Zorunlu Egitim Uzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Zorunlu Egitim Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,276 kez görüntülenmiş, 80 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Zorunlu Egitim Uzerine
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Mor ve Ötesi

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Burada 4+4+4 e neden karşı olduğunuzun temel sebeplerini yazmadan başkalarının daha yazmadığı düşüncelerini eleştirmeye koyuluyorsunuz. Bu sisteme karşı olmanızın sebebi İmam hatipler olduğu için midir yoksa da mantıklı açıklamaları var mıdır bunları bilmek isterim? Açıkçası ben bu tip konulara milletin direkt imam hatiplerden girmesini mantıklı görmediğim için kendi ailemden örnek verdim. Yoksa size 4+4+4 ü daha savunmaya başlamadım doğrusu..

Nazlı Ilıcak için Erdoğan; "Benden uzak tutun demiş o kadını". Yani ne kadar bu işin içinde orasını bilemiyorum. Fakat genel anlamda eleştireceğimiz nokta şu olmalı diye düşünüyorum;

AKP'nin bir bakanından sonra diğeri geliyor ve tamamen farklı bir eğitim sistemi önümüze koyuyor ve bu eğitim sistemi önceki sistemin devamı niteliğinde değil. Öncekinin doğrularını bir kenara bırakıp tamamen farklı bir yönde gidiyor. Bakanı da öyle.. Bence eleştirmemiz gereken yer burada başlamalı. Nasıl olur da siyasi otoritenin iki dönemde iki farklı bakanı bu kadar farklılaşabiliyor?

Yani MEB Ömer Dinçer'in açıklamalarından hafızamda kaldığı kadarıyla eğitimi esnekleştirmek istediklerini, dünyada kesintisiz eğitimin kaç ülkede olduğunun sorgulanmasını (aşağıdaki ülkeler)ve bu ülkelerin sosyo ekonomik durumlarının da sorgulanması, 4+4+4 , 6+3+3 , 5+3+4 gibi kesintili eğitim sistemlerini dünyanın gelişmiş ülkelerinin uyguladıklarını anlatmaktaydı..

Şimdi üzerinde durulması gereken nokta bence İmam Hatip diye bir okul TC'de olmasaydı yine aynı tepkileri verir miydiniz?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Burada 4+4+4 e neden karşı olduğunuzun temel sebeplerini yazmadan başkalarının daha yazmadığı düşüncelerini eleştirmeye koyuluyorsunuz. Bu sisteme karşı olmanızın sebebi İmam hatipler olduğu için midir yoksa da mantıklı açıklamaları var mıdır bunları bilmek isterim? Açıkçası ben bu tip konulara milletin direkt imam hatiplerden girmesini mantıklı görmediğim için kendi ailemden örnek verdim. Yoksa size 4+4+4 ü daha savunmaya başlamadım doğrusu..

Nazlı Ilıcak için Erdoğan; "Benden uzak tutun demiş o kadını". Yani ne kadar bu işin içinde orasını bilemiyorum. Fakat genel anlamda eleştireceğimiz nokta şu olmalı diye düşünüyorum;

AKP'nin bir bakanından sonra diğeri geliyor ve tamamen farklı bir eğitim sistemi önümüze koyuyor ve bu eğitim sistemi önceki sistemin devamı niteliğinde değil. Öncekinin doğrularını bir kenara bırakıp tamamen farklı bir yönde gidiyor. Bakanı da öyle.. Bence eleştirmemiz gereken yer burada başlamalı. Nasıl olur da siyasi otoritenin iki dönemde iki farklı bakanı bu kadar farklılaşabiliyor?

Yani MEB Ömer Dinçer'in açıklamalarından hafızamda kaldığı kadarıyla eğitimi esnekleştirmek istediklerini, dünyada kesintisiz eğitimin kaç ülkede olduğunun sorgulanmasını (aşağıdaki ülkeler)ve bu ülkelerin sosyo ekonomik durumlarının da sorgulanması, 4+4+4 , 6+3+3 , 5+3+4 gibi kesintili eğitim sistemlerini dünyanın gelişmiş ülkelerinin uyguladıklarını anlatmaktaydı..

Şimdi üzerinde durulması gereken nokta bence İmam Hatip diye bir okul TC'de olmasaydı yine aynı tepkileri verir miydiniz?

Benim karsi olus sebebim, politik degildir. Cocuk yasta olanlarin ortak egitimden koparilmasi ve yetiskin olmadan egitim olarak zorunlu birakilmamasidir.

Sonucta konuyu politik olarak ele almak, sadece tartisma getirir. Ama konuyu toplumun sagligi, gelecegi, egitim/ogretim ve yetistirim olarak almak ise, ulkenin ve toplumun gelecegini getirir.

Evet ben bu tepkiyi verirdim. Cunku benim tepkim politik degil. Bir ulke toplumunun gelismesine yonelik.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Bu noktada eğitimin kesintili olmasından dolayı okul bırakmaların fazlalaşacağını düşünüyorsan bu konuda hemfikiriz. Bunun aşağı yukarı çekilecek tarafı yok sanıyorum..

Benim karsi olus sebebim, politik degildir. Cocuk yasta olanlarin ortak egitimden koparilmasi ve yetiskin olmadan egitim olarak zorunlu birakilmamasidir.

Sonucta konuyu politik olarak ele almak, sadece tartisma getirir. Ama konuyu toplumun sagligi, gelecegi, egitim/ogretim ve yetistirim olarak almak ise, ulkenin ve toplumun gelecegini getirir.

Evet ben bu tepkiyi verirdim. Cunku benim tepkim politik degil. Bir ulke toplumunun gelismesine yonelik.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bu noktada eğitimin kesintili olmasından dolayı okul bırakmaların fazlalaşacağını düşünüyorsan bu konuda hemfikiriz. Bunun aşağı yukarı çekilecek tarafı yok sanıyorum..

Tamam iste, sen de konuyu bu acidan degerlendir. yani "okul birakmalar/biraktirmalar" acisindan. Bilhassa kiz cocuklarinin gelecegi acisindan, degerlendir.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kimsenin İmam Hatiplerle sorunu yok,ama İmam Hatiplerden dar zihniyetle yetişip hakim,savcı,doktor olup ülkenin geleceğini karartanlarla sorunumuz var.mavimor neyi söylemek istediğimizi biliyorsun,olayı boşuna saptırma.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Kimsenin İmam Hatiplerle sorunu yok,ama İmam Hatiplerden dar zihniyetle yetişip hakim,savcı,doktor olup ülkenin geleceğini karartanlarla sorunumuz var.mavimor neyi söylemek istediğimizi biliyorsun,olayı boşuna saptırma.

Bugun yargi da, Ozel Yetkili savcilar, mahkeme elemanlari da, her turlu bakanlik ta, kisaca devlet te hukumette, yurutme de yasama da onlarin elinde.

Cogu zaman yaptiklari aciklamalar, uygulamalar (son yok ve Imtihanlar ornegi), mesleklerinde bilgili ve deneyimli olmadiklarini gostererek "sac bas yolduruyor." Birbiri ile celiskili aciklamalar, toplumun her turlu calisan kesiminin haklarinin ellerinden alinmasi, sonuclanmayan ve "dusme" durumuna gelen davalar, aclik ve yoksulluk duzeyi, isten cikarmalar, atanmasi yapilmayanlar, yerlerinden edilenler v.s. saymakla bitmez.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
evrensel sen bilmezsin uzaktasın,ben sokaklarında geziyor,okullarında okuyor,devlet dairelerinde işlerimi görüyorum.Türkiye öyle bir bataklık haline geldi ki bu durumundan çıkması ülkenin yıllarca çabasını gerektirir.Ama şunu unutma Türkiye'de herhangi bir şeyi değerlendireceksen önce o an ki iktidara bakacaksın.Burada öyle evrensel hukukmuş,bilimmiş kimse takmaz.Önce dinim derler burada,sonra akrabam,sonra ırkım here yere doluşurlar sonra.İlginçtir sonrada:'ya ben neden günde 12 saat çalışıyorum' diye ağlarlar.

Felsefeyse felsefe,bilimse bilim,hukuksa hukuk buyurun tartışalım bu hükümetin yaptığı tek faydalı bir şey yoktur bu ülkeye.Bakın bir tane bile yoktur,çok net söylüyorum.Bugün değiştirmeye çalıştıkları eğitim sisteminin amaçları da bellidir.Aslında tartışılacak bir tarafı da yokta,neyse.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
evrensel sen bilmezsin uzaktasın,ben sokaklarında geziyor,okullarında okuyor,devlet dairelerinde işlerimi görüyorum.Türkiye öyle bir bataklık haline geldi ki bu durumundan çıkması ülkenin yıllarca çabasını gerektirir.Ama şunu unutma Türkiye'de herhangi bir şeyi değerlendireceksen önce o an ki iktidara bakacaksın.Burada öyle evrensel hukukmuş,bilimmiş kimse takmaz.Önce dinim derler burada,sonra akrabam,sonra ırkım here yere doluşurlar sonra.İlginçtir sonrada:'ya ben neden günde 12 saat çalışıyorum' diye ağlarlar.

Felsefeyse felsefe,bilimse bilim,hukuksa hukuk buyurun tartışalım bu hükümetin yaptığı tek faydalı bir şey yoktur bu ülkeye.Bakın bir tane bile yoktur,çok net söylüyorum.Bugün değiştirmeye çalıştıkları eğitim sisteminin amaçları da bellidir.Aslında tartışılacak bir tarafı da yokta,neyse.

Birseyi bilmek icin, "uzaklik/yakinlik" dan ziyade, ilgi/etki/onem uclemi gerekir. Bilirsin bir soru vardir, "cok gezen mi/cok okuyan mi, bilir?" diye. Ben fiziksel olarak TC topraklarindan uzakta olabilirim, ama bu benim o topraklar uzerinde neler oldugunu bilmemi engellemez. Hatta cogu zaman cogu o topraklarda yasayanlardan once cogu seyden haberim olur. Ayrica ben de o ulkede ve toplumda 21 senemi gecirdim. Zaman zaman da gelir, her turlu gozlem ve ziyaretimi yaparim.

Bence konu toplum ve farkli halklarinin yavas yavas, kabullenilmeye yonlendirilmesi. Tehlike de bu.

Hitler Almanya'sini hatirlarsan; Avrupa'nin o caliskan akilli ve zeki toplumu nasil dize getirilmisti. Bugun bunu o devri yasayan Almanlar, bile algilamakta zorlaniyorlar.

Bizim birak toplumumuzu, kendisine aydin, ilerici, elit, devrimci v.s. diyen kesimi bile neyi kabullenip, neye karsi ciktiginin bilinc ve farkinda degil. Kimin neyi neden ve nasil savunacagi, karsi cikacagi belli degil. Ustelik bu duruma karsi, ortak bir ses yok. Bu ses kendi bunyesinde birbiri ile bile gecinemiyor. Sorunun ne oldugu ortak noktasi bulunamiyor.

Bu da iktidarin isine geliyor. Sonucta karsilarinda tek bir ortak guc olmadigindan da her taraf disina duseni, rahatca bertaraf ediyorlar. Cikislar sekilci ve munferit; kim kendi cani yaninca feryat ediyor ve o feryat duyulmuyor, baskasi feryat ediyor, o feryast edene ilk feryat eden destek vermiyor v.s.

Aslinda o kadar acidir ki; TC'nin hic bir donem ve tarihinde toplum ve farkli halklarindan yana cikan insan haklari, evrensel hukuk ve hak ve ozgurlukleri Anadolunun her turlu etik renkliligi temelinde algilasyan bir iktidar ve muhalefet gelmemistir.

Kim geldiyse bu etik farklari (din, milliyet, tore v.s.) hep kendi iktidar amacli politikasina arac olarak kullanmislardir.

Ama bugunku gercek, zaten cagdisi olan her turlu yasam sartlarini daha iyilestirmek yerine, daha kotulestirmek ve cagin daha da gerisine cekmek cabalaridir. 1980 oncesi 21. yuzyilda belki 18-19. yuzyil zihniyeti yasanirken, 1980 sonrasi bu 16. yuzyila cekilmeye calisilmaktadir.

1980 oncesi milliyetci bir baski ve zorlama varken ve bu askeri elle yapilirken; bugun dinci bir baski ve zorlama ve bu sivil elle yapilmaktadir. Ustelik bu sivil dikta, askeri diktayi bitirdi diye, sanki bir dikta degil; bir "demokrasi" olarak algilanmaktadir.

Kisaca TC toplumu ve farkli halklari "kirk katir mi/kirk satir mi?" seceneginden kurtulup ta "biz katir da, satir da istemiyoruz" diyemektedirler.

Bir ilginclikte dusunce ufku darliginin ve sabitliginin getirdigi "biz/oteki" etiketi ve algisidir. Yani ya dini one cikaracaksin, ya milliyeti. Dini one cikaran, milliyetci degil; milliyeti one cikaran dindar degil, algisi.

Iyide ya ikisini de degil de; insan haklari, evrensel hukuk hak ve ozgurlukleri one cikarirsan? Iste sorun boyle bir alginin ne olmasi ne de boyle bir alginin algilanmasi. Iste asil sorun da bu. Yani katir ile satir arasindaki tikaniklik. Kimse "ben iisini de istemiyorum" diyemiyor. Boyle bir algi, yanasim, orgutlenme, ya da dusunce mevcut degil. Iste asil TC ufkunu cagdisi yapan da bu tikaniklik ve katir ya da satirdan birini secim mucadelesi. Ne boyle bir algi, hareket, orgutlenme, eylem v.s. bu aydin, ilerici, devrimci ve elit kesimde mevcut degil.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
ne yazık ki türkiye'nin hızlı bir biçimde, hem iç, hem de dış çatışmaya sürüklenme olasılığı vardır ve bu konuda kırılganlık giderek artmaktadır... ve içinde bulunduğumuz süreçte, tehlikeyi görebilen aydınlarımız, korkularını aşarak halkımızı uyarı görevlerini yerine getirmeli ve bu yönde bir hareketlenme başlatmalıdırlar...

P

Pyramos

Ziyaretçi

iyide kendine çağdaş,aydın falam diyenlerde bir şekilde dar zihniyetli olmuyor mu? ne olursan ol gel ! bundan başkası dar zihniyetli olmaktır. insandan taraf olmak gerek..insanın başına herhangi bir sıfat geldiği anda ölçü daralır..siyasette bu durumu kullanır..halk kendine yakın olanı sever ..bunu çözen akp siyaseti tek başına iktidar.. gerisi konuşmaya devam ediyor.. aydınlar halktan o kadar ilerdeki(!) halkı göremiyorlar:)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
ne yazık ki türkiye'nin hızlı bir biçimde, hem iç, hem de dış çatışmaya sürüklenme olasılığı vardır ve bu konuda kırılganlık giderek artmaktadır... ve içinde bulunduğumuz süreçte, tehlikeyi görebilen aydınlarımız, korkularını aşarak halkımızı uyarı görevlerini yerine getirmeli ve bu yönde bir hareketlenme başlatmalıdırlar...

"halkımız"la ilgili düşüncelerinize bayıldım..Ne kadar safiyane, duyarlı..Hele öngörülü aydınlarımızın uyarıcılığa soyunması..Neden bu kadar ard niyetli ve kötümserim acaba?Halkımızı ve dahi aydınımızı az biraz tanıdığımdan olmasın?:)

mavimor

Kahin
Yeni Üye
İmam hatiplilerden dar zihniyetle yetişen insanların oranı ile başka herhangi meslek lisesi, düz lise, ticaret lisesi vs. lerden mezun olanların oranını lütfen bir araştırın. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın lütfen..

Sen kaç yaşındasın ki 15 sene öncesi ile karşılaştırıyorsun dostum? 15 sene önce bir adliyeye gittin mi? Ya da 15 sene önce bir nüfüs idaresine? Ya da 15 sene önce bir polis karakoluna düştün mü? Hariçten gazel okumayın lütfen. Varsa gördüğünüz bir şey yazın buraya tartışalım..

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
İmam hatiplilerden dar zihniyetle yetişen insanların oranı ile başka herhangi meslek lisesi, düz lise, ticaret lisesi vs. lerden mezun olanların oranını lütfen bir araştırın. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın lütfen..

Sen kaç yaşındasın ki 15 sene öncesi ile karşılaştırıyorsun dostum? 15 sene önce bir adliyeye gittin mi? Ya da 15 sene önce bir nüfüs idaresine? Ya da 15 sene önce bir polis karakoluna düştün mü? Hariçten gazel okumayın lütfen. Varsa gördüğünüz bir şey yazın buraya tartışalım..

Dostum ? 'Küçüğüm' deseydiniz daha bir iyi olurdu sanki...

Çok değerli(!) 'mavimor' 21 yaşındayım.Mesajınızı görünce hemen babama telefon açtım(Bilirsiniz biz küçükler sıkışınca babamıza şikayet ederiz).Kendileri emeklidir.Bütün gün evde oturur,kitap okur,haberleri takip eder vs.Ona felsefe.net'te yazarlık yaptığımı ama artık yapmak istemediğimi söyledim.Şifremi ve kullanıcı ismimi gönderip artık yerime yazmasını istedim.Nasılda mutlu oldu ihtiyar bir görseniz(gerçi kullanıcı adımın 'faşist' olduğunu söyleyince mutluluk kat sayısı düştü ama idare etsin ne yapalım) ...Bundan sonra onunla bol bol yazışırsınız.Ama bir şeye dikkat edin,kendileri 58 yaşındadır aman diyeyim yaşınızın müsait olduğu dönemlerle ilgili yorum yapın,çünkü o da pek sever :'senin yaşın kaç ki yorum yapıyorsun' demeyi.Sizin zihniyetinize sahiptir oda,bence çok sevebilirsiniz birbirinizi ama iş ki yaşınıza göre yorum yapın...

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Demagoji yapmayı bırakında Türkiye'nin bataklık haline geldiği ile ilgili örneklerinizi sıralayın.

Ayrıca babanız isterse nicki değiştiririz sorun olmaz!

Çok değerli(!) 'mavimor' 21 yaşındayım.Mesajınızı görünce hemen babama telefon açtım(Bilirsiniz biz küçükler sıkışınca babamıza şikayet ederiz).Kendileri emeklidir.Bütün gün evde oturur,kitap okur,haberleri takip eder vs.Ona felsefe.net'te yazarlık yaptığımı ama artık yapmak istemediğimi söyledim.Şifremi ve kullanıcı ismimi gönderip artık yerime yazmasını istedim.Nasılda mutlu oldu ihtiyar bir görseniz(gerçi kullanıcı adımın 'faşist' olduğunu söyleyince mutluluk kat sayısı düştü ama idare etsin ne yapalım) ...Bundan sonra onunla bol bol yazışırsınız.Ama bir şeye dikkat edin,kendileri 58 yaşındadır aman diyeyim yaşınızın müsait olduğu dönemlerle ilgili yorum yapın,çünkü o da pek sever :'senin yaşın kaç ki yorum yapıyorsun' demeyi.Sizin zihniyetinize sahiptir oda,bence çok sevebilirsiniz birbirinizi ama iş ki yaşınıza göre yorum yapın...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Aman ne guzel kendi devrimin biri ile bilgi alis verisi yapmak ve dusunce paylasmak. :)

Bence sen de yazmaya devam et. Cunku nesil farki herzaman dusunce ve bilgi de ve de algi ve gozlemde farklilik getirir.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Demagoji yapmayı bırakında Türkiye'nin bataklık haline geldiği ile ilgili örneklerinizi sıralayın.

Demogojiyi bilmem ben,burada öğrendim yapmayı.Hangi konuda örnek isterseniz,herhangi bir alan seçin de n tane örnek vereyim.

Bu yanlışlıkla oldu silerseniz iyi olur..

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye

Demagojiyi bilmem ben,burada öğrendim yapmayı.Hangi konuda örnek isterseniz,herhangi bir alan seçin de 'n' tane örnek vereyim.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
10-15 sene önce şimdiki durumdan iyi olan n tane örneğini belirtirsen memnun olurum mesela?

Demagojiyi bilmem ben,burada öğrendim yapmayı.Hangi konuda örnek isterseniz,herhangi bir alan seçin de 'n' tane örnek vereyim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
10-15 sene önce şimdiki durumdan iyi olan n tane örneğini belirtirsen memnun olurum mesela?

Dedigin yillar 1995-2000 arasini kapsiyor. Ozal'in sonu, Erbakan, Ciller, Yilmaz ve hizbullah cinayetlerinin ve de 28 Subat'in irticaya karsi actigi "savasim" ve F.Gulen'in ulkeden ayrilisi ve de Ocalan'in yakalanisi. Bunlar uzerine dusunun.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
O zaman bugün taraf gazetesindeki köşesi ile Yıldıray Oğur'u okumanızı tavsiye ederim sayın evrensel..

Dedigin yillar 1995-2000 arasini kapsiyor. Ozal'in sonu, Erbakan, Ciller, Yilmaz ve hizbullah cinayetlerinin ve de 28 Subat'in irticaya karsi actigi "savasim" ve F.Gulen'in ulkeden ayrilisi ve de Ocalan'in yakalanisi. Bunlar uzerine dusunun.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar