Bir gozlem-Bilgiye Saygi ve Dusunce Ozgurlugu Algisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Bir gozlem-Bilgiye Saygi ve Dusunce Ozgurlugu Algisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,700 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Bir gozlem-Bilgiye Saygi ve Dusunce Ozgurlugu Algisi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Siteye uye oldugumdan beri, daha onceki site katilimlarinda ozlem ile gozlemlemek istedigim, fakat bir turlu gozlemini alamadigim bir konuda aciklama yapmak istiyorum.

Bu aciklama hem sitemizin her turlu duzeyini, hem site bunyesindeki yazarlarin yazi dili ve uslubunu aciklayan bir gozlemin dile gelisi.

Ben buna kisaca "BILGI'YE SAYGI ALGISI" diyorum. Herseyden once bunu buyuk harfler ile yazmamin nedeni, koyulastiracak ve dikkatleri uzerine cekecek bir teknik olanagin bulunmamasindan dolayidir.

Peki nedir "bilgiye saygi algisi?" bilgi oyle bir seydir ki, kisinin konusuna gore ya da o konuya yasam ve iliskisinde verdigi onem ve ilgiye gore dile gelebilen bir beyinde yer alanlari kitle onunde baskalari ile paylasabilecegi bir degerdir.

Bir kisi genelde aklinin konusuna ve kavramina gore o konu ve kavrami ifade etme adina savunu/karsi cikis ve kabul /red ikileminde ise, butun yapacagi kendi fikrini savunmak ve kendince kendine ters gelen fikirlere de deyim yerinde ise de "savas acmak" tir. Bu oyle bir savastir ki, kisi aklinin inandigi ideolojik ya da alisilagelmis saavunuyu ortaya koyarak ve ona karsi gelen her turlu dusunceyi de kendine kisilik kimlik degeri yaptigi bu akilci inancina bir "saldiri olarak" algilayarak, bilincsiz ve bilgisiz bir savunuya girer.

Iste bilgiye olan saygisizlik ta burada baslar. Bu iki turludur. Hem kisinin kendi savunusunu yurutecek bilgi noksanliginin getirdigi bir egosal/duygusal kisiye ve kisiligine yonelmeyi getirir, hem de kisiligine yoneldigi yazarin bilgi sunmasi yerine kendini savunusunu ve deyim yerinde ise s.dik yarisina girmesini getirir.

Boylece kisiligine yonenileninde bir yerde bilgiye yaptigi saygisizligi getirir.

Boylece kitle onunde bir bilgi alis verisi yazarlar arasi bilgi duzeyi alis verisi, kitleye sunulacak olan bilgi mozayigi yerine, iki kisinin karsilikli "ben, benim fikrim/dusuncem/inancim v.s. dogru/hakli/iyi v.s." atismasini ve satasmasini getirir.

Iste buradaki gozlem cok onemlidir. Bu tip fanatik tarafkarligin getirdigi her turlu savunu/karsi cikis; bir siteyi kitleden koparan ve site duzeyini her konu ve kavramda dusuren bir goruntu verir.

Konu aslinda cok onemlidir. O yuzden umarim katilim olur ve bu konu iyice her site okur ve yazari tarafindan bilincli ve farkinda olarak algilanir.

Ben mesajimi lakabim adina, bu sitenin bu konudaki kararliligina, azmine ve uyelerine ve de yonetimine tesekkur ederek bitirmek istiyorum.

Sonucta oldukca hatiri sayilir bir zamandir forumlarda iletisim gerceklestiren lakabimin bu gozlemi yani bilgiye saygi algisi gozlemini baska sitelerde gozlemleyememis olmasi, o siteler adina bir sorundur.

Umarim, yoneticisinden uyesine ve yazarindan okuruna her sitemizin katilani aynen bugun oldugu gibi her zaman bilgiye saygi algisini korur ve kollar ve bunun icin de iki onemli konuda odun vermez.

Birincisi dusunce ozgurlugune getirilecek her turlu sinirlamayi iceren yazi dili ve uslubu icerigi, digeri de; konusu ve kavrami ne olursa olsun, bilgisizligin getirdigi, kisiye, kisisellige yonelme ve duyumsal/duyusal/egosal tatmin.

Iste hepimizin gorevi, bilincli olarak ne bu icerikte bir bilgi saygisizligina yonelik ve de dusunce saygisizligina yonelik icerikte yazi dili ve uslubu kullanmamak (su andaoldugu gibi) kullananlari da uyarmak ve gerektiginde yonetime bildirmek.

Iste sitemizi diger sitelerden farkli kilacak olan ve kitleyi sitemize cekecek olan bu iki onemli konudur. Dusunce ozgurlugu ve bilgiye saygi algisi.

Sahsim adina, boyle bir sitede bulunmaktan mutlulugumu ve bu durumu bugunlere getiren ve koruma/kollama bilincinde olan site okur yazar kitlesini kutluyor ve tesekkur ediyorum.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Bir gozlem-Bilgiye Saygi ve Dusunce Ozgurlugu Al

"algı" konusuna katılıyorum da öz-eleştiriyi gerçekleştirme konusunda yeterli mi bilemiyorum?!

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

"algı" konusuna katılıyorum da öz-eleştiriyi gerçekleştirme konusunda yeterli mi bilemiyorum?!

Sen benden daha kidemlisin.

O yuzden bu konudaki endiselerini dile getirirsen, bence site acisindan yarari olur. Ayricabir konuda ozelestiri yapabilmek icin, oz elestiri yapilacak konunun da ozelestiriyi yapacak olan yazar tarafindan algilanmis olmasi sart.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

evrensel-insan, bunun kıdemle ilgisi olmaz. ancak, yüksek-gönüllülüğüne teşekkür ediyorum. öz-eleştiriye açık olmadığımızı -genel anlamda - görüyorum. bu gece farklı bir alanda eleştiri ve öz-eleştiriyi yaptım. dikkatli izleyenler göreceklerdir. demek istediğim daha iyi anlaşılır umarım.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

evrensel-insan, bunun kıdemle ilgisi olmaz. ancak, yüksek-gönüllülüğüne teşekkür ediyorum. öz-eleştiriye açık olmadığımızı -genel anlamda - görüyorum. bu gece farklı bir alanda eleştiri ve öz-eleştiriyi yaptım. dikkatli izleyenler göreceklerdir. demek istediğim daha iyi anlaşılır umarım.

Buradaki "kidem" site ile olan vesite yazarlarinin dusunce dile getirimlerini tanima ile ilgili olan, kidemdir. Egosal/duygusal yanasim, hic bir zaman oz elestiriye, "bilmiyorum"a, ozur dilerim'e ve hatta "tesekkur ederim" e acik degildir. Zaten bilgiye acik olmayan, bunlarada acik olamaz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

anlıyorum ve yine de teşekkür ediyorum.

şunu kesin olarak söyleyeyim ki öz-eleştiriye açık olmak o kadar kolay değil. eleştirmek işin kolayıdır. ve şu farkla ki, yapıcı eleştiri vardır; ki, bu da zor olanıdır.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

anlıyorum ve yine de teşekkür ediyorum.

şunu kesin olarak söyleyeyim ki öz-eleştiriye açık olmak o kadar kolay değil. eleştirmek işin kolayıdır. ve şu farkla ki, yapıcı eleştiri vardır; ki, bu da zor olanıdır.

Sence "yapici elestiri" nasil olmalidir?

Ayrica uzerine elestiri yapilanin bu elestirinin "yapiciligini" algilamasi neye baglidir?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

yergi ile birlikte karşı-düşünce ve öneri olmalı. basite almaktan uzakta, bu yapılabilirse eleştiri yapıcı sayılmalıdır. eleştirilenin bunu algılama biçimi iletim biçimi ile ilişkili olduğu kadar kendi düşünsel yapısı ile de ilgii olacaktır.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

yergi ile birlikte karşı-düşünce ve öneri olmalı. basite almaktan uzakta, bu yapılabilirse eleştiri yapıcı sayılmalıdır. eleştirilenin bunu algılama biçimi iletim biçimi ile ilişkili olduğu kadar kendi düşünsel yapısı ile de ilgii olacaktır.

Anladim. Yani sirf muhalefetlik yerine, neden muhalefet edildigi ve alternatifi ortaya konmalidir. Burada daonemli olan konu, bu yapilarken kisiye ve onun degerlerine degil, dusunceye ve dusuncenin sorunlarina yonenilmelidir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar