acil yardıma ihtiyacım var yardım edermisiniz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde tupcu17 tarafından oluşturulan acil yardıma ihtiyacım var yardım edermisiniz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,991 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı acil yardıma ihtiyacım var yardım edermisiniz
Konbuyu başlatan tupcu17
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Macavity

tupcu17

Felsefe.net
Yeni Üye
1)FELSEFENİN TEMEL PROBLEMİ NEDİR?
2) DOĞAL DÜŞÜNMEDEN REFLEKTİF DÜŞÜNMEYE GEÇİŞ NASIL OLUR?
3) BU DÜNYANIN İÇİNE BİLİNCİMİZLE NASIL YERLEŞİYORUZ?
4) BU DÜNYA GÖRDÜĞÜMÜZÜN KENDİSİ Mİ YOKSA ALGILADIĞIMIZ DÜNYA MI?
hocamız bu dört sorunun cevabını istedi ve vize sınavnda bize soracağını söyledi çarşamba günü sınavım var fakat cevaplarını bir türlü bulamadım bana yardımcı olabilirmisinz?

tupcu17

Felsefe.net
Yeni Üye
sss

1. 2. ve 3. sorular ıcın yardım edebılecek arkadasımız varmı yarın sınawım var lutfen bı yardımcı olursanız sevınıcemmmmmm....

tupcu17

Felsefe.net
Yeni Üye
felsefe

1)FELSEFENİN TEMEL PROBLEMİ NEDİR?
2) DOĞAL DÜŞÜNMEDEN REFLEKTİF DÜŞÜNMEYE GEÇİŞ NASIL OLUR?
3) BU DÜNYANIN İÇİNE BİLİNCİMİZLE NASIL YERLEŞİYORUZ?
4) BU DÜNYA GÖRDÜĞÜMÜZÜN KENDİSİ Mİ YOKSA ALGILADIĞIMIZ DÜNYA MI?
hocamız bu dört sorunun cevabını istedi ve vize sınavnda bize soracağını söyledi çarşamba günü sınavım var fakat cevaplarını bir türlü bulamadım bana yardımcı olabilirmisinz?

tupcu17

Felsefe.net
Yeni Üye
bulabıldın mı baksa bı seyler sokak sıırcısı

sokak siircisi

Felsefe.net
Yeni Üye
valla..

..sen çalışırsın diye ben çalışmadım ya..
hem nasıl bulunmazmış anlamadım,
cevapsız soru sorar mı hoca hiç..

bi de yoksa sen son güne mi bıraktın dersi..

neyse Mevla yardımcın olsun
selam sevgi saygı ile..

sokak siircisi

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefenin temel sorunu

Bununla birlikte, filozofların kendileri de, ilk bakışta, bu iki temel ilkenin, felsefenin en genel bilgileri, kavramları olduklarını açıkça göremediler. Ancak yavaş yavaş insan bilgilerinin gelişmesi sırasında bunun bilincine vardılar. Bunları kesin ve açık olarak ortaya çıkarmayı büyük Fransız filozofu Descartes (1596-1650) başarmıştır. Bununla birlikte, bugün bile, burjuva üniversiteden nice filozoflar, bütün inceliği ve yalınlığı içinde bu temel ayrımı ve bizi ulaştırdığı sonuçları bir türlü kavrayamamaktadırlar. Böyleleri, bu bakımdan, marksizm okulunda yetişmiş bir işçi militandan daha geri durumdarırlar.
Bütünü içinde dünyanın, son tahlilde, iki ilkeyle, yalnızca iki ilkeyle açıklandığı açıkça görülür görülmez, kaçınılmaz olarak felsefenin temel sorunlarıyla karşı karşıya gelinir. Şu halde denebilir ki, burjuva üniversite "filozofları"nın çoğu, felsefenin temel sorununun yanına bile yaklaşmamışlardır. Hatta onu dikkate almayı bile reddederler, bu sorunun kendilerine açıkça sorulmasını yasaklarlar.
Bununla birlikte, şunu gözönünde bulundurmak gerekir (sayfa 161) ki, bütün felsefe tarihi çeşitli biçimlerde ifadelendirilen bu temel sorun çevresinde toplanan uzun tartışmalardan başka bir şey değildir. Başka başka biçimlerde formüle edilen bu temel sorun, dönüp dolaşıp şuraya gelir: kısacası, dünyayı açıklamak için iki ilke, yalnızca iki ilke olduğu doğru ise, bu iki ilkeden hangisi ötekini açıklar? Hangisi daha temel ilkedir? Birinci olan hangisidir, ötekinden türeyen hangisidir? Başı sonu olmayan, sonsuz olan ve bu yüzden de ötekini yaratan hangisidir?
İşte felsefenin temel sorunu budur.

Böyle bir soranun, soruyu ne şekilde sorarsak soralım, ancak olanaklı iki yanıtı olabilir.
Ya madde (varlık, doğa) başı sonu olmayan, sonsuz ilk'tir, — ve ruh (düşünce, bilinç) bundan türemiştir.
Ya da ruh (düşünce, bilinç) başı sonu olmayan, sonsuz ilk'tir, — ve madde (varlık, doğa) bundan türemiştir.
İşte birinci yanıt, felsefi materyalizmin temelini oluşturur.
İkinciye gelince, bu, şu ya da bu biçimde, felsefi idealizm'den gelen bütün öğretilerde bulunur.
Bu iki felsefi tutum —her ne kadar kendi bünyelerinde tutarlı olan yalnızca bu felsefelerse de— taban tabana birbirine karşıdırlar.

Macavity

Üye
Yeni Üye
Tupcu17 sadece bu soruların cevapları için üye olmamışsındır umarım. Sınav günün geçmiş, ama ben de zaten sadece senin sınav soruların olarak değil, ikinci soru felsefeye ilişkin iyi bir konu olduğu için fikrimi yazıyorum. Çünkü zaten 3. ve 4. sorular yorum soruları. Tek bir cevabı yok felsefe içinde. İlk soru da fazlasıyla genel bir soru, felsefe disiplinlerini açıklayarak saymak bile yeterli olur. Ama ikinci soru güzelmiş.

Doğal düşünce her şeyi, canlı ya da cansız bütün varlıkları, hatta tanrı kavramını bile kapsayan bir doğa anlayışıdır. En iyi örnekleri Antik Yunan filozofları, özellikle Platon ve Aristoteles'tir. Reflektif düşünce de kendi kendisine yönelen, neyi, nasıl bildiğini, neyi bilemeyeceğini, insan aklında bulunduğu düşünülen aklın kendi olanaklarıyla (ideler, kategoriler, aklın yasaları... v.b) açıklamaya çalışan düşüncedir. Bilincin ve bununla beraber bireyin ortaya çıkışı olarak kabul edilir, bütün bir modernizm ve aydınlanma düşüncesi boyunca işlenir ve genel olarak Descartes'la başlatılır. Bu geçiş de doğa kavramının, her şeyin üstünde bir yasayken, yalnızca insanın kendi aklının ürünü olan matematik ve doğa bilimleriyle hükmedebileceği bir alan haline gelmesi şeklindeki değişimiyle açıklanabilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar