Ben Hariç Herkes

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Ferdinand Bardamu tarafından oluşturulan Ben Hariç Herkes başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 761 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ben Hariç Herkes
Konbuyu başlatan Ferdinand Bardamu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Marks demiş ki “İnsanların bilinci toplumsal varlıklarının ürünüdür”. Güzel demiş. Herkes de pek seviyor bu cümlesini; fakat sonuna da farkında olmadan şunu ekliyor “Ben hariç”. Madem doğru bir tespit olduğunu düşünüyorsun -ki açıkça öyle –kendine neden uygulamıyorsun? Nasıl bir toplum içerisine doğdum; yahut ben doğduğumda toplum ne âlemdeydi? Şahsen ben bir askeri darbe sonrası, cemaatler koalisyonunun iktidar olduğu, özünden farklılaşmış çarpık bir Kemalizm’in/Atatürkçülüğün hüküm sürdüğü bir zamanda doğdum ve bu hâkimlerin tasarladığı eğitimin tezgâhından geçtim. Şimdi, eğer bu yukarıda yazdığım Marks’ın sözünü kendime uygularsam ve bilincimi bilinçli bir eylemle yeniden kurmuş olmadığımı varsayarsam, bilinç durumumu Sosyalizm açısından değerlendirdiğimde tünelin ucu bombok bir yere çıkıyor. Sadece benim için değil, herkes için tünelin ucunda Mahmut Hoca var. Önce bunun farkında olmak lazım, sonra da o bilinci değiştirmek. O nasıl olacak? Kullandığın kavramları değiştirerek olacak. Kavramlarını değiştir, kavrayışını değiştir, bilincini değiştir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:54 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:41 ----------

Ezberci eğitim sisteminden aklı başındaki herkes şikayet ediyor örneğin; fakat çoğu insan kendinin de o sistemin ürünü olduğunu hesaba katmıyor. Sanki sistem bir tek bu arkadaşlar üzerinde etkisiz oldu da toplumun geri kalanı etkilendi. Hepimiz bu sistemin ürünüyüz arkadaş. Nasıl bir hasar bıraktı bilincimizde, ona bakmak lazım. Bir olguyu kendi iç koşulları ve onu etkileyen dış koşullarını inceleyerek, neden sonuç ilişkisi kurma alışkanlığımız yok. İşte buna sebep oldu o sistem. Bilinçteki bu hasar, yani senin nesnel gerçekliği ve zorunlulukları tespit edememe durumun kendi kendine mi geçecek peki? Hayır. Sen bundan nasıl kurtulacaksın? Kendi düşünce devrimini gerçekleştireceksin. Düşünüyorsun da yanlış bir felsefi sistem üzerinde, hatta belli bir sistemi bile olmayan bir kavramlar kargaşasını temel alarak düşünüyorsun. O yüzden de belli bir durumda hangi konumu alman gerektiğine karar verirken, nesnel gerçekliğin zorunluluğunu farkedemediğin için dogmalarına sarılıyorsun. Meseleyi kafandaki melekler ve şeytanlar üzerinden yorumlamaya çalışıyorsun ; fakat gerçek hayatta olmayan şeyler ile olguyu anlamaya çalıştığında aldığın pozisyon çoğunlukla yanlış oluyor. Düşünmeyi düşünmeyi öğrenmeye çalışmak lâzım.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ezberci bir sistemle yetiştiğimiz doğru hatta öyle gereksiz şeyler öğrenmişiz ki, unutmak istesek de hafızamızdan silinmiyor. Yeteneğimize göre dersler seçemedik ve her sene değişen sınav sistemi, puanlama sonucu tercihlerimizde bile hayal ettiğimiz bölümü okumayı başaramadık. Düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren değil, tam tersi yaratıcılığımızı yok edecek bir eğitim sisteminden geçtik.
Kaç tane insan idealindeki mesleği yapıyor acaba? Jeofizik mühendisinin, satış elamanı olarak çalışmaya mecbur kaldığı bir ülkeyiz ne yazık ki.
Cem Yılmaz'ın da dediği gibi; "Bu ülkede atom mühendisi olsan ne yazar, en fazla bir kahvede atom karınca gibi çalışırsın."
İnsanların mesleğini icra edebileceği bir iş bulması her geçen gün zorlaşıyor.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ben gerçek ben değilim. Gerçek ben hiç olmadı, ama olabilirdi de. Beni ben yapan sizlersiniz. Siz olmasaydınız ben gerçek ben olacaktım. Sahi siz gerçek siz misiniz? Sizi siz yapan ne? Sizi siz yapan yine sizlersiniz. Yaşasın! herkesi birbirimizin rengine boyayan ama tam boyayamayan laciverdin farklı tonlarıyız.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ben gerçek ben değilim. Gerçek ben hiç olmadı, ama olabilirdi de. Beni ben yapan sizlersiniz. Siz olmasaydınız ben gerçek ben olacaktım. Sahi siz gerçek siz misiniz? Sizi siz yapan ne? Sizi siz yapan yine sizlersiniz. Yaşasın! herkesi birbirimizin rengine boyayan ama tam boyayamayan laciverdin farklı tonlarıyız.

İnsanların kendi gerçeğini yaşamasına engel olan çevresel faktörler var. Kendimiz gibi davranmamızın önüne çoğu zaman set çekiyorlar. Herkesin tek renge boyanmaması, her bireyin özgün olmasından dolayıdır. Zihindeki kodlamalar değişirse, birçok şey değişebilir.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
(((Bilinçteki bu hasar, yani senin nesnel gerçekliği ve zorunlulukları tespit edememe durumun kendi kendine mi geçecek peki?)))

Hani çözüm((Düşünmeyi düşünmeyi öğrenmeye çalışmak lâzım.))
Peki nasıl.Çocukluk dönemi absürt fikirlerini,hayal uçuşu gibi gelen sorularımızı destekleyip ilgilenmeliydiler belki.Toplum kimsenin gözüne batmadan büyümemizi ve ebeveynlerimizin mahallede sisteme uyumluluğumuzla başı dik gezmesini empoze etti nesillerce..e korktuk bizde aidiyetimizi yitireceğiz yalnız kalacağız diye..ne yapalım marjinal mi olalım,düşünürken sürekli araya giren stoperi de yanında verdiler ,ayıp,günah yanlış..deli misin sistemin dışında düşünmeye yelteniyorsun..Hadi niyet ettin buna yeni ve özgün olmaya ..yol ne kadar düz olur ki sana..

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
(((Bilinçteki bu hasar, yani senin nesnel gerçekliği ve zorunlulukları tespit edememe durumun kendi kendine mi geçecek peki?)))

Hani çözüm((Düşünmeyi düşünmeyi öğrenmeye çalışmak lâzım.))
Peki nasıl.Çocukluk dönemi absürt fikirlerini,hayal uçuşu gibi gelen sorularımızı destekleyip ilgilenmeliydiler belki.Toplum kimsenin gözüne batmadan büyümemizi ve ebeveynlerimizin mahallede sisteme uyumluluğumuzla başı dik gezmesini empoze etti nesillerce..e korktuk bizde aidiyetimizi yitireceğiz yalnız kalacağız diye..ne yapalım marjinal mi olalım,düşünürken sürekli araya giren stoperi de yanında verdiler ,ayıp,günah yanlış..deli misin sistemin dışında düşünmeye yelteniyorsun..Hadi niyet ettin buna yeni ve özgün olmaya ..yol ne kadar düz olur ki sana..

Özgün olmak bir tarafa farklı düşündüğün ya da hareket ettiğin an, disiplin kuruluna yollamakla tehdit ederlerdi. Aklı başında öğretmenler de vardı fakat çoğunun sesi çıkmazdı.

Eğitim sistemi mutlaka değişmeli fakat işsizlik sorunu ne olacak? Kuzenim kolej, Boğaziçi İnşaat ve yüksek lisans mezunu ancak hakkını verecek iş bulamadığı için protesto amaçlı çalışmıyor.
Mühendislik okuyanların çoğu başka işlerde çalışıyor, o işi hakkı ile yapacak olanlar da iş bulamıyor. Sürekli olarak sağlık ve mühendislik en kolay iş bulan meslek grupları diyorlardı fakat mühendisler hep açıkta kaldı. Başka meslek grupları da kolay kolay iş bulamıyor.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ben ben olalı hiç ben olmamışımdır Eğer ben biz olsaydı belkide yeni ben ben olabilirdim...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç