Yaraticiyi Kayiriyor Muyuz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Thurgood tarafından oluşturulan Yaraticiyi Kayiriyor Muyuz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 717 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Yaraticiyi Kayiriyor Muyuz?
Konbuyu başlatan Thurgood
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Thurgood

Üye
Yeni Üye
10 yaşındaki bir kızi bir kamyoncu bilerek ezse kamyoncuya çok büyük nefret duyarız.

Gecenlerde 10 yasindaki bir kız çocuğu köpekten korkup kaçarken bir kamyon tarafından ezildi.
Yolda caresizce otururken altı kanlar içinde kalmış şekilde fotoğrafını gördüm. Hastaneye kaldırıldıktan günler sonra vefat etti.
Bu masum çocuğun böyle bir duruma düşmesi beni bile çok üzdü.

İstemez ise yaprak dahi dusmeyecek yaratıcı neden böyle bir zulmü istemiştir?
Aynı zulmü bir insan istese karsiligi nefret görmek olacakken yaratana karşı neden susulur?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Aynı zulmü bir insan istese karsiligi nefret görmek olacakken yaratana karşı neden susulur?

İşte bu sorunun cevabı yok soru hatalı ya da onu inananlara sor demeliyim
Yaratım kavramı hatalı o yüzden soru bozuk ve sorusuz soru,

Yukarıda anlatılanda ilgilenilmesi gereken şu

_Sokak köpekleri gibi bir gerçeğimiz bunu ele almalıyız
_Çocuklara sokak hayvanlarına yaklaşımla ilgili eğitim vermeliyiz
_ Bir çocuğu kendi hayatını savunacak koruyacak kadar eğitmeli ve bilinçlendirmeliyiz

Bunun gibi şeyler

Aslında yazdıkların bir şeyleri açıklıyor. Bir yaratıcıya inanıyorsan hiç bir şeyin sorumluğunu almıyorsun herşeyin baştan savup onun sorunu ve suçu diyorsun oluyor bitiyor (biz insanlar sorumlu değiliz)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kader için tanrıyı suçlamayı bırakın derim
Burada realitenin/gerçekliğin doğası gereği işler böyle ve tüm bunlar geçici/bitiyor ve tüm bunlar sonsuz olmadığı için (bitimli olduğu için) bir anlamı yok
Aslında varoluşun anlamsal bir dayanağı olmadığı için de bir anlamı yok ve tüm bunlar kötü değil
Oluşun özünde kötülük görmeyi tanrıyı, koşulları ve kaderi suçlamayı bırakın derim
Ne kadar acı ya da elim bir olay olarak alsakta aslında bu subjektif ve bir kayıp yok. Bir insanın ölümü bir taşın yuvarlanması kadar doğal. Burada bir zulüm yok. Ölüm doğal olgudur /gerçekliktir. Acı doğal olgudur. Ölüm olağandır. Burada bir zulüm yok

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
10 yaşındaki bir kızi bir kamyoncu bilerek ezse kamyoncuya çok büyük nefret duyarız.

Gecenlerde 10 yasindaki bir kız çocuğu köpekten korkup kaçarken bir kamyon tarafından ezildi.
Yolda caresizce otururken altı kanlar içinde kalmış şekilde fotoğrafını gördüm. Hastaneye kaldırıldıktan günler sonra vefat etti.
Bu masum çocuğun böyle bir duruma düşmesi beni bile çok üzdü.

Sanırım sizin çok duygusal bir yapınız var ve bu nedenle olanlara üzülüyorsunuz. Onun yakınları/akrabaları mutlaka sizden daha fazla üzülmüşlerdir. Halbuki doğadaki vahşetin hiçbir sınırı yoktur ve doğanın umrunda bile değil. Öyle şeyler var ki, sizin yukarıda bahsettikleriniz devede kulak kalır. Günün her saniyesinde ve dünyanın her yerinde bir ölüm kalım savaşı var. Durum bundan ibaret. Bunu kabulenmekten başka çareniz yok.

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Ben olayı yaratıcı ve onun düzeni üzerinden ele alıyorum. Kızın ezilmesini isteyen bir insan cani olurken, kızın kazara kamyonun altında kalacağını bilen yaratıcı bu acıya müsade ettiği için neden kötü bir sıfat kazanmıyor?
Dünya'da bir çok zengin insan bir çok insani açlıktan kurtarabilecekken birşey yapmayarak aç kalmalarına müsade etmiş oluyorlar.
Onlar diğer insanlarla ilgilenmediklerinde kötü oluyorlar fakat yaratan açlığa ve zulme müsade ettiğinde kötü olmuyor.

Burada bir kayırma söz konusu değil midir?

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Ben olayı yaratıcı ve onun düzeni üzerinden ele alıyorum. Kızın ezilmesini isteyen bir insan cani olurken, kızın kazara kamyonun altında kalacağını bilen yaratıcı bu acıya müsade ettiği için neden kötü bir sıfat kazanmıyor?
Dünya'da bir çok zengin insan bir çok insani açlıktan kurtarabilecekken birşey yapmayarak aç kalmalarına müsade etmiş oluyorlar.
Onlar diğer insanlarla ilgilenmediklerinde kötü oluyorlar fakat yaratan açlığa ve zulme müsade ettiğinde kötü olmuyor.

Merak etmeyin, farkındayım mevzuyu nasıl ele aldığınızı. Eğer yukarıda verilen yanıtlar sizi tatmin etmediyse yapacak bir şey yok.

Sanırım siz dindarsınız, yoksa yanılıyor muyum?
Hep benzer konular açıyorsunuz. Muhtemelen kafanız bir hayli karışık.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Yaşamımızın ya da olan bitenin tüm kontrolü tamamıyla ve bütünüyle, kaderde, tanrı da, tanrılarda, dış güçlerde, kozmolojik aktörlerde ya da ortak doğayı ve varoluşu paylaştığımız diğer dışsal kudretlerde olsaydı iradeden ya da onun bağımsızlığından sözedemezdik. O durumda zaten varoluşumuzun kendiliğinden ve bize/bana ait oluşundan (daha açığı benin ben oluşundan ve onun bana ait oluşundan) sözedemezdik.
Elbette insan dışında kozmolojik güç aktörleri ve insanın ve tüm diğer varolanların da bağımlar olabilir buna ben de katılıyorum ama büyük harfli herşeyi üreten yöneten bir tanrı adında değil. Örneğin insan doğadaki özgür bir atı denetleyebilir. Bunun gibi şeyler.

Yukarıdaki yorum özgür iradeyi dışlıyor. Aslında insana ve insanın kendine inancını da hiçliyor.
Aslında yukarıdaki yorum monoteistik teolojinin nasıl bir bataklık olduğunu da çok açık gözler önüne seriyor..

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Yaşamımızın ya da olan bitenin tüm kontrolü tamamıyla ve bütünüyle, kaderde, tanrı da, tanrılarda, dış güçlerde, kozmolojik aktörlerde ya da ortak doğayı ve varoluşu paylaştığımız diğer dışsal kudretlerde olsaydı iradeden ya da onun bağımsızlığından sözedemezdik. O durumda zaten varoluşumuzun kendiliğinden ve bize/bana ait oluşundan (daha açığı benin ben oluşundan ve onun bana ait oluşundan) sözedemezdik.
Elbette insan dışında kozmolojik güç aktörleri ve insanın ve tüm diğer varolanların da bağımlar olabilir buna ben de katılıyorum ama büyük harfli herşeyi üreten yöneten bir tanrı adında değil. Örneğin insan doğadaki özgür bir atı denetleyebilir. Bunun gibi şeyler.

Yukarıdaki yorum özgür iradeyi dışlıyor. Aslında insana ve insanın kendine inancını da hiçliyor.
Aslında yukarıdaki yorum monoteistik teolojinin nasıl bir bataklık olduğunu da çok açık gözler önüne seriyor..
Tanrı başka insanlara zulüm edebilme yetisini elimizden alsaydı pekala ben bunu özgür iradeye darbe olarak gormezdim. Bu mantıkla suanda ucamadigimiz için tanrı özgür irademize karışmış olurdu. Çünkü herkes uçup istedegi ülkeye, adaya gitmek istiyor.

Bize uçma yetisi vermediği gibi kendimize ve başkalarına zulm edebilme yetsinide ortadan kaldirabilirdi.

Peki şuanda insanin özgür iradesine müdahale edilmiyor mu?

Eğer uçma yetimiz olsaydı bu ülkenin yarısı göç etmiş olurdu. Ucabilme irademiz olmadığı gibi pekala baskalarina ve kendimize zulm edebilme yetimizde olmayabilirdi. Nasıl ucamiyor olmak özgür iradeye vurulmuş bir darbe olarak gorulmuyorsa buda gorulmezdi.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tanrı başka insanlara zulüm edebilme yetisini elimizden alsaydı pekala ben bunu özgür iradeye darbe olarak gormezdim. Bu mantıkla suanda ucamadigimiz için tanrı özgür irademize karışmış olurdu. Çünkü herkes uçup istedegi ülkeye, adaya gitmek istiyor.

Bize uçma yetisi vermediği gibi kendimize ve başkalarına zulm edebilme yetsinide ortadan kaldirabilirdi.

Eğer uçma yetimiz olsaydı bu ülkenin yarısı göç etmiş olurdu. Ucabilme irademiz olmadığı gibi pekala baskalarina ve kendimize zulm edebilme yetimizde olmayabilirdi. Nasıl ucamiyor olmak özgür iradeye vurulmuş bir darbe olarak gorulmuyorsa buda gorulmezdi.

Tanrı var ve bir kızın kamyon altında kalacağınna kadar mutlak kontrol sahibiyse özgür irade nerede?

Özgür irade yoksa biz neredeyiz ve kimiz?

Uçmayla ilgili yazdıklarının özgür irade kavramııyla bağlantısını kuramamış hissediyorum

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Özgürlük ve özgür irade ayrı ayrı kavramlar. Mülkiyet ayrı bir kavram. Varloşusal durum, varolan diğerleri ile bağlantı ya da realite ve gerçekliğin doğası da ayrı bir konu.

Tüm bu işler herşey ve hepsi tam ve mutlak olarak tanının kontrolündeyse zaten özgür iradeden sözedemeyiz.
Aslında özgür iradeden sözdemezsek tanrının yaptığı işleri ve tüm bunları nasıl sorguladığımızdan bile sözedemezdik

donkişot

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
sosyoloji
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
Varoluşçuluk
Evet kayırıyoruz. Bi kere çok güçlü ve her an bize de kötülük yapabilir, öyleyse onunla iyi geçinmeli ,saçılar sunmalı,kurbanlar vermeli verecek bir şeyimiz yoksa hoşuna gidecek şeyler yapmalı, gitmeyeceklerden kaçınmalı veya saygımızı gösteren ritüeller yapmalı.
İkincisi o gizemli ve yüce, ilim hikmet sahibi, bize düşen onu anlamaya çalışmak, aksi durumda birinci satırda yazdıklarımı hatırla!
İnsanlığın teolojisi son aşamada özgür irademiz var,sınanıyoruz,varlığımızı ve cenneti haketmeliyiz noktasında. böylece bunca acı ve kötülüğün sebebi açıklanmış oldu. özgür irade önemli! sınav çok önemli! cennet dahada önemli! gerçekten öyle mi? bunlar insanı geçtim hiçbir canlının çektiği günlük acıya bile değmez.

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Tanrı var ve bir kızın kamyon altında kalacağınna kadar mutlak kontrol sahibiyse özgür irade nerede?

Özgür irade yoksa biz neredeyiz ve kimiz?

Uçmayla ilgili yazdıklarının özgür irade kavramııyla bağlantısını kuramamış hissediyorum
Özgür iradeye ket vurmak kızın kosmasini engellemektir. Kamyonun kıza zarar vermeyecek şekilde olabilmesi veya kızın vucudunun kamyondan zarar görmeyecek şekilde yaratılması özgür iradeye engel değildir.

Özgür iradenin sonucunda başkalarına yada kendimize zarar vermek varsa neden özgür iradeyi isteyelim ki?
Motor sevdası olup düşünce motorun yanına yaklaşmayan insan biliyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Özgür iradeye ket vurmak kızın kosmasini engellemektir. Kamyonun kıza zarar vermeyecek şekilde olabilmesi veya kızın vucudunun kamyondan zarar görmeyecek şekilde yaratılması özgür iradeye engel değildir.

Özgür iradenin sonucunda başkalarına yada kendimize zarar vermek varsa neden özgür iradeyi isteyelim ki?
Motor sevdası olup düşünce motorun yanına yaklaşmayan insan biliyorum.

Yaratılmanın kendisi ve ya da yaratıcının mutlak kontrolü özgür iradeye oldukça engel

Özgür irade kavramını şöyle anlamıyorum
Kabaca özgürlük tutsaklık tersidir ve kendi dışında sahibi denetleyeni olmama vb anlamına gelir
İrade ya özgürdür -benimdir- ya tutsaktır -..-

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar