Zorunlu Egitim Uzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Zorunlu Egitim Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,278 kez görüntülenmiş, 80 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Zorunlu Egitim Uzerine
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mor ve Ötesi

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
10-15 sene önce şimdiki durumdan iyi olan n tane örneğini belirtirsen memnun olurum mesela?

Evvela belirteyim Dünya zaten bir gelişim içindedir.Türkiye hiç yönetilmese de bundan payını alacaktır.Önemli olan Dünya ölçeğinde ki gelişimdir.Ona rağmen örnekler var belirtelim:

Türkiye dış ticaret açığı:

1995:75,9
1998:96,4
1999:103,1
2000:118,6
2001:113,6
2002:129,5
2003:144,1
2004:160,9
2005:169,5
2006:207,3
2007:249,0
2008:277,8
2009:268,6
2010:290,4

Kaynak:TCMB/EVDS, TC HAZİNE.

Dış ticaret açığının ne olduğunu anlatmama gerek yok.Buna sakın enflasyonla karşı çıkmayın çünkü ihracat/ithalat oranlarına bakınca da durumun kötüye gittiği ortadadır.

Bugün her şeyi bol bol tüketen Türkiye'nin tükettiği her ürün borçtur.Yani sayın 'mavimor' yaptığınız her alış-verişte borçlandığınızı unutmayın.Çünkü ortada üretim yok.

Şuanda Yunan Ekonomisinin durumuna düşmemize emin olun çok uzun bir zaman yok.Yunanistan'ın bu krizlere batmadan önce bizimle aynı ekonomik politikaları izlediğini belirtmek isterim.

Yunanistan'ın İnsani Gelişme endeksinde 22. aynı sıralamada Türkiye'nin 83. sırada olduğunu da unutmayalım !!!

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
O zaman bugün taraf gazetesindeki köşesi ile Yıldıray Oğur'u okumanızı tavsiye ederim sayın evrensel..

Taraf 1980 oncesi olana karsi, askeri dikta yerine sivil diktayi tercih eden emperyalist zihniyetin "demokratik/ozgurlukcu"su bir yayin organi. Turkiye'ye ozgu iktidar yanlisi bir liberal. Ama liberalizmi, toplumdan ve halktan degil; sivil diktadan ve baskidan yana.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Bu verilerle bu konuştuğumuz şeylerin hiç bir alakası yok fakat şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Siz konunuza iyi çalışın derim;

2002 36
2003 47
2004 63
2005 73
2006 85
2007 107
2008 132
2009 102
2010 113
2011 134

Dolar cinsinden.. Veriler bu şekildedir..ve bu Demagojinin ta kendisidir sayın Faşist...

Yanlış anlamayın ben AKP savunucusu falan değilim:) Fakat iyi şeyler olduğunu düşünüyorum. Bir gecede para üzerinden kat kat zenginleşen bir insan gurühu yok mesela.. Bir kitap fırlatıldı diye devalüasyon olmuyor, asker artık tankları sadece tank taburlarında eğitim için, tatbikat için kullanıyor, yargıç vesayeti yok mesela.. Bu ülkede tekerleme gibi bazı şeyleri bence haksızca eleştiriyorsunuz. Eskiden çok basit bir nüfüs cüzdanı çıkarmak için 1 gün sırada bekledikten sonra bir hafta gün verirlerdi. Şimdi 3 dk da çıkarıyoruz. Eğitime harcanan paralar 5-6 milyar dolardan 40-50 milyar dolarlara çıktı bü ülkede.. Her şeyin başı eğitim. Eğitimli bir insan 11-12 saatlik otobüs yolculuğunda çocukların olduğu bir ortamda sigara içer mi şimdi? Ben çocukluğumda bu işkenceye defalarca kez katlandım.

Siz de o zamanlar iyi gördüğünüz ama bugün kötü olan şeyleri yazarsanız karşılıklı gitmiş oluruz?

Evvela belirteyim Dünya zaten bir gelişim içindedir.Türkiye hiç yönetilmese de bundan payını alacaktır.Önemli olan Dünya ölçeğinde ki gelişimdir.Ona rağmen örnekler var belirtelim:

Türkiye dış ticaret açığı:

1995:75,9
1998:96,4
1999:103,1
2000:118,6
2001:113,6
2002:129,5
2003:144,1
2004:160,9
2005:169,5
2006:207,3
2007:249,0
2008:277,8
2009:268,6
2010:290,4

Kaynak:TCMB/EVDS, TC HAZİNE.

Dış ticaret açığının ne olduğunu anlatmama gerek yok.Buna sakın enflasyonla karşı çıkmayın çünkü ihracat/ithalat oranlarına bakınca da durumun kötüye gittiği ortadadır.

Bugün her şeyi bol bol tüketen Türkiye'nin tükettiği her ürün borçtur.Yani sayın 'mavimor' yaptığınız her alış-verişte borçlandığınızı unutmayın.Çünkü ortada üretim yok.

Şuanda Yunan Ekonomisinin durumuna düşmemize emin olun çok uzun bir zaman yok.Yunanistan'ın bu krizlere batmadan önce bizimle aynı ekonomik politikaları izlediğini belirtmek isterim.

Yunanistan'ın İnsani Gelişme endeksinde 22. aynı sıralamada Türkiye'nin 83. sırada olduğunu da unutmayalım !!!

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Evrensel,
Dediğim gibi ben AKP ye oy veren destekleyen bir insan değilim. Bugün sosyal devleti hak ettiği ölçüde (en yakın gördüğüm Tony Blair İngiltere'siydi mesela) uygulayabilecek bir sistemle bu ülkenin başına geçerse seve seve desteklerim gerisi yalan. Ama iyi yapılana da iyi derim..

Sayın evrensel ben sana bir şey sorayım bu ülkede bazı gerçekleri anlaman açısından;

Albay Rıdvan Özden kimdir? Nasıl olmüştür ve hanımı ne diye mezarını tekrardan açtırmıştır ve bu konunun bizi getirmeye çalıştığı yer neresidir?

Peki AKP'nin kendi tarafini zengin etmesine nasil bakiyorsun, mesela "Deniz Feneri", her turlu medya kurulusunun satin alinmasi, gemicikler v.s.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Bu malesef bizim insanımızın genel sorunu. Yani AKP li olmuş CHP li olmuş iktidardaki değişmeyecek ki? Yarın en cemaatçisi geçse de en radikal solcusu geçsede hükümete bunun değişeceğini mi sanıyorsun?

Peki AKP'nin kendi tarafini zengin etmesine nasil bakiyorsun,

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Evrensel,
Dediğim gibi ben AKP ye oy veren destekleyen bir insan değilim. Bugün sosyal devleti hak ettiği ölçüde (en yakın gördüğüm Tony Blair İngiltere'siydi mesela) uygulayabilecek bir sistemle bu ülkenin başına geçerse seve seve desteklerim gerisi yalan. Ama iyi yapılana da iyi derim..

Sayın evrensel ben sana bir şey sorayım bu ülkede bazı gerçekleri anlaman açısından;

Albay Rıdvan Özden kimdir? Nasıl olmüştür ve hanımı ne diye mezarını tekrardan açtırmıştır ve bu konunun bizi getirmeye çalıştığı yer neresidir?

Akp'nin magduru oynayarak, askeri dikta yerine sivil diktayi kendi politik cizgisi ile ve ideolojisi vede inanci ile getirmek istemekten baska yaptigi nedir, siralar misin?

Topluma ve farkli halklarina ne vermistir?, ya da ne kazandirmistir?

Ben munherit olaylarla pek ilgilenmiyorum, aciklarsan ogrenirim.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu verilerle bu konuştuğumuz şeylerin hiç bir alakası yok fakat şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Siz konunuza iyi çalışın derim;

2002 36
2003 47
2004 63
2005 73
2006 85
2007 107
2008 132
2009 102
2010 113
2011 134

Dolar cinsinden.. Veriler bu şekildedir..ve bu Demagojinin ta kendisidir sayın Faşist...

Yanlış anlamayın ben AKP savunucusu falan değilim:) Fakat iyi şeyler olduğunu düşünüyorum. Bir gecede para üzerinden kat kat zenginleşen bir insan gurühu yok mesela.. Bir kitap fırlatıldı diye devalüasyon olmuyor, asker artık tankları sadece tank taburlarında eğitim için, tatbikat için kullanıyor, yargıç vesayeti yok mesela.. Bu ülkede tekerleme gibi bazı şeyleri bence haksızca eleştiriyorsunuz. Eskiden çok basit bir nüfüs cüzdanı çıkarmak için 1 gün sırada bekledikten sonra bir hafta gün verirlerdi. Şimdi 3 dk da çıkarıyoruz. Eğitime harcanan paralar 5-6 milyar dolardan 40-50 milyar dolarlara çıktı bü ülkede.. Her şeyin başı eğitim. Eğitimli bir insan 11-12 saatlik otobüs yolculuğunda çocukların olduğu bir ortamda sigara içer mi şimdi? Ben çocukluğumda bu işkenceye defalarca kez katlandım.

Siz de o zamanlar iyi gördüğünüz ama bugün kötü olan şeyleri yazarsanız karşılıklı gitmiş oluruz?

Benim verdiğim rakamların yanlış olduğuna dair tek bir kanıt gösterin.İddiayı ispatlamakla yükümlüsünüz.Verdiğim rakamlar doğrudur.Kaynağını da verdim.Benim verdiğim rakamlar Tl cinsindendir.Konunun bizim konumuzla alakası tam orta noktadır,çünkü ekonomi bir ülkenin iyi yönetilip,yönetilmediğinin en nesnel ölçüsüdür.Rakamlarda ortadadır.

Bana kimliği bilmem neyi örnek veriyorsunuz,Dünya'da teknoloji gelişiminden Türkiye normal standarların altında payını alıyor.Üniversite bitirmiş biri (hemde işletme) bunu nasıl gelişme olarak gösterirsiniz.Devlette elektronik uygulamaya geçildi,tabi ki işlemler hızlanacak.Bu mu sizin gelişmişlik ölçünüz ?

Verdiğim ilk örnek zaten Türkiye'nin daha kötüye gittiğinin net kanıtıdır.Siz bunu kabul edin ve ya etmeyin.Ama ben örnek vermeye devam edeceğim.

2005:17 çocuk mahkum,78 beraat

2006:14 çocuk mahkum,67 beraat

2007:47 çocuk mahkum,97 beraat

2008:36 çocuk mahkum,122 beraat

2009:1105 çocuk mahkum,1144 beraat

2010:1023 çocuk mahkum,857 beraat

Hukukta çocuk yaşının kaç olduğunu belirtmeme gerek var mı ?

Kaynak:BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e verdiği soru önergesinin Bakan tarafından cevabı.Cevapta 2011,2012 yayınlanmamış.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bu malesef bizim insanımızın genel sorunu. Yani AKP li olmuş CHP li olmuş iktidardaki değişmeyecek ki? Yarın en cemaatçisi geçse de en radikal solcusu geçsede hükümete bunun değişeceğini mi sanıyorsun?

Ben sanmiyorum, bunun savunulmasi yerine degismesi gerektigini soyluyorum. Birisinin yaptigi hata yapilan hatayi temize cikarmaz. "Daha once adaletsizdik, simdi de oyleyiz" demek; adaleti degil, olani biteni kabullenmektir.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Kendisi ile ilgili vakt-i zamanında ensesinden vuruldu diye bu ülkenin yetkili makamları otopsi düzenleyip(uzatmatacağım derin konu:) daha sonra eşi Tomris hanım tarafından mezarı açtırılınca bahsedildiği gibi alnından değil de ensesinden vurulduğu ortaya çıkmıştır. Yani anlatmaya çalıştığım her gördüğümüz sakallıyı bu ülkede dedemiz sanmaktan vazgeçmemiz doğrultusunda her olayın bir aysberki de olduğu doğrultusundadır. Belki denildiği gibi cidden olmuştur ama ben artık bu konulara inanamıyorum malesef.

Gelelim diğer konuya ;

1961 ve 1982 anayasını kimler hazırladı? Darbeci askerler.. Türk halkı bu anayasalara mecbur bırakıldı. Şimdi oturup bütün siviltoplum kuruluşlarına ve mecliste ana yasa komisyonu ile birlikte ortak bir anayasa yapalım buna da askeri bulaştırmayalım demenin neresi yanlış? Burada muhalefet yeterince baskın olamıyorsa bence muhalefet kendini sorgulamalı..

Akp'nin magduru oynayarak, askeri dikta yerine sivil diktayi kendi politik cizgisi ile ve ideolojisi vede inanci ile getirmek istemekten baska yaptigi nedir, siralar misin?

Topluma ve farkli halklarina ne vermistir?, ya da ne kazandirmistir?

Ben munherit olaylarla pek ilgilenmiyorum, aciklarsan ogrenirim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Gelelim diğer konuya ;

1961 ve 1982 anayasını kimler hazırladı? Darbeci askerler.. Türk halkı bu anayasalara mecbur bırakıldı. Şimdi oturup bütün siviltoplum kuruluşlarına ve mecliste ana yasa komisyonu ile birlikte ortak bir anayasa yapalım buna da askeri bulaştırmayalım demenin neresi yanlış? Burada muhalefet yeterince baskın olamıyorsa bence muhalefet kendini sorgulamalı..

Bu Anayasayi kimler hazirliyacak sence, parti devleti. Benim sorum gayet acik. Akp toplum ve farkli halklarina diktadan baska ne vermistir?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Akp'nin vermeyip bu zamana kadar olan iktidarların verdiği ne var söyler misiniz bana?

Yine ayni yere geldik. Neden AKP'yi toplum farkli halklari, hak ve ozgurlukler adina degerlendirmiyorsun da, gecmis ile mukayese ediyorsun?

Halkin secenegi ille "kirk katir mi/kirk satir mi" mi olacak?

Illa ya askerden ya da sivilden mi cekecek?

Bugun 80 oncesine ait iyi olan ne var ki!

Herkes yine sokaklarda, saglik, is, ogrenci her konuda herkes sikayetci. Toplum ve farkli halklarini "insan" yerine koyan var mi?

Sen bana AKP icin "Kotunun iyisi" mi demek istiyorsun, neye gore?

AKP ulkeye, topluma ne kazandirdi? kendi diktasini dayatip ta, taraf/bertaraf ayrimindan baska.

P

pissen

Ziyaretçi
Dokunmayın şabanıma; uğraşıyor adamlar her gün daha yeni ne yapsak diye. Bu kadar çalışkan bir hükümet türkiye tarihinde var mı ben hatırlamıyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Dokunmayın şabanıma; uğraşıyor adamlar her gün daha yeni ne yapsak diye. Bu kadar çalışkan bir hükümet türkiye tarihinde var mı ben hatırlamıyorum.

Dogrudur parti devletini toplumda kalicilastirmak ve kendi arzu ettigi toplumu yaratmak icin, masallah haril haril calisiyorlar.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Evrensel,

konu maksadından çok uzaklaştı. Dilersen Siyaset sayfasında AKP diye bir konu açalım orada yazışalım enine boyuna:)

Benim gördüğüm AKP nin başkanı bugün cıkmış ben Orta Doğunun Eş başkanıyım demişse zaten orada bazı şeyler başlamış ve bitmiş demektir. Dediğim gibi ben AKP sempatizanı değilim, belki olabilirdim ama hiç bir zaman hiç bir kuruluşun partinin içinde olmadım.

Benim anlatmaya çalıştığım şey, bu insanların ben bu zamana kadar bu ülkeyi yönetmiş (Atatürk dışında) herkesten bu ülkeye daha çok katkıda bulundukları doğrultusundadır. Eğer bana bugün çıkıp mevcut siyasi partiler içerisinden alternatifleri var derseniz oturur onları da tartışırız. Ama bence yok. Şimdi o zaman ne yapmak lazım, bu ülkeyi koşulsuz şartsız seven daha iyi bir muhalefet yaratıp ya AKP yi bu muhalefet sayesinde daha faydalı işler yapmaya yöneltmek ya da o muhalefeti hükümet yapmak lazım..

Yine ayni yere geldik. Neden AKP'yi toplum farkli halklari, hak ve ozgurlukler adina degerlendirmiyorsun da, gecmis ile mukayese ediyorsun?

Halkin secenegi ille "kirk katir mi/kirk satir mi" mi olacak?

Illa ya askerden ya da sivilden mi cekecek?

Bugun 80 oncesine ait iyi olan ne var ki!

Herkes yine sokaklarda, saglik, is, ogrenci her konuda herkes sikayetci. Toplum ve farkli halklarini "insan" yerine koyan var mi?

Sen bana AKP icin "Kotunun iyisi" mi demek istiyorsun, neye gore?

AKP ulkeye, topluma ne kazandirdi? kendi diktasini dayatip ta, taraf/bertaraf ayrimindan baska.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Evrensel,

konu maksadından çok uzaklaştı. Dilersen Siyaset sayfasında AKP diye bir konu açalım orada yazışalım enine boyuna:)

Tamam ac bir baslik orada yazisalim. Ya da benim "Parlementer karsi devrim" basligini secebilir ve orada ilk mesajini yazabilirsin.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Yarın 6:40 da kalkıp işe gideceğim:) Senin zamanın bol üstad, bizim yazı hayatımız 19:00-01:00 arası genelde:)

Tamam ac bir baslik orada yazisalim. Ya da benim "Parlementer karsi devrim" basligini secebilir ve orada ilk mesajini yazabilirsin.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar