BEN TANRI MIYIM? (2 Nolu Yazım)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Makaleleri kategorisinde Feylesof TeCe tarafından oluşturulan BEN TANRI MIYIM? (2 Nolu Yazım) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,160 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Makaleleri
Konu Başlığı BEN TANRI MIYIM? (2 Nolu Yazım)
Konbuyu başlatan Feylesof TeCe
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Öncelikle merhaba ben felsefe olimpiyatlarına hazırlanıyorum ve olimpiyatlara hazırlık olsun diye felsefi denemeler yazıyorum paylaşmak istedim

“Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz” Herakleitos

BEN TANRI MIYIM?

İçinde barındığımız beden her geçen zaman değişiyor. Ruhumuzun sentezlediği düşünceler bile değişirken değişmeyen bir şey var mıdır? Değişimin kendisi dışında her şey değişimin içindedir.
Sabah kalktığınızda aynaya bakınız. Size bakan o gözlerin bile bakışı, anlattıkları değişmiştir. Tanrının bizi içine attığı değişim havuzu, bizi özümüze tekrar getirecektir. Bu öz, monistlere göre kimi zaman su, kimi zaman ateş, kimi zaman tanrı olmuştur. Düalistlere göre ruh ve beden ikilisi ve plüralistlere göre su, ateş, hava, toprak, dörtlüsü olmuştur. Ben şu an toprak, ateş ve tanrı değilsem ve tüm realist filozoflar daha önceki cümlelerde saydığım özlere dönüşeceğimi iddia ediyorsa bir değişim mevcuttur.
Işığıyla aydınlandığımız ve ışındığımız güneş bile her gün hidrojenlerinin bir kısmı helyuma dönüşmüş, hidrojen helyum oranı değişmiş yepyeni bir yıldızdır.
Değişim, tanrı kadar mutlaktır. Tanrı inkâr edilemediği kadar değişimde inkâr edilemez…

22 Aralık 2010

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Arkadaşlar daha iyi yazılar için eleştiri (iyi ya da kötü) almalıyım. Düşüncelerinizi paylaşmanız beni mutlu eder.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Öncelikle merhaba ben felsefe olimpiyatlarına hazırlanıyorum ve olimpiyatlara hazırlık olsun diye felsefi denemeler yazıyorum paylaşmak istedim

“Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz” Herakleitos

BEN TANRI MIYIM?

İçinde barındığımız beden her geçen zaman değişiyor. Ruhumuzun sentezlediği düşünceler bile değişirken değişmeyen bir şey var mıdır? Değişimin kendisi dışında her şey değişimin içindedir.
Sabah kalktığınızda aynaya bakınız. Size bakan o gözlerin bile bakışı, anlattıkları değişmiştir. Tanrının bizi içine attığı değişim havuzu, bizi özümüze tekrar getirecektir. Bu öz, monistlere göre kimi zaman su, kimi zaman ateş, kimi zaman tanrı olmuştur. Düalistlere göre ruh ve beden ikilisi ve plüralistlere göre su, ateş, hava, toprak, dörtlüsü olmuştur. Ben şu an toprak, ateş ve tanrı değilsem ve tüm realist filozoflar daha önceki cümlelerde saydığım özlere dönüşeceğimi iddia ediyorsa bir değişim mevcuttur.
Işığıyla aydınlandığımız ve ışındığımız güneş bile her gün hidrojenlerinin bir kısmı helyuma dönüşmüş, hidrojen helyum oranı değişmiş yepyeni bir yıldızdır.
Değişim, tanrı kadar mutlaktır. Tanrı inkâr edilemediği kadar değişimde inkâr edilemez…

22 Aralık 2010

Devinen ve değişen nasıl mutlak olabilir? Değişimi ve devinimi mümkün kılan bir mutlak zemin ancak olabilir.
Değişimde, Tanrıda inkar edilebilir. Çünkü inkar değişenin inkarıdır. Tanımlar inkar gerektirir. Değişim ve Tanrı birer tanımdır. Mutlakta ise inkar yer bulmaz.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Katılıyorum.Değişim, herşeyin birbirine dönüşmesi, kurulup dağılması -varlık anlamında değişimden sözediyorum-yaşamın döngüsü içinde tanıdık ve bildik süreçlerdir.Hiç birimiz aksini iddia edemeyiz olgusal anlamda.Bununla birlikte, değişimi anlamak ve kavramak açısından değişmeyen bir öz olmalı.Her dönüşümle bu öz de dönüşseydi dönüşümü kavrayamazdık.Değişim/dönüşümü ancak değişmeyen kalıcı bir ögeyle karşılaştırarak algılayabiliriz.

Devinen ve değişen nasıl mutlak olabilir? Değişimi ve devinimi mümkün kılan bir mutlak zemin ancak olabilir.
Değişimde, Tanrıda inkar edilebilir. Çünkü inkar değişenin inkarıdır. Tanımlar inkar gerektirir. Değişim ve Tanrı birer tanımdır. Mutlakta ise inkar yer bulmaz.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Buradaki degisimden kasit bizi yaratan olarak gordugumuz ne ise ona ulasmaktir.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Dunyada olup biten herseyin, bir degisim yada donusum yada ne olarak adlandirmak istersek ondan ibaret oldugunu ve bunlarin hepsinin yaradan dedigimize vararak sonlandigini, sonlanacagini soyluyorum.

zuhat

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben Tanrı'mıyım ? Tanrı nasıl bir şey ? tanrı yemek yer mi ? tanrı kızar mı? vs... Bir sürü soru sorabiliriz ama kesin olan ve yıllardır değişmeyen tek şey bu tarz soruların cevapsız kalması.
Şimdi biz bu soruları gerçekten sormak zorundamıyız ? Tanrı'nın ne oldugunu bilmeden nasıl Tanrı oluyoruz yada Tanrı ' nın önemli olup olmamasını nasıl tanrıyı bilemeden var diyemeden belirleye biliyoruz_?
her şey değişiyorsa ben neden hala benim?

ayşenur

Üye
Yeni Üye
İnsan her an bir başkasıdır.
Rimbaud

İnsan kah alçaktır, kah yalnız, kah suçlu, kah mağdur, kah iyi, kah kötü...

Ama öz var ya öz o hep aynıdır

Her şeyini yık, her şeyini kaybet, O'ndan kurtuluş yoktur

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
İnsan her an bir başkasıdır.
Rimbaud

İnsan kah alçaktır, kah yalnız, kah suçlu, kah mağdur, kah iyi, kah kötü...

Ama öz var ya öz o hep aynıdır

Her şeyini yık, her şeyini kaybet, O'ndan kurtuluş yoktur

İnsanların ortak özelliği insanlık kavramını oluşturan bireyler olması...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar