Ben-merkezcilik

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde muratkarahan tarafından oluşturulan Ben-merkezcilik başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,827 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Ben-merkezcilik
Konbuyu başlatan muratkarahan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan muratkarahan

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
İnsan ilişkilerinde 3 tür ben-merkezcilik vardır:
FİZİKSEL BEN-MERKEZCİLİK:Adres sorarsınız,karşınızdaki kişi ellerini kullanmadan,''Soldaki ilk yola sap'' der.O kişi kendi solunu kastetmiştir,siz de kendi solunuzun kastedildiğini düşünürsünüz.Aslında o kişi,kendisine ait yönlerin dünyada tek olduğunu zannetmektedir.İstanbullulara nerede oturdukları sorduğunuzda,çoğunluğu,''Karşıda'' diye cevaplar;Rumeli'de oturan da,Anadolu'da oturan da der bunu.
ZİHİNSEL BEN-MERKEZCİLİK:Anababalar,çocukları basit bir problemi çözemediği zaman,''Canım benim,bak çok kolay'' derler.O problem kolay olabilir,ancak biz yetişkinlere göre kolaydır.
DUYGUSAL BEN-MERKEZCİLİK:Kadınlar televizyon izlerken ağladıklarında genelde eşleri dönüp,''Hanım bunda ağlanacak ne var'' derler.(Galiba neye ağlanacağı,neye ağlanamayacağı konusunda kendilerinin baş vurulması gereken bir uzman olduklarını sanırlar).

Prof.Dr.Üstün Dökmen

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar