Bardağın boş tarafı mı dolu tarafı mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Epilogue tarafından oluşturulan Bardağın boş tarafı mı dolu tarafı mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 15,045 kez görüntülenmiş, 67 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bardağın boş tarafı mı dolu tarafı mı?
Konbuyu başlatan Epilogue
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Yer değiştirmeden de zıttılar bence.Bardak tümden boş olsa, "bardağın......tarafını görmek" üzerine üretilen spekülasyonlardan kurtulurduk.Sorun yine karşıtlık üzerine kurulmuş bir döngüye çıkıyor.Dolu taraf görece"iyi"yi, boş taraf da görece "kötü"yü simgeliyor.Ya bardakta zehir varsa?

Bardakta zehir varsa?
Her zehirin bir panzehiri vardır ! Madem var olan bir sey o halde varlık abesiyet ve rastgelelik içermediğinden bardağa zehri koyan da vardır ve hatta panzehir yüksek olasılıkla zehri koyandadir
Bu durumda kavrayışı iyi olan zeka ya is düştü !!! Bulmalı zehre ve panzehre sahip olani....

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bardağın yarısı dolu...Neyle dolu ise onunla...Diğer yarısı da dolu...Havayla...Sıvı görülebilir bir madde olduğundan, hep havanın hakkını yiyoruz.Boş bardak yoktur.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"boş bardak yoktur",

boşluğa yer yok, yerinde bir değerlendirme. o zaman bardağın içeriği önemli hale gelecektir. teşekkürler glsezinrs

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Yalnız demokritos boşluk vardır diyor. Dikkat boşluk vardır eğer boşluk olmazsa hareket olmaz diyor ... Zenon tam tersini söylese de...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Boşluk, hiçlik midir acaba?Boşluk kavramı bir türlü yerliyerine oturmamıştır zihnimde.Yokluk mudur yoksa boşluk?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
fizik bilimciler boşluğu fiziksel olarak yarattıklarını söylemektedirler. ancak daha derinlemesine yapılacak araştırmalarda bunun da boşluk olmadığı zamanla anlaşılacaktır. boşluk olmayandır.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bugün fizikçi bir arkadaşımdan konu ile ilgili yardım istedim.Bana çok somut bir örnek verdi.Bildiğimiz Toriçelli deneyi (basınç /barometre konularından anımsarsınız).
Civa dolu cam tüp sıvıyla dolu bir kaba ters daldırılınca, üstte bir boşluk oluşmakta iimiş.Daha önce civa ile dolu olan bu kısmın, tüp ters daldırıldığı için hava alması (boşluğa hava girmesi) mümkün değilmiş.Boşluğu "maddesiz" (kütlesiz) alan olarak tanımladı.Şunu da ekledi:Bu boşlukta cıva atomlarının varlığı muhtemeldir.Ama teorik olarak boşluktur.Ne ilginç değil mi? kütlesiz ve yerçekiminden azade bir "şey"i cam tüpe hapsediyor olmamız?Sadece öğrendiklerimi paylaştım.Daha iyi bilenler daha çok katkı yapabilirler.Bardağın boş/dolu tartışması, mecazdan fiziğe kaydı.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
geri dönelim o halde bardağın boş tarafına ...biz inanalım ki boşluk bize ümitsizliği , karamsarlığı anımsatıyor olsun...bu durumda bırakalım karamsarlığı az ile yetinip yerimizde de saymayalım

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bardağı kırar isek, karşıtlıklara ölçüt olanı ortadan kaldıracağımızdan herşey bambaşka bir anlam kazanır.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Bence kullanılabilecek bir durum aslında. Bardağın boş tarafının bilip dolu tarafının yaşanması taraftarıyım.

husam95

Felsefe.net
Yeni Üye
Güzel soru ama nedense hep cevap işimize gelendir...

fides

Kahin
Yeni Üye
Bu bardak muhabbetini ilk açanı merak ediyorum. Çocukluğumda bile vardı ki yaşım 17 sizlerin çocukluğunda da bu muhabbetin olduğununa inanıyorum. Bu bardak benzetmesini yapanı YARIM KAŞIK SUDA boğacağım!

Hakikaten Talha inan bu bardak muhabbetini kim çıkarmışsa bardağı yarılayan suyla boğmak gerek. Ne kadar enternasyonel bir benzetmeymiş böyle. Ya inan bir tek Türkiye'ye hoş bir benzetme değil farklı ülkelerden farklı insanlar gene aynı örnek. Gına geldi.Pesimistmiş yok optimistmiş bu bardağın yarısının boş olduğunu göremeyen hayalperesttir. Bardağın yarısı suyla doluysa ve ben çok susamışsam bu bardaktaki su benim susuzluğumu gidermecekse bu bardağın yarısı boştur!Realist olmak gerekir.Madem bardak var kaynak var(kaynak olmasa ortada yarılanmış su da olmazdı) bu bardağı tamamen doldurmak gerekir. Olmadı bu bardağı kim yarıladı onu bulmak gerekir. Pollyanna'lara kolay gelsin ben kaynağın peşindeyim:)

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
TeCe nin, bi/iki bardak suda! fırtına çıkaranları hatta muhabbetini dahi yapanları.. boğmak istemesi düşündürücü : ))

tşkler Talha Can :) veee -pollyannaların abasına aldanıp/abanmadan!!- kaynağın peşindeyim diyen fidese de teşekkürler... ilham verdiniz

tabii- kaynağı merak etmemiz ve kaynağıyla/bağından! önü-sonu emin olmamız lüzum etmekte!

misal; devlet (bardak) ve sosyal adalet/paylaşım da 'bir içimlik!' (su) olsa ...
bunun kanmana!! yeter olmadığını...içilen suyun kaynağının bulunması/ yoksa yaratılması! :) ile kaynağın temizliği-berraklığı.. suyu bulandırmaya çalışanlardan işlemeyen zihniyete! buhar edip -ya kısmet! diye- el açan/açtıranlara kadar... uzunca bir süreç t sonunu da! düşünmeli insan

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
misal; devlet (bardak) ve sosyal adalet/paylaşım da 'bir içimlik!' (su) olsa ...
bunun kanmana!! yeter olmadığını...içilen suyun kaynağının bulunması/ yoksa yaratılması! :) ile kaynağın temizliği-berraklığı.. suyu bulandırmaya çalışanlardan işlemeyen zihniyete! buhar edip -ya kısmet! diye- el açan/açtıranlara kadar... uzunca bir süreç t sonunu da! düşünmeli insan

"sulu götürüp, susuz getirenler"e de bakmakta fayda var yani..Su yolundaki testi miyiz yoksam?Neyse, umarım konuyu sulandırmaya bir yudumcuk katkı sağlamışımdır...:)

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
"sulu götürüp, susuz getirenler"e de bakmakta fayda var yani..Su yolundaki testi miyiz yoksam?Neyse, umarım konuyu sulandırmaya bir yudumcuk katkı sağlamışımdır...:)

O kaynak ve ummanından her türlü faydalanmak mümkünken aynen dediğiniz üzre "sulu götürüp, susuz getirenler"e de, bardağa da, testiye de dikkat edelim tabi :)

ne ki su testisi su yolunda kırılırmış! olsun
ne sonu-m-uz ne de kahr aman! derdimiz olsun ... ve umutlar, hiç! edilip söndürülmesin katkıya tşkler glsezinrs..

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
karikatc3bcr.jpg

Pesimist: Bu bardağın yarısı boş.
Optimist: Bu bardağın yarısı dolu.
Oportünist: Ucuza almak lazım bu bardağı.
Kapitalist: İyi fiyata dünyaya satarım bunu ben.
Feminist: Niye bardak kadın formunda.
Komünist: Herkes bir yudum alsın.
Sürrealist: Bence bu bir fil.
Makinist: Bildiğin bardak lan bu.

TeCe: İçine tükürdüm, benden başkası içmesin. :p

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Pesimist: Bu bardağın yarısı boş.
Optimist: Bu bardağın yarısı dolu.
Oportünist: Ucuza almak lazım bu bardağı.
Kapitalist: İyi fiyata dünyaya satarım bunu ben.
Feminist: Niye bardak kadın formunda.
Komünist: Herkes bir yudum alsın.
Sürrealist: Bence bu bir fil.
Makinist: Bildiğin bardak lan bu.

TeCe: İçine tükürdüm, benden başkası içmesin. :p

hayy! sen çok yaşa e mi, nice '17' yaşı yaşayasın/eskitesin böyle...

hem yaz okut! hem de düşündürt- tatlı! tatlı gülümset böyle :) teşekkürümdür, Talha Can

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
hayy! sen çok yaşa e mi, nice '17' yaşı yaşayasın/eskitesin böyle...

hem yaz okut! hem de düşündürt- tatlı! tatlı gülümset böyle :) teşekkürümdür, Talha Can

Aslinda bu baslik, goz dili ile ses dilinin farkini da ortaya koyuyor. Ses dili, goze noktasal olarak hitabeder. Goz dili ise ses dilinin noktaladigini boyuta tasir.

Bu ornegi soyle aciklayabiliriz. Diyelim elinizde bir cakmak var. Goz dili, bunu anlatmak ile bitiremez. Boyundan, renginden, yanis seklinden, kullanisliligindan, goz zevkinden, fiyatindan tutta sonsuz bir aci ile bakabilir. Ayrica konu olarak, atesten, sigaradan, sigaranin yarar ve zararindan, yangin tehlikesinden v.s. olarak ta cesitlenir.

Burada da gozdili, "bu bardagin yarisi hava, yarisi su dolu" diyebilir, mesela!:), boylece dolulugu iki kisma ayirmis olur.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
evrensel insan@ Aslinda bu baslik, goz dili ile ses dilinin farkini da ortaya koyuyor. Ses dili, goze noktasal olarak hitabeder. Goz dili ise ses dilinin noktaladigini boyuta tasir.
......
Burada da gozdili, "bu bardagin yarisi hava, yarisi su dolu" diyebilir, mesela!:), boylece dolulugu iki kisma ayirmis olur.

örnek ile beraber örnekleme!

ses dilini okumakla beraber göz dilinin, algısının.. hangi boyuttan çözümleme yaptığı önemliyken ...talhaya yazılmış msj yanlış değerlendirmeye uğramaz umarım talha can tarafından
gelelim örneklemenize ...
sizin örneklediğiniz yoldan gidersek (mesela! burada- evrensel insan mı /egosundan -karnından- konuşan insan aktarımı/paylaşımı mı diye) takılabiliriz ve ya hu söze-göze değil öze bakar...bakar :/ "bu bardagin yarisi hava, yarisi su dolu" diye es! de geçebiliriz

böylece doluluğu iki kısma yine! / yeniden ayırmış oluruz. Niyetimiz tüketmek mi üretmek mi zaman gösterecekse de ...bir/ bölen... mutlaka vardır/olmalı -hayat bu : /

tşkler evrensel- insan

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç