Terörist olmak için dağda olmak mı gerek ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde rainbow64 tarafından oluşturulan Terörist olmak için dağda olmak mı gerek ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,675 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Terörist olmak için dağda olmak mı gerek ?
Konbuyu başlatan rainbow64
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Terörist olmak için dağda olmak mı gerek ?

cansitan

Felsefe.net
Yeni Üye
önce terörist kime denir onu bilmek gerek bence

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
herhangi bir fikriniz varsa paylaşır mısınız *

cansitan

Felsefe.net
Yeni Üye
"Terör ya da terörizm, siyasal, dinsel veya ekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla sivillere; resmî, yerel ve genel yönetimlere yönelik baskı, yıldırma ve her türlü şiddet içeren yolun kullanımıdır. Terör uygulayan organize gruplara terör örgütü; terör uygulayan şahıslara ise terörist denir."

bu tanımdan yola cıkarak kimin terörist olduğunu söyleyebilirz.Ama nesnel bir yaklaşım olacağını sanmıyorum.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
evet genel tanım buysa da yine de...terör var terör var. kimin kime baskısı!?...gizli/açık/organize kimlerin, tahtından kimleri maşa yaptığı. Kimlerin, kimleri 3 telli saz ile oynattığını anlamadığımız! O nedenle, bu kalıp cümleye cuk oturmayan,birilerinin kurgusu; yap-boz (puzzle) terör de var...

Ozan Nazım Hikmet RAN'ın vatan haini şiiri de uyar konuya ama bakın Halk ozanı Karamanlı Nevzat ne demiş : )

Kılavuzu karga olanlara…

Sana yol gösterenler kimdir biliyor musun?
Geçmişlerine dönük bilgi alıyor musun?
Verdikleri akılla yönü buluyor musun?
Bataklığa girmişsen onlara güven olmaz,
Rehberin karga ise burnun b….. kurtulmaz.

Kimler bunlarla abat, kimler berbat oldular?
Bunlar kimlerle içti, kimle namaz kıldılar?
Kimlere dost görünüp, sonra birden sildiler?
Bugün sana yağ çeken yarın selãmın almaz,

Bugün gücün yerinde, sende nema gördüler,
O nedenle çevreni böcek gibi sardılar,
Yalanarak yanına hemen postu serdiler.
İşler kötü giderse bunlar yanında kalmaz,

İktidar sende iken, elinde silah gibi,
Gazabınla överler, sanki bir ilãh gibi.
Şu sözleri unutma; ‘ah, tuh, vah, eyvah’ gibi,
Yarın kazık yiyince dilin arayıp bulmaz,

Bir daha gözden geçir sakin sakin durumu,
Kimlerle zora soktun yönettiğin kurumu.
Ellerine iyi bak, hortum mu var boru mu?
Sömürgenler utanmaz, cepleri kolay dolmaz,

Nevzat aylak öğütçü, rehber değil, unutma,
Keyif senin, sözünü ister tut, ister tutma.
Karga güvercin olur, dikkat et bunu yutma,
Tüyünü boyar bunlar, yıkasan bile solmaz,

tabi ki söz meclisten dışarı : )

cansitan

Felsefe.net
Yeni Üye
ozan cidden güzel yazmış.söz meclisten dışarı ya,bence herkes kendine bir pay çıkarabilmeli meclisten çokda dışarda olmamalı :)

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
söz meclisten içerde mi dışarda mı şu an için belli değil ama olması gereken meclisin dışında olması

Azadî

Üye
Yeni Üye
Peki soruyu şöyle sorsak ;
Dağda olan her kişi terörist midir ?

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Konuyla alakalı değil sanırım ama yine de yorumumu yapayım ben terörist olmanın dağla bütünleştirildiği için öyle bir sorumuştum ama mesela koyunculukla uğraşan adam da dağda şimdi buna mı hayır terörist değildir diye bir cavp bekliyorsunuz.*

Azadî

Üye
Yeni Üye
Yok ben dağda koyunculuk yapıp geçimini sağlayanlar için sormadım onu.
Haksızlıklara karşı geçmişte yapılan işkenceler vs... elinde silahı ile dağda savaşmak zorunda kalan kişi terörist midir ?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Yok ben dağda koyunculuk yapıp geçimini sağlayanlar için sormadım onu.
Haksızlıklara karşı geçmişte yapılan işkenceler vs... elinde silahı ile dağda savaşmak zorunda kalan kişi terörist midir ?

Devletine, milletine, bayragina silah sikan her kisi teroristtir. Ulke duzenini bozmaya calisan her birey benim icin teroristtir.

fides

Kahin
Yeni Üye
Boşuna uğraşmayın bütün "terörist" tanımlarınız öznel olacak. Uluslararası alanda "terörist"in tanımı yok ki. Kimine göre "terörist" diğerine göre "özgürlük savaşçısı" olabiliyor.
Sonra "dağda olmak" tanımı absürt geliyor. Bu sadece bir taktik, sığınak, elde edilmesi zor, gerilla taktiğine de daha uygun olduğundan tercih edilen coğrafi bir oluşum...

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Boşuna uğraşmayın bütün "terörist" tanımlarınız öznel olacak. Uluslararası alanda "terörist"in tanımı yok ki. Kimine göre "terörist" diğerine göre "özgürlük savaşçısı" olabiliyor.
Sonra "dağda olmak" tanımı absürt geliyor. Bu sadece bir taktik, sığınak, elde edilmesi zor, gerilla taktiğine de daha uygun olduğundan tercih edilen coğrafi bir oluşum...
Öznel olmasının sakıncası yok diye düşünüyorum . Ki nesneli zaten yok.

fides

Kahin
Yeni Üye
rainbow64, kastım "terörizm/terörist nedir?" sorusunun tanımı pek sağlam tanımlara uymayacağı. Yani birey tanımından ziyade bu tanımı Türkiye geneliyle verse bile öznel nitelik taşıyacak. IRA, ETA,PKK vs. kimine göre terörist gruplar kimine göre özgürlük mücadelesini yürüten isyancı gruplardır.
Bence burada bunları oluşturan sorun/süreç önemli.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Gerçek örgüt/Küresel sermaye ağını ören hasta lidere oynama zihniyetinin artık kendini bile aşmış örümcek yapısıdır TERÖR.

yeme-içme,barınma,eğitim vs.sosyal yaşamın kaderi kapitalin elinde ise halen kapitalin kapitali doğurduğu günümüzde yetersiz doğal kaynakların bölüşüldüğü

(bir zamanın üreten üretirken hakettiğinin yönetimini-inisiyatifi kendinden daha cin fikirli güçlülere -tek işleri yönetim şekilleri yumurtlamak/sen düşünme senin yerine de ben düşünürüm diyenlere- hertürlü sömürtenler(ki bu da öyle tek kalemde açıklanamaz süreçte sosyal yapı binası önce eğitim harcından çalınarak kurulmuştur) ....vs.

yine bir üst paragraftan devam edeyim.. yetersiz doğal kaynakları niye bölüşsünler değilmi nazarlarında güruh! saydıkları çoğunlukla.

Bu örümcek zihniyetin, milleti vatanı vs.yoktur bu gibi kavramlar, inanlar çoğunluğun yönetilebilmesi için uydurulmuş çok kutsal!!kılıflardır. İnsan kimliği yetmez, onların gözünde insan yerine konulabilmemiz için; alt kimlik üst kimlik donanmamız bişeye benzememiz gerekir neden?... çoğunluk, tek vücut olunmaaazz' ayrı ayrı bezenelim ki bizi kanımızın rengi kafamızın şekli dilimizin vesairesi daha iyi tanıyıp ona göre yemlesinler pardon yönetsinler. Yoksa nasıl köklerimizi! inançlarımızı! barışçıl yaşayabiliriz ki.O insanlık varmıdır bizde!!

Lafı uzatmaya gerek yok tabii...yüzyıllar boyunca planlı bir eğitimin!!!, her türden üretimin nemasının, sömürü düzenine/örümcek ağına sermaye edilmesini;bilenin-bilmeyenin de bunun müsebbihi kaynağına karşı bir olmak yerine ya susması-ya birbirinin gözünü oyması ile artık kapitalin kapitale yeter olduğunun geriye gerçek bir üretimden çok tüketim toplumu haline getirilmiş toplulukların ve bunların çobanı siah tüccarlarının bir müddet daha sahnede kalıp gerçek bir son kırımını bekleme kalmıştır.

Dağda-taşta terör aranmaz bunu bilir bunu söylerim eğitim şart, üretim şart, emeğe sahip çıkmak şart,insanın insan olduğunu hatırlaması şart.

M

monaliza

Ziyaretçi
Terörist olmak için dağda olmak bence koşul değil.
Toplumun ekonomik,sosyolojik ve psikolojik düzenine
zarar veren herkes terörist olduğuna göre kentin,metropolin
göbeğinde de olsa teröristtir.

ufukkuzucu

Felsefe.net
Yeni Üye
bence dağdaki her kişi terörist değildir.çünkü hani bi arkadaşımız toplumun psikolojik sosjolojik ve ekonomik düzenine zarar veren herkes teröristtir demişti peki şunu soruyorum biz onlarla savaşarak onlarca şehhit vererek toplumun düzenini zateen bozmuyormuyuz bence terörist kelimesini kullanırken biraz düşünmeliyiz kimse faşizm olsun terör olsun diye savaşmaz herkesin kendine göre sebepleri vardır biz türkler olarak keendimize göre sebeplerimiz var fakat biraz da onların gerekçerlerini düşünmeliyiz yani savaşla ya da zorla baskıyla düzene girecek bişi deil bu bence konuşularak ve herkes birbirine gerçekten samimi olarak kulak verirse ancak çözüme girer diye düşünüyorum fikirlerinizi bekliyorum

M

monaliza

Ziyaretçi
Siyaset ve felsefe insan yaşamının en içindedir. Bunu siyaset felsefesi ile karıştırmamak gerek.
Konuya düz,ters ve çapraz açılardan doğru bakmak önemli. Şahsımın kastettiği toplum siyasal ve sosyal kimliğe
sahip,resmi ada haiz ve dünya konseptinde kabul görmüş topluluktu.

Bu başlıkta kastedilen "terörist" kavramını "dağ" ile birleştirdiğimizde akla ilk gelen PKK'dır.
PKK'nın kuruluş ve faaliyet amaçları bellidir ve hiç bir haklılık içermez. Bunu Filistin halkının davası
ile karşılaştırıp,karıştıramayız. Yakın tarihe kadar hiç bir özgürlük sorunu olmayan bir etnik gurubun
bugün TERÖR kapsamı içine çekilmiş olması çok amaçlı bir siyasete hizmet etmektedir ki; dağda maşa
olarak kullanılan körpe beyinlerden önce elini ateşe değdirmeden amacına ulaşan maşa tutcuları asıl Teröristtir.

Konuyu doğru anlamak için sanırım biraz Ülkeler tarihi ve siyaset psikoljisini bilmek gerek.Aksi taktirde böyle
sorular ortaya çıkacaktır.

Azadî

Üye
Yeni Üye
Siyaset ve felsefe insan yaşamının en içindedir. Bunu siyaset felsefesi ile karıştırmamak gerek.
Konuya düz,ters ve çapraz açılardan doğru bakmak önemli. Şahsımın kastettiği toplum siyasal ve sosyal kimliğe
sahip,resmi ada haiz ve dünya konseptinde kabul görmüş topluluktu.

Bu başlıkta kastedilen "terörist" kavramını "dağ" ile birleştirdiğimizde akla ilk gelen PKK'dır.
PKK'nın kuruluş ve faaliyet amaçları bellidir ve hiç bir haklılık içermez. Bunu Filistin halkının davası
ile karşılaştırıp,karıştıramayız. Yakın tarihe kadar hiç bir özgürlük sorunu olmayan bir etnik gurubun
bugün TERÖR kapsamı içine çekilmiş olması çok amaçlı bir siyasete hizmet etmektedir ki; dağda maşa
olarak kullanılan körpe beyinlerden önce elini ateşe değdirmeden amacına ulaşan maşa tutcuları asıl Teröristtir.

Konuyu doğru anlamak için sanırım biraz Ülkeler tarihi ve siyaset psikoljisini bilmek gerek.Aksi taktirde böyle
sorular ortaya çıkacaktır.

Peki madem söz PKK'den açıldı bende sana bu yazıyı tavsiye etsem.

Yazar Cüneyt Kafkas...Kendisi Türk'tür.

Yazı biraz uzun belki ama okumana değeceğini düşünüyorum...Tabi önyargısız bir şekilde okumak.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
kimsenin devlete kurşun sıktığı yok, düzene sıkılan bir kurşun da yok. kurşun direk halka sıkılıyor. alınan vergiler yetmiyor kapitalizme, bir yerden sonra canımızı da istiyor. sonra da etraf futbol takımı savunur gibi pkk yı savunanlar ile doluyor.
annemle beraber ormandan bir tona yakın odun taşımıştık kışın ısınmak için... ama kolayı vardı,, demir bir karyolaya kaçak elektriği bağlayıp kışın rahat rahat ısınmak...
dağa çıkmak en kolayıdır. terör estirmek en rahat olanıdır!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar