Ahlak insanları homojenleştiren bir sistem mi yoksa korumak istediği bir şey mi var?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde yaseekinci tarafından oluşturulan Ahlak insanları homojenleştiren bir sistem mi yoksa korumak istediği bir şey mi var? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,224 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Ahlak insanları homojenleştiren bir sistem mi yoksa korumak istediği bir şey mi var?
Konbuyu başlatan yaseekinci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

yaseekinci

Felsefe.net
Yeni Üye
Ahlak insanları homojenleştiren bir sistem mi yoksa korumak istediği bir şey mi var? soru bu arkadaşlar. Hem bilgi toplayıp hem tanıdığım insanlara sorup fikir almam gerekiyor, bununla ilgili bir yazı hazırlamalıyım. Sizler de düşüncelerinizi belirtirseniz çok sevinirim :rolleyes:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
insanların homojenleşmesi deyince şurda gireceğim . Kardeşimin çocuğunun okulunda/sınıfında 3 erkek ve buna karşılık (sayıdan emin değilim ama) en az üç -beş katı kız öğrenci varmış.
Şimdi burayı (ya da örn. dünyadaki bütün sınıfları -okul sınıflarını ve bu sınıflardaki kız erkek öğrenci sayısını) homojenleştiren matematik mi? Dünya da /yaklaşık eşit erkek ve kız doğmasını sağlayan bunu homojen olarak kıtalara ülkere sınıflara/paydalara dağılmasını sağlayan
insanın homojenleşmesi ne?

ahlak neyi koruyabilir? bunu bilmiyorum
ahlak homojenleştirir mi? bi arada tutarsa (bi arada tutarsa evet ya da hayır)
homojenleşmenin bi arada tutumayla ilgisi var mı?
homojenleşme dengeli ve dağınık olarak bi arada tutmak mı? dağıtmak mı? eşit dağıtmak dengelemek mi?

böyle soru soranları anlamıyoruz- ne dediğini anlatmalı önce
karmaşıklaştırıp soru ürettiğini sanan bir cümle (gibi ) bu sadece -bazen

ahlak eğer yüce değerler aramaksa bilmiyorum
/davranış-düşünce kalıpları -iyi ve doğru kalıpları- (uygun ve doğru kalıpları) aramak ve buna uygun davranmak/yaşamak ve bunu yüceltme arama geliştirme ise?

ahlak bir sistemi ve insan bütününü bir arada tutarken onu değersel olarak (ya da inanışsal olarak ve düşensel olarakta) dengeler ve homojenleştirir/homojenleştirebilir (benzeştirebilir-yakınlaştırabilir ve aynılaştırabilir) diyebilir miyiz? belki de evet

ahlak toplumun tabularını korur 7tutumlarını koruru (değerlerini ya da yavaş yıkılmasını sağlar. (ya da yavaş ve eksenli, tutuna tutuna değişimini sağlar- aşama aşama ve kriko gibi ) diyebilir miyiz? bilmiyorum belki de evet

Ahlak yüksek insani değerleri aramaktır sanırım ya da vicdana uygun davranmak.
Toplumun davranış kalıplarını, tutumu ve ilkelerini ve adetlerini ahlak olarak alacak mıyız örneğin bu soruyu cevaplarken /neye göre nasıl sorusu doğuyor

Ahlak gerçekte utanmayı sağlayan mıdır? Bir haraketi ve eylemi ölçen
ahlak nedir? sorusu doğuyor daha baştan
ve insanın homojenleşemsi neye göre göre? kime göre

---
homojenleşme deyince /hemen aklıma şu gelir.
-sütün püskürtülerek yağının her yerine -eşit/yakşalık- dağıtılması. Evde yapamıyoruz biz bunu- fabrikalarda yapıyorlar
üstten kaymak almayacaksak? kime ne?
kaymak tabakası oluşturmaycaksak homojenleşelim biz
-özür dilerim -bu benim biliyorum ki ukalaca yorumum
sorunuzu -tam- anlamadım aslında
cevap vermeye yeltendim ya da çalıştım- hoşgeldiniz yeniden
umarım felsefeniz bol olsun

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:43 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:59 ----------

yeniden ve yeniden bir düşünme yaptım ve yapıyorum;

ahlak (iyiyi ve güzeli arama; doğru davranma güdüsü ve bir doğru kalıbına uygun davranma yetisi -arayışı gibi şeyler toplamı olsun bu önerme de)

ahlakın kökeni nedir? sorusu doğuyor-onu sağlayan nedir gibi önermeler ve sorular bütünü

homojenleşme de toplumun birbirine benzer uyumlu davranış kalıpları olsun-uyumlaşma eğilimi olsun-benzeşme eğilimi olsun-yakınlaşma eğilimi olsun-biraradalaşama (yakınlaşma ve eşitlenme benzeri türevler-dengelenme) olsun

bi arada yaşayamzlarsa çökerler tabi ama
tabi ki ahlak toplumsal bir dağılma-süzülmeyi engelleyebilir ya da ahlak olmasaydı dağılıp giderdik bi arada yaşamazdık -örneğin- diyebiliriz ama bu kötü bi önerme
nedenleri daha fazla sorgulamalı-tüm gerçekle bağlar içeriyor bu soru

burada ahlak
toplumsal bir homojenleşme (ya da bütünleşme-biraradaşıklaşma) uyum ve denge sağlar mı? faktör mü? ne kadar etkilidir? tek başına ne kadar etkilidir gibi sorular ve önermeler doğuyor
sonuçta tabi ki insanın iyi güzeli arama güdüsü ve yetkin davranma içgüdüsü bir etkili
ama bende şu soruyu getirdi. Ahlak, toplumsal bir homojenikleşme-benzeşme ve uyum mu sağlar ve arar ya da bir yükselme yücelme arayışımıdır ve bunu mu sağlar arar daha çok
Yani ahlak iyiyi-güzeli ve buna doğrusal oalrak yücelmeyi ve artmayı mı arar-sorgular, gelişmeyi mi bağlar homojenikleşmeden çok
Yani ahlak, daha çok homojenizayon ve dengeden çok bir gelişim, öteşim, ilerleme ilerileşme unsuru mudur? güdüsü müdür? arayışı mıdır? artma çabası mıdır? değer görme biçimi üzerine arayış mıdır da? bir tanrıdan onur-esenç kazanma- bir veliden-bir ebeveyden-bir öğretmenden- toplum bireyinden- kendi eşinden çocuğundan saygınlık görme -diğerden saygınlık görme ve kazanma onurlanma gibi arayışlar- varlığının değer bulması görmesi yüceltilmesi onurlanması (kolay yaşam ve pohpohlanma beklentis imi bu) arayışına yönelik çabalar da
Ama sonuç olarak yine bunu sağlar mı da ,homojenleşmeyi sağlar mı onu sorabiliriz

ahlak iyi nitelik oalrak yetki anrayışı ve bu diğer herşeyi baltalar-yan isonsuz ahlak var-Daha iy ibir ahlak tüm diğer toplumsal ahlak sistemlerini çökertir- ya da onarllar çelişebilir ve çökmesini gerektirebilrise ?
iyi görecedir ama iyi arayışında son yok

Sonuç olarak ahlak mutlak bir koruma/(toplum koruma-değer koruma yüzeltme gibi unsurlarda dahil) ya da homojenleşme de sağlasaydı uyumlu toplumlar olurdu ya da savaşlar ve suçlar olmazdı gibi önermeler geliştirebilir miydik? geliştirmeli miydik? sorusunu sordum. sorularını da sordum.

(Kişi şunu mu demek-din olarka bizde ahlak var-diyanet olarak-tanrı verdi gibi mi? soru bu mu ben onu kaçırdım,ahlak olmasaydı çökerdik demeyemi getiriyor)

yani tam bir ahlaktan ve ahlak diye bir şeyin varlığından salt ve somut sözedebilseydik;
zaten gelişmiş bir homojenleşme ve korumadan sözetmelimiydik? yani burda sağlamışı var alın toplum bu. bu kadar uyumlaştırmış ve korumuş o halde

insanda bi şeyler var o kesin. kimi ne ararsan var cihanda.
madem ki ben bir insanım

burda neden çelişki var? sanırım şurdan
bu forumda da tartışıldı sanıyorum başlıklar açıldı
ahlaka rağmen insan öldürülebilir mi gibi sorular doğdu. Örn. bir savaşta toplumunu korumak ahlaktır (ahlaklıdır mı gibi?)
Örn. bir arkadaş sordu kansere rağmen-kansere çözüm olsa bir milyon insanı feda eder miydiniz? eder miydik? gibi sorular
ya da toplumsal olarak iyiyse ve sonuçta daha iyi yüce bir toplum kuracaksa örneğin ve kişi öyle olduğunu düşünüyorsa bir toplumu ya da insan topluluğunu feda eder miydi? yokeder miydi? gibi sorular benzeri çağrışımlar oluştu.

-çok uzun tartışlıabilir bu konu. ve tartışma grubu önerilebilir ve varlık tanımı-ahlak tanımı ve hocanın soranın açması gerekiyor bazı şeyleri de)

Ahlak insanın ben bütünlüğünü korur sanırım. ama ahlakın korumak istediği bi şey mi vardan -tam- kasıt nedir?

ahlak vicdanla bağıntılı-ortak ya da kamusal vicdan tanımı gerekiyor
iy iyetkinliğ iayd a niteliğien dair tanımlamalar da
ahlakın kavramının belirlenmesi-nicelenmesi- de- gerekiyor -açık

ahlak ama gerçeğin tüm mekaniği sorgulanmalı ya da bir arada (girişik ve girifttir de buna) -ahlak tek kavram değil ki- bilinç bağları sorgulanmalı-bilincin ne olduğu -idüğü etmeye çalıştığı da-nasıl işlevselleştiği-
ahlakı neyle nasıl böleceğiz ve kıyaslaycğaız dengeleyeceğiz-kime göre ahlak sorusu burda doğuyor

ahlak bir arada tutucu ise (homojenleşmeden kasıt bu ise) bilmiyorum ne demeli?
yani neden herkes birbirini yemiyor ya da kaso yok'un karşıtı ise?
Yani insanlarda bir ahlak bir güdü var demeye getiriliyorsa -bunun karşıtı- bu varoluş bağlarıyla özduyuyla ilişliki-özyetiyle-yetiyle; Kişinin varlık duyuşu nedir? Derin bağları nedir? Bi aradalık nedir? Toplum olmak nedir Diğerleri kimdir? Bizi ne bağlar? Organik bağlar nedir? Gerçek bağlar-gerçek

İnsan diğerlerinin yüzüne baktığında yine de kendi cinsinden -ve acıda duyan/duyabilen- paylaşan varlıklar görüyor. Ne kadar bencil olursa olsun. bu ahlak mıdır? Gerçek midir? Gözlem midir? daha çocukken insan diğerlerinin canının acıdığını farkediyor. diğerlerininde canı acıyor. Bu bir ayırt ve bir öğrenme. Ahlak bunu mu sağlıyor-ne?

İnsan genelde şunu farkediyor. Eşit canı yakıldığında (tek başıan değil yien de) ve can can yaktığıdna canı yakılabiliyor mesela- Bu bir denge sstemi.toplum ceza verebiliyor mesela. İnsan hep kendine denge yontan yaratık.

---
bir ormanda diğerlerini kurutan ağaç var mı?
ya da şöyle karedenizde kestane ağaçları ve ormaları ve kuruyor artı kve tam nedenini de bilmiyoruz
ve artık düük rakımalrda eski yılalra nazaran fasulye verimi oldukça az
-bu araştırılıyor ya da sorguanıyor mesela ve ve kesdin değil ama kimiler işuan yoruyor. Eskiye nazaran uçak ve uçak yakıtları çok ve bu kimyasallar tehdit ve asit yağmuru oluşturarak ellli yıl içinde ormanları yokedebilir . Yan iisna nbirlikte kirleniyor. Tüm kestanler bir kuruyor ya da tehdit ediliyor. .Ben bundan sözediyorum-kimileri ayakta kalsada. İnsanı bir bütü ndeğil mi ve buan açıklamam ı gerekiyor
İnsan arasında bir ormanlaşma ve bağ olmadığından kim sözediyor zaten

Son düzenleme:

humanistica

Yeni üye
Yeni Üye
Çok güzel bir soru ahlak insanı yücelten ve alçaltan bir duygudur yani aç kalanla ekmeğini paylaşırsan iyi bir davranışta bulunmus olursun ama din adına ahlak adına savaşa katılmışsan birini öldürmüşsen dünyanın sayılı katillerinden biri olmuşsundur...
Bir kız sevip onunla evlenmek istemisen ahlaki bir duyguyla hareket etmişsindir,ama bazı dinlerde inanışlarda olduğu için senin evlendiğin kızla erkek kardeslerinde evleniyorsa ve sen bunu ahlaki görüyorsan yadırgamıyorsan bu da ahlakın ve toplumsal kabullenmelerin ne kadar insanı sakat bir açıya kavusturduğu ortaya çıkar veya islamda olduğu gibi 4 eşle evlenmek istersen veya ben komun hayatı yaşıyacağım evlilikte neymiş dersen bu kadın erkek ilişkilerini ve dahası toplumu zedeler ....

Ahlak insanı homojenize etmez bence yegane kılar ve herkesin ahlakı kendinedir...Ben en ağır islam eserlerini okuyup zekat vermeyen veya bir israilli öldürsem kendime gelicem diyen çok insan biliyorum veya sosyalist tezleri okuyup bencil olan yığınlar veya teröristler var okumakla olmuyor yani ama bulanlar arayanlardır..

Yani biz eğer iyisek vicdanımız iyi olduğu içindir,bu da hem öğrenilen hemde doğustan getirdiğimiz ilkeler sayesindedir...Ahlak bir ilkeler manzumesidir ve bence sudur..

Adam öldürme
savaşlarda bile olsan kimseyi öldürme cana kıyma çünkü karşındaki bir insan ve devletler ırklar dinler mezhepler ahiretde yargılanmaz seninle onu ne karşı karşıya getirmişse aslında ahlaksız olan bu durumdur...
Zina yapma evlilik dışı ilişkilere girmek kötüdür bu hem kadını hem erkeği hemde biray olarak insanı yıpratır kadın erkek ilişkilerinde ömür boyu hatta ahiret boyu olmalıdır...
Kul hakkı yeme yani insanların canına özgürlüğüne mal olucak buyuk hak gaspları yapma
Paylaşımcı ol kazandığını paylaş ...

ls2

Kahin
Onursal Üye
bu soruyu soran hocanızsa neyi görmek/ölçmek istiyor acaba, soru sorunlu:) ahlak sistem olarak tanımlanabilir mi? insanı homojenleştirmek mümkün mü? mümkünse bile bunu ahlakla yapmak mümkün değildir ideoloji,inanç veya doktrin felan denmeli bunu deneyeceğiniz yöntemler topluluğuna. korumak istediği birşey mi var? bu ne demek ? ahlak ve korumak istediği şey!? bu ikisi bir araya nasıl getirilir? ahlak insani bir duygudur (sistem denemez) ilk önce daima vicdanla ilişkilendirilir. ilk önce başka birşeyle ilişkilendirirsek burada gene ahlak kavramının dışına çıkmış oluruz.

sonuç; bence bu soruyu kavram çorbası yapmak için sormuş hoca:)

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
İnsanlar homojenleşemez;sadece birbirine benzetilir.

Ahlak,güçlünün kendini sınırlaması,güçsüzün çabalamasıdır.Ahlak sözleşmeler bütünüdür.İyi olan ne varsa onun korunacağına dair gizlice verilmiş bir ahittir ahlak.Bazen yere tükürmemek,bazen birinin hayatını kurtarmaktır ahlak.

Ne kadarı kaldı günümüzde?Tartışılır.Çıkarların devreye girmediği bir hayat kuramadık maalesef.Para denen kağıt parçası ile değilde onun karşılığında alınan elbise ile mahremiyetimizi gizleyebildiğimiz ve yemekle karnımızı doyurabildiğimizi anladığımız zaman geç olmaz umarım bir şeyler için.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ahlak her topluma ve kişiye göre değişebiliyor. Gerçekte iyi ahlaklı olmanın ilk şartı güvenilir olmakla eşdeğerdir bana göre hep kullandığımız "çok temiz ahlaklı" ifadesi de bu anlama gelir. Nerede nasıl davranacağını bilen, kimsenin hakkına girmeyen ve başkalarının hakkını da koruyabilen kişiler ahlak sahibi kabul edilir. Bazı toplumlarda ise bu biraz abartılı olarak giyim tarzına, yaşam şekline dönüştürülebiliyor. Dans eden bir kadın ahlaksız kabul edilebiliyorken küpe takan bir erkeği de ahlaksız diye nitelendiren çıkabilir oysa "ahlak" erdemli davranışlar bütünüdür bu değerlendirmeyi yüzeysel yapmamak gerekir hiç ummadığınız birisi kendi koşullarına göre çok ahlaklı biri olabilirken, ahlak timsali kabul ettiğiniz biri sizi yanıltabilir. Ahlaklı olmak ise her daim insanı yüceltir.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yazdıklarıma şunu da eklemek isterim ki; ben zihni boş bir levha kabul edenlere katılmıyorum. Ahlaki özelliklerin, ahlaki farkındalığın doğuştan geldiğini ve beraberinde çevresel koşullara göre de çok fazla değişkenlik göstermeyeceğini düşünüyorum. Bir insanı zorla erdemli ya da ahlaklı yapamazsınız. Örneğin birine şirket emanet edersiniz arkanızdan iş çevirir, başka bir insan vardır ki hiç kimse görmese bilmese de doğrudan şaşmaz. Ahlaki farkındalıklara doğumla beraber sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ahlak bir sistem değildir yine her zaman belirttiğim gibi hayat amacımıza uygun bir özelliktir. Koşullar etkileyebilir fakat tümüyle değiştiremez.Bebekler üzerinde yapılan deneylerde, ağlayan diğer bebek sesleri duyunca empati kurmak sureti ile kendilerinin de ağladıkları ancak başka sese veya yapay ağlama sesine aynı tepkiyi vermedikleri gözlemlenmistir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç