Aşırı Alınganlığın Psikolojik Nedenleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Aşırı Alınganlığın Psikolojik Nedenleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,659 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı Aşırı Alınganlığın Psikolojik Nedenleri
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan whiterabbit

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Uzman Psikolog Lale Tuncel aşırı alınganlığın nedenlerini ve bu durumun altında yatan psikolojik sebepleri anlattı.

Çevremizdeki insanların davranışlarını, söylediklerini hatta söylemediklerini sürekli değerlendirir, bunlarla ilgili kendimizce yorumlar yapar ve sonucunda kendimizi bir duygu içine sokarız. Aşırı alınganlıkla yapılan yorumlar sonucu birçok farklı duygulanın içine girebiliriz. Sıklıkla, yaptığımız yorumları kendimize, ‘benliğimize’ toptan bir değer biçerek yapar ve bunun sonucunda kendimizi mutsuz, değersiz, öfkeli veya kaygılı bir duygu içine sokarız.

Aşırı alınganlık sizi depresif yapabilir
Bu işleyişi bozulmuş düşünce tarzının (aşırı alınganlık) faturası da büyük olabilir. Kendimizi depresif, kaygılı, öfkeli hissedebilir ve bu duygularla tutarlı bir şekilde davranışlar sergileyerek ilişkilerimizi çıkmaza sürükleyebiliriz. Aşırı alınganlık ile aile hayatımızı, iş-okul yaşantımızı, arkadaş ilişkilerimizi, sosyal hayatımızı birçok yönden zora sokarız.
Aşırı alıngan biri için ya kendisiyle ilgili başkalarının söyledikleri ve düşündükleri çok önemlidir ya da kendisi çok ‘önemli biri’ olduğu için sürekli onunla ilgili konuşulur veya düşünülür. Bu iki durumda da genellikle yapılan hata zihin okumaktır. Yapılan her hareket, söylenen her söz bir şey ima ediyor, bir anlama geliyordur.

Başkalarının sizin hakkınızdaki görüşlerine aşırı önem vermekten vazgeçin!
Evinde misafir ağırlayan bir bayan, misafirleri bir başkasının evinin ne kadar dağınık olduğundan söz ediyorsa, mutlaka bu ona atılan bir taştır. “Kesin benim evimin dağınık olduğunu düşünüyorlar” şeklinde bir yorum yapar. Bunun temelinde ise başkalarının da kendisi gibi hissedip davranacağı inancı vardır.
Diğer taraftan, patronun “bu işi daha çabuk bitirmeni beklerdim” sözü ile bir çalışan “benim yeterince ‘iyi bir çalışan’ olmadığımı düşünüyor” diyerek kendisini mutsuz, çökkün ve hatta işten çıkarılabileceğini düşünerek kaygılı hissedebilir. Burada yapılan hata öncelikle, ister uzman olsun ya da olmasın, patronun yaptığı değerlendirmeyi çok önemli ve kesinlikle doğru görmesidir. Diğer bir hata da gösterdiği ‘performansla’ ilgili patronun yaptığı değerlendirmeyi ‘benliğine’ yapılmış bir değerlendirme olarak kabul etmesidir. Hızlı yapılmayan bir görev, kötü bir çalışan olmak anlamına gelmektedir. Performans değil de benlik değerlendirildiğinde yaşanan duygular da başa çıkması zor duygular olacaktır.
Bu gibi aşırı alınganlıkla yapılan değerlendirmelerden ve ağır sonuçlarından kaçınmak için zihin okumaktan ve diğerlerinin bizim hakkımızdaki görüşlerine aşırı önem vermekten uzak durulması gerekir. Bunun için yapılabilecekler;

• Başkalarının sizin hakkınızda düşündüklerinin sadece düşünce olduğunu unutmayın.
  • Sizin hakkınızda düşüncesini ifade eden ya da değerlendirme yapan kişilerin ne kadar uzman olsa da yanılabileceklerini unutmayın.
  • Diğerlerinin görüşlerini değerlendirme ve kabul etmeme hakkınızın olduğunu unutmayın.
  • Hiç kimse, siz izin vermediğiniz sürece, sözcükleriyle ya da tavırlarıyla sizi incitemez.
  • Diğerlerinin aklından geçenleri bilme gibi bir gücümüzün olmadığını kabul edin.
  • Samimi olduğunuz kişilere gerçekten ne düşündüklerini, ne söylemek istediklerini açıkça sorun ve tahmin yürütmek gibi zor bir işin içine girmeyin.
  • Yapılan eleştirileri bütün benliğinize değil, o anki davranışa, performansa yönelik yorumlar olarak değerlendirin.

Melodram

Yeni üye
Yeni Üye
Bu alınganlık benim kafamı çok karıştırıyor, yani bir söyleneni bu kadar yanlış anlayabilmek bir yetenek mi acaba da biz buna alınganlık diyoruz. Hayatımda 2 adet aşırı alıngan insan tanımıştım, onların ötesine gidemeyeceğimi düşünürken, kuzenimin eşine aile ortamında ''İbo'' denildiğinde verdiği tepkiyi ve ben buna çok alınıyorum demesine şahit olduktan sonra, dedim senin tanıdıkların neymiş ki! İbrahim demek yerine İbo denilmesi, ona kendini önemsiz mi hissettiriyor diye kendi kendime sorguladım. Bir kısaltma neden bu kadar alınganlık yapar ki? Bir de mevcut davranışlarını kabul etmeme var bu alınganlarda, bir şeye alınıyorlar ama alındığını söylemeden önce inkara başlıyorlar. Şu dünyada nesli tüketilmesi gereken çok insan var, aşırı alınganlardan mı başlasak?

meyelan

Filozof
Yeni Üye
söylediklerine ''ya aslında şöyle değil de böyle''desek bizi de başlığa uygun bir sınıflamaya sokucaksın diye çekindim,çekindiysem haklı mıyım alıngan mı sizce?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu alınganlık benim kafamı çok karıştırıyor, yani bir söyleneni bu kadar yanlış anlayabilmek bir yetenek mi acaba da biz buna alınganlık diyoruz. Hayatımda 2 adet aşırı alıngan insan tanımıştım, onların ötesine gidemeyeceğimi düşünürken, kuzenimin eşine aile ortamında ''İbo'' denildiğinde verdiği tepkiyi ve ben buna çok alınıyorum demesine şahit olduktan sonra, dedim senin tanıdıkların neymiş ki! İbrahim demek yerine İbo denilmesi, ona kendini önemsiz mi hissettiriyor diye kendi kendime sorguladım. Bir kısaltma neden bu kadar alınganlık yapar ki? Bir de mevcut davranışlarını kabul etmeme var bu alınganlarda, bir şeye alınıyorlar ama alındığını söylemeden önce inkara başlıyorlar. Şu dünyada nesli tüketilmesi gereken çok insan var, aşırı alınganlardan mı başlasak?

söylediklerine ''ya aslında şöyle değil de böyle''desek bizi de başlığa uygun bir sınıflamaya sokucaksın diye çekindim,çekindiysem haklı mıyım alıngan mı sizce?

İbo ismi kimbilir neler çağrıştırıyordur.:)Alıngan insanlar tüm enerjinizi yok eder. Kendi adıma alıngan kişilere çok fazla tahammül edebilen biri değilim, uzak durmayı tercih ederim. Kelimeleri cımbızla seçmeye çalışıp, kendim gerileceğime mesafe en güzeli. Tabii aile ortamında bu çok zor oluyor. Alıngan insanlar birçok insanı kendilerinden uzaklaştırdıklarının farkına varmıyorlar galiba ve öneriyi bile eleştiri kabul ediyorlar. Bir arkadaşım vardı, iyi biriydi fakat bu alınganlıkları yüzünden etrafında kimse kalmamıştı. Ne senaryolar kurardı kafasında ve gerçekliğine inanır, kendi gibi düşünmeyenleri de terslerdi. Alınganlık aşılmazsa kişi yanlız kalmaya mahkumdur.

@meyelan tam da bunu söylüyorum "herkes her konuda aynı fikirde olamaz." karşıt görüş bildirdiğinde surat asıyor ya da tavır alıyorsa bir insan, mümkünse o kişiden uzak kalın:)

Son düzenleme:

Neo

Yeni üye
Yeni Üye
Şu aşırı alınganlık bende var. Son zamanlarda bu yüzden çok zor günler geçirdim ve şuan daha yeni yeni toparlamaya çalışıyorum ki bu da uzun sürecek. Okuduklarımdan sonra kendime baktım sanki beni anlatıyor bu herif beni nereden tanıyor diyecek kıvama geldim :biggrin: Şaka bir yana bu okuduğum birazda olsa bana yardımcı olacaktır.

whiterabbit

Felsefe.net
Yeni Üye
Aşırı alıngan olmak hem kişiye hemde çevresindekilere zarar veriyor. Ben de bu alıngan tayfada yerimi aldım. Ama bunu elimde olmadan yapıyorum. Birden insanların düşüncelerini yorumlamaktan alamıyorum kendimi. Bir konuda düşünmeye başlıyorum ve kendimle olan konuşmam bittiğinde çok farklı yerlerde buluyorum kendimi. İnsanlar hakkında kesin kararlar alıp ona göre davranıyorum. Yargılıyorum, cezalandırıyorum veya ödüllendiriyorum, hiç bir şey yapmadığım da oluyor kendimce. Onlara sorsam belki hiç alakası olmayan cevaplar verecekler ama sormaya da cesaret edemiyor insan. Çünkü alıngan olanlar için kafada oluşmuş bir ön yargı var. Aklımızdan geçen her şeyi anlatmaya kalkınca tepki görüyoruz. "bu kafayı yemiş?" , "sen manyak mısın?" , "nasıl böyle şeyler düşünebilirsin?". İnsanlardan böyle tepkiler almak istemeyince haliyle kendi kendine çözümler üretmeye çalışıyorsun. Tabi bu arada arkadaşının, annenin, akrabanın, sevgilinin v.s sana söylediği tek bir cümleyi hatta hiç tanımadığın bir insanın sana attığı olağan dışı bir bakışı bile 1 hafta 1 ay hatta 1 yıl bile düşünebiliyorsun. Evet farklı düşünme yapılarına sahip insanlarız. Ama bunun çözümü kesinlikle toplumda ötekileştirilmek olmamalı. Alıngan insanların kaygılarının olduğu ve bir şekilde bunların çözülmesi gerektiği bilinmeli. Hatta bazı durumlarda psikolojik destek de alınması gerektiği unutulmamalı.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar