Türk Kimdir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Makaleler kategorisinde Bedbin tarafından oluşturulan Türk Kimdir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,702 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Makaleler
Konu Başlığı Türk Kimdir ?
Konbuyu başlatan Bedbin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Fairy

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye
Türk, Evrensel Uygarlıkların kökenini oluşturan kişidir
Türk, Tarihi başlatan Kültürün sahibidir
Türk , evrende İLK’leri vermiş kişidir

Türk Uygarlığı , ÖGÜL-UQUS denen - kafataslarının ölçüsü değil içinin değeri olan - ileri seviyede düşünce sahibi Ön-Türk kişilerinin tarihi başlattıkları ilk uygarlıktır.

ÖN-ATALARIMIZ, ÖN-TÜRK KİŞİLERİ,

Orta Asya’da tarih öncesi, Orta Asya kişisinin(henüz Ön-Türk değil) kayalara yaptıkları yüz binlerce resimlerden esinlenerek

DÜŞÜNCEYİ TAŞA URMAYI akıl edip YAZIYI icad etmişler,

Evrende ilk kere OKULLAR açmışlar,

ÏB-İS BOLIQ’ları, tarihte ilk ÜNİVERSİTELERİ kurmuşlar,

Dilleri, imek/olmak fiiliyle , kökeni şimdiye kadar bulunamamış ve kuramsal seviyede kalmış olan HİNT-AVRUPA DİLLERİNİN BELKEMİĞİNİ oluşturarak onun terk edilmesi* gereğini ortaya yazılı belgelerle çıkarmış ve de İLK DİL olma şerefine sahip olmuş,

ÏSIZ OYIBIZ QUL’lar,rahipler , BUĞUN TUR’larda, rahipler meclislerinde,TANRI’dan geliş, O’na dönüş konuları ve Varlık-yokluk tartışmaları ile FELSEFE’nin Çekirdeğini oluşturmuşlar,

ASTRO-FİZİĞİN yolunu açmışlar ve her şeyin üstünde TEK TANRI kavramını KURAMSALLAŞTIRMIŞLAR,

GÖK KÜLTÜ, ATEŞ KÜLTÜ, Vücudun - ödül olarak- ölümden sonra ateşe verilmesi (incinération), küllerin toprak kaplarda saklanması, ateşe verme ziyafeti, ölümden sonra yaşam (ré-incarnation) geleneklerini vermiş,

Kişiler arasında RENK-CİNS ayırımını düşünmemişler , bu yolla SEÇİM - DEMOKRASİ kavramlarına sahip olmuşlar,

Ateş Kültü gereği, TİYATRO ve MÜZİĞE ilk adımlarını atmışlar,

KAYALARA , MAĞARALARA yaptıkları resimler ve yontu san’atının ilk örneklerini olan DİKİLİ TAŞLARLA evrensel sanat tarihine en büyük adımları atmışlar,

Tarihte İLK kere ORDU teşkilâtını kurmuşlar, komutanlar arasından İLK TARİHÇİLERİ vermişler,

YERLEŞİK UYGARLIK sahibi olarak , İlk KENTLERİ kurmuşlar, ilk coğrafi adları kullanmışlar,

İleri seviyede düşünce sahibi olmanın verdiği imkânlarla daha, aşiret döneminde DEVLET OTORİTESİ seviyesine erişmişler(**),

Tarihteki İLK SİYASAL KURULUŞLARI gerçekleştirmişlerdir.

Buzul dönemi, Su baskınları ve en son Kuraklık nedenleriyle, Beş kıt’aya yayılmışlar,
Yazı sahibi GÖÇMENLER (göçebe değil) olarak

Gittikleri yerlerin DİP KÜLTÜRÜNÜ teşkil etmişler onları,

Yazılarının içerikleriyle IŞIKLANDIRMIŞLAR,

EVRENSEL UYGALIKLARIN KÖKENİNİ OLUŞTURMUŞLARDIR.

İşte ,

ZAMAN VE MEKÂNDA, BİLİNMEYEN, YA DA BİLİNMEK İSTENMEYEN, TARİH VE KÜLTÜRÜNÜ İNKÂR ETMESİ BEKLENEN , İNSANLIK DIŞINA İTİLMESİ İÇİN ULUSLARASI ÇABA SARFEDİLEN TÜRK, BUDUR.

Atalarımız ne demişler : GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ. SIVAYAMAZLAR. SIVATTIRMAYIZ!

Not : hepsi belgelidir örnek.*(CNRS,eylûl 2000 bülten.no.386-s.Kasıntı**(D.Riba, grav.rup.v.Camonica,Fr.Empier,1984 – V.Correo, Doss.Archeologie, 198 /1994)

Halûk TARCAN

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Türk Kimdir ?

İşte ,

ZAMAN VE MEKÂNDA, BİLİNMEYEN, YA DA BİLİNMEK İSTENMEYEN, TARİH VE KÜLTÜRÜNÜ İNKÂR ETMESİ BEKLENEN , İNSANLIK DIŞINA İTİLMESİ İÇİN ULUSLARASI ÇABA SARFEDİLEN TÜRK, BUDUR.

Bilimsellikden ziyade,ırkçı bir yaklaşım..

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

Bilimsel olmadığını nereden çıkarıyorsunuz. Burada yazılanlar iddia değil kanıtlanmış gerçeklerdir.
Peki "Türk yıldırımdır,kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir" diyen Atatürk'te ırkçı mıdır?

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Burada okuduklarıma dayanarak bilimsel olmadığı fikrimi beyan ettim.

Türk dışında,dünyada varolan bir sürü ırk vardır ve herbiri tarihsel ve kültürel birlikteliğinde evrensel kültüre katkılarda bulunmuşlardır.Milliyetçilik,tarihsel ve kültürel birlikteliğin sahip çıkılması ve evrensel kültüre katkıları anlamında toplumsal bir duygu olarak varolmuştur.Ancak milliyetçiliğin aşırısı ırkçılığa varır.(Diğer ırklardan kendini üstün görme ilk başlangıç evresidir.)
Sormuş olduğunuz Atatürk' ün sözünü ise cumhuriyet rejimini Türkiye'de (sadece Türkiye' de Türk milletini varsayarak) yerleştirmeye yönelik milliyetçi bir söylem olarak yorumluyorum.Ulusal duyguların öznel koşullara göre ön plana çıkarılması ile ırkçı yaklaşımlar arasında bir çizgi olduğunu anlatmaya çalışarak aşağıda paylaştığınız yazıda ırkçı yaklaşım sezdiğimi ifade etmek istedim..

fides

Kahin
Yeni Üye

Bedbin ' Alıntı:
Bilimsel olmadığını nereden çıkarıyorsunuz. Burada yazılanlar iddia değil kanıtlanmış gerçeklerdir.
Peki "Türk yıldırımdır,kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir" diyen Atatürk'te ırkçı mıdır?
Evet Atatürk ün milliyetçi söylemlerinden biridir. Atatürk ün ırkçı söylemleri olduğunu herkes bilir.Bunu tabu olarak görmeyelim. Atatürk Allah değil, eleştirmesini de bilmeliyiz.Biraz objektif olalım.
Bu yazının hiç bir şekilde bilimsel olduğuna inanmıyorum. Tamamen ırkçı bir yazıdır. Zaten herkes saçma sapan belgeler sunup her ırk şunu ilk biz yaptık diyor. Şimdi tarihi belge var tarihi belge var. Bana Osmanlı arşivlerinden bir şeyler aktarırsın al sana tarihi belge dersin. O tarihi belgeleri, vakanivusleri Osmanlı Padişahları "Yaz evladım" deyip tarihi gerçeklikten tamamen kopuk kendi istediği gibi yazdırmasına da tarihi belge diyorlar.Sonra da buna bizim tarihimiz işte bu; "Biz ki adalardan biz ki karalardan, söğütten domaniçten gelmişiz..." diye ver gazı yapıyorlar.
Şimdi Güneş Dil Teorisini de savunursun sen.Hadi her ilki Türkler buldu diyelim ne olmuş? Sonuçta bizden öğrenen bizi geçmiş. Biz tarihte kalmışız. Mazi olmuşuz.İlk yaptığımızla kalıp ense yapmışız.Oturup geçmişimizle mi böbürleneceğiz?Yoksa şimdiyi mi eleştireceğiz?

saturnus

Felsefe.net
Yeni Üye

tarih gelmiş geçmiş söylenen en büyük yalandır..... saygılar.....

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

fides ' Alıntı:
Bu yazının hiç bir şekilde bilimsel olduğuna inanmıyorum. Tamamen ırkçı bir yazıdır.

Devrim niteliğindeki her gelişmeyle önce alay edilmiş, sonra ona şiddetle karşı çıkılmış en sonunda da kabul edilmiştir. Siz hangi aşamada olduğunuzu kendiniz seçin. Burada yazılanların safsata olduğunu söylemek için sizin 39 Türk lehçesini bilmeniz, kayalardaki ön-Türkçe yazıları okumanız ve bilimsel bulguları tarafsız analiz etmeniz gerek. Bu sulara girmeyin boğulabilirsiniz.
Yazdığınız diğer ifadeleri ciddiye bile almıyorum.

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

chimera ' Alıntı:
Burada okuduklarıma dayanarak bilimsel olmadığı fikrimi beyan ettim.

Türk dışında,dünyada varolan bir sürü ırk vardır ve herbiri tarihsel ve kültürel birlikteliğinde evrensel kültüre katkılarda bulunmuşlardır.Milliyetçilik,tarihsel ve kültürel birlikteliğin sahip çıkılması ve evrensel kültüre katkıları anlamında toplumsal bir duygu olarak varolmuştur.Ancak milliyetçiliğin aşırısı ırkçılığa varır.(Diğer ırklardan kendini üstün görme ilk başlangıç evresidir.)
Sormuş olduğunuz Atatürk' ün sözünü ise cumhuriyet rejimini Türkiye'de (sadece Türkiye' de Türk milletini varsayarak) yerleştirmeye yönelik milliyetçi bir söylem olarak yorumluyorum.Ulusal duyguların öznel koşullara göre ön plana çıkarılması ile ırkçı yaklaşımlar arasında bir çizgi olduğunu anlatmaya çalışarak aşağıda paylaştığınız yazıda ırkçı yaklaşım sezdiğimi ifade etmek istedim..

Evet, endişenizi anlıyorum. Haluk hoca burada üstünlüğü kafatasında aramıyor. Web sitesinde de belirtmiş zaten. Eğer kafatası üzerinden bir hesap yapılsa ortada Türk diye bir şey kalmaz. Burada kültürel bir üstünlükten bahsediyor. Bu işin siyasi kısmı da vardır. Batılı tarihçiler gerçeğin farkındalar. Kaynak gösterirken bile Türk demekten çekinip "dili bilinmeyen yabancı bir ırk" diye bahsederler. Hangisi ırkçılık lütfen bana söyleyiniz? Batının sistematik olarak bir ırkı yok sayması üstüne üstük o soydan gelenleri barbar diye aşağılaması mı yoksa bir bilim adamın bir kültürü diğerlerinin dip kültür sayması mı?

est

Felsefe.net
Yeni Üye

Taniyorum bu adami ben.. Komik bir amcamiz kendisi. Bilmiyorum su anda sagda solda cikiyor mu ama, gorurseniz de firsatiniz olursa dinleyin.. Diyalektik kullanmaya calismasi ise ayrica bir eglence sebebidir..

Yani tamam,iyi sayilabilecek bir muzisyenmis bir ara falan ama sonunda muzisyenlikten oteye gidecek bir entellektuel bir birikime sahip olmadigimi kendisi kanitlamistir.. Belirli bir sure yurtdisinda kalan herkeste bu assagilik kompleksi olusur.. Paris'te kalip gizli-irkciya donusmek kolaydir ama o sehrin bilgi birikiminden hic nasiplenmedigi belli.. Agir bir elestiri olarak gorebilisiniz soylediklerimi ama once bir dinleyin siz kendisini..

Yine de iyidir, boylelerine de ihtiyac var.. Azinlik olarak dursunlar bir kosede, diger taraftaki azinliklari dengelemek adina..

Bedbin

Felsefe.net
Yeni Üye

Alay ederken bile eziksin.

est

Felsefe.net
Yeni Üye

Bedbin ' Alıntı:
Alay ederken bile eziksin.

Avrupa kulturunu ozumsemek yerine onun karsisinda ezilip, assagilik kompleksine kapilip, kendini gelistirmek,birseyler uretebilmek yerine bu ezikligi uzerinden atabilmek icin en kolay yol olan milliyetcilik/irkcilik yapip aslinda bizim sayemizde hepiniz okuma yazma ogrendiniz vs gibi sacma ama kendi egosunu tatmin edebilecek turde ezikce bir yaklasima sahip bir ezigi, birakalim dalga gecme metodunu, kaale alip dalga gecmeye yeltenmek bile ezikce bir davranis. Haklisin yani. He unutmadan, bu, hakkinda dalga gecmenin bile ezikce oldugunu kabul ettigim ezik insanin dusuncelerini, hicbir sekilde mantikli,entellektuel bir yorum yapmadan veya - her ne kadar imkansiz olacak olsaydi bile; bu sekilde desteklemeden, sadece laf kalabaligi yaparak savunabilecek kadar ondan daha assagida bulunan bir ezik daha var aramizda. o ezigin kim oldugundan bahsetmeme gerek yok sanirim.. ama her halukarda, ucumuze de ihtiyac var, azinlikta kaldigimiz surece sorun yok.

Fairy

Üye
Yeni Üye

Bunların hepsini biz mi yapmışız doğruluğu varsa helal olsun diyorum .)
Fakat bunları ilk olarak gerçekleştirmemize rağmen nedense avrupa ülkeleri bu konularda bizden kay ve kat üstün durumdalar bu da bizim ayıbımız..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar