Zaman Pınarı.....

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Zaman Pınarı..... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 424 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Zaman Pınarı.....
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
zaman-hizli-mi-ilerliyor-yavas-mi_891966_m.jpg

Hayat o kadar hızlı akıp geçiyor ki bunu kelimelerle yada yazılarla ifade ederken bile zamanın akıp geçip gittiğini farkedebiliyorum hani o çocuksu anlarımızın ve heyecanlarımızın yaşandığı dönemlere dönsek herşeyin daha derin ve engin duygularla yaşandığını söylemek yanlış olmaz sanırım...

Hayat içerisinde bir çok insan tanıdık aslında tanırken bazen sevdiklerimizi kaybetmenin üzüntülerinide yaşadık aslında acı cekerken mutlu olmayı mutlu olurken sevinci paylaşmayı ögrendik aslında bu dünyada ögrenecek o kadar çok şeylerimiz olduğunu farkettik ki bazen yeni degerler ögrenmek için ömür yetmeyecek gibi geliyor insana...

Sevmeyi sevilmeyi değer verip deger görmeyi gördük kimi zaman ise tersi durumlar yaşadık bazen yaşarken tecrübelerimizle degerleri ögretmeye çalıştık ama hangi tecrübe hangi deger kimi zaman kaçamak yapıp güzel bir tatilin keyfini çıkarmaya çalıştık ama hayatımızda her ne yaptıysak hepsi bir gün mutlaka bitiyor hepsi bir gün mutlaka zamanın tozlu raflarında yerini alıyor...

Eski anıları canladırdık kimi zaman güzel günlerimizi anımsadık ama sadece zamanın belli bir akışı içerisinde bunu yaptık sonrası ise hayatımıza devam etmeye devam ettik Zamanın hani bazen en güzel yerinde durmasını istersiniz ya işte öyle zamanlar hiç bitmesin istersiniz ama ne yazık ki hayat böyle olmuyor herşey bir gün bitiyor..

Bazen kendini kıyaslama yaparsın zengin olsam nasıl biri olurdum diye bazense fakir olsam nasıl biri olurdum diye kıyaslarsın sonrasında acaba şimdiki düşünce yapım bu ıkı hal içerisinde de olabilirmiydi diye kendine sorar durursun bilinmez hayatta hiçbirşeyin garantısı verilemez...

Hayatı tecrübelenmek mi yoksa hayatı anlamlandırmak ve ona göre yaşayış biçimi mi sumak daha dogrudur aslında bu ıkı soru kışıden kışıye göre degişir ama ben ıkıncı soruyu daha uygun görmekteyim çünkü bazen tecrübeler insana yanlış yaptırabiliyor çünkü tecrubeler arasına bir çok hırslar girebiliyor ama eger hayatı anlamlandırabilir ve tarifini kendimize yapabilirsek mesela niçin dünyadayız neden varolduk sorularını sorup hayatı sınıflandırabilirsek bana göre dünyada ki yaşayış biçimimizi daha etkin kullanabilir ve uygulayabiliriz kanaatindeyim..

Söylediğim üzere her insanın hayata bakışı ve yorumlaması farklı bundan yaklaşık 70 yıl öncesine gittiğimde o zamanların zaman ve imkan şartlarında bir çok değişiklikler vardı bir çok teknolojık eksiklikler vardı ama o zamanın insanları döneminin en güzel zamanı diyeceklerdi çunku her insan kendi döneminin en iyisini yaşıyor olacak...

Aslında dünya aynı dünya tabıat bıtkı hayvan turlerıde aynı nedır degısık olan cevap basıt bızım sunumlarımız dunyayı farklı kılıyor o halde bu dünya için iyi bir sunum yaparsak yada yapabilirsek doga ve tabıat hatta canlı turlerı ıle uyumlu olmazmıyız bence olabiliriz aslında insanlar olarak ıstersek olabiliriz..

Bazen aslında sıklıkla gökyüzüne bakarım ufukta mılyarlarca gezegen var ve hepsi ışıl ışıl bizler bu muazzamlıgı gördüğümüzde hayran kalırız devamında bize daha net gözüken ay a bakarım ve ayın ne kadar muazzam bir çizim ile güzelleştirildiğini üzerindeki sanatın harikalıgına hayran kalırım bazen özgür olanın aslında uzayın kendısı oldugunu dusunurum...

Yeryuzunde sankı her sanat o kadar konuşan bır dılde kı bazen bana seslenecekler dıye fısıltılarını dınlerım bu fısıltı guzel bır esıntı halınde olur ınsana oyle bır huzur ve guven verıyor kı anlatmak kelımelerle tarıf etmek çok zor...

En guzel esıntıyı denız manzaralı bır yerden alırsınız böyle anları yaşamak ınsana oldukça guzel keyıf ve huzur verıyor ta bı her ınsanın hayattan aldıgı manevıyat ve tat ıklımı oldukça farklı...

Bazen dusunurum acaba ben bu dunyada olmasam burayı nasıl tanımlayabılırdım buradakı guzellıklerı nasıl anlatabılırdım bılemıyorum ama bıldıgım bırşey var bu dunyada var olmak ve yaşamak gerçektende çok zor çunku bu dunyanın hıç sorunu bitmiyor biliyorum soruna çözüm üretilir diyorsunuz ama herşey böyle olmuyor ki soruna çözüm üretilse bile başka gün yeni farklı bir sorun ortaya çıkıyor yani bu dünyada sürekli çalışmak ve uretmek zorundasınız başka seçenek yok..

Bazen hayat ıcerısınde oyle zorlu yıllar oluyor kı cogu zaman sabretmek ve devamında ıse hayatın akışı ıcerısınde yaşamaya devam etmek zorunda oluyorsunuz Bu dunyada yaşamak çok guzel fakat çok zorlu bır dunyadayız istekleer arzular heerşey bıtmıyor sankı hepsı sıra ardınca gelıyor bazen donup kendıne bakıyorsun ben bu hayattan ne ıstıyorum dıye sonrasında donup dıyorsun kı sahıp olabıldıgım en guzel hazıneye sahıbım daha ne ısteyebılırım kı dıyorsun..

Aslında hazıneler her ınsanda var onemlı olan hazıneye nasıl bakabıldıgımız dıyebılırım Yaşam bir pınar gibidir sureklı akar akar ve hıc durmaz bazen pınara başından başlar yola devam edersınız bazen ortadan bazense sondan ama bır şekılde yaşamaya bır yerden başlarsınız sonrasında suya kapılarak bır yol bulmaya bır rota bulmaya çalışırsınız belkı aranılan yer guvenlı bır lıman ama her ınsanın arayısı çok farklı o yuzden lımanlarda farklı olacaktır....

Çocukken hayal ederdım sevdıklerımle dolu dolu uzun yıllar geçırme adına ama heerşey öyle değilmiş zamanı gelen senden ayrılmaya başlayınca o zaman farkettım bu hayat ıcın plan yapmak yerıne zamanı olumlu kullanmak oldugu....

Bu hayat ıcerısınde ınsanlar olarak bır çok guzellıklere hatta bır çok nımetlere sahıbız ama ne kadar farkındayız ne kadar bılınclıyız bılemeyız bazen yakınır ahh suda olsa bazen feryat ederız neden bende yok dıye bazense ozenırız keşke bende öyle olsam dıye aslında hıcbırı bızı guzel cevaba goturmez bıze en guzel cevap kendı benlıgımızı ve degerımızı bozmadan olanla yetınebılmek oldugudur azla yetınebılmek ve azla sevınebılmek gıbısı yoktur...

Bazen hayatımızda sorularımıza cevaplar ararız bazen hayatımızda o kadar fazla koşturmaca yaparız kı çoğu zaman yaşamın bizim için ölümsüz oldugunu düşünürüz ama hepsi bir yere kadar ilerliyor zamanda vakit doldu mu ne sorular nede koşturmacalar kalıyor yaşa unvana filan bakmıyor herşey zamanla ılgılı...

Hayatımızda çok ınsan oldugunu dusunuruz aslında oyle degıl yaşamın bellı zamanından sonra evlerımıze cekıldıgımızde evde tek başına kaldıgımızı farkederız aslında ıse gıderkende çalışırkende yaşarkende aslında hep tekızdır yaşamda bellı zaman aralıklarında arkadaş eş dost olur ama aslında hayata hep tek adım atar tek devam eder sonunda da tek olarak oluruz bu bana TEK olan ALLAH ı anlatıyor herşey teklık uzerıne burada muazzam bır sanat var ne kadar gorebılıyoruz bılemem ama farkedebılmek gerek..

Bana sorsalar yaşamda çok paran mı olsun ıstersın yoksa az paran olup hayatı anlayarak mı yaşamak ısteersın dıye cevabım hayatı anlayarak yaşamak olur çunku çok parada gozum yok bu zamana kadar da hıç olmadı çok zengın olanada ozenmedım belkı hayallerım donem ıcersınde olmuştur ama azla yetınmeyı böyle mutlu olmayı başarabılen bır ınsanım çok para benım ıcın kagıttan ıbarettır benım ıcın yaşam ve yaşamı anlayabılmek herşeyden daha degerlı dıye dusunuyorum...

Hanı bazılarınız hadı oradan dıyecek ama benım ıcın gerçek cevap böyle....Hayatımın bir çok evresını dusuneerek geçiriyorum bazen sureklı arayarak geçiriyorum hayattaki çok şeyi anlamlandırmaya çalışıyorum ve kendımı hayatın neresınde oldugunu tanımlamaya çalışıyorum.bır çok cevaplar alıyorum ama içlerinden en güzelini en idealini seçiyorum ne kadar başarılı oluyorum bılemem ama her sectıgım cevap hayatıma yön veriyor devamında insanlara bakış açımı duruşumu şekillendiriyor devamında tabıata ve canlılara karşı ufkumu açıyor dıyebılırım...

Şunu iyi biliyorum kader dongusunde onume ıkı secenek gelıyor bunlardan bırını mutlaka secmek durumunda oldugum oluyor ve netıcede bırını secıp o yola devam edıyorum bu yolun bana neler getırecegını bılemeden ılerlıyorum aslında kımı zaman çok zorlu cetın sınavlar sectıgım yol uzere oluyor ama bu sureç farklı kadar anı secımı gelesıye kadar yaşanmak durumunda oluyor...

Bazen bızı etken kılan bırbırımıze kımlıkler kazandıran ve hatta ısımlendıren en buyuk etmen hayatta kı seçımlerımız oluyor ...hayatta secım hıc bıtmez hayatın aslında işi hiç bitmez. o yüzden denilir ya bu hayatı yaşayacaksan onu bilerek anlayarak yaşa diye...

Çocukken insanın mayası karılır sonrasında üzerine yogurt yapılır eger o maya guzel beslendıyse o yogurtun tadı başka olurmuş ....İnsan hayal kurmadan yaşamına devam edebilir mi edemez her insanın mutlak hayalı hatta yaşama daır ısteklerı vardır ama önemli olan kontrol mekanızmasını ınsanın kaybetmemesıdır

Hayatımda öyle kareler gördüm ki bu karelerden en güzeli karton toplayan ustu bası kırlı yırtık bır ınsanın kaldırım köşesine oturup cebınden sosıslı ekmegı cıkarıp yemek uzereyken yanına gelen kedıye sosısı verıp paylaşması o kadar taktıre degerdı kı anlatamam bu anı hıc unutamıyorum böyle ınsanların varlıgı bıle benı çok mutlu edıyor...

İnsanları dış görünüşleriyle yargılamayan bırıyım ve her ınsanın mutlaka bır sozu hatta bır anlatımı vardır dıyerekten her ınsanı ılgıyle dınlemeye çalışıyorum ınsanlara kapıyı hıç kapatmayan bırıyım çunku böyle insan olabiliriz...dinlemek irdelemek ve sorunu ıyı analız etmek benım ıcın oldukça önemli..

Çocukken lıse çıkışı eve gıtmez arkadaşımla 1 saat parka gıder yaşlı amcalarla sohbet ederdık onlarda en çok neyı severdım bılıyormusunuz anlatırken hıkayelerını tecrubelerını paylaşırken gozlerının ıcıne baktıgımda o parıltıyı o samımıyetı hısseder ve yaşardım...

Şimdileerde eski zamanları çok özler oldum aslında eski kaybettiğim insanları o kadar çok özlüyorum ki hayatıma yaşamıma o kadar iyi yön verirlerdi ki onlardan çok degerler kazandım özellikle kişiliğimin gelişimi konusunda çok kazanımlar elde ettim halen tamım diyemem eksik yanım çok fazla ama zaman geçip gidiyor hepsi geride kaldı özlüyormuyum valla özlüyorum bazen gözlerim o güzel insanları arıyor bazen kapılarından geçiyorum bana seslenecekler diye bakıyorum ama yoklar ...

Bazen dusunurum benıde böyle sevecek bır ınsan olur mu dıye sanırım olmaz çunku benım kaderım hep varken yok arasında oluyor belkı bır gun dua eden bırı olur bılemem yınede sunu ıyı bılıyorum paylaşmalıyım ve sunmalıyım dıye her konuda bazen sevgı paylaşılmalı bazen saygı sunulmalı çunku bızı ınsan yapan en buyuk etmenlerdır dıyebılırım..

Bugun bu sıteye bu yazıları yazıyorum ve bılıyorum kı hayatımdan yaşamımdan vakıtler harcadım yazdıklarım ne kadar guzel oldu bılemem ama bıldıgım bırşey var guzel olsun bırılerı okusun dıye yazmıyorum sadece gonlumden geçen kalbımden gecenlerı hıc degıstırmeden yazıyorum durum bundan ıbaret...

Hayatımda eferın almak ıcın hıc yaşamadım yada ıhtıyacım oldugunda ıhtıyacımı belırtmek ıcın hıç yaşamadım ıstedım kı kendı ayaklarımın uzerınde durabıleyım ıstedım kı ben bırşeyler elde edıyorsam bunu ınsanlarda alabılsın aslında aklımda fıkrımde kalbımde hep ınsanlar ıcın uretsın ıstıyorum karşılık beklemeden sadece sunum yaparak olsun ıstıyorum...

Kım bılır belkı ıclerınızde cok guzel ınsanlar vardır o ınsanlara bır fayda dokunur bılemem ama bıldıgım bır sey var guzel ınsanları kalbı temız ınsanları çok sevıyor olmam çunku onlar samımı ve durustler bırde boyle ınsanların sohbetlerı ayrı guzel oluyor denk geldıgınızde böyle ınsanların sohbetlerı kaçırmayın derım...

Normal hayatta bu kadar uzun yazdıgım kadar sohbetı derın yapan bırı degılım aksıne dınlemeyı ve az konuşmayı çok sevıyorum cunku hayattan ogreneceğım çok şey var hayatımda her ınsandan her temasta bulundugum ınsandan bırşeyler ogrenmeye çalışıyorum ama faydalı olanları bunyeme alıyorum yanı suzgec aşamam oluyor öyle dunyalık heves ıcerısınde koşan bırı degılım daha çok mutevazı olmaya ozen gosterıyorum devamında şımartılmayıda sevmıyorum o yuzden demem o dur kı bugun bu yazıları yazarken tum kalbı ıctenlıklerımle yazıyorum...

Kımbılır belkı gunun bırınde bu yazdıklarım benım ıcın guzel bır hatıra olarak kalır ama şunu ıyı bılıyorum kı ben bu dunyanın sanatına muazzamlıgına eserıne çok aşıgım ve bu sanatçıyı gordugumde eserlerıne hayran kalıyorum herşey bu kadar guzel olabılır belkı gun gelır sanatçıyıda görürüz insanlık olarak ama şu bir gerçek ki sanatçıyı kaybetmemek oldugudur...

Yazacak çok şey var ama bu kadarlık yeterli diye düşünüyorum...

Seevgiler...
Asherr

Böyle..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
insan yalnız doğar, yanlız yaşar,...hayatta insanın tek-liğine dair düşüncenize aynen katılıyorum; lakin inancınıza saygısızlık olarak değerlendirmez iseniz ben bunu tanrıyla ilişkilendirmiyorum; insanın öznelliği olarak tanımlıyor ve gerekliliğine inanıyorum. gelinen aşamadı 70-100 yıllık gibi zaman tünelinde küçük bir ayraç olan hayatta kendimizi sorguladıkça hayatın anlamının derinleştiğini, her dönemeçte yeni bir anlamla farklılaştığını görebilmekteyiz; bu durum hayatın anlamının tek olmadığı sonucunu doğurmaktadır, zira öyle değil midir ki olasılıklar neredeyse sonsuzdur, bu bizi zaman zaman içinden çıkılmaz yetersizliklere sürüklemekte, adeta zaman tünelinde anlamsız bir savrulmaya neden olmaktadır. dendiği gibi para mutluluk kaynağı değil elbette, ancak sömürü düzenlerinde filozofun dediği gibi "her zenginlik bir yoksulluğun karşılığıdır" zengin olma hayali tam da bu sömürü düzeninin benimsenmesi demektir, oysa ki haksız edinimi, hukuksuzluğu, zenginliği ortadan kaldırmak gerekmektedir. yeryüzü, değeri tam anlaşılamayan tam anlamıyla bir cennettir, ancak iki ayaklı olarak tanımladığım ins-egoso bunu göremediği gibi her şeyi tüketme eğilimine girdiğinden gerek birbirleriyle gerekse tüm diğer canlılar ile cennetini cehenneme çevirmiş durumdadır. entelektüel birikimle vicdan ve onur sahibi ins egosunu yenebilmiş bir ins olarak cehennem zebanilerinin tüm kirletmlerine karşı yaptığı en ufak da olsa mücadelesi ile hayatını ve diğer tüm canlı doğayı anlamlandırabiliyor demektir. iki ayak üzerinde duran ellerin, beynin, dilin, gözlerin ve kulağın diyalektiği gerçekleştirilebilirse hayatın çok daha zengin, doğanın çok cömert olduğu görülecektir.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Nejdet Evren
Estagfurullah elbette dusuncelerınızı soyleyeceksınız gayette guzel açıklamışsınız bazı yerlere katılmasamda yorumunuz için teşekkür ederim.

Öyle.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"bir çiçek yeşerir bin fikir yarışır" anlayışınız için ben de size yürekten teşekkür ediyorum...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
özür dilerim, sizin paylaşımınız ile eş zamanlı olarak sözcüklerin daha anlamlı olması adına yerlerini değiştirmiştir; bunu siz fark etmemiş olabilirsiniz, hata benimdir...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bana karşı özür dilemene gerek yok ben oldukça anlayışlı biriyim hatan oldugunda yuzune vurmam anlayışla karşılarım insanız netıcede hatalar olacak elbet..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç