tüm alan denklemi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Makaleler kategorisinde turan zengin tarafından oluşturulan tüm alan denklemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,990 kez görüntülenmiş, 46 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Makaleler
Konu Başlığı tüm alan denklemi
Konbuyu başlatan turan zengin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan turan zengin

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
TÜM ALAN” enerji, madde ve hiçlikten oluşan değerlerin bütünüdür. Einstein in kütlesel çekim alanından sonra tüm evreni saran kuantum alanı başlar; kuantum alanı enerjinin en küçük birimlerini yorumlar. peki kuantum alanın alt değerleri nelerdir? Bu sonsuza kadar devam edebilir mi acaba? Elbette enerjiyi parçalara ayırdığımızda duracağı bir nokta ve sınır vardır. O nokta hiçliktir. Enerjinin en alt birimleri hiçlik sınırında “SENTEZ ÇİZGİ” den geçerler. ya hiçliğe doğru yada enerji ve madde evrenine doğru hareket ederler. sentez çizgi enerji ve hiçlikten oluşmuştur. Enerjinin bütünlüğünü kaybettiği ya da kazandığı yerdir. Sentez çizginin evrendeki yeri de kuantum alanının bittiği dış sınırdır. Özetle enerjiden oluşan tüm evrenin sınırlarını çevrelemiştir. Sentez çizgiden sonra hiçlik ve sonsuzluk başlar. Hiçlik ve sonsuzluk, sentez çizgi (üreteç) in tedarikçisidir. Sabit ve mutlak olan hiçlik ve sonsuzluktur. Evren geçicidir. evren yapılanırken izlediği tüm yolları, yok olacağı zamanda yapılandığı yolları geri izleyerek sonsuzluğa katılacaktır.
Tüm evrende enerji ve madde zinciri vardır. Bu zincir hacimliliğin sonu olan ve sınırı olan evrenle başlar. Bunu süper galaksiler kümesi ve galaksi kümeleri takip eder, sonra galaksiler, sistemler, gezegenler, moleküller, atomlar, çekirdek, proton, guark, lepton, foton, tanecik ve sicimler, manyetik titreşim ve dalgalanma alanı ve en son bilinç alanı vardır. bu devamlılık bilmediğimiz farazi olarak enerjinin en alt birimlerine kadar devam eder.bu devamlılık sonsuzluğun sınırına kadar gelir. Bu sınır sentez çizgisi (üreteç)dir. Acaba evren bu sonsuzluğun ve hiçliğin içinde nasıl var oldu? Burada hiçlik,sentez çizgi ve enerji alanı ortaya çıkıyor. Tüm alanın mutlak üyesi sonsuzluk yani hiçlik kendi uzamında ilk olarak sentez çizgiyi yapılandırıyor; sıfır noktasında var olan sentez çizgi üretece ,sonsuzluk ve hiçlikten yoğun saf bir enerji geçişi başlıyor.
Bu saf yoğun enerjiyle birlikte sentez çizgi(üreteç) bugün ki evren sınırlarından çok daha genişledi. Bu genişliliği böylede anlatabiliriz; eğer bugün ki evren sınırlarını 1 hidrojen atomunun çapına eş değer tutarsak ilk evredeki evreni de 1 hidrojen atomunun parçalanmasıyla ortaya çıkan enerjinin çapıyla eşdeğer tutmak gerekir. İlk evredeki bu yoğun saf enerjiyle atomun alt yapıları oluştukça enerji azalmaya başladı ve atomlar oluştuktan sonra evren sınırıyla evren arasındaki fark tam açıldı. Bu sırada atomların yapılandırdığı moleküller kütle çekimin etkisiyle yörüngelere oturmaya ve reaksiyonlar sonucu oluşan patlamalarla harekete geçmeye başladılar. Evren fiziki olarak ortaya çıkarken, bir yandan da durmayan devasa patlamaların etkisiyle kendi düzleminde harekete geçmeye başladı. ben bu patlamaların ilkine big bang diyorum. bu hareketlilik genişlemedir. 13.5 milyar yıl geçmesine rağmen hala genişlemeye devam ediyor. Peki bugün ki evrenin ortaya çıkmasında en büyük rolü oynayan sentez çizgi(üreteç)ne durumda? Durum şudur 13. 5 milyar yıldır daralan sentez çizgisi, genişleyen evrenle buluşmamıştır. Buluşma genişlemenin durması ve sıfır noktasına geri gelme durumudur. Peki bu sentez çizgisinin çevrelediği evren devasa sınırlarda iken neden birden boşaldı, neden sentez çizgi evreni sarma hareketi başlattı. Ya da devasa evreni dolduran yoğun saf enerji nereye gitti? İlk fotonların oluşması ile enerji yoğunluğu ve çapı yarı yarıya düştü. Fotonlar atomun alt evrelerini oluşturdu. Onlarda atomu, molekülleri ve maddeyi meydana getirdi. Yoğun enerji atomlarda kendini istifleyerek duran, bekleyen, donmuş enerji durumunu aldı. Duran donmuş bekleyen enerji “MADDE” dir. Madde enerjinin mekanıdır. sonsuzluk hiçlik içinde asılı duran evren, sonsuzluğun “AKIM TOPLARI” durumundadır. Sentez çizgi(üreteç) e bıraktığımız yerden devam edelim; tüm yönlerden daralmaya başlayın küçülen sentez çizgi evrenin merkezine doğru daralma hareketine başlamıştır. Geri dönüş başlayacak geri dönüşte dev kütlelerin birbirine çarpmasıyla yine ilk evre yoğunluğunda saf bir enerjiye ulaşılacaktır.
Bu defa aklımıza evren bir döngünün içinde midir? sorusu takılabilir. Bana göre ikinci evrede yoğunlaşan saf enerji ilk oluşumdaki gibi maddeye dönüşe başlamayacaktır. Başlayacak olay enerjinin geldiği yolla sentez çizgisinden geri çekilmesidir. En son sentez çizgi yani üreteç sonsuzluğun içine çekilecektir. Evrenin var olma sebebi bilinç üstü sonsuzluk ve hiçliğin ince hesaplarında gizlidir. Bu hesap evrenin ömrünü tam bilemesek de, 50 milyar yıl (farazi ömür) enerji dondurulup bekletilecek gerektiği zamanda sonsuzluk bedenine geri çekilme hesabıdır. Bu hesapta, enerjiyi bir yerde istifleme sanatının sonuçları vardır; bu sonuçlar tüm canlıları, tüm varlıkları ve maddeyi en önemlisi onu sorgulayan aklı ortaya çıkarmıştır.
Kuantum düşüncenin geldiği son nokta olan sicim kuramı bile, alt evreleri olan ve o alt evrelerden sonra mutlak sonsuzluğa bağlı bir durumdur. Yalnız sicim bağcıklar değil de, boyutsuz noktalar evrenin işleyişine, düzenine ve atomik yapısına daha yakındır. Sonsuzluktan sentez çizgiyi geçip kuantum alana giriş yapan boyutsuz noktaların alt evreleri de vardır. Bu duruma göre:
-mutlak olan sonsuzluk hiçliktir.
-geçici olan evren ve onun tüm değerleridir.
H=HİÇLİK(SONSUZLUK)
S=SENTEZ ÇİZGİ(ÜRETEÇ)
K1=KUANTUM ALAN
K2=KÜTLE ÇEKİM ALANI
E=EVREN
En=ENERJİ
H=S=K1 +K2=E >TÜM ALAN DENKLEMİ
K1+K2=En>TOPLAM ENERJİ VE MADDE EVRENİ ( son sayfada şekilsel tüm alan ve şema tüm alan vardır.)
(k1+k2) evrenin madde ve enerji boyutunu (S) geçiş çizgisi ve üreteci (H) ise (S) nin dayanağını oluşturuyor. zaman (H) nin (E) ye tanıdığı vade içindeki tüm devinim ve hareketliliğin genel adıdır.
Sonsuzluğun hiçliğin mutlak olduğunu sentez çizgisi üretecinin tedarikçisi olduğunu söylemiştim. Sonsuzluk enerjiden var olmadı, enerji sonsuzluğun hiçliğin içinde onun kural ve düzenine uygun olarak yapılanıp var oldu.sonsuzluk olmadan enerji olamaz ama enerji olmadan sonsuzluk devamlı vardır. Sonsuzluğun olmadığı yerde madde ve enerji olamaz. Çünkü üreten yapılandıran ve mekan olan hiçlik ve sonsuzluktur.

-SONSUZLUK HİÇLİĞİN YAPISI-
1)hiçbir kütle çekim alanı yoktur.
2)hiçbir madde ve alt yapısı yoktur.
3)hiçbir enerji alanı ve parçacığı yoktur.
4)hiçbir yaşamsal iz ve faaliyeti yoktur.
5)başı, sonu, altı, üstü, sağ, sol, yan ve yön yoktur.
6)algılayabileceğimiz kavramlarla, algılayamadığımız alandır;
Sonsuzluğun yapı ve düzenini hiçbir bilinç açıklayamaz düzeni hiçbir meteryalle ölçülemez. “BİLİNÇ ÜSTÜ” yapıdır.
-SONSUZLUĞUN HİÇLİĞİN ÖZELLİKLERİ-
1)sonsuzluk, sentez çizgisini üretebilen mekandır.
2)sentez çizgisine (üreteç)e tedarikçilik eden mekan dır.
3)sonsuzluk, evreni yapılandıran mekan dır.
4)sonsuzluk, evren veya evrenlere mekan olan mekandır.
5)yapılandırdığı evren veya evrenleri yapılandırırken, izlediği tüm yolları geri takip ettirerek sonlandıran mekan dır.
-SONSUZLUK HİÇLİĞİN ETKİNLİKLERİ-
1)içinde gezegenimizin, galaksimizin ve yaklaşık 100 milyar galaksiyi barındıran evrenimiz.
(H) nin (E)ye tanıdığı vade, veya var oluşla yok oluş arasındaki süre zamandır. Başı ve sonu olan evrenin içinde olan her olgunun, her yaratılışın başı ve sonu olacaktır; çünkü tüm olgu ve yaratılışlar özüne sadık şekilde yapılanmıştır.
Evren-ömür zamanın ta kendisidir. Evrende ne hızla gidilirse gidilsin, hareket edip ışık hızını yakalamak ya da gelecekte ışık hızını geçecek araçlar yapmak, evren-ömür saatini farklı algılamamıza sebep olmayacaktır. Zaman ayrılmaz, bölünmez, parçalanmaz bir bütündür; başı ve sonu olan evren içindeki hareketliliğin toplamıdır. 45 yıl gidilecek bir yolu, ışık hızıyla 5,5 yıla düşürmek başlangıçla varış arasında evren saatini bir saniye bile sekteye uğratmayacaktır. Çok aşırı hızdan dolayı araçta ve aletlerde ısınma mekaniklerde durgunluk oluşabilir. Bu durumlar hızlılığın farazi araç üzerindeki etkileridir. Başlangıçla varış arasındaki ölçülebilen iki saatte bir salise bile fark yaratmayacaktır. fark hızla, tüketilen enerjiyle ve aracın içindeki kişinin hızdan etkilenip insani algılamalarının farklılaşmasıyla ilgilidir. Işık hızına ulaşmak başka bir boyuta geçmeyi sağlıyorsa maddenin temeli olan enerjinin bir çeşidi olan ışıkta zamanda yolculuk edebilir demektir. Ama bu imkansız dır. eğer böyle bir şey olabilseydi evrende hiçbir ışık yol alamaz ve ışıma olmazdı. Sadece karanlıktan ibaret bir evren olurdu. Bunun anlamı şu; ışık, ışık hızını yakalıyorsa çok küçük fark ve denkliklerle her ışık başladığı noktada başka zaman boyutlarına geçiş yapardı ama zaman parçalanıp bölünmediği için böyle bir şey yoktur. Evrenin saati her yerde aynı işlemektedir. 10 milyar ışık yılı uzaktan bize ulaşan ışık ile aramızdaki fark uzaklıktır çıkış ve varış noktasını saatlerinde bir farklılık olmaz.
SONUÇ OLARAK
………………………………………………………………………………………………………………………………….
1-sonsuzluk, algılayabildiğimiz kavramlarla, algılayamadığımız “BİLİNÇ ÜSTÜ ALANDIR”.
2-fiziksel evren, etki alanı ve bilinç alanı sonsuzluk içindedir.
3-enerji ve maddeyi sonsuzluk bedeninden var etmiştir. Nasıl mı?
Algılayamadığımız kavram ve değerlerle.
4-sonsuzluk hiçlik başı ve sonu olmasa bile algılayamadığımız kavramlarla oluşmuş olsa bile, bir alandır.
5-sonsuzluk hiçlik alanı, evrenin bilinç alanı, etki alanı ve evrenle bir bütündür;bu bütün “TÜM ALANDIR”.
H=S=K1+K2=E dir.
6-bilinç alanı, etki alanı ve evren sonsuzluğun enerji depolama alanıdır. K1+K2=En dir.
7-sonsuzluk hiçlik sentez çizgisi (üreteç) ile varlık alanına giriş yapar,bu giriş saf enerjiyle olur.
8-evrenin ilk oluşumunda yoğun saf enerjiyle maksimum genişleyen sentez çizgi, oluştuğu sıfır noktaya doğru küçülmektedir. İlk patlama ve reaksiyonların etkisiyle genişleyen evren, sentez çizginin daralmasıyla genişlemeyi durdurup, geri dönüşü ve içe çöküşü başlatacaktır.
9-geri dönüş tamamlandığında çarpma ve parçalanmanın etkisiyle ortaya çıkacak saf enerji yine sentez çizgiyi maksimum boyutta büyütecektir.
10-bundan sonra saf enerjiye dönüşen evren yine yapılanıp kütle çekim alanını oluşturmayacaktır. Evren misyonunu tamamlamış, enerjiyi 50 milyar yıl (farazi ömür) bedeninde tutmuş ve bu enerjiyi aldığı yere aktaracaktır.
11-sentez çizgi küçülüp, ilk evredeki sıfır noktasına kadar gelip sonsuzluğa gömülecektir.
12-Evren sonsuzluğun edinimidir, iktisabıdır. Bu edinim enerjinin toplanıp, bekletilip sonsuzluğa geri dönüş hesabıdır.
13-Madde ya vardır ya da yoktur. Buna göre üçüncü şıkta madde geçiştedir. Madde geçişi de kendi arasında ikiye ayrılır. A)sonsuzluktan evrene geçen
B) evrenden sonsuzluğa geçen
14-var oluş ile yok oluş arasındaki fark zamandır. Tüm hareketliliğin evren-ömür içinde yorumlanmasıdır. Geçici varlık olan evrenin ömrünün adı “ZAMAN” dır. Evrenin her yerinde çalışan evren saati hiçbir yerde, hiçbir şekilde ne bölünme ne parçalanma nede ayrılma göstermez.
.ExternalClass #ecxgallery-1{;}.ExternalClass #ecxgallery-1 .ecxgallery-item{float:left;text-align:center;width:50%;}.ExternalClass #ecxgallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf;}.ExternalClass #ecxgallery-1 .ecxgallery-caption{margin-left:0;}

Kaynaklar:
*kuantum elektro manyetik alanı, kuantum bilinç alanı
*Einstein in kütle çekim yasaları ve genel görelilik
*genel felsefe yazıları
*genel kültür ansiklopedileri Turan ZENGİN

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Mükemmel bir anlatım olmuş.
Fakat evrenin bükülebildiğini söyleyen fizikçiler yanılıyor mu dersiniz?
Ve zamanda yolculuğun olduğunu ve bunlar üzerinden birden çok teori var.
Peki karadeliklerin zamanı büktüğü, uzaydaki saat ve yer yüzündeki saat farkları, bunlar neden oluşuyor?
Eğer dediğiniz gibiyse bir paradoks doğmaz mı?

efefel

Üye
Yeni Üye
'''''''ne hızla gidilirse gidilsin, hareket edip ışık hızını yakalamak ya da gelecekte ışık hızını geçecek araçlar yapmak, evren-ömür saatini farklı algılamamıza sebep olmayacaktır. '''''''
demişsiniz.
ama hızın zaman üzerinde doğrudan etkisi var
hız arttıkça maddenin kendi içindeki hareketleride yavaşlar
madde içindeki hareket ne kadar yavaşlarsa ömür o doğrultuda uzamış olur.
dondurulmakla benzer etkiler aslında
donuncada madde yavaşlar ve ömrü artar
kısaca tam tersine evren ömür saatini farklı algılarız hız arttıkça
sizcede böyle değilmi
bende yanlış anlamış olabilirim tabi

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
Zamanın bükülmesini,uzay boşlukta ışığın eğilip bükülmesine bağlıyorlar benim görüşüme göre aslında madde ve enerjinin bir türevi olan ışığın kütle çekim alanlarından etkilenip bükülmesidir yani kütleçekimin ışık üzerindeki etkileridir.

Hızın madde hareketlerini yavaşlattığına dair bir çalışma duymadım,madde hareketleri sadece 0 derecede yavaşlar. eyer ışık hızıyla yol almak zaman boyutlarına gitmek mümkün olsaydı,tüm evrenimz karanlık bir evren olurdu çünkü her ışık çıktıığı kaynakta başka boyutlara geçerdi.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
hızın madde hareketlerini yavaşlattığına dair bir çalışma duymadım,madde hareketleri sadece 0 derecede yavaşlar. eyer ışık hızıyla yol almak zaman boyutlarına gitmek mümkün olsaydı,tüm evrenimz karanlık bir evren olurdu çünkü her ışık çıktıığı kaynakta başka boyutlara geçerdi.

Peki bilim adamlarının söylediği bir diğer olayda;

Evreni bükebilen motorlar. Sizce böyle birşey olabilir mi?

Zamanda bir delik açılırsa zaman o deliği kendiliğinden kapatabilir mi?

Evrenin sonsuz olduğu bir gerçek mi? Yoksa belirli bir sınırda mı yaşıyoruz?

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
evrenin kısıtlı olduğunu düşünüyorum, evren büyük mesafelere yayılmasına ramen sonsuzluğun içinde hareket halindedir, zamanın bölünmesi,zamanın delinmesi doğaya aykırıdır dünyada yaşasak bile bizde evrenin bir parçasıyız, dolayısıyla bu görüşleri destekleyen deneylerde başarı sağlanamamıştır.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
evrenin kısıtlı olduğunu düşünüyorum, evren büyük mesafelere yayılmasına ramen sonsuzluğun içinde hareket halindedir, zamanın bölünmesi,zamanın delinmesi doğaya aykırıdır dünyada yaşasak bile bizde evrenin bir parçasıyız, dolayısıyla bu görüşleri destekleyen deneylerde başarı sağlanamamıştır.

Turan Bey, bir kaç evren teorisi var. Gözümdeki en iyi teori; sonsuz evren dolu bir yerdeyiz. 2 evrenin çarpışması ile bizim evrenimizin doğduğu düşünceye kendimi kaptırdım. Sizce bu hipotezin doğruluğu var mı?

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
sayın euhemeros bilinen sadece bir evren var bununda 100 milyar galaksiden oluştuğu ve sonlu olduğü bu belki daha az belki bildiğimizden dahada çok büyük bir evrendir. mutlaka sonludur yazımdada belirttiğim gibi maddenin kütlenin mekanı sonsuzluktur. evren sonsuzluğun herhangi birnoktasında kademe kademe yapılanarak evren bugünki şeklini tamamladı.

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
sayın euhemeros tüm alan denklemi yazısı aslında sadece benim görüşlerimdir,yazıda kaynak belirtmemin sebebi o konulara değinmemdir. yani yazım akademik değil kişisel bir beyan ve girişimdir.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye

Anladım. Fakat düşünceleriniz neler acaba? Sizce gerçeklik payı var mı dersiniz?

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
evrenin devasa olması sınırsız olduğu anlamana gelmez sınırsız olan sonsuzluktur. sonsuzluk olmadan madde var olamaz çünkü mekan,alan sonsuzluktur. tüm madde ve varlığın işgal ettiği alandır , o alan olmasa madde var olamazdı. evren ne kadar büyük olursa olsun sınırlı ve sınırları vardır. o sınırlardan sonraki alan bilinç üstü alandır. evren ilk oluşumu sırasında reaksiyonların etkisiyle oluşan devasa patlamalar sonucu kütleler harekete geçmiştir bu olay evrenin genişlemesidir. sonsuzluğun içinde var olmuş ve genişleyen bir evren ortaya çıkmıştır. sayın euhemeros birde zaman konusuna değinmek istiyorum , zamana yolculuk konusunda baya deneyler ve çalışmalar yapılmıştır ama hiçbirinde başarı sağlanmamıştır.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
evrenin devasa olması sınırsız olduğu anlamana gelmez sınırsız olan sonsuzluktur. sonsuzluk olmadan madde var olamaz çünkü mekan,alan sonsuzluktur. tüm madde ve varlığın işgal ettiği alandır , o alan olmasa madde var olamazdı. evren ne kadar büyük olursa olsun sınırlı ve sınırları vardır. o sınırlardan sonraki alan bilinç üstü alandır. evren ilk oluşumu sırasında reaksiyonların etkisiyle oluşan devasa patlamalar sonucu kütleler harekete geçmiştir bu olay evrenin genişlemesidir. sonsuzluğun içinde var olmuş ve genişleyen bir evren ortaya çıkmıştır. sayın euhemeros birde zaman konusuna değinmek istiyorum , zamana yolculuk konusunda baya deneyler ve çalışmalar yapılmıştır ama hiçbirinde başarı sağlanmamıştır.

Einstein'in bunca yıldır açıklamak istediği şeyler, karadelikler, akdelikler, solucan delikleri vs. benzer şeyler. Bunların varlığı şüpheye düşebilir mi peki?

Euhemeros

Üye
Yeni Üye

O zaman E=m.c2(kare) denklemi neden hiçbir şey yoktan var ve vardan yok olamaz demektedir?

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
sayın euhemeros evet herşey yani madde yoktan var oldu,bilimsel karşılığı sıfır noktasında var oldu deniliyor,evren var olduğu şekilde yok olma olasılğı yüksektir.

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
sayın euhemeros bilinen tek bir evren var, ama farazi olarak uzaybilimci stephan howkingin paralel evrenlerden bahsettiğini biliyorum.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Peki, sizce paralel evrenlerin olabilmesi için olması gereken en önemli şart ne olurdu?

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
sayın euhemeros şartlardan en önemlisi önce içinde olduğumuz gezegenimizin sınırlarına varmak ve o sınırların dışına taşıp öbür evrenleri gözetlemektir..

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
pardon gezegenimiz değilde evrenimizin sınırlarına demek istedim

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
sayın euhemeros şartlardan en önemlisi önce içinde olduğumuz gezegenimizin sınırlarına varmak ve o sınırların dışına taşıp öbür evrenleri gözetlemektir..

Peki oraya ulaştığımızda diğer evrenlerin bizim algılarımızla farkedilebileceğine dair bir kanıt var mı? Ve evrenin sonuna hiçbir insan yaşamının ulaşamayacağı bir gerçek gibi görünüyor. Sizin söylediklerinizi temel alırsam.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar