse, karnının aç olduğu anlamına gelir, hemen sofra kurulurmuş. Eğer kahveyi önce içerse karnı tok olduğu sadece muhabbet etmeye geldiği anlaşılırmış. Yani misafir karnım aç demez, su ile ima edermiş; ev sahibi de, aç mısın tok musun demez su ile halini sormuş olurmuş.

Ne varsa eskiler de var gerçekten. Oradan buraya kadar gelmiş bir adet. Nasıl kibar...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Siz bunu biliyor muydunuz?

Kahvenin yanında su verilmesinin sebebi:
Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde hemen ev sahibi bir kahve ikramında bulunurmuş. Yanına da bir bardak su koyarmış. Misafir eğer suyu kahveden önce içerse, karnının aç olduğu anlamına gelir, hemen sofra kurulurmuş. Eğer kahveyi önce içerse karnı tok olduğu sadece muhabbet etmeye geldiği anlaşılırmış. Yani misafir karnım aç demez, su ile ima edermiş; ev sahibi de, aç mısın tok musun demez su ile halini sormuş olurmuş.

Ne varsa eskiler de var gerçekten. Oradan buraya kadar gelmiş bir adet. Nasıl kibar...

Ağalar beyler içerler kahve de kara değil mi diyor Karacaoğlan
Yani kahveyi öyle herkes içemiyor, deve sırtında dünyanın öbür ucundan geliyor

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar