Beğendiğimiz ve beğenmediğimiz özelliklerimiz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde monaliza tarafından oluşturulan Beğendiğimiz ve beğenmediğimiz özelliklerimiz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,839 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Beğendiğimiz ve beğenmediğimiz özelliklerimiz
Konbuyu başlatan monaliza
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"
M

monaliza

Ziyaretçi
Her insanın kendine ait beğendiği ve beğenmediği özellikleri vardır. Kişinin yaşam felsefesi bu özellikleri önemli ölçüde etkiler. Beğendiğimiz ve beğenmediğimiz,düzeltmeye çalıştığımız yanlışlarımız ve yöntemlerimiz hakkında görüşlerinizi öğrenmek isterim. Saygılar.

Önce ben başlayayım.
Beğendiğim özelliklerim:
Objektif olabilme özelliğim beni bencillikten kurtarıyor. Yaşama daha geniş açıdan bakabilmemi sağlıyor.
Empati yeteneğim,insanlarla daha iyi iletişim kurabilmeyi sağlıyor.
Hümanist özelliğim, kendimle birlikte tüm insanlara sevgi kapısını açıyor.
Paylaşımcı özelliğim,insanlara ulaşmamı sağlıyor,dolayısıyla kendimi de mutlu hissettiriyor.
Pozitif yaklaşımlarım,sorunları daha kolay ve insancıl yöntemlerle çözmemde bana yardımcı oluyor...
İnatçı değil,kararlı oluşum güzel bir özellik bana göre.

Beğenmediğim özelliklerim:
Biraz fazla ince ruhlu ve biraz detaycıyım. Bu huyum nedeniyle yakınımdaki insanların bazı zamanlar tedirginlik yaşadıklarını hissediyorum.
Saygıya çok önem veriyorum. Aynı saygıyı ben de göstermek istiyorum. Saygıma değer bulmadığım insanlardan uzak durmayı tercih ediyorum.
Çevreme çok önem veriyorum,çevreyi kirleten kişilere müdahele etmeden duramıyorum.
Sözel de olsa şiddete karşıyım,böyle durumlarla karşılaştığımda tepki verebiliyorum.
İsrafa karşı oluşum nedeniyle,bazen insanların özel yaşamlarına müdahele edbiliyorum.)Örn;misafirlikteyken evde fazla ve gereksiz yere lamba yakılması gibi:)

Elbette bu özellikler listesi uzadıkça uzayabilir...Bunlar belli başlıcaları.

nietzsche...

Felsefe.net
Yeni Üye
ben merak duygumu severim
ama
bu duygu beni araştırmaya sevketti ve
dinimi kaybettim ve şimdi inançsızım
annemi yitirdim sanki
yani bu duygunun beni ulaştırdığı gerçeği sevmedim
keşke gerçek olmayan bir fikirle ama
annemle yaşasaydım:confused:

AndroNova

Üye
Yeni Üye
ben merak duygumu severim
ama
bu duygu beni araştırmaya sevketti ve
dinimi kaybettim ve şimdi inançsızım
annemi yitirdim sanki
yani bu duygunun beni ulaştırdığı gerçeği sevmedim
keşke gerçek olmayan bir fikirle ama
annemle yaşasaydım:confused:

Gerçekleri gördükten sonra geri dönmek istiyorsanız. Sadece unutun gitsin. Hayatınza bir kesik atın ve yaşayın yaşamak istediklerinizi. Dininizi ve annenizi geri istiyorsanız ya siz onlara benzeyin yada onlar size. Sadece unutun ve önünüzdeki yıkık duvarın arkasındaki güneşe bakmayı kesin ve önünüzdeki yıkık duvarın taşlarını yeniden üst üste koyun. Duvar tamamlandığında sadece unutun gitsin gördüklerinzii. Zaten kayda değer bir şey yok. Bu güne kadar yaşayan ve düşünenlerin bilmedikleri birşey hakkında saçmalarıydı o kadar diyin. İyi günler diliyorum...

nietzsche...

Felsefe.net
Yeni Üye
sayın andronova mümkün olmayan şeylerden bahsediyorsunuz.ne duvar var nede yıkılan taşlar hepsi var zannedilen şeyler.kimse zorluk istemez ve kimse kendini kandırıp gerçekleri unutamaz

M

monaliza

Ziyaretçi
Açmış olduğum konu ile, buradaki arkadaşlarımla kişiliğimiz üzerine değişik bir kesitte söyleşi yapmak istedim. Bu,hem kendimizi gözden geçirmemize, hem birbirimizi ve dünyayı daha geniş bir açıdan tanımamıza yardımcı olacaktır.

Andronova,arzu ederseniz, kendinizle ilgili görüşlerinizi belirtmenizi,aksi halde, görüşünü paylaşan arkadaşlarıma müdahele etmemenizi ve konuyu başlıktan koparmamaınızı rica edeceğim. Sevgiler.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Açmış olduğum konu ile, buradaki arkadaşlarımla kişiliğimiz üzerine değişik bir kesitte söyleşi yapmak istedim. Bu,hem kendimizi gözden geçirmemize, hem birbirimizi ve dünyayı daha geniş bir açıdan tanımamıza yardımcı olacaktır.

Andronova,arzu ederseniz, kendinizle ilgili görüşlerinizi belirtmenizi,aksi halde, görüşünü paylaşan arkadaşlarıma müdahele etmemenizi ve konuyu başlıktan koparmamaınızı rica edeceğim. Sevgiler.

Haklısınız. O halde sevdiğim özelliklerim;
Yaşıyor, düşünüyor, hissediyor, vicdanımı kıllanabiliyor, kuralsız olabiliyor, hayal kurabiliyor, konuşa biliyor, yürüye biliyor ve en önemlisi görebiliyor vs. olam...

Sevmediğim özelliklerim;
Canım sıkıldığında, saçmalıyor, çok konuşuyor, aşağılaya biliyor olmam. Ve ayrıca sevmediğim özelliklerim; mutlu ve az sıkıntılı olmam.(az dan kastım daha fazla olmasını istemem)

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
insanın beğenmediği özelliklerini söyleyeceğini sanmıyorum. hatta öldürseniz söylemez. sadece, kötü olsa da başkalarının da beğenebielceği özelliklerimizi söyleyebiliriz gibi geliyor. yani kimse tutup da; her gün cinayet işlemek istiyorum demez, ya da ne bileyim; arada bir milletin ortasında altıma işemek istiyorum da demez kimse :)

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Beğendiğim özelliklerim,beğenmediklerimdir.))

M

monaliza

Ziyaretçi
insanın beğenmediği özelliklerini söyleyeceğini sanmıyorum. hatta öldürseniz söylemez. sadece, kötü olsa da başkalarının da beğenebielceği özelliklerimizi söyleyebiliriz gibi geliyor. yani kimse tutup da; her gün cinayet işlemek istiyorum demez, ya da ne bileyim; arada bir milletin ortasında altıma işemek istiyorum da demez kimse :)

Neden söylemesin ki?Bence söyleyebilmeli. Özeleştirici güzeldir,sakıncasızdır.
Başkalarının beğenebileceği özellikleri söylemek? Bu sadece kendini ve başkalarını kandırmak olur ki;gereksiz bir oyalamadır bence.

"Sözünü ettiğiniz türde özellikleri olan bir insan derhal bir uzmana başvurmalı", diyorum:)

Ayrıca her insanın, kişiliğinin parçası olan daha belirgin iyi ve kötü özellikleri vardır. Bunların bilincinde olması kişiliğin gelişimine paraleldir. Kişiliğin gelişimine de katkı sağlar ayrıca.

F

faust

Ziyaretçi
Sevdiğim özelliklerim:Cömert,Açık yürekli,Saf,İyi niyetli,Araştırmacı,Meraklı VS..

Sevmediğim Özelliğim:Bencil oluşum ki,bu bütün iyi özelliklerimin hepsini tek bir noktada gölgeliyor ve karanlık biri oluyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi
Teşekkür ediyorum. Özeleştirinin güzelliği budur. Ne kadar paylaşımcı ve cömert olsak da Zaman zaman hepimiz bencilleşebiliyoruz. Doğamızda var çünkü. Önemli olan ayarını iyi yapabilmek. Bunu da en iyi empati yaparak ber taraf edebiliriz kanısındayım.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
''O halde pozitif olalım ve beğediğiniz özelliklerinizi alalım.:) Mümkünse.''

+Mehmet Serdar.

Özeleştiri 'Ben'deki 'Sen' için mi,yoksa 'Sen'deki 'Ben' için mi?

mochouishle

Felsefe.net
Yeni Üye
Hımm.... beğendiklerim
Hayatı seviyor olmam ve insanlara da bunu hissettirerek onları mutlu etmem.
Akılcı,kitapların ve düşünmenin benim için önemli bir yeri olması,çaba gösteren,sorumluluk sahibi olmam

beğenmediklerim: evet bir sürü şey bulcam şimdi:D çünkü kendimi tanımak hoşuma gidiyor;)
Alıngal olmak,detaycı olmak ve bunun sonucunda bazı şeylere çok fazla takılmak,mükemmeliyetçi olmak ve ilişkilerde daha edilgen taraf olmak

M

monaliza

Ziyaretçi
Hımm.... beğendiklerim
Hayatı seviyor olmam ve insanlara da bunu hissettirerek onları mutlu etmem.
Akılcı,kitapların ve düşünmenin benim için önemli bir yeri olması,çaba gösteren,sorumluluk sahibi olmam

beğenmediklerim: evet bir sürü şey bulcam şimdi:D çünkü kendimi tanımak hoşuma gidiyor;)
Alıngal olmak,detaycı olmak ve bunun sonucunda bazı şeylere çok fazla takılmak,mükemmeliyetçi olmak ve ilişkilerde daha edilgen taraf olmak

Hmmm...beğendiğiniz ve beğenmediğiniz özelliklerinizle,beğenmediklerinizde son özelliğiniz hariç , sizi kendime çok benzettim. Ve tuttum sizi. Kendimi severim zira. :)

fides

Kahin
Yeni Üye
Beğenmediğim; inadım
Beğendiğim;inadım

Benimle az çok muhabbet eden kişiler, genelde inadımdan şikayet ederler. Bazen hayata karşı inadım hiç bir şeyden(bazı konular hariç genelde yani...) vazgeçmeyişim hoşuma gitse de bana zarar verdiği de çoktur. Şuursuz şekilde inat ederim. İnat ettiğimin farkında olmadan...O kadar benimsemişim ki çocukluğumdan bu yana bir uzuv misali hep bende... Törpülenmesi gereken bir huyum ama ne'ylersin ben de hala yeni bilenmiş bir bıçak misali fazlasıyla keskin...

M

monaliza

Ziyaretçi
İNAT???Fides gibi bir kişiliğe yakıştırmadım desem? Devasa bir sevgi törpüsü törpüleyebilir günün birinde,kim bilebilir?Sevgiler:)

fides

Kahin
Yeni Üye
Amaann nerde beee... Herkes bağırıyor üstüme "inatçı" diye. Bir şey olunca da: "Senin inadın yüzünden..." diye ardı arkası kesilmez cümleler geliyor. Ahhh ahhh sorma kardeş neler çektim/çekiyorum bunun yüzünden!!! :(

sisifos

Felsefe.net
Yeni Üye
beğenmediğim özelliklerim:maymun iştahlı olup çok çabuk pes etmem ve zaman zaman kendimi çok fazla beğenip zaman zaman kendimi yerden yere vurmam... sanırım narsist biriyim. bu hale nasıl geldim bilmiyorum ama bu halden kurtulmanın tek çaresi bence aşktır. kendi benliğinden vazgeçip bir başkası için yaşamak...bakışını kendine odaklamaktan, duygularını kenine odaklamaktan vazgeçip bir başkasına yöneltmek. bir başkası için yaşamak...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar