Beğendiğiniz Kısa Sözler/Yazılar ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde fides tarafından oluşturulan Beğendiğiniz Kısa Sözler\/Yazılar ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 91,373 kez görüntülenmiş, 929 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Beğendiğiniz Kısa Sözler\/Yazılar ?
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
Kendimi öldürmeyi hiç düşünmedim ama, sessizce yokolup gitmeyi hayal ettim defalarca. İşte öyle anlarda sözcüklerim gözyaşlarım oldular. Ertelenmiş umutların arasında ne kadar dayanabiliyorsa insan ben de o kadar dayandım. Varoluşu düşünüp dururken anladım ki, düşünerek değil, acı çekerek varolabiliyor insan.."
-Samuel Beckett

F

Fetâ

Ziyaretçi
“Uygarlık tarafından yokedilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir uygarlık çağını yaşıyoruz.”

Nietzsche

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
'Ben gülünce gülen, ben ağlayınca ağlayan arkadaş istemem; zaten sudaki gölgem bile bundan iyisini yapar''

Konfüçyus

F

Fetâ

Ziyaretçi
Her gÜzelliğin temelinde sabir vardir:
Aciya sabredersİnİz; adi metanet olur.
İnsanlara sabredersİnİz; adi hoŞgÖrÜ olur.
DİleĞe sabredersİnİz; adi dua olur.
Duygulara sabredersİnİz; adi hasret olur.
Sevgİye sabredersİnİz; adı aŞk olur.

cilek_yesili

Yeni üye
Yeni Üye
"Kurdun kuzuyu yemeye niyetlenmesinde şaşılacak bir şey yok. Şaşılacak olan odur ki, bu kuzu kurda gönül bağlamış, âşık olmuştur. Mevlana

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
' kadınları anladığımı sandım ve sonra, sadece sandığımı anladım'... konfüçyüs...

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
''Sözcüğün bilinen anlamıyla bir yere yerleşmek artık imkansızdır. İçinde büyüdüğümüz geleneksel meskenler tahammül edilemez bir hale gelmişlerdir. Bunlardaki her bir konforun bedeli bilgiye ihanet etmek, her barınak izinin bedeli aile çıkarlarıyla küf kokulu anlaşmalara girmektir.''

Theodor W. Adorno

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
İntihar etmek mi?
Hayır bunu yapamazsın ama hareket etmeyi reddedebilirsin, konuşmayı reddedebilirsin,o zaman en azından yalan söylemezsin. Böylece düşünceye dalıp, kendi içine kapanabilirsin. Artık rol yapmaz, herhangi bir maske takmaz ve yalancı davranışlarda bulunmamış olursun.
Ekli dosyayı görüntüle 939
Ingmar Bergman / Persona 1966

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
Franz Kafka:''Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış.''

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
''Ne kadar çok duygularımıza dalarsak, duygularımız o kadar dizginsizleşir. Milyonlar hep yoksul kalacaktır. Bütün bunları gören atalarımız, bizi lüks ve zevkten vazgeçirmişlerdir. Binlerce yıl öncesinden kalan karasabanla idare ettik. Eski zamanlardan kalma kulübelerimizi aynen koruduk ve yerli eğitimimiz aynı duruyor. Mesele makineyi nasıl icat edeceğimizi bilmemiş olmamız değil, dedelerimizin, böylesi şeylere gönül kaptırırsak köleleşeceğimizi ve ahlaki dokumuzu yitireceğimizi bilmiş olmalarıydı. Bu nedenle, gerektiği kadar düşünüp taşındıktan sonra, el ve ayaklarımızla yapabildiklerimizi yapmamız gerektiğine karar verdiler. Büyük kentlerin birer tuzak ve yararsız bir yük olduğu, bu kentlerde halkın mutlu olmayacağı; buralarda hırsız ve soyguncu çetelerinin, fahişeliğin türeyeceği ve yoksul insanların zenginler tarafından soyulacağı sonucuna da vardılar. Bu nedenle, küçük köylerle yetindiler.''

Gandhi

sakal

Kahin
Yeni Üye
''Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.'' Che

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
"Her insan yaşamda iki yoldan birini seçebilir: İnşa etmek ya da toprağı ekmek. İnşa etmeyi seçenlerin işi yıllarca sürebilir; ama günün birinde yaptıkları inşaat biter. O zaman kendilerini kendi ördükleri duvarların içine hapsettiklerini görürler. İnşaat durunca yaşam anlamını yitirir. Diğerleri ise toprağı ekerler. Fırtınalara, mevsimlerin getirdiği bütün çetin koşullara göğüs gererler ve hemen hemen hiç dinlenmezler. Ama yapının tersine, bahçenin gelişip büyümesi hiç bitmez. Bahçe, bahçıvanın sürekli ilgisini, dikkatini, bakımını gerektirirken bir yandan da yaşamını büyük bir serüvene dönüştürür."

Paulo Coelho - İki Yol

sakal

Kahin
Yeni Üye
Rahminde cemiyetin,ben doğum sancısıyım!
Mukaddes emanetin dönmez davacısıyım!
Zamanı kokutanlar mürteci diyor bana;
Yükseldik sanıyorlar,alçaldıkça tabana.

Zaman,korkunç daire;ilk ve son nokta nerde?
Bazı geriden gelen,yüz bin devir ilerde!
Yeter senden çektiğim, ey tersi dönmüş ahmak!
Bir saman kağıdından,bütün iş kopya almak;

Ve sonra kelimeler.kutlu,mutlu,ulusal.
Mavalları bastırdı devrim isimli masal.
Yeni çirkine mahkum,eskisi güzellerin;
Allah kuluna hakim,kulları heykellerin!

Buluştururlar bizi,elbet bir gün hesapta;
Lafını çok dinledik,şimdi iş inkilapta!
Bekleyin,görecektir,duranlar yürüyeni!
Sabredin,gelecektir,solmaz,pörsümez Yeni!

sheid

Yeni üye
Yeni Üye
Yalanlarımız güzel inanması zevkli..Bir şey sevmeye değerse ölmeyede değer mi? -Teoman "bazı yalanlar"

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
''Doğada şöyle bir karışma da görülür: Ressamlardan öğreniyoruz ki ağlarken ve gülerken yüzümüzde beliren çizgiler ve hareketler aynıymış. Gerçekten, resim henüz bitmeden bakacak olursanız çehre ağlayacak mı, gülecek mi bilemezsiniz. Daha garibi var: Gülme son sınırına varınca gözyaşlarıyla karışır. İnsanı dilediği bütün keyiflere kavuşmuş düşünelim. Diyelim ki bütün bedeni, aralıksız, şehvetin son sınırındaki hazza benzer bir haz içindedir. Öyle sanıyorum ki insan bu hazzın ateşiyle erir; bu kadar katıksız, bu kadar sürekli, bu kadar geniş bir şehvete dayanamaz.

Böyle bir duruma düşecek olursak, çürük tahtaya basıyormuş gibi korkarak kaçmak, içgüdümüzle bu durumdan kurtulmak isteriz. Kendi kendime günahlarımı açarken görüyorum ki, en iyi huylarımdabile kötüye çalan bir yan var. Korkarım ki Platon (benim şahsen entemiz yürekle hayran olduğum, doğrulukta herkesten üstün tuttuğum Platon) en sağlam bildiği doğruluğu iyi yoklasaydı, ki herhalde yoklamıştır, bu doğrulukta insanın karışık yapısından gelen bir bozukluk bulurdu. Fakat bu bozukluk çok derinlerde gizlidir; onu ancak kendimiz görebiliriz. İnsan her bakımdan ve her yönden yamalı, alaca bulacadır.''

(Kitap 2, bölüm 20) Montaigne - Denemele

sakal

Kahin
Yeni Üye
Biri sizi hak etmediğiniz ölçüde kırıp incitiyorsa,ona hak etmediği ölçüde değer verdiğiniz içindir..Fazla değer vermişim birilerine..umarım yanıltırlar..

Teoman

Felsefe.net
Yeni Üye
Zihin fukara olunca fikir ukala olurmuş.

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
'' Eğer sen, başkalarından kendine saygı beklersen bu onlar için büyük bir şeydir. Sadece kendine saygı duyabilirsen diğerleri de sana saygı duymaya mecbur kalır.''

Dostoyevski

sakal

Kahin
Yeni Üye
Evet kişi kendine olan saygısı kadar saygı görür,gelin görün ki şimdilerde içi boşaltılmış bu kavram birilerinden çıkar elde etmek için yapılan sahte gülücük ve basit söylemlerle yalakalıktan başka bir şey değildir.Buna aldanan saygı gördüğünü sanır,halbuki bu ahmaklığının resmidir..

Sakalpoz..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar