Yazmada Daraltılmış Kalıplar Yoktur...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kültür ve Sanat kategorisinde turko29 tarafından oluşturulan Yazmada Daraltılmış Kalıplar Yoktur... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,367 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kültür ve Sanat
Konu Başlığı Yazmada Daraltılmış Kalıplar Yoktur...
Konbuyu başlatan turko29
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan turko29

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Nazım ve Nesir,
Düz yazı yada Şiir anlatım olarak bir birinden ayırılan iki tür, birde düz yazı araştırma türü ise ikisinin bir araya getirilmesi çok zor gibi görünen konu.

Oysa araştırmacı yazarların en büyük sorunu okuyucuyu sıkmak, gerçi o tarzın okuyucuları bu konuda sıkıntıdan çok keyf aldıkları farklı bir konuda olsa, okuyucu kitlesinin genişletilmesini sağlamak açısından, bakış aynı açıya geliyor...

Şimdilik bu iki harmanlamaya bir örnek vererek bu konuda fikir almak isterim...

“[FONT=Arial, sans-serif]Devletçiliğin bizce anlamı şudur: kişilerin özel teşebbüslerini ve şahsi faaliyetlerini esas tutmak, fakat büyük bir milletin ve geniş bir memleketin ihtiyaçlarını ve çok şeylerin yapılmadığını göz önünde tutarak, memleket ekonomisini devletin eline almak.”[/FONT][FONT=Arial, sans-serif] [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]([/FONT][FONT=Arial, sans-serif]1936) Atatürk[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Liberal ekonomiye bakışı da çok açık ve netti[/FONT]
“[FONT=Arial, sans-serif]Bizim izlediğimiz bu yol, görüldüğü gibi, liberalizm'den başka bir yoldur[/FONT][FONT=Arial, sans-serif]"[/FONT][FONT=Arial, sans-serif]M.K. Atatürk[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Açıkçası farklı idi Liberalizmden, kayıtsız şartsız Milletin olan hakimiyet sahiplerine, kayıtsız kalamazdı Devlet.[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Bu nedenledir ki Devlet üretecekti,[/FONT][FONT=Arial, sans-serif] [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]ürettirecekti, ürettiğini ve ürettirdiğini koruyacaktı ve adil olarak paylaştıracaktı, [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]Devletin asri görevi olmalıydı bu, özel teşebbüsün yerine geçmemekle birlikte başı boş bırakmayacaktı ekonomiyi, Ekonomi halkın olmalıydı ve planlanmalıydı. [/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]bir fırtına esti [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]deniz karıştı [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kıyılardan öte [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]sakinlik [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]okunacaktı hüküm[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]okunacaktı da [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]yüreğinde sevgi olan [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kıyamadı [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kıyılmaya hazır [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]ne güzel de düşler vardı [/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]martıların seslerini[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kırdı dalgalar[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]hırçın deniz[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]fısıltılar gibi hırçın[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]dalgalar vurdu kayalara [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]köpükler uçuştu [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]ak umutlar gibi [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kaybolmuşluklarla [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kucaklaştı [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]dilimde dolanan [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]nakarat [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]bir türlü [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]dışa vurulamadan [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]isyan olan ağırlığı ile [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]oturanlaraydı [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]pimi çekilmeye hazır [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kelimeler gibi [/FONT]

“[FONT=Arial, sans-serif]Tam Bağımsız Türkiye” [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]derken[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]dar ağacına [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]gidecek[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]üç fidanın [/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]alıntı gibi [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]patlayan sözleri[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]bilincim de[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]şavkı gibi vurulgan düşlerle[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kucak kucağa[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]yaralıyım dik ve kırılgan[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]ödemeye hazır[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]bedelleri[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]sözler[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]hırçın dalgalar gibi[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]dövüyor[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]geleceği[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]darağacına giden yolda, [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]savunmasına düşerken [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]pimi çekilen[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]sözler [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]yargılanan kim [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]konmamıştı adı [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]sadece verilmişti hüküm[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Diyordu ki her ortamda kurucu; [/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Tam Bağımsız Türkiye için[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Ya ölünecekti ya gerçekleştirilecekti. [/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Bu doğrultuda hedeflerini Gençliğe emanet ettiğini “Gençliğe Hitabe”sinde belirtiyordu.[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Gençliğin içinden yükselmeye başlamıştı, yanlış giden bazı şeylerden sonra “Tam Bağımsız Türkiye” sesleri. [/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Sahip çıkıyorlardı emanete…[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Diyordu ki, Üç fidandan biri.[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Türkiye’nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim. ve bu sebeple Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. [/FONT][FONT=Arial, sans-serif]Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye’nin bağımsızlığına arma-ğan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz.[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Sayın Savcı,
[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]1. Amerikan emperyalizmi gayrî millîdir. [/FONT][FONT=Arial, sans-serif].[/FONT][FONT=Arial, sans-serif]
[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]2. Ona ortaklık edenler ulusumuza ihanet etmişlerdir. .
[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]3. Emperyalizme karşı mücadele suç değildir, silahlı müca-dele ise Anayasayı ihlâl değildir. .
[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]4. Gayrî millî olan emperyalizm ve ortaklarının sömürüsü, Anayasaya aykırıdır.
[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Buna göre iki şey var:
[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]1. Eğer belli bir hata sonucu, iddianame ve mütalaayı hazırladınızsa, dikkatli olunuz; idamını istediğiniz kişiler kasaplık koyun değildir ve siz savcısınız. [/FONT][FONT=Arial, sans-serif].[/FONT][FONT=Arial, sans-serif]
[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]2. Yok eğer yaptığınızın bilincinde iseniz; yolunuz açık olsun.[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Diyordu ki kurucu:[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Türk Genci[/FONT][FONT=Verdana, sans-serif], devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkes-ten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “[/FONT][FONT=Verdana, sans-serif]Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” deme-yecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, ‘Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarma-yacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır.[/FONT][FONT=Verdana, sans-serif] Yine düşünecek, ‘demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek’[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]Onu hapse atacaklar.[/FONT][FONT=Verdana, sans-serif] Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını iste-meyecek. Diyecek ki, ‘ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. [/FONT][FONT=Verdana, sans-serif]Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.’[/FONT]

[FONT=Verdana, sans-serif]İşte benim anladığım Türk genci ve Türk gençliği![/FONT]

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar