Ahlaklı hırsız var mıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Laetna tarafından oluşturulan Ahlaklı hırsız var mıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,547 kez görüntülenmiş, 57 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ahlaklı hırsız var mıdır?
Konbuyu başlatan Laetna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Görüşlerinizi özgürce dile getirin.

Samet Aras.

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Ahlaklı hırsız varmıdır?

Merhaba,

Hırsızlık ( Ahlaksızlık,saygısızlık,vicdansızlık ... )

Sanırım ; herhangi birşeyden dolayı hırsızlık yapabilirler. Ruhu ve duyguları ne kadar yapma desede mecbur( sözde ) olduğu veya baskı altında olduğu için yapabilir. Ama gerçekten yapmak zorunda değildir. Hiç bir zaman sorunlardan kaçmak veya başkalarının şeylerini kullanmak çözüm olmamıştır. Ve ebediyen olmucaktır.

Erim

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Ahlaklı hırsız varmıdır?

ahlaklı yoktur ama vicdanlı vardır sanırım...

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Ahlaklı hırsız var mıdır?

Bence ahlaklı hırsız vardır.Örneğin bir baba hasta oğlu için ilaç arıyor, ama maddi olanaksızlıklardan dolayı ilaç alması için yeterli paraya sahip değil ve eczaneden o gerekli olan ilacı çalıyor.Oğlu iğleşiyor ve adam içinden para bulduğumda ilk iş o ilaçın parasını ödeyeceğim diyor.Sizce ahlaki açıdan bu adam bir hırsız mı?Yoksa iyi bir baba mı?Burada oğlunu ölüme terketmesimi yoksa ahlaklı olan?

F

faust

Ziyaretçi

Öncelikle Ahlak konusunu ne ile değerlendirmemiz gerekiyor,kişisel olarak mı yoksa genel bir ahlak öğretisi ilemi,eğer kişisel bir ahlak söz konusu ise,bu kişiyi özgürlüğü kısıtlama konusunda bir engelledir (hırsızlık),diğer bir taraftan genel bir ahlak açısından bakar isek,bu da zamanla mikro boyutunu gösterecektir ki,kişiyi kısıtlar ve kişiye zarar verir,sonuç itibari ile hırsızlık kişinin 'ben'liğini zedelediği için bir ahlak üzerine oturtulmuş,kısıtlamadanda söz edilemez (hırsızlıktan),(burada bahsettiğim kısıtlama,kişinin ileriye dönük kararlarının önüne engel olması,bu da bir ahlak öğretisi olamayacağına göre ,ahlaklı bir hırsızlıktan da söz edilemez.)

futuris78

Felsefe.net
Yeni Üye

Hırsızlığı, toplumlar kurdukları düzenlerde yasaklamışlar. Doğrusuda budur zaten. Oysa tabiatta hırsız hayvanlar vardır, başkalarının yemeklerini çalarlar, böyle hayatlarını sürdürürler. Zor durumda kalan her hayvanda çalar.
Dünyada düzen kanunların zoruyla, cezalandırma yöntemiyle gayette iyi işliyor.
Ama şartlar herkesi hırsızlığa zorlayabilir.
Bugün işleyen bir düzen var.
...
Şöyle bir kurgu yapalım ve devlet düzeni yıkılsın ;
Muazzam bir afet oluyor, on milyonlarca insan evsiz kalıyor, kurulu devletler düzeni sağlayamıyor, kıtlık, hastalık, sussuzluk var, bir ailenin erkeği güçlü, tüm yemekleri toplamış ailesini güvenli bir yere almış, sizse yaralısınız ve onun kadar güçlü değilsiniz, ama sizi de aç çocuklarınız bekliyor, istediniz vermediler, o zaman başka çareniz kaldı mı?... yaralı halinizle çocuklarınızın ve kendinizin yemesi için komşularınızdan birşeyler çalabilirsiniz, veya ailenizi ve kendinizi ahlaklı bir ölüme hazırlarsınız.

caliph

Felsefe.net
Yeni Üye

Kötünün içinde iyi niyette olsa,kötü her daim kötüdür.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

İyi ve kötü herkese göre görecelidir.Peki ya sen neye göre ayrım yaptın iyi ve kötü arasında.Bana göre anlattığım olaydaki insan gayet iyi bir insan.Yaptığı şey kötü olabilir, o da bu kötülüğe bulaşmış olabilir; ama her ne olursa olsun bu olay onunda kötü birisi olduğunun kanıtı olmaz.Bu arada gerçekten paylaşmak istediğiniz cümleyi biraz daha açarak aktaralım lütfen, böylece daha yararlı olabiliriz.

kendimi seçtim

Felsefe.net
Yeni Üye

bana kalirsa her hirsiz ahlaklidir her hirsiz mağdurunu düşünür. şöyle ki:

sadece hirsizlik: evet çaldim ama kimseye zarar vermedim tecavüz etmedim. kimseyi öldürmedim. ihtiyacim vardi.

sonra cinayet: evet çaldim ihtiyacim vardi öldürdüm ihbar edebilirdi ama kimseye tecavüz etmedim. üstelik bana firsat tanimayan toplum değil miydi?

hirsizlik, cinayet, tecavüz: evet çaldim ihtiyacim vardi. öldürdüm ihbar edebilirdi madem öldürdüm bir de tecavüz ettim ama toplum bunlara neden oldu. doyurmadilar çaldim dolayli olarak öldürdüm tecavüz ettim. ben ahlakliyim ama çevrem bozdu.

tüm hirsizlarin bu şekilde düşündüğü kanaatindeyim. ayni zamanda diğer suçlularin da

tepkisiz

Felsefe.net
Yeni Üye

Hırsızlık bir ihtiyaçtan mı kaynaklanır? Bir işsizlik ve açlık sonucu mu işlenir?..

Yoksa fakirliğin sürüklediği bir mecburiyet midir?

Bunları haklı görecek olsak, her muhtaç insanın, işsiz kalan, açlık sıkıntısı çeken her yoksulun hırsızlık yapması gerekir?

Bunlar söz konusu olmadığına göre, hırsızlık bir ahlaksızlıktır ve bir arsızlıktır.

Sahtekârlık, dolandırıcılık, kalpazanlık, hilekârlık hepsi birer ahlak düşüklüğüdür, bir terbiyesizliktir.

Diğer açıdan insanlık dışı bir alışkanlık, bir vicdan yoksunluğudur. Hangi inanca mensup olursa olsun, her milletin nefret ettiği ortak bir suçtur.

Bugün hemen hepimizi tedirgin eden bir illet haline gelen hırsızlık, neredeyse bir “kazanç yolu” haline gelmek üzere.

Bu kişiler ne kanundan çekiniyor, ne polisten korkuyor, ne de cezaevinden. Ceza alsalar bile birkaç ay, bilemediniz birkaç sene yatıyor. Çıkar çıkmaz, ilk fırsatta aynı “mesleğe” dönüyor.

Üstelik cezaevinde “ustalık” eğitimi de alıyor, uzmanlaşıyor, azmanlaşıyor, azgınlaşıyor, iyice azıtıyor. Gözüne diktiği üç beş bin liralık bir mal için insan hayatını ve aile mahremiyetini hiçe sayıyor.

Geçtiğimiz gün bir tanıdığımın evine hırsız giriyor. Dört çocuklu bir işadamı. Çocuklarının en büyüğü on yaşında. Hiç kimsenin malında gözü yok. Ticaretin bütün kapılarından girip çıkan bir müteşebbis...

Gecenin bir yarısında üç soysuz evine giriyor, yatak odasına kadar yaklaşıyor, pantolonunun cebinden arabasının anahtarını alıyor, kredi kartlarını, çeklerini, senetlerini topluyor, arabaya atlayarak uzaklaşıyorlar.

Üzüntüsü para bul değil. İçine sindiremediği, aklına geldikçe yumruğunu sıktığı, hiç kabul edemediği bir şey var: “Yatak odama nasıl girebilirler?” diyor. “Hergün aynı saatte uyanan çocuklar uyansaydı, bir anda evin içinde gözü dönmüş üç kişiyi görselerdi, akıllarını oynatmazlar mıydı? Ya ben uyanmış olsaydım, neler yapacağımı hala kestiremiyorum” diye kendi kendini yiyordu.

Mesele madde ve para değil, asıl mesele bir ömür boyu hayatı cehenneme çevirecek bir geleceğin kararmasıydı.

Mağduriyetler had safhada, mazlumiyetler ileri düzeyde, psikolojik yıkıntı uç noktada.

“Kuvvet kanunda olmazsa”, Allah korkusu da hiç yoksa, vatandaş kendini nasıl müdafaa edecek, kendini nasıl güvende hissedecek?

Bir de vatandaş çaresiz, güvenlik güçlerinin eli kolu bağlı, herkes müşteki ve isyanları oynarsa, işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor yaşananlar...

Bunun için, geliniz, el birliğiyle ahlak erozyonunu kökünden çözecek tedbirleri sonuna kadar alalım.

Ama hepsinin üstünde hep beraber ahlak düşüklüğünü giderecek bir ahlak seferberliğine çıkalım.

Öyle bir hedef tutturalım ki, öyle bir ıslah eğitimine çıkalım ki, kişi kendi malı olmadığı bir şeye, aç kalma pahasına da olsa elini sürmesin, yüzünü dönüp bakmasın.

Örnek mi lazım? İşte Asr-ı Saadet, işte Peygamber ahlakının yaşandığı yüzyıl ve Medine toplumu. Çok uzağa gitmeye de gerek yok, Osmanlının son yüz sene öncesi yaşadığı hayatı incelesek yeter.

Zekâtın yaygınlaşmasıyla fakirin azaldığı, faizin adının bile geçmediği, imanın güçlenmesiyle şefkat ve merhametin bütün kalplerde yaşadığı yüzyıllar...

Fairy

Üye
Yeni Üye

Kişisel sorunları ve nedenlerinden dolayı herkes hırsızlığa yönelmiş olabilir..
Çocuğu hasta ölecek hırsızlık yaptı buna dayanamıyor bu vicdanlı hırsız tipi..Vicdanının sesini susturamayan ve bir şekilde bu işe yönelen ve diğer taraftan mağdura karşı ahlaksız bi tutum sergileyen..
Ahlaklı olan bu ilacı çalmak değil bir şekilde temin etme yollarını arayıp bulmaktır.Bulamadığı taktirde çalan bir baba iyi olamaz, iyi olan baba herhangi bir yol bulamadığında hırsızlık yapacağına sahip olduğu herhangi bir eşyasını organını satarak temin etmeye çalışan babadır..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

çalmak , hiç bir gerekçe ile etik olamaz

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

"Bunlar söz konusu olmadığına göre, hırsızlık bir ahlaksızlıktır ve bir arsızlıktır."
tepkisiz

Evet hırsızlık bir ahlaksızlıkdır katılıyorum ama; ben hırsızlık dediğimi hatırlamıyorum konu başlığınada bakacak olursanız hırsızlık değil hırsız dediğimi göreceksiniz.Yoksa ben neden yüz kızartıcı (Sahtekârlık, dolandırıcılık, kalpazanlık, hilekârlık )suçlardan bahsetmedim çünkü bunların hiçbir ahlaklı yada vicdanlı gerekcesi olamaz,örneğin çocuğum çok hasta ben gideyim kalpazanlık yapayım diyemez hiç kimse.Ve burada konu başlığında ise hırsızlıktan değil bir hırsızdan bahsediyoruz ve dolayısı ile bir insandan,kendi kanımca bir insan muhakkak ömründe bir kez olsun ahlaklı bir davranış sergilemiştir.

"Kötünün içinde iyi niyette olsa,kötü her daim kötüdür."
caliph
Cümlende bir terslik gözüme çarptı burada sana bir soru sormak konuyu senin açından daha açık hale getirmeye yardımcı olur sanırım.Klasik olacak ama "kötü nedir?" o olay cerçeversinde o insanın yaptığı kötü ise, yarın parasını iade etmesi iyi ise kötünün içinde iyi olmasının mümkün olması ne kadar mümkündür sence?"

"Kişisel sorunları ve nedenlerinden dolayı herkes hırsızlığa yönelmiş olabilir..
Çocuğu hasta ölecek hırsızlık yaptı buna dayanamıyor bu vicdanlı hırsız tipi..Vicdanının seslerini susturamayan ve bişekilde bu işe yönelen ve diğer taraftan mağdura karşı ahlaksız bi tutum sergileyen.."
faıry

Peki vicdan bir ahlak terimi ise bunun,ahlaklı kişilere yöneltildiği için bu kişiye ahlaklı bir kişi diyemeyizmi,kısacası bir vicdana sahip olan kişi elbetteki ahlaklıdır da diyebiliriz.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

nejdet ' Alıntı:
çalmak , hiç bir gerekçe ile etik olamaz

Burada çalmaktan tam olarak sözetmiş olurmuyuz bilmiyorum ama bildiğim iyi bir şey var,çalmanın bir şeyi karşılıksız almak demek olduğunu biliyoruzdur.Burada karşılığını sonradan vermek amaçlı alındığı düşünülürse bu çalmak olmasa gerek kendi kanımca.

Fairy

Üye
Yeni Üye

Laetna ' Alıntı:
"Kişisel sorunları ve nedenlerinden dolayı herkes hırsızlığa yönelmiş olabilir..
Çocuğu hasta ölecek hırsızlık yaptı buna dayanamıyor bu vicdanlı hırsız tipi..Vicdanının seslerini susturamayan ve bişekilde bu işe yönelen ve diğer taraftan mağdura karşı ahlaksız bi tutum sergileyen.."
faıry

peki vicdan bir ahlak terimi ise bunun,ahlaklı kişilere yöneltildiği için bu kişiye ahlaklı bir kişi diyemeyizmi,kısacası bir vicdana sahip olan kişi elbetteki ahlaklıdırda diyebiliriz.

Her kuramın ana menüsü ve yan dalları vardır..Yan dallarını uygulayıp bilmek seni o konuda temiz kılmaz asıl olan bilmen uygulaman gereken temeldir.. Örneklendireyim daha iyi anlamanız için; yalan söylememen senin düsürt olduğunu gösterir yalnızca ama sana iyi bir insan terimini yapıştırmak için yeterli olmaz..Hırsızlıkta öyle merhametli olabilirsin fakat ahlak kurallarının birine sahipsin diye sana ahlaklı sıfatını kullanmak diğerlerine haksızlıktır..

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Zurnanin zirt dedigi yer burasi.

Isin enteresan tarafi, mesru mudafa hakki cinayette kullanilabilen bir hak iken is mal mulke geldimi TCK sahin kesiliyor nedense. Ne demisler; adalet mulkun temelidir, yasamin temeli yine dogal secilim. O yuzden gulmeden edemiyorum, insanoglu gelismis oldugunu iddia ettigi ahlakli kanunlar uygarliginin kibirli hallerini oraya buraya serpistirirken...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

Teknik anlamda hırsızlık, başkasının taşınırını yararlanma kastı ile bulunduğu yerden almaktır. Ancak biz burada hırsızlığın/çalmanın suç-ceza yönü ve teknik boyutu ile ilgilenmiyor olmalıyız. Tanımlamaların felsefi boyutu da olmalıdır. Yine teknik anlamada "zaruret hali" vardır ki ceza yasalarında cezalandırmama nedeni olarak kabul edilmektedir. Hal böyle olunca buradaki tartışmanın normatif kalıplardan ve duygu sömürüsünden uzak olması gerektiğini düşünmekteyim.

Bu açılım ile hırsızlık/çalmanın taşınır ile sınırlı düşünülmemesi gerekir.Fikirler/düşünceler/sanatsal değerler de çalınabilir ve tüm bunların yaratıcısı emek de çalınabilir. Gerçi emeğin çalınmasına sömürü adı verilmektedir ve fikrin çalınmasına da telif haklarının ihlali adı verilmektedir. Hırsızlık/çalma tanımlanırken demek ki, her şeydden önde aidiyet bağının tanımlanması gerekir. Aidiyetin etik ve hukuksal tanımları ile zamana -topluma göre değişkenliği göz-ardı edilmemelidir. Hem etiğin hem de hukuk normalarının birer üst yapı oldukları bilindiğine göre hırsızlığın/çalmanın gerçek tanımlarının daha derinlerde aranması gerekir.

örneğin. ev işi denilen nemenem bir kavram ise çoğu kadınların ev içi üretimleri erkekler tarafından bir hak olarak algılanır ve bunun bir çalma/hırsızlık olduğu anlaşılamaz. görüldüğü gibi hırsızlığın savunulacak etik hiç bir yanı yok. işi duygusal ve vicdanları çağrıştıracak belki de acıma duygusu ile yaşam-biçimi oluşturacak biçimde ortaya koymamak gerekir.

saygılarımla...

nilüfer

Üye
Yeni Üye

Eski yunanda bir çocuğun hırsızlık yapmasına ‘cesaretin kanıtı’ gözüyle bakılırken, günümüzde bu davranış suçtur. Hırsızın ahlaklı olup olmamasını toplumun ahlaki görüşleri belirliyor. Hırsızlığı hiçbir şekilde etik bulmasam da, hırsızlık yapmış olan kişilerin yaşadıklarına bakıldığında onları haklı bulabilirim.

firatt_

Felsefe.net
Yeni Üye

Aranıza yeni katıldım. Hepinize selamlar.
Bu bölümde tartışılan konuya birbirinden farklı yorum ve görüşler dile getirilmiş. Ahlaklı olmak ya da ahlaklı eyleme ilişkin örnekler sıralanmış. Ortak bir eylem ve tavır üzerinde uzlaşı sağlanamamış. Davranışlarımızın ölçütü olarak kabul edilen ahlak kavramı tanımlanmamış.
Merak ediyorum. Ahlak nedir? ya da ahlak denen evrensel,yöresel ve kültürel değerlerden söz edilebilir mi?
hoşça kalın.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar