Yurt Dışındaki Beyinler Türkiye’ye Dönüyor

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde phi tarafından oluşturulan Yurt Dışındaki Beyinler Türkiye’ye Dönüyor başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,286 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı Yurt Dışındaki Beyinler Türkiye’ye Dönüyor
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan monaliza

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Türkiye’nin krizle daha da parlayan yıldızı ve artan cazibesi yurt dışında bulunan Türk beyinleri anavatana çekiyor.
070320101747074075881_2.jpg
Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda büyümesiyle birlikte iş ve sosyal hayatındaki batı standartlarındaki gelişimler başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde üst düzeyde bulunan Türk beyinleri ülkeye yönlendiriyor. Yabancı yatırımlarla sayısı hızla artan uluslararası şirketlerin varlığı bunun yanında özellikle bilişim alanında dünyanın sayılı Türk şirketlerinin oluşması, iş hayatının dinamikliği ve fırsatlar oluşturması sosyal anlamda da yükselen standartlar geri dönüş için uygun zemin oluşturmakta. Diğer yandan krizle birlikte ABD ve Batı ülkelerinin yıldızının sönmesi iş imkanının daralması buna karşılık Türkiye’nin daha ön plana çıkması da tersine beyin göçünü hızlandırdı.

FARKIMIZ KALMADI

Son yıllarda bu konuda önemli bir hareketlilik yaşandığını belirten Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Yurt dışında çalışmayı seçmiş Türk profesyonellerin giderek daha fazla Türkiye’ye döndüğünü gözlemliyoruz. Ülkemizde uluslararası şirketlerin sayısı da giderek artıyor. Bu da artık kariyer anlamında yurt dışında çalışma kararında etkili olan birçok şartın, Türkiye’de de sağlandığı anlamına geliyor.

Özellikle Türk iş hayatının dinamizmi, kriz yönetimindeki deneyimi, Türkiye’yi, birçok uluslararası şirketin yöneticileri için önemli bir deneyim ve eğitim alanı haline getirdi” dedi. Azoz, yaşanan krizinle Avrupa’da iş alanının daralmasıyla birçok beyinin Türkiye’ye döndüğünü ifade etti.

Turkcell’e 14 beyin

Türkiye’nin ve dünyanın sayılı şirketlerinden birisi olan Turkcell bu konuda önde geliyor. Turkcell’de şu anda yurt dışında yetişmiş ve önemli pozisyonlarda bulunan 14 genç beyin şimdi anavatanında Türk ekonomisine katkıda bulunuyor. Yahoo, Oracle, Microsoft, Alcatel-Lucent gibi dünyada parmakla gösterilen şirketlerde görev alan üst düzey yöneticiler artık Turkcell Teknoloji için ter döküyor. Çalışanlar Turkcell’i tercih etme sebepleri arasında ise insana verilen değer ve üretilen teknolojinin büyük bir nüfus tarafından Türkiye’de ve yurt dışında kullanılmasını gösteriyorlar.

Sabancı’ya 99 bilim adamı

Tersine beyin göçünün yaşandığı ve son dönemlerde hızla artan bir alanda eğitim alanı. Yurt dışında birçok üniversitede bulunan çok sayıda Türk bilim adamı da yurda dönüş yapıyor. Geri dönüşlerde modern eğitim imkânlarına sahip vakıf üniversiteleri baş rolü oynuyor. Bunlardan birisi de Sabancı Üniversitesi. Üniversitede bulunan 244 öğretim üyesinden 99’unu yurt dışından gelenler oluşturuyor. Bu isimlerden en önemlisi Sabancı’nın oluşturduğu Nano Teknoloji Merkezi’ne, ABD’de 25 yıllık önemli çalışmaları bulunan Doktor Volkan Özgüz’ün getirilmesi.

M

monaliza

Ziyaretçi
Master ve Doktorasını Amerika'da yaparak yurda dönen ve halen Sabancı Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren çok sevgili manevi evladım geldi aklıma.İlk okuldan bu yana her alanda birincilik alan okuduğu okullara birincilikle girerek birincilikle mezun olan bu değerli vatan evladından duyduğum gururu anımsattınız bana,teşekkürler..Her zaman çok üzüldüğüm bir konu olmuştur ülkemdeki değerli beyinlerin dışarıya göçü. Devletin ve özel sektörün bu değerli beyinlere sahip çıkması en önemli görevlerden biri.

usenenadam

Yeni üye
Yeni Üye
maaşallah

yurt dışındaki beyinler içeri yurt içindeki beyinsizleer dışarı...diyecem amma dışarısını da bozar bunlar..otursunlar baari.....* * *Derin saygı ile eğilerek elini öpmek geçti içimden Monaliza..hiç üşenmeden

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
beyin göçü tamamıyle hükümetlerin yanlış politikalarına dayalı uyugulamalrdan kaynaklanan sorunlardan ötürü ortaya çıkmaktadır.

M

monaliza

Ziyaretçi
Estağfirullah sevgili üşenenadam ,teşekkür ediyorum ayrıca. Ülkemi seven ve bilime önem veren bir birey olarak,biricik evladımı ve yakınım olan gençleri bilime ve ülkeme kaliteli hizmet konusunda teşvik etmeyi ve desteklemeyi görev edinmişimdir. Biricik evladım Elektronik Mühendisi,devamlı yabancı ülkelere gidip geliyor,oralardan iş teklifleri alıyor,fakat ülkesinde kalmayı ve tüm gelişmeleri takip ederek kendi milletine hizmet etmeyi, çok para kazanmaya tercih ediyor. Her şeyi devletten beklemenin anlamı ve yolunda biz bireylerin de görev ve katkıları bence çok önemli.

Beyin takımını yetiştirmek kadar meyvelerini görmek de mutluluk ve zevk veriyor insana...İşin önemli adımı doğru yönde bilinçlenmek...

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
beyin takımı denilen çoğu hırslarının kurbanı olmuş insanlar dönüyormuş.neden? avrupada kriz var,amarikada kriz var.ilk iş olarak yurt dışından gelenlerni işlerine son verilebiliyor. amaçları sadece kariyer ve hırs olan ve bilgilerini bu şeklide önce insanlık için değil,kim çok verise onun için kullanan kuşlar gibi göçe gelmişler. yurt dışında sömürecek insanmı kalmadı diye düşündüm içimden.

sayın monoliza;

Master ve Doktorasını Amerika'da yaparak yurda dönen ve halen Sabancı Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren çok sevgili manevi evladım geldi aklıma.İlk okuldan bu yana her alanda birincilik alan okuduğu okullara birincilikle girerek birincilikle mezun olan bu değerli vatan evladından duyduğum gururu anımsattınız bana,teşekkürler..Her zaman çok üzüldüğüm bir konu olmuştur ülkemdeki değerli beyinlerin dışarıya göçü. Devletin ve özel sektörün bu değerli beyinlere sahip çıkması en önemli görevlerden biri. yazmşsınız.

öncelkile tbr ederim. ama aynı zamanda da pes...! böyle bir insan yetiştiriyorsunuz.eğitimine katkıda bulunuyorsunuz.ve yaptığınız bu iyiliği cümle içinde kullanırken ayrıntıları ile anlatmanız çok manidar.dinin bir sevap kazanayım derken ben diyorumki hepsi çöpe gitti. çünkü yapılan iyilik anlatılmaz.reklam yapılmaz.yoksa iyiliğin anlamı kalmaz.üzgünüm. herhalde hatanızı sonradan anlamışsınızdır sanırım. saygılarımla..

M

monaliza

Ziyaretçi
İnanın söyleyecek söz bulamadım sevgili yabancı;yazınızı okuduğumda gözlerim kocaman kocaman açıldı kendiliğinden..
Şaşırdım,şaşırdım,şaşırdım bir daha,bir daha şaşırdım...Yazımı nerelere çekmiş,ne alakasız mecralara götürmüşsünüz!
Şimdi sizi daha iyi anlamama neden oldu gerçi bu tutumunuz...

Yazık!Çok yazık!Ne kadar farklı anlamışsınız duygu ve düşüncelerimi...Üzüldüm demeliyim...İşte;" idrak ve hazmın önemi"
"ruhsal karmaşaların,içsel fırtınaların nedeni" dedim kendi kendime..Sevgiler,saygılar yine de...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar