ZAMAN-MEKAN ve UZAY-ZAMAN FARKI

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde osmologie tarafından oluşturulan ZAMAN-MEKAN ve UZAY-ZAMAN FARKI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,299 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı ZAMAN-MEKAN ve UZAY-ZAMAN FARKI
Konbuyu başlatan osmologie
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

osmologie

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba. Bir konuda kafam oldukça karışık. Zaman-mekan konusunu araştırıyorum. Newton'dan Einstein'a bilimsel süreci ve sonrasında Bergson ve Deleuze'e kadar araştırmalarımı getireceğim. Merak ettiğim ve henüz netleştiremediğim bir mesele var. Zaman-mekan esas konum, ancak uzay-mekan da işin içinde. Aynı şeyler diyebilir miyiz? Y da farklıysa, bu fark nerede hangi filozoflarla ortaya çıkıyor?

Şimdiden çok teşekkürler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Zaman algının ya da hareketin ortaya koyduğu bir ilüzyon ve bütün her şey (şeyler) bir anda/aynı anda (her yerde) var
Ya da mekan ve zamanin kendi için (ya da kendi dışında) bir (benzeri) mekan ve zaman bulunamaz
Filozoflar ne der bilmiyorum..
Sanırım mekan kavramının kendisi bir yerde olma ve bir yerin olması, dolayısıylada doluluk ve var kütlenin kendini ya da alan gibi kavramlar belirtiyor ...ama en iyi kavram kendini açıklıyor... yani mekan derken bize ifade ettiği şeyin kendi kavrayışı

Her şey algilayıcıya gore değişir
Mekan zamanın kendi hareketli midir?
Onu ney (bir şey mi? ya da yer mi?) içinde tutmaktadır?

Algıdan bağımsız olarak her şey aynı anda var demeliyiz
Ya da zaman bir algılayıcı fenomeni
Evrensel bir zaman neye göre belirlenebilir?
Bu evrenin işlerini baş ve son olarak ilkten sona doğru sıraya koymaktır?
Evren düzlemsel midir? Açık mıdır? Sonsuz mudur? Başlaması ve bitişi bulunabilir mi? başlaması ve bitişi var mıdır?

Örn. dünya üzerinde yürümek gibi evren içinde -uzay dediğimiz içinde yürüsek aynı yere mi gelirdik? bu bize ne ifade ederdi?

Benim özgün serbest yazimla, ifade ebileceklerim bunlar
Sanirim felsefe de zaman mekan kavramindan önce varlık kavramı var
Ve zaman mekanın kendi varlık a donusuyor
Belki hareketin zamanı karsilayip karsılamayacağini sorabilir ve düşünebiliriz ama bence felsefe bilinen haliyle bir zaman kavramıyla bilimsel ilgi gibi ilgilenmez sanıyorum...O işlerini varlık uzerine yürütür...
Ve zaman hareket ifade edecek..Sonucta hereket buluyoruz. Devinimin kendi...
Zaman bize hareket anlatıyor. Hareketin kendini ve varolmasini ve ölçülebilirliği gözlenebilirliği ya da

Bir olgunun sıraya ve düzene koyulmuş bir biçimde yaşanabilmesine mi, izlenebilmesine mi zaman diyoruz.
yitip gitme ve değişme karşısında zamanı anlıyoruz
ve bir işi yapma zamanın sınırlılığı bize zamanı anlatıyor. Örneğin ölecek olmak .Örneğin bir ağasın doğup büyüyüp çürümesi. Burada yine hareket var-ileri hareket

Mekan kavramı, boşluğun ve durulan yerin kütlesi gibi. İçinde olmak-üstünde olmak
kütleyi, varolmayi, varolmanin kendini ve belki bir olçüde kütle/alan duygusunu ifade ediyor
Zaman bağımsız bir algilayiıcı fenomeni sadece bu durumda.. hareket var

Hareket eden varolan sey.biz bunlari bulduk simdi

Çekim ve hareket .hareketin varlığı belkide olgulandırılabilirdi bilmiyorum...
-----

merhaba.

Merhaba. Bir konuda kafam oldukça karışık. Zaman-mekan konusunu araştırıyorum. Merak ettiğim ve henüz netleştiremediğim bir mesele var. Zaman-mekan esas konum, ancak uzay-mekan da işin içinde.

merhaba;
konum demek ne demektir? konum nedir?
konum ne demektir? ne ifade eder- onu nasıl düşünürüz-düşünüyoruz?_
konum derken neyi kastediyoruz

(size sormadım da, sesli düşünme-sorma diyelim?)

-konumu bir konuma yaslayamayız.
konum derken bir gözlemcinin bakışını ve bir şeyin yerini belirtmesini ifade ediyoruz.
Bu durumda onu/kütleyi ve mekanın kendini -olma/varolma- kütüğüne (varolmaya) yasladık-şimdi -biz..
olma diye bir durumdan bahsediyoruz...
ve konum bunun içindeki yerler-bi şeylerin yerleri...

olma kütüğüne yaslamak şu
konumun zemini ya da temeli-indirgenebilir hali.. onu ne içinde tanımladık gibi sormak/düşünmek
örn. biz varız.. bu şeyler var.. biz bu koca boşluğa evren diyoruz
içinde olduğumuz yerin adı evren ve dışardaki koca boşluğa; nesnelerin içinde devindiği ve döndüğü boşluğa biz-kendi içinde- uzay diyoruz

mekan, "var kavramına" ve "varolmanın kendi durum belirtmesi"ne? işaret ediyor.

yer demek varolmanın durum belirtmesidir/vermesidir evet-
dışavurum ya da gözleme vurum diyebiliriz-
algıcıya göre

yer/mekan olma durumunu (olma durumunun kendini) belgiliyor; ve açıklıyor
ya da fizikselliğin ve fiziksel ölçülebilirliğin/devinimin ve içinde hareket olan dış uzayın/yerin varlığı
-bir gerçeklik var- ve bu alan olarak ölçülebilir ya da gözlemlenebiliyor ya da ifade olunabaliyor-edilebiliyor...

Yer/Mekan izafesi; olma fiilini ya da işini, (durumunu) belirtir sonuçta
Yer kavramı fizikselliği ya da fiziksel olarak ölçülebilir gözlenebilir varı/varlıkı gövdeler
ve (yer zaman) varolanın kendini ve onun cismini kütlesini belirtir -var-dır...

olma yeri diye bi şey demek? diğer yerler soru işaretidir
-yer kavramının kendi

Yer kavramının kendi ;bi şeyin bulunma/var bulunma durumunda olduğu yeri ifade ederken, parçalı bütünler ve parçalı veriler vardır ve bunlar hareket etmektedir demekteyiz aynı zamanda
içinde hareketin olduğu alana/tanımlandığı alana biz var diyoruz-
alansal derinlik

örn. iki boyutlu bir uzay. Bir bilgisayar grafik yazılımı düşünelim ...boş bir sayfa açtığımızda o uzaydır..

ama yer kavramını ifade eden birileri/şeyler yer içinde ifade olunan "bi şey" /ler var
ve onu algılayan algıcı var

Merak ettiğim ve henüz netleştiremediğim bir mesele var. Zaman-mekan esas konum, ancak uzay-mekan da işin içinde. Aynı şeyler diyebilir miyiz?

uzay mekan;?
hepsi yer ve olma durumu belirtiyor
olma durumunun yerini belirtiyor- Sonuçta kavram kendini açıklıyor-olmayı ifade ediyor ve veriyor
olma/oluş olarak gelişen gerçekleşen bir süreçte, sürecin içidne geçrekleştiği kapalı alan (ya da kapalı alan derinliği/boyutluluğu) gibi bu...

Zaman-mekan esas konum, ancak uzay-mekan da işin içinde. Aynı şeyler diyebilir miyiz? Y da farklıysa, bu fark nerede hangi filozoflarla ortaya çıkıyor?
Şimdiden çok teşekkürler.

zaman algılayıcı optiği

-----

konum demek ne demektir? konum nedir?
konum ne demektir? ne ifade eder- onu nasıl düşünürüz-düşünüyoruz?_
,
konum derken bir alan/mekan içinde bir şeyin yerini ölçüp gösteriyoruz
ama bunu derken şu oluyor. parça algılar var...ve parçalar

konum bi şeylere göre bişeylerin yeridir
ama aynı zamanda (bu yer) birilerine göre de değil midir?

konum bi şeylere göre bişeylerin yeridir
ama aynı zamanda (bu yer) birilerine göre de değil midir?

bu demek ki; parçalı olan bütünler, parçalı parçalar ya da parçalı varlık/lar var
ya da parçalı bi şeyler var

ve birbirine göre tanımlanabiliyor

----

bu demek ki; parçalı olan bütünler, parçalı parçalar ya da parçalı varlık/lar var
ya da parçalı bi şeyler var

ve birbirine göre tanımlanabiliyor

yer ya da varlık bir bütün olsaydı?
onu bir boşluğa mı astık şimdi
boşlukta mı durdurduk?
düşünüdünüz mü bunu

yer ya da varlık bir bütün olsaydı?
bütün müdür?
değil midir?

peki
yer dediğimiz uzayda (her hangi bir iç boşlukta) asılı bir kütle midir?
kendisi iç alanı tanımlıyor
yer demek bir yeri gösterip belirtmeyi ve işaretlemeyi - bir alanı sınırlayıp bir alan çizmeyi ve tanımlamayı belirtiyor.
Ya da bir şeyin üzerinde ve içinde olmak gibi hissin kendisi

uzay dediğimizin asılı olduğu ya da bulunduğu ve olduğu yer neresidir;
Biz bir zemine ya da terime/tanıma boşluk ve uzay diyoruz-

uzay nerde asılıdır? kendinden mi? kendinde mi?
boşluğun yer diye bir kavrama ihtiyacı var mıdır?
yerin alt diye bir tabana ihtiyacı var mıdır?

boşlukta asılı bir uzay mı görüyoruz şimdi biz algıcı olarak.. ne görüyoruz?
bir evren uzay değil mi?

boşluğun durduğu yer (içinde olduğu yer) neresidir?

-
fiziksel cisimler, yer denen olgunun parçası mıdır? değil midir?

fiziksel cisimler, yer denen olgunun bitişiği ve aynından mıdır?

şöyle diyelim;
eğer biz atomlardan kuruluysak; boşluk uzay ya da zaman dediğimiz olguların kendi ve varsa fiziksel varlıkları da atomlardan mı kurulmuştur?

zamanın fiziksel bir varlığı-ölçümü var mıdır? sadece algıya has bir belirtme midir?
yer/mekan biraz olsun fiziksel ifade edilebilir sanırım

çekim dalgaları gibi zaman dalgaları var mıdır? örn...

Zaman alginin ya da hareketin ortaya koydugu bir iluzyon ve butun her sey ayni anda var
.

şunu anlatmaya çalıştım.
Şimdi dediğimiz şu anda, tüm zamanların ya da tüm evrenin varlığı/maddesi (-tüm maddesi ve tüm varlığı- orda başka bir zaman ileri ve geri zamana ihtiyaç duymadan ) vardır.

Ya da mekan ve zamanin kendi icin (ya da kendi disinda) bir mekan ve zaman bulunamaz
Filozoflar ne der bilmiyorum...

şunu demek istedim
mekanı da mekan olarak içinde barındıran/tutan -başka- bir mekandan (dip/art) sözedemeyeceğiz (ve en son gelip bir zemine dayanıyoruz ona varlık diyoruz sanırım) ve sonuçta her şey birdir diyeceğiz. bu bir demek aynı anlamında
ya da kavram batağına sürükleneceğiz.

mekanı mekan olarak sınırlayan bir mekan ve zamanı zaman olarak sınırlayan (ölçen) bir zaman bulunamaz
ya da mekan -denilen- bir başka mekanın içinde ifade edilemez;

belki de mekan, bir anti mekanla (mekan olmayanla) tanımlanabilir...

Son düzenleme:

osmologie

Felsefe.net
Yeni Üye
Zaman-mekan esas konum, ancak uzay-mekan da işin içinde.

Derken "konum" kelimesinin karşılığı yer anlamında değil, "araştırma konum" anlamında. Ama haklısınız eksik anlatmışım. Bu arada cevap için teşekkürler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bence zaman-mekan dediğimizde; bir de algılayıcı o denkleme giriyor
bence zaman mekan dediğimizde; zaman ve mekanı ölçen gören gözlemci onu belirtiyor
bu ordaki gözlem/ölçme ve izleme faaliyetini aynı zamanda ifade ediyor
...
zaman ve mekan değilde; zaman ve mekanı ya da bunlara dair algısını ve sınırlı gözlemini belirten insan var...

bence zaman mekan değil, gözlem diye, ölçme diye, görme diye ya da adlandırma ve algılama fiili diye durumlardan ve algılardan sözediyor olacağız..
insana dair-insan yetisine dair ...

fiziksel kütlenin üçboyutlu/üç derinlikli algılanmasına ilişkin bir gözlemden ve alan derinlikten sözediyoruz ancak
algıya ilişkin kavramalar ve kavramlar

--
bence şöyle... zaman ve mekan derken; daha onu derken; onu adlandıran insan/gözlemci ya da algıcı zaten var
ya da nesneler

örneğin kuşların nasıl bir uzay algıladığını ya da bir uzay algılayıp algılamadığını biliyor muyuz?

gözün sentezlediği bilgi--uzay dediğimiz
boşluk derinlik uzaklık kavramlarımız var ancak öncelikle görsel algı ve bunlar sınırlı -izafi...
göz dışardan ışık topluyor...
-

grafik bir ilüzyon gibi düşünüyoruz biz yapıyı özünde örneğin.
Fiziksellik ve madde dediğimize bir algı ölçüm/algı bilgi vsentezi
ve bir bilgisayar sentezi gibi düşünelim...
Fiziksel yapımız (bedenimiz) algılardan bilgi oluşturur ve gözlem yapar...

----
Ben çok gerçekçi olarak şunu söyleblirim. Eskiden madde denilenin, doku denilenin, benim için çekiciliği ya da canlılığı vardı ancak şu dönemde oldukça farklı..
Bir tv de izlenen iki boyutlu ahreketin dışarda üç boyutlu hale dönüşmüş algısı ve canlı sümulatifi gibi tuhaf gerçeklik hissediyorum bazen ve hatta şimdi çoğu zaman.

algı simulatörü gibi gerçek hissi -son dönemde var
algının stimule ettiği ve dışarı vurduğu bir gerçek dışarda varolabilir
ve bu durumda uzay diye bi şey saçma olabilir
şunu diyoruz-rüya uzayı ya da symbol uzayı diye bi kavram düşünelim....

Bu durumda biz aslıdan uzay diye bi şey aramıyoruz örn...
ne algılıyorsam oyum. Örneğin dilimde uzay diye bir kelime hiç yoksa kullanmam.
Bu kelimeye günlük hayatta ihtiyaç duymam.

Zamanı zaten ihtiyaç duyduğumda ifade ederim.. ekstra tanımlamamı gerektirmez. zamanı çok iyi biliyorum çünkü cümle içinde sıkı kullanıyorum. Örneğin yaşayıp mahfolup işten eve zanamsız kaldığımda zamanın en olduğunu bilirim. Ya da özgür serbest bağımsız zamanım olmadığında ve hep zamana yetiştiğimde ve zamanla yarıştığımda bunu bilirim...

kısıtlanmış/ölçülmüş aralık ya da kısıtlı/kesitli süre ya da başkalarının yönetiği süre-süreç anlaşılıyor gibi oldu son...

süre/sürmek/süreç/süregen...süren;

zaman yerine bir kelime koysak öztürkçe ne koyardık?

sürüş/süreş-süre;
süre ve an aynı mıdır?

sürük (sürmekte olan); sürüklü-sürekli

hareketin başlama fonksiyonu-biz hareketi iki boyutlu ya da düzeysel ölçebiliyoruz

örneğin ses ve ısı dalgalarını, sinyalleri-ni, gözlemleseydik nasıl hareketler algılardık;
titreşme-yayılım-dalga;lılık...bilmiyoruz...

........
her neyse ben çok karaladım:::

uzay?
bir yere varamadım... çok düşündüm-
bir tabana -zemine- oturmuyor ...bir şeyler boşluk ve eksik gibi

-------

"Şunu belirtmeliyiz ve şunu anlamalıyız ki? uzay derken aynı zamanda "göz"le yapılmış bir gözlemden yani optik bir gözlemden ve bu demektir ki aynı anda optik bir yanılsamadan (optik algı derinlik ve optik algı oluşturumdan aynı anda) sözediyoruz

Gözün dışardan topladığı ışıktan oluşturulmuş bir algıdan sözediyoruz...

her şey var zaten olmasa ışığı olmaz-bize uzak ya da -algıya göre-/-bizim algımıza göre-- şimdilik- uzak..

dokunma duyumuz var?
Marsa dokunabiliyor muyuz?
marsı dokunarak belirleyebilir miyiz?

bu küçük olduğumuz anlamına mı gelir?
bir sinek uçarak dünyayı dolaşabilir mi? buna gerek var mıdır?

Uzaklık yakınlık ağırlık gibi algılar (ya da sentezler-sentezlemeler) ya da ışık hızı gibi -izafi ölçütler ve ölçemler (ve ölçüler) falzasıyla (yersiz) ve ilerisiyle görece ve izafidir- insana göredir.
algıay göredir.. algıcıay göredir-
algıcıya göre yerdir..

kaplumbağa için hız nedir? ışık hızı ya da marsın uzaklı uzaklığı?

Bir kaplumbağa hayatı bojunca yürüse dünyayı katedebilir mi? hadi etti diyelim ne oldu? ne gördü? bu en işine yaradı_?
hayır soru bu değil! bu onu kaplumbağa olmaktan ileri geri koyar mı? ileri götürür mü?
ama kaplumbağa keşfetmiyor! vayy!

----

örn. "algı sürekliliği"
algı sürekliliği diyelim.
algı sürekliliği zaman mıdır?
örn . yer sürekliliği diyelim.
örn. orman diyoruz. Orman dediğimizde bir şeyi bölüyoruz. dünya üzerinde bir ağaç toplumu/topluluğu
ya da yer faunası

Oysa bir dünya yüzeyidir ve bir küre yüzeyinde ağaç bitmiş bir alandır ve ağaç toplumudur
aslında orman fiziksel olarak belirlenemez-ama orman diye bir olgu kesin oalrakta vardır- bir şey belirtir bize..değil mi? orman dediğimizde net bi şey anlarız

Orman diye bir olguyu soyutlarken ya da somutlarken ne yapıyoruz?

(Oysa orman diye bir yer 'yer sürekliliği'nden bölünemez ya da dünya sürekliliğinden yüzeyinden ayırtılamaz-bir tanımlama yaptık..)

genelde orman dediğimizde şöyle düşünürüz
-
qByX8Xejj6eybf3qyeiB_1082120915.jpeg

bunun büyük hali...

(Oysa orman diye bir yer 'yer sürekliliği'nden bölünemez ya da dünya sürekliliğinden yüzeyinden ayırtılamaz-bir tanımlama yaptık..)

belki de dünya evren ya da varlık dediğimzi diğer süreklilikten aslında -tıpkı böyle-
bölünemiyordur...
oysa; uzayda aralarında boşluk olan toplar görüyoruz ve çok boşluk -derinlik ve karanlık görüyoruz ...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:54 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:04 ----------

uzay-zaman kavamı sanırım İngilizce space-time demekten geliyor
ve space der demez yazdığım klavyenin back space ve space tuşları geldi aklıma. bunlar uzay tuşları ve basar bir uzay -boşluğu- veriyorum galiba...
bir tuşa basıyorum ve bir uzay/aralık mesafe oluşturuyorum
sanırım daha iyi anlayacağım- şimdi-

burayı okudum

ve hemen aklıma aşağıdaki araştırmaları/bakınmaları yapmak geldi çünkü
Uzay-zamanlar, tüm fiziksel olayların yer aldığı arenalardır. Bir olay, uzay-zaman içinde, zamanı ve yeri tanımlanmış bir noktadır.
diyordu. bu akvramı anlamak istiyordum.
Uzay/zaman derken neyi kastediyordu bu arkadaş.. ve daha iyi nasıl Türkçeleşebilir'di-

space
alan, uzay, saha, feza, mekân, aralık, mesafe, yer, boşluk, açıklık, uzaklık, ara, süre, espas, reklâm süresi [tv]
ara vermek, boşluk bırakmak, aralık bırakmak, espas koymak, aralıklı dizmek

Eş anlamlılar Aynı köke sahip sözcükler
space is
room · place · volume · spot · area · location · square · floor space
outer space · cosmos · aerospace · cosmic space

time;
zaman, aralık, vakit, çağ, süre, vade, sefer, uygun zaman, doğum zamanı, tempo, kere
ayarlamak, kurmak, zamanlama yapmak, saat tutmak, süre tutmak, zamanlamak, temposunu belirlemek, tempo tutmak

Eş anlamlılar Aynı köke sahip sözcükler
time is
period · duration · lifetime · term · time frame · time limit · space of time
moment · point · torque · pore · tense
day · date · occasion · clock · clock time · hour · times
age · era · epoch
temporary · temporal · interim
working hours · working time

ve space'in kullanımlarına da baktım..ya da bakmış-görmüş bulunduk..
KhN0Img.png

şimdi düşünüyoruz...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:04 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:54 ----------

eğer space tuşuna türkçe bir isim verseydik?
düşünelim lütfen; mola mı? teneffüs mü?
rahatlık mı? uzay nedir? boşluk derdik herhalde çünkü boşluk tuşu diyoruz-sanırım uzay boşluk olmalı

boşluk nedir? o halde boşluk bize ne çağrıştırır ve çağrıştırıyor?

uzay kavramı yerine boşluk kullanalım ve deneyelim;
lütfen

"gelen gelsin işte meydan" derken ki meydan
ve "er meydanı" derken ki meydan da yukardaki bahsedilen allen poe alıntısı gibi bir uzay-zaman var mıdır?

harman kavramında uzay kavramı var mıdır?
yiğidin harman olduğu yer;

avlu kavramında uzay var mıdır?

kişisel alan-çevirili alan/kişisel bölünmüş toprak parçası kavramında uzay zaman sürekliliği var mıdır?

"benim evim"/"benim köyüm" de ne kadar ve nasıl uzay zaman ya da mekan zaman akışı -akımı vardır

mekandaki zaman akımı-akışı

zamanın geçişi derken ve zamanın geçmesi derken neyi diyoruz?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:18 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:04 ----------

eğer "back space" i geri uzay diye çevirirsek ne olur?
uzaya geri mi? önceki uzaya dön mü?
peki bu uzay yanlıştı onu silelim mi?
uzaydan bir veri sil ve geri dön,

space-bar- uzay barı... boşluk çubuğu.. ara verme düğmesi...boşluk oluşturan düğme

uzay boşluğu bu ilginç?

-
space'in anlamı mekan değil-türkçe tam oturmuyor

açma-yer açma ve boşluk bırakma- arayı açma

çağ/devir-devran
zamane

kuşak/

belgesel kuşağındaki kuşak
olarak zaman mekan bulutu düşünmek;

-olgu kuşakları ...bilemedim ve uzayzaman kavramını ben kendim tam istediğim gibi çeviremedim ama bunu sürdüreceğim ....ama kuşak kavramı iyi-iyiydi bizce...

--
hayır rönesans ya da Kennedy devri derken olan;
zaman kuşağı uzayzaman kavramından kasıt allen poe ifadesi ile onu anladım...ya da buna yakınlaştırdım..

39 buhranı ya da tek partili siyasal hayat tak iuzay zaman sürekliliği; olgu sürekliliği....

tek partili siyasal hayat bir uzay zamandır (Bir uzayzaman sürekliliği ve sürecidir. Böyle çeviriyorlar öyle anlıyorum anlatamıyorlar) -olguya göre öyle anladım anlıyorum anlatıma göre ben

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:18 ----------

işte -bunu- birleşik alanlarla birleştirin tek partili siyasal hayat dediğimizde ne yapıyoruz
ve bu arada BAT'ta bozuk kavram -bozuk çevrim

çevirmeyi bilmiyorlar çünkü düşünmeyi bilmiyorlar çünkü kavramların yapısını ya da düşünmenin çözümünü yapısıı anlamıyorlar

türkçe özgün dildir ve fazlasını sunar bunu unutmayın-anlamsal olarak dolu-dolgun dil....

----

"erken seçim süreci bir uzayzaman sürekliliğidir"

---

kavramsal algıda dilsel farklar/babil/kavramsal çevirim saçmalığı- çevrim uyuşmazlığı;

kavramsal çevrimde dilsel farklar- gözetilmiyor anlam yapılar

uzayzaman sürekliliği diye bir kavram çevrilmez-çünkü anlamıyorlar

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:28 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:25 ----------

oyun zamanı-geniş zamandır algı sürekliliği diye mi çeviririz bunu örneğin...
oyun şimdisi game power

"oyun zamanı".. "yatma zamanı".. "iş zamanı"...
"düşünem vakti" şimdi düşünme vakti" ..düşünme şimdisi mi diye ?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:32 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:28 ----------

uzayzaman süreci için (ki süreklilik denen için) olgu akım süreci /olgu gerçekleşme süreci "olgusal süreç" kavramları örn. yakın ya da daha yakındır...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:36 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:32 ----------

özne,yüklem-nesne-tümleç; kim nerededir gibi sorular sormak? sorular sorulan

sorular sorarak diğerini buluruz

örn. semt pazarından aldı;
semt pazarı, mekan
aldı-zaman

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:41 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:36 ----------

semt pazarındaki uzaylar /ya da semt pazarından aldı da ki uzaylar
1- ilçe
2-il
2-dünya
4-evren
iç uzaylar
birincil uzay-ikincil uzay-
lar
uzar

semt pazarının zuayı nedir? birincil uzayı mahalledir-ildir ilçedir-
bütünlük
uzay kavramı? uzay kavramının vurgu yaptığı tekillik;nice-yer durum bu
olgu
bağ-
bağlam

genelde nerede sorusunun yanıtı

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:41 ----------

oradaki boşluk/uzay algı süreci yani space kavramı, birbirinden bölünen olguları simgeliyor; bağımsızlaşan... yani kümeler gibi
tam da belgesel kuşağı ya da oyun vakti, tek partili hayat dediğimizde oluşturduğumuz küme onların olgusal zamanını ve uzay zaman sürecini -uzay zaman süreci sürekliliği kavramını çağrıştırıyor açıklıyor ve anlatıyor.
olgu kümeleri-iş kümeleri
olgusal alanlar

tek partili hayat kümesi düşünün. matematiksel bir küme olarak-ne izafe ettik

tek partili hayat diyerek ve derken olgusal bir küme olarak ve olgusal bir süreç olarak -bunu- tüm tarihten bölerek ya da çıkararak soyutlarken ne yaptık?

-
diller arasında olgusal aldısal algısal farketmez farklar dıdı dıdılar var
ve bu bilim denen denilecek şeyin ise bize çevrilmesi (verilems ive sunulması ise) bir hayli (çok) ilginç ve teferruatlıdır

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:52 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:48 ----------

"olgu" kavramı bir uzay zaman sürekliliğidir-uzayzaman sürekliliği belirtir

olgu kavramını diger ters dile çevirin...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:58 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:52 ----------

semt pazarının nerede olduğu/bulunduğu uzaylardır-olgusal süreklilik__

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:59 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:58 ----------

"tenefüs space-bar cinsinden bir uzaydır..."

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:03 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:59 ----------

tenefüs uzay zaman süreklilğini böldü böler/kesintiye uğratır. nasıl böldü?
zaman olgusunu böldü
ders olgusunu böldü
ders uzayı değişti ve tenefüs uzayı-yaşamı başladı
dilsel farklar-anonim -care

"okul yaşamı" and "aile yaşamı "

dersi bölmek?

ders için uzay zaman sürekliliğini bölen ne?

yemek vakti-tea time

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:11 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:03 ----------

iki sinyal ya da nota arasındaki boşluk ve ses sürekliliği?

boşluk bize ne sağladı?
uzay bize ne sağladı?

geçiş?
mi acaba?
değişim mi acaba
eşik
mi acaba

örneğin mors alfabesiyle bir sinyal gönderirken sinyal her kesintiye, boşluğa ve duruntuya uğrağında arada bir uzay oluşuyor (uzay oluşturuyoruz-açıyoruz) ya da (uzay bırakıyoruz) - uzay boşluğu bırakıyor ve açıyoruz dersem ne anlarız?

ses sürekliliğinde ses durur mu? müzik sürekliliğinde iç uzay var mıdır?
iki nota birbirine geçerken -ayrı- uzay kullanır mıyız? bu anlamda?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 22:32 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 22:11 ----------

"iş hayatının zorlukları"ndaki "iş hayatı" bir olgu olay zaman (trafiği ve süreci ve) sürekliliğidir

iş hayatının zorlukları bir uzayzaman sürekliliğidir.. çalışma yaşamı bir uzayzaman sürecidir...

dünya yaşamı, dünya hayatı

tavukların beslenmesi?ndeki süreçsel zaman

felsefeye ayırdığım vakit -space-space-space

iş-felsefe-ev-yaşam
felsefe süreç zamanı

her neyse düzenlemek umuduyla
ben çok sesli düşündüm
ve postlarımı kısaltma ve bütünlük açısından -özel alanlara taşıyabilri ve sadeleştirebilirim.
sanırım bunu yarın yapacağım. konu bütünlüğü için...

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç