Aciklama

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Aciklama başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,117 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Aciklama
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bir birey olarak; evrensel-insan'in yazilarini degerlendirmek istiyorum.

Ornegin, ateizmin, sorunlarini ortaya koyan bir yazi yazilsa; teist arkadaslar bu yaziyi kendi pencerelerinden bakarak olumlu degerlendiriyorlar.

Ornegin, teizmin, sorunlarini ortaya koyan bir yazi yazilsa; ateist arkadaslar bu yaziyi kendi pencerelerinden olumlu degerlendiriyorlar.

Hakeza, milliyetciligin sorunlarini ortaya koyan bir yazi yazilsa; konu sadece Turk milliyetcilerinin tepkisini cekmiyor, ayni zamanda; baska milli-kokene mensup arkadaslar tarafindan, olumlu karsilaniyor.

Ayni sekilde, Ataturk'un yaptiklari ile ilgili bir sorunlari ortaya koyan bir yazi yazildiginda; bu sefer, Ataturk yanlilarinin olumsuz degerlendirmesi gundeme geldigi gibi; Ataturk yanlisi olmayanlarinda olumlu yanasimi gozden kacmiyor.

Velhasili kelam; hangi konudaki sorunlar ortaya atilirsa atilsin; sadece bir ideolojik inancsal dogru pencere bakimi temelinde ve o dogrunun algisi temelinde, yazilan yazilar, ya olumlu, ya da olumsuz degerlendiriliyor.

Ayni degerlendirme; yaratilissal/inancsal temelde de gecerli. Yaratilissal/inancsal sorunlari ortaya koyan herhangibir yazida; tanrisal bir yanasim uygulanarak; yazinin tanriyi red edici veya kabul edici icerigine paralel olarak; bu degerlendirmeler yapiliyor.

Emperyalist zihniyetin sorunlarinin ortaya kondugu yazilarda ise; yazi, hangi ideolojinin sorununu ortaya koyuyorsa, o ideoloji tarafindan olumsuz algilanmasinin yaninda; ona ters gelen baska bir ideoloji tarafindan, ya da emperyalizmin o konu edilen sorununu gorebilen ideoloji tarafindan ise olumlu degerlendiriliyor.

Bu degerlendirmeleri, her konuya tasimak mumkun. Yalniz degismeyen bir sey var. Evrensel-insanin, sorunu disaridan goren ve notr algi ile yazilan yazilari, hic degismiyor. Degisen, sadece o yaziyi okuyanin, hangi yaratilissal/inancsal/ideolojik dogru ile algilamasi.

Burdan soyle bir sonuc cikiyor. Sorunlar ne kadar ortaya konulursa konulsun. Sadece disaridan bakilarak gorulebiliyor. Ama; bu disaridan bakis; sadece dogru farkinin disaridan bakisi. Yani, dogrusalligin disindan bakis degil.

Hal boyle olunca da; kim hangi ideolojik inancsal dogruya sahipse, ancak onu savunuyor, sabitliyor ve ancak o pencereden bakabiliyor. Bu da sadece dogrular arasi ikna olma-etme yazismalarindan baska bir ise yaramiyor. Hem sorunlar, disaridan gorulemiyor, hem hic bir gorus notr algilanmiyor, hem hic bir gorus; kendi gorusunu acaba temelli nedenleyip, sorgulamiyor.

Boylece, ayni veya paralel nitelikteki ideolojik inancsal dogrular arasi bir ittifak kurulurken; farkli ideolojik inancsal dogrular arasi bir itilaf gruplasmasi doguyor.

Iste bu kutuplasmanin, sabitligi ve sahipligi; kimsenin kimseden alabilecegi, olasi bilgiyi, tecrubeyi, gozlemi ve de bilinci onluyor.

Tabi butun bu yazismalarin sonucu; kisilerin dusuncelerinde etiketler ve yakistirmalar tek tarafli olusuyor. Bu da kisileri, daha duygusal, kutupsal ve kisisel yazismalara itiyor ve bazan da ortalik karisiyor.

Velhasili kelam, butun bunlar algi olarak; tum bu yazisma icerik ve uslubunun 19. yuzyil ile sinirliligini gosteriyor.

Bu degerlendirme, benim bir birey olarak; hem evrensel-insan'in dusuncelerinin nasil ve neden oyle algilandigini ve sitedeki yazisma trafiginin neden ve nasil boyle bir gorunume sahip oldugunu ortaya koyumudur.

P

Pyramos

Ziyaretçi
biraz durulmaya ihtiyaç var yazmayayım birşeyler dedim ama yazacam kısaca ..

bakın gene çektiniz duvarları önümüze (zihnimize,benliğimize,kimliğimize)

bu duvarları aşabileceğimize neden inanmak istemiyorsunuz?

öncelikle anlamanız gereken bir şey var.. biz sizin kafanızın içinde yaşamıyoruz !

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
biraz durulmaya ihtiyaç var yazmayayım birşeyler dedim ama yazacam kısaca ..

bakın gene çektiniz duvarları önümüze (zihnimize,benliğimize,kimliğimize)

bu duvarları aşabileceğimize neden inanmak istemiyorsunuz?

öncelikle anlamanız gereken bir şey var.. biz sizin kafanızın içinde yaşamıyoruz !

Aslinda bir kafanin icinde herkes yasiyor. Sen neden bunlari duvar olarak algiliyorsun, eger duvar olarak algiliyorsan, neden asmayi denemiyorsun?

Asip asmamak sadece kisinin kendi insiyatifindedir. Benim buna inanip inanmamam soz konusu degildir. Ama her turlu iliskilerimde gelen yanitlardan asilip asilmadigini gozlemleyecek kadar, bilgi, bilinc ve birikimim var. Ama bu sadece benim icin, iliskilerimdeki iletisimde iletisimde oldugumu daha detayli algilamak adina kullanabilecvegim bir algidir.

P

Pyramos

Ziyaretçi
Aslinda bir kafanin icinde herkes yasiyor. Sen neden bunlari duvar olarak algiliyorsun, eger duvar olarak algiliyorsan, neden asmayi denemiyorsun?

Asip asmamak sadece kisinin kendi insiyatifindedir. Benim buna inanip inanmamam soz konusu degildir. Ama her turlu iliskilerimde gelen yanitlardan asilip asilmadigini gozlemleyecek kadar, bilgi, bilinc ve birikimim var. Ama bu sadece benim icin, iliskilerimdeki iletisimde iletisimde oldugumu daha detayli algilamak adina kullanabilecvegim bir algidir.

bu yazdıklarınız insanın sosyolojik ve psikolojik gerçekleri..insanda varlar , gerçekler ..gerçek oldukları için duvar dedim ben bunlara .. ama işte sonuçta bunlar genelleme ve duruma göre değişken..sürekli,sabit ve mutlak yaparsanız sizede duvar olur..hep orda durur..yani kafanızın içinde.. dışarda benim bu duvarları geçemeyeceğimi garanti edemezsiniz..ama içerde edersiniz:)

herkes kafamın içinde yaşıyor tabiki..ama içindekiler bana ait..dışındakiler değil.. bunu biliyorum.. bilebileceğim tek kişi benim..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bu yazdıklarınız insanın sosyolojik ve psikolojik gerçekleri..insanda varlar , gerçekler ..gerçek oldukları için duvar dedim ben bunlara .. ama işte sonuçta bunlar genelleme ve duruma göre değişken..sürekli,sabit ve mutlak yaparsanız sizede duvar olur..hep orda durur..yani kafanızın içinde.. dışarda benim bu duvarları geçemeyeceğimi garanti edemezsiniz..ama içerde edersiniz:)

herkes kafamın içinde yaşıyor tabiki..ama içindekiler bana ait..dışındakiler değil.. bunu biliyorum.. bilebileceğim tek kişi benim..

Benim herhangibir seyi, sabit ve mutlak yapmam mumkun degildir ve bu hemen hemen her mesajda degisim ve yanlislanabilirlik olarak dile gelmektedir. Zaten sabitlik, sahiplik ve mutlak inanc ve ideolojinin birer urunudur. Bilimsellikte boyle bir olgu yoktur.

Dedigim gibi herkesin duvari ve gecip gecememesi kendine. Sonucta gecerse, kendini yenilemis olur ve hayrini gorur. Bu islerbaskalarinin zorlamasi ve siringa ile olmaz. Kisinin kendi isterse olur.

Nağme

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu açıklamaya süper bir açıklama da ben yapsam nasıl olur acaba :)

ilk yazımda saydığım 3+3 özellik arasına eklemeyi unuttuklarım olmuş. Neler diye merak ediyorsanız hemen yazacağım. Heyecan yok :)

Öncelikle insan beyni çok yönlü çalışır ve mükemmeldir. Bu mükemmelliği siz ister kullanır ister kullanmazsınız. Yada iyi veya kötü yönde kullanırsınız.

1- Alınganlık: Öyle kötü bir huydur ki, bireyi icten zehirler ve bu zehri bedenden atabilmek için karşınızdakileri kullanırsınız.

2- Algılama: Ne derseniz deyin, karşınızdakinin algıladıgı kadarını verebilirsiniz..

3- Kibir: Olgunlaşma önünde en büyük engellerdendir..

4- Ego: Kendini iyi hissetme sanatıdır.

5- Üslûp: İfade tarzı, usul. İnsanın özünden doğar. Yazılarının ölümsüzlüğe erişmesidir.

Yazımda nelerin algılanacağını merak etmiştim. Öğrendim. Kıvrak zekaların kelimeler üzerinde oyunları çok güçlüdür.

İstikrarlı bir biçimde her yazı duvar panosu gibi; altına birşey yazılamayacak hale getirildiğinde okuyup geçmek durumunda kalırsınız ki; bu da bir forumun ilerlemesine değil gerilemesine sebep olur. Gittikçe ya üyeleri sinirlendirirsiniz ya da bıktırırsınız..

Tartışmaların kavgalara dönüşmesine gerek olmadan; tebessümler icersinde de yapılabildiğini gördüğüm her platformda; her konuda tartışabilecegimi yazmama gerek varmı diye sormak istiyorum?

Öğrendğim herşey benim için bir kazançtır. Lakin; öğretirken veya bir konuyu tartışırken birilerini '' laf '' ile dövmeye gerek yoktur.

Bir el uzatmıştım, kırmadan; nezih ve dostane idi.

'' Sataşmalar '' diye adlandırılan her kelimeyi reddediyorum..

Tercihte- Takdirde sizlerindir..

Saygılar.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
sevgili nağme,

"Yazımda nelerin algılanacağını merak etmiştim. Öğrendim. Kıvrak zekaların kelimeler üzerinde oyunları çok güçlüdür..." sözün çok hoşuma gitti,
bana alınma ama,şunu söylemeden geçemeyeceğim; ortaya yazayım dileyen alsın şeklinde yazman yerine kişisel eleştiri tarzında yazsan kendi adıma daha çok yararlanacağım duygusu veriyorsun...
en azından beni eleştirmeni rica etsem...

not;yaklaşık 30 senedir uyguladığım bir yöntem var,kendimi değerlendirme açısından,onu yapmadan bir gece yatağıma girip uyuduğumu hatırlamıyorum.

bilirsiniz;şu boş kağıdı yukarıdan aşağı dikine bölüp sağına ve soluna yapılan işler yazılarak yapılan uıygulama...

Nağme

Felsefe.net
Yeni Üye
Teşekkür ederim.. Arada bende sözler üretebiliyorum :)

Sizi eleştirmemi istiyorsunuz, öylemi? Alınmak yok dimi:)

Makineleşmiş insan değil, ruhuyla, canıyla, kanıyla ve tüm '' ben ''liğiniz ile '' var ''lığınızı ortaya koyuyorsunuz.. Düşünceleriniz ne olursa olsun, doğruyu öğrenmek adına yapay olmayan paylaşımlardan yanasınız. Duygusal anlarda sert çıkışlar yaparak agresifleşiyorsunuz lakin sizin neye kızdığınızı yada nelerin sizi kızdırdığını bilen için zor biri değilsiniz.

Tartışmalar da duygusal anlamda anlaşamadığınız da, aynı lisanda da anlaşamıyorsanız israrcı olmanızın yararı olmadığını farketmenize sevindim.
Aldığınız karar için kendi adıma teşekkürler..

Yerine göre susmayı bilmek erdemlerin en güzelidir...

Benim yani '' Nağme '' nin gözlemledikleri idi :))

Saygılar.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Teşekkür ederim.. Arada bende sözler üretebiliyorum :)

Sizi eleştirmemi istiyorsunuz, öylemi? Alınmak yok dimi:)

Makineleşmiş insan değil, ruhuyla, canıyla, kanıyla ve tüm '' ben ''liğiniz ile '' var ''lığınızı ortaya koyuyorsunuz.. Düşünceleriniz ne olursa olsun, doğruyu öğrenmek adına yapay olmayan paylaşımlardan yanasınız. Duygusal anlarda sert çıkışlar yaparak agresifleşiyorsunuz lakin sizin neye kızdığınızı yada nelerin sizi kızdırdığını bilen için zor biri değilsiniz.

Tartışmalar da duygusal anlamda anlaşamadığınız da, aynı lisanda da anlaşamıyorsanız israrcı olmanızın yararı olmadığını farketmenize sevindim.
Aldığınız karar için kendi adıma teşekkürler..

Yerine göre susmayı bilmek erdemlerin en güzelidir...

Benim yani '' Nağme '' nin gözlemledikleri idi :))

Saygılar.

söylediğin anlamda zor olmadığımın farkına varan birilerinin bunu nasıl kullandığının da farkındayım...

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz güzel bir anlatım güzel bir konu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar