Tüm Varolan (Varlık) Mutlak Yok Olabilir Mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Soruyor! kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Tüm Varolan (Varlık) Mutlak Yok Olabilir Mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 746 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Soruyor!
Konu Başlığı Tüm Varolan (Varlık) Mutlak Yok Olabilir Mi?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tüm varolan yok olabilir mi? Yani tamamen ve mıutlak olarak yokolabilir miyiz?

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Maddi alemde bunun hakkında bilimin bir faraziyesi var mı bilmiyorum,
benim fizik ötesi alem için bu konu ile ilgili düşüncelerim şunlar:

Bence ya nitelik değişimi var ya da tamamen yok olma var, ama tamamen yok olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyorum.
Fizik ötesi alemdeki maddenin eğer niteliği değişiyorsa boyutunun değişme ihtimali de var. Zaten niteliği değişen yeni varlık eski özelliğini tamamen yitirdiği için boyutunun değişip değişmediğinin pek önemi yok diye düşünüyorum.
Her şeyin canlı olduğunu düşünüyorum, o halde var olan şeyin niteliği değiştiğinde niteliği değişen yeni varlık da canlı olmalı diye düşünüyorum,
ve dediğim gibi her nitelik değişiminde ortaya hepsi aynı özellikte olan niteliği değişmiş varlıklar çıkıyor,
Ama bence fizik ötesi alemde nitelik değiştirme ile ilgili bilgilerin hepsine vakıflar ama bu işi rastlantısal da olsa hiç yapmadılar. Bu da demektir ki rastlantısal da olsa hiçbir canlıya kıymadılar.

kavgala

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
felsefe
Yok olmak nedir önce bunu tanımlamak gerekir. Yok olmak eğer form değiştirmek dersek bu imkansızdır. Yani o form kaybolur diğeri çıkar. Başka bir tanım da mümkün görünmüyor.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Maddi alemde bunun hakkında bilimin bir faraziyesi var mı bilmiyorum,
benim fizik ötesi alem için bu konu ile ilgili düşüncelerim şunlar:

Bence ya nitelik değişimi var ya da tamamen yok olma var, ama tamamen yok olma ihtimalinin çok düşük olduğunu düşünüyorum.
Fizik ötesi alemdeki maddenin eğer niteliği değişiyorsa boyutunun değişme ihtimali de var. Zaten niteliği değişen yeni varlık eski özelliğini tamamen yitirdiği için boyutunun değişip değişmediğinin pek önemi yok diye düşünüyorum.
Her şeyin canlı olduğunu düşünüyorum, o halde var olan şeyin niteliği değiştiğinde niteliği değişen yeni varlık da canlı olmalı diye düşünüyorum,
ve dediğim gibi her nitelik değişiminde ortaya hepsi aynı özellikte olan niteliği değişmiş varlıklar çıkıyor,
Ama bence fizik ötesi alemde nitelik değiştirme ile ilgili bilgilerin hepsine vakıflar ama bu işi rastlantısal da olsa hiç yapmadılar. Bu da demektir ki rastlantısal da olsa hiçbir canlıya kıymadılar.
ne saçmalamışım by prens ernak 16.12.2023 tarihi itibariyle yorumum mülga olmuştur...Mucizelere inanmayınız bir mucize sahibi varsa o da kadiri mutlak Allah'dır, var olması, var edişi ve tabiatı mucizedir. Var eder: Cansızdır ruhlar gibi hissetmez ama farkındalığı vardır. Madde gibi... Var eder: hem hisseder hem de bilinç sahibidir biz insan gibi.... Vesselam, yaratan gecenizi güzelliklere katsın.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
2 seçenek var, ya niteliği değişcek ya da yok olacak, ama şu ki yok olan şey nasıl geride hiçbir iz bir şey bırakmıyor, akıl buna takılır ama kadiri mutlak yaratan yapar....

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç