Ütopya

fides

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Ütopyayı tanımlamadaki güçlük, bir ölçüde bu kavramın oldukça farklı biçimlerde tanımlana bilmesinden kaynaklanmaktadır. Aslında, çok yanlı kültürel ve zihinsel bir olgu söz konusu dur. Utopya kavramının, örnek olmayı amaçlayan biçimler altında, toplumların, gerek tamamlanmış ve kusursuz gerekse bitmemiş ama geleceği parlak esin ya da...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
Ynt: Ütopya

ÜTOPYA

Hep iyiyi, güzeli ve doğruyu arayan insan –kötüyü,çirkini ve yalanı yaratan dışında- ulaşılması zor ve ancak mümkün olanı ve çoğu kez de olanaksız görüneni elde etmek istemiştir. Ötelediği zaman diliminden bu günü yaratırken, düş-dünyasının sınırlarını zorlamış ve dar kalıplara sığmadığını kanıtlamaya çalışmıştır...

insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Ütopya,insanların olması gerekenleri kabul edip.Yİne olması gerekenleri insanların olanaksız kıldığımıdır.?

kalliope

Yeni üye
Kayıtlı Üye

“Ütopya insanın kendisidir”

Sayın Nejdet; yaşadığımız dünyadaki büyükbalık/küçükbalık hikayelerinin tekrarını gördükçe bazen şöyle düşünüyorum; bir çoğumuz "büyükbalıkların" ütopyasının gerçeğe dönüşdüğü bir zamanı mı yaşıyoruz? "Büyükbalıkların" ütopyası da mı büyük oluyor? Sadece ironi…
Kötüyü...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye

Sayın İnsan,
Olması gereken olan çelişkisinden ortaya çıkar. Ulaşılamazı özlemlemek ya da kurgulamak değildir ütopyalaştırdığımız. Düşlediğimiz zaman diliminde ulaşılması zor görünendir ütopyalar. Öyle zamanlar olur ki, ulaşılması bile olanaksız görünebilirler. Düş gücümüz gerçekte sınır tanımıyor.

Sayın Kalliope,
Ben...

dionysos

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Machiavelli şöyle demişti: "Yaşananla yaşanması gereken arasında o kadar ayrılık var ki, yaptığını yapması gereken için bir kenara bırakan kişi, varlığını korumaktan çok yok olmayı öğrenmiş olur."
Ben buna şunu ekliyorum: Yaptığını yapılması gerekenin ışığında yapmayan kişi, bütün yaptıklarını ve de varlığını karanlıklara...

kalliope

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Sayın Nejdet, büyük balıkların ütopik olduğunu ben de düşünmüyorum. Onlar sizin de ifade ettiğiniz gibi süper-egolarıyla reel olarak varlıklarını sürdürüyorlar… Sadece (acıyla katışık bir tebessümle) şunu belirtmek istemiştim: büyükbalık/küçükbalık hikayesi belkide onların düşü/rüyası idi… Artık düş/rüya değil…...

chimera

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Forumun felsefe bölümünde 'ütopya' konusu varken buraya yeni bir konu açılmasına anlam veremedim aslında.Oradaki alt başlıklarda düşüncelerimizi ifade etmek,paylaşmak daha iyi olacak diye düşünüyorum.Var olan konulara düşünce rengimizi katmak daha iyi olmazmı?
Ütopya gerçek olmasada,düşünsel olarak ulaştığımız...

insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye

ütopya yunanca bir kelimeymiş.Anlamıda: var olmayan mükemmel ülke.ben.m sorum bu ülke niye var olamıyor?insanlar mükemmellik kavramına farklı anlamlar yükledikleri içinmi yoksa mükemmel herkez tarafından aynı anlama geliyorda insanlar onu elde etmek için mücadelerinde sürekli kendilerinemi yeniliyorlar.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye

sayın Chimera,
daha önce bu yönde forum açıldığını fark edememiştim; empati formunda bildiğiniz gibi ayrı bir forumu aynı konuda açmak gibi bir düşünceyi asla taşımadım. Bu durum beni de rahatsız eder. Ancak yazdıklarınız ile bunu şimdi öğrenmiş bulunuyorum ve sizden ricam bu forumu olduğu gibi söylediğiniz foruma yanıt...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye

içtenlikle teşekür ediyorum. Ayrıca, yukarıdaki Sayın Fides'in in açmış olduğu forumu okuyup daha sonra değerlendirme ve düşüncelerimi açıklama hakkını saklı tutuyorum...

chimera

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Sevgili Nejdet,
konuyu ilgili alt başlığa taşıdım.Burada amacım eleştiriden ziyade sadece bu konuya dikkat etmemizi sağlamaktı.Empati konusuna kattığınız düşünce zenginliğiniz ve bu konudaki duyarlılığınızı biliyorum ve anlayışınıza teşekkür ediyorum.Sevgiler..

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye

sevgili Chimera,
bu yöndeki eleştirinizde haklısınız ve bunu hemen yapmış olduğunuzdan dolayı inanın çok sevindim. Tüm forumları incelemeye zamanım olmuyor ne yazık ki, her zaman şunu söylerim kişi her yaş ve zamanda hem öğretmen ve hem öğrencidir. Emeğinize saygılarımla...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye

Satın Kalliope,
Dediğiniz gibi Başka Bir Dünya mümkün artık; tarihin gizi ezberleri bozuyor...

Sayın Dionysos,
Ütopyaların sür-realist olduklarını düşünmüyorum; o belirlenen ufuklar için elbette yürümek/eylemsel-pratik içerisinde bulunmak gerekiyor. Sayın Fides’in yukarıya açmış olduğu forumda bu konu oldukça sistematik ve...

tırı vırı

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Konuyu okurken aklıma geldi yazayım dedim. Nejdet bey aslında kötü bir şey yapmamış tabiki de bu benım kısısel görusum amaç paylaşmak ve öğretmek, yalnız ben ani çıkışlara anlam veremiyorum. Var olan başlık altına atılsaydı konu eminim bu kadar dikkat çekmezdi çünükü sayfalarca uzayan konuyu sanmıyorum kı cogu uye tek tek okusun. Hem yenı bır...

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ütopya geleceğin kurgusudur.G.Orwell'in "1984" ünü okuyanlar daha iyi anlayacaklardır bunu.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
oknumasında yarar olan bir kitap önerdiğiniz.
.../
ütopya, belki de kaybetmeyi peşin kabul-görmeye dayalı kendince bir yürüyüştür.

DüşünceliKarga

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ütopya; aslında olmayan tasarlanmış olan yok olmayan mükkemel ülke anlamındaki hayal ürünüdür.

glsezinrs

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ütopya; aslında olmayan tasarlanmış olan yok olmayan mükkemel ülke anlamındaki hayal ürünüdür.
Ütopyalar, özellikle toplumsal çözülme ve bunalım dönemlerinde düşünürlerin umut vermek için kaleme aldıkları mükemmel bir toplum tasarımı kurgusunda temellenmiş felsefi yapıtlardır..T.More...