Teknoloji ve Yalan Kokan İnsanlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sakal tarafından oluşturulan Teknoloji ve Yalan Kokan İnsanlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,728 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Teknoloji ve Yalan Kokan İnsanlar
Konbuyu başlatan sakal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

sakal

Kahin
Yeni Üye
"Teknoloji ve yalan kokan insanlardan usandıkça tatil niyetine Anadolu'da alırım soluğu. Öyle tanıdık kendi köyüme falan da değil. Orada doğanların bile unuttuğu, arada kalmış köylere... Laf açar, özellikle konuştururum onları. Günlük öykülerini dinledikçe büyükşehirlerin bağımlıları gelir aklıma. Hiç birini takmazlar. İhtiyaçları yoktur çünkü. Nefes almak hayata online olduğunun belirtisidir zaten. Acayip keyiflenirim.

Öyle 'Big Mac' menüleri falan yok ama ne varsa ocakta koyarlar önüne. Hiç bir rafta bulamayacağın en organik yoğurdu yersin mesela. Tarhana çorbası gelir mis gibi. Tek reklamları 'Yesene oğul! Beğenmedin mi yoksa? Köyde en iyi bizim hanım yapar' dır. Ha birde türkü söylesinler diye ısrar ederim. Çekinirler birden teklif edince. Ben başlarım, onlar utangaç tavırlarıyla devam ederler. Öyle playerlar, MP3 çalarlar, 5+1 kolon sistemleri falan yok. Allah ne verdiyse. Gırtlağa kuvvet. Üstüne odun semaverinden çay keyfi. Öyle bardağı 2 liraya hoşaf çaylara benzemez. Çıplak ayakla da toprakta gezdin mi, ne stres kalır adamda ne de başka bir şey. Parayı verip rahatladığınızı sandığınız Yoga moga hikaye kalır yanında.

Saf ve temiz halleriyle bilmeden umut aşılarlar tekrar bana. Hiç bir şey istemezler senden. 'Her şeyimiz tamdır. Canımızda sağ çok şükür' yeter onlara. Hiç bir şeyi olmadığını düşünenlere inat. 'Bitmiş' dediğim insanlığı hatırlatırlar bana. Dönüş yolunda cephanesini yenilemiş, çarpışmaya hazır asker gibi hissederim kendimi. Onların hatırına, onlar için mücadele etmek düşer artık bana."

SEFER DARICI

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
teknoloji makineyi üretti ve devasa ve karmaşık makineler insanı kendine yabancılaştırdı. teknoloji ağı ile kuşatılan insan diğer canlıların hiç birinde olmadığı şekilde köleleşti. arınmak mümkündür.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Bir hayalimde orta büyüklükte bir tarla satın alıp meyve ağacı dikmek istiyorum.Hasat zamanı çocuklar gibi istediğim meyve ağacının dalına çıkıp pantolonumu yırta yırta ağzıma yüzüme bulaştırarak meyve yemek istiyorum.Daha sonra içime sinmeyip arkadaşım Sülo için de üç beş tane toplayıp cebime koymak istiyorum.

Öyle tamamen köy hayatı istemiyorum.Yeşil istiyorum yeşil.Tarlada yürürken ayağımın kuma girip ayakkabımın ve hatta çorabımın toprak dolmasını istiyorum.

Azıcık ileride oturan Raife teyzenin beni ziyaret etmesini,onunla beraber eşimin hazırladığı bazlamayı afiyetle yemek istiyorum.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Teknoloji hayatımıza öyle bir yerleşti ki kolay kolay vazgeçemeyiz fakat bilinçli kullanım konusunda acilen farkındalık kazanılması gerekiyor.

Örneğin telefon yenileme hastalığı yüzünden çoğu insan gereksiz yere yüksek rakamlara borçlanıp duruyor ve eklediğim haberde de görüleceği üzere akıllı telefon üretiminde kullanılan elementler hızla azalmaya başlamış, en büyük sebebi de sürekli telefon yenileme takıntısı...

Bilim insanları uyardı! Akıllı telefonların nesli tükeniyor!

Akıllı telefonların yapımında kullanılan elementlerin hızla azaldığını belirten bilim insanları yakın gelecekte bu durumun üretimi etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Akıllanan cihazlar kervanının belki de hayatımıza en çok etki edeni olan akıllı telefonlar için ilginç bir uyarı geldi. Bilim insanları akıllı telefonlar için gerekli olan element ve maddelerin hızla azaldığı uyarısında bulundu.

Hızla azalan 90 elementten 30'unun akıllı telefonlarda kullanıldığının altını çizen araştırmacılar bu 30 element içinde galyum, arsenik, itriyum ve gümüşün bulunduğunu belirtti.

Bilim insanlarına göre, tükenmedeki aslan payı hızlı tüketime ait. Zira sadece Avrupa'da her yıl 10 milyon telefon eskidiği gerekçesiyle başka bir model ile değiştiriliyor.

Kaynak: cnnturk.com/bilim-teknoloji/bilim-insanlari-uyardi-akilli-telefonlarin-nesli-tukeniyor?page=3

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Paylaşımlarımdan teknoloji karşıtı olduğum sonucu çıkmasın çünkü ben de yerine göre kullanıyorum fakat amacımız bilinçli kullanıma vurgu yapmak ve hayatımızdan çalmadan doğru şekilde faydalanabilmektir.

Kıbrıs'ta bir anne sosyal medya paylaşımı uğruna bebeğinin hayatını riske attığı için ceza almış ve tekrarında ise bebek koruma altına alınacakmış. Sosyal medyanın en tehlikeli taraflarından birisi farklı paylaşımlar yapmak adına hem kendi hem de başkasının hayatını zora sokan insanlardır. Takipçi sayısını çoğaltacağım diye uçurumdan uçanlardan tutun da gözünü acil serviste açanlara kadar sonu ölümle sonuçlanan çok sayıda vaka var ve ne yazık ki bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

Bebeğini ön koltuğa koyarak video çeken anneye soruşturma.
KKTC’de otomobiliyle seyir halinde giderken bebeğini ön koltuğa oturtup video çeken ve emniyet kemeri takmayan anne hakkında soruşturma başlatıldı.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Uzun zamandır kendi adıma ben de böyle düşünüyorum ki zaten sosyal medyayı aktif kullanan birisi değilim. İnsan sevdikleri ile daha fazla zaman geçirmeli çünkü giden ömrün telafisi yoktur.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Yeni düşüncelere açığız

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar