Aslanım neden kapitalizmi sevmiyorsun?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde tazmanyayahnisi tarafından oluşturulan Aslanım neden kapitalizmi sevmiyorsun? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 725 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Aslanım neden kapitalizmi sevmiyorsun?
Konbuyu başlatan tazmanyayahnisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Efendim bendenizin çok boş vakti olduğu için o forum bu forum geziyorum ve bu forumlarda öğrendiğim bir şey var insanlar kapitalizmi sevmiyorlar ama uyguluyorlar, bugun en baba komunıstin yanına gitsek ya kardeş yol param yok 50 Lira atsana desek cebinde parası olsa bile vermez hayat işte bize harıl harıl düşünmek ve tartışmak kalıyor neden sevmiyoruz kapitalizmi veya neden göbekten bağımlıyız bu kadar bu sisteme sonra bu forumlardan elde ettiğim bir tecrübede insanlar marxın fikirlerini ya çok yuceltiyor ya da yerin dibine geçiriyor,ahlak nuansını ortadan kaldırırsak veya buna vicdan da diyebilirsiniz marx'a kulak verenler ya çok körüne inanıp savunuyorlar çünkü uygulamar öyle olmuyor hamiş (komunızm demek herşeyden önce kan demek,protelerya diktatörlüğü ne demekse)ama anlatamıyorsun karşındakine yok işte diyor, o öyle değil uygulamada sorun var abi fikir sakat devrimci birkere devrim neyle olur diye soran yok...

Ya da marx'a düşmanlar var bunların tuzu kuru demiyorum ama marx'ın iyi veya adeleti savunan fikirlerinede karşı çıkıyorlar ve bir ütopyayı kaybediyorlar,insanlığın ortak yaşam eşit yaşam fikrini, neyse daha iyisini getirende yok,dinler bu konuda varlık sahalarını ilerletemediler bize evrensel bir soluk lazım adeletli ,sıfır şiddetli,paylaşımcı ...

Yaptığımız hatalar o kadar buyuk ki önce vicdanını pazara çıkaran insan sonra aklını kaybediyor ve şiddet sarmalı, bulup çıkarana aşk olsun.HER ŞEYİN AŞIRISI FAZLA...

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Herşey dengede güzeldir, ne kapitalizm ne sosyalizim tamamen doğrudur, hiçbir kavram tek başına mutlak doğru değildir,İyiliğin bile fazlası zarardır.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
İyiliğin bile fazlası zarardır bunu yazacaktım ama kendimi engelledim inanın belki iyilik kurtarır bizi..

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Öjenik de sağlıklı insanı amaçlıyor.

Öjenik iyi mi?

Son düzenleme:

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Sorsanız, ülkemiz; paylaşımcılığı, adaleti baz alan/öneren bir gelenekten/inançtan bizlere miras kaldı, halbuki böyle bir mirasa sahip ülkemiz gelir dağılımı adaletsizliğinde Dünya'da 3. sırada bulunuyor. Ülkemizin güzel insanları bir noktada/mevkide tasarruf sahibi olduğunda hemen memleketçiliğe, adam kayırmacaya,cemaatçiliğe başlıyor. Ülkemizdeki cemaatçilik, particilik o kadar güçlü ki biz de bir ulus bilinci oluşamadı. Düşünün ki; Türkiye, nüfusunda ateistlerin önemli bir yer tuttuğu Almanya'nın da içinde bulunduğu Kuzey Avrupa ülkeleri kadar kadar sosyal adaleti uygulamıyor. Hani biz ahilik/İslam/paylaşımcılık geleneğinden geliyorduk.

Mutlak manada komünizm de insanlığa zararlıdır, mutlak manada bir kapitalizm de insanlığa zararlıdır.

Kuzey Avrupa ülkeleri, liberal bir düşüncenin/yönetimin bulunduğu ülkelerinde, sosyal adaleti komünizm gibi zararlı bir düşünceye saplanmadan ne güzel de uyguluyor. :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar