Trol Kimdir/Trolluk Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kimdir? kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Trol Kimdir\/Trolluk Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,699 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kimdir?
Konu Başlığı Trol Kimdir\/Trolluk Nedir?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Trollük internetteki sosyal ortamlardaki iç hukukun ihlalidir.

Trol, kasıtlı olarak karşısındaki kişinin ya da toplumun insan doğasından kaynaklanan zayıf noktalarını istismar edip, keyfini kaçırmaya ve işlerini aksatmaya çalışır.

bknz:vikipedi

M

monaliza

Ziyaretçi
Bunu bilmiyordum.

Bu durumda ben bir trol' üm :)

F

Fetâ

Ziyaretçi
"Kasıtlı olarak karşısındaki kişinin ya da toplumun insan doğasından kaynaklanan zayıf noktalarını istismar edip, keyfini kaçırmaya ve işlerini aksatmaya çalış"mak kötüdür.
Fakat, iktidar karşıtı bir trolün, sırf ironi yapmak amacıyla, AKP li kimliğine bürünüp, iktidar yanlısı gibi gözüken yazılar yazarak, yanlışları hicvetmesi gayet hoş bir şeydir. :)

M

monaliza

Ziyaretçi
"Kasıtlı olarak karşısındaki kişinin ya da toplumun insan doğasından kaynaklanan zayıf noktalarını istismar edip, keyfini kaçırmaya ve işlerini aksatmaya çalış"mak kötüdür.
Fakat, iktidar karşıtı bir trolün, sırf ironi yapmak amacıyla, AKP li kimliğine bürünüp, iktidar yanlısı gibi gözüken yazılar yazarak, yanlışları hicvetmesi gayet hoş bir şeydir. :)

Bence kimse (karşısındaki kendisi istemedikçe) kimsenin keyfini kaçıramaz ve hele sanal ortamda işlerini aksatamaz. İnsan en büyük iyiliği de, kötülüğü de önce kendi yapar kendine.

İkince paragraftaki fikir iki yüzlülük değil midir? Hem de önde gideni. Güya dürüst davranıyor değil mi? Yani ben bu taraftayım ama hatalarını da görüyor ve eleştiriyorum. Bence ironi bile dürüstçe yapılmalı.
Daha da acısı çıkar için iktidar yanlısı gibi görünüp malı götürmek...(Gerçi bunların trollükle ilgisini kuramadım ya neyse :) )

F

Fetâ

Ziyaretçi
Bence kimse (karşısındaki kendisi istemedikçe) kimsenin keyfini kaçıramaz ve hele sanal ortamda işlerini aksatamaz. İnsan en büyük iyiliği de, kötülüğü de önce kendi yapar kendine.

İkince paragraftaki fikir iki yüzlülük değil midir? Hem de önde gideni. Güya dürüst davranıyor değil mi? Yani ben bu taraftayım ama hatalarını da görüyor ve eleştiriyorum. Bence ironi bile dürüstçe yapılmalı.
Daha da acısı çıkar için iktidar yanlısı gibi görünüp malı götürmek...(Gerçi bunların trollükle ilgisini kuramadım ya neyse :) )
Dürüstçe de yapsanız aynı kapıya çıkar. Zaten dürüstçe ironi olur mu ki?
"AKP başarılıdır. Kâr eden devlet kuruluşları satmakta hiçbir iktidar aynı başarıyı gösterememiştir." dersek, trolün yaptığından daha dürüstçe bir şey mi yapmış oluruz? :)

M

monaliza

Ziyaretçi
Bence dürüstçe ironi olur :)
Örnek verdiğiniz cümle ile kimin keyfini kaçırırsınız dersiniz? :)

M

monaliza

Ziyaretçi
Bir, örnek de verseydiniz? :)

Bugün aşağılandığımı hissettim ve hatta aşağılandım da. Ama bu bir trol eşdeğerinin değil kendi hatamdı. Çünkü zemini ben hazırlamıştım.
Yani üzülmeme yine ben neden oldum. O fırsatı vermeseydim kimse beni aşağılayamazdı.
Örnek mi? :)
Bu sitede hiç trol olmadığı için burada mutluyum :)

F

Fetâ

Ziyaretçi
Bugün aşağılandığımı hissettim ve hatta aşağılandım da. Ama bu bir trol eşdeğerinin değil kendi hatamdı. Çünkü zemini ben hazırlamıştım.
Yani üzülmeme yine ben neden oldum. O fırsatı vermeseydim kimse beni aşağılayamazdı.
Ben hiç üzerime alınmadım.

Anlamak için bayağı efor harcanması gereken bir örnek. :)

F

Fetâ

Ziyaretçi
Alınmamanız gerekiyor, çünkü sizinle ilgisi yok.
İki örnek verdim, eminim anlaşılmıştır.
Örnek ararken, başka bir yerde ben kullanmışım. Çok basit... :)

"İşte Osmanlı'nın hatası, insanlığa bu zulmü yapmamış olmasıdır."

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Evet, yalnizunutma ki; burasi bir kitle platformu yani birerir bir iletisim yok. O yuzden hak ve ozgurlukler ve de kisiyi rencide edici dil ve uslubu kullanmak, ancak bilgi ve dusuncesi olmayanlar icin onlarin akillarinca bir cikis yoludur. Cunku bu tipler henuz buranin bir kitle platformu oldugunun bile bilincinde degildirler. Yaptiklari trolluk, sadece kime karsi yapiliyorsa sirf ona degil; tum site kitlesine ve site geneline zarar verir.

İkince paragraftaki fikir iki yüzlülük değil midir? Hem de önde gideni. Güya dürüst davranıyor değil mi? Yani ben bu taraftayım ama hatalarını da görüyor ve eleştiriyorum. Bence ironi bile dürüstçe yapılmalı. [/quote]

Hangiu paragraf?

Onun adi trolluk degil, pragmatisizmdir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Trollugu algilamak ve trolleri gormek icin kisilerin dile getirdiklerinin bilgi ve dusunce icerip icermedigine ve bunu yapanlara yonelik dil ve usluplarina ve bunun kitleye ve de siteye verdigi her turlu zarara yonelik bir algi gelistirmek gerekir.

O zaman trolleri gormeniz daha bir kolaylasir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
yaw bu kadar saldırganlaşacağına,biliyorsan şu iki tanımı yapsana...

Bilimsel olarak ve epistemolojik olarak surekli suregelen surec temelinde ulasiyor, yeni bilgiler ortaya koyuyor v.s.

Iste zaten bundan tatmin olmayan kendisini baska bir guce iradeye teslim ediyor.

Kusura bakma bu her zaman da boyler olacaktir bilim bilimsel olarak bilgisini sunmaya devam edecek, tatmin olmayanlar da kendini beynini baska bir gucun iradesine teslim edecektir.

Iste bilimin yapmadigi bu ideolojik inancsal ve akilci teslimiyettir.

O yuzden bilgiye ulasamamak diye bir sey soz konusu degil. Ulasildikca bilgilenmek soz konusu.
safsataları ile hem kendini kandırıp hemde bizi meşgul edeceğine...

"Bilimsel olarak ve epistemolojik olarak surekli suregelen surec temelinde ulasiyor, yeni bilgiler ortaya koyuyor v.s." bunu yapanın kimliğini ve bu kimliğin tanımlarını açıklaman gerektiği sana nasıl anlatacağız?

Yeniden baslamayalim. Senin mesajlarin da benimkilerde ortada. Birak ta kimin ne dedigini her okur kendi degerlendirsin ve gerekirse de kendi yanit versin.

Yeter artik. Burasi kitle platformu, saygi goster. Sadece sen ve ben yazismiyoruz.

O yuzden yanit vermemin bir anlami yok. Neye istiyorsan ona inan, ne istiyorsan oyle yorumla.

Ama birak ta baskalarinin da kendi goruslerini dile getirme sansi olsun.

Yeteri kadar siteyi kirlettik, siteye ve kitlesine saygi duy.

Bana da bir sey anlatma, kendi dagarcigini kitlenin okurluguna ve yanitina sun.

Burasi birtebir bir platform degil.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar