Tarihin gelmis gecmis en zor felsefik sorusu!!!

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan Tarihin gelmis gecmis en zor felsefik sorusu!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 682 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Tarihin gelmis gecmis en zor felsefik sorusu!!!
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan phi

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Henüz bu suruya.mantikli cevap veren olmadi.2yildir bekliyorum.bu soruyu ben icad.ettim

1..herseye gucu yeten yaratici!evreni yaratmadan canli varlik yaratabilir mi???
A.(zaman disi canli yaratabilir mi??)
B.(gorecesiz ve mekansiz.canli yarabilir mi)
Herseye gucu yetiyorsa bunu ispatlar!!
Evren siz bir yasam yaratir.eger yaratamiyorsa.herseye..gucu yetmez.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Her şeye gücü yeten tanrıymış! yaw kurtul bu teologların palavralarından, o adamlar o kadar çok sallıyor ki haliyle çelişiyor,sonra çelişkiyi örtbas etmek için daha çok sallamak zorunda kalıyorlar,sonra bu yalan rüzgarı bir sarmala dönüşüyor..

ama şöyle bir ayrım var; kısmen destekli sallayana alim, desteksiz sallayana; ermiş,şeyh,gavs ,kutup batman,süperman vs diyorla

kutupmuş yaw bildiğin kutup yıldızından geliyor..sabit sanıyolar ya..doğru yol ve göstericisi yani..ee yalan oda dönüyor..ama hala utanmadan bu sıfatı kullanıyorlar.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Soru mantıklı değil ki mantıklı cevap verilebilsin.
Öyleyse al sana mantıksız cevap: Tüm soruların cevabı evet Her şey gücü yeten tanrı bırak evrensiz canlı yaratmayı daha neler neler yapar.

Sen geç bu soruyu asıl müslümanları çileden çıkarmak istiyorsan onlara şu soruyu sor: Allah'ın gücü her şeye yetebiliyor ve aynı zamanda da ebedi ise Allah kendisini yok edebilir mi? Çeşitli laf ebelikleriyle senin kısıtlı düşündüğünü falan açıklamaya çalışacaklardır. Sen de çıkar göster kurandaki ilgili ayetleri, de "o zaman bu ayetler çelişiyor". Sonra karşındaki inanırke nerede yanlış yaptığını ve şu anda sorgulayarak günah mı işlediğini düşünedursun sen de onu rahat bırak ve yanından ayrıl.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Her şeye gücü yeten tanrıymış! yaw kurtul bu teologların palavralarından, o adamlar o kadar çok sallıyor ki haliyle çelişiyor,sonra çelişkiyi örtbas etmek için daha çok sallamak zorunda kalıyorlar,sonra bu yalan rüzgarı bir sarmala dönüşüyor..

ama şöyle bir ayrım var; kısmen destekli sallayana alim, desteksiz sallayana; ermiş,şeyh,gavs ,kutup batman,süperman vs diyorla

kutupmuş yaw bildiğin kutup yıldızından geliyor..sabit sanıyolar ya..doğru yol ve göstericisi yani..ee yalan oda dönüyor..ama hala utanmadan bu sıfatı kullanıyorlar.
Yok yaw.bu soruyu ben icad ettim.eski.dostum. teologlar bu tarz sorulari icad edicek kadar zeki degiller.:D
Zeki olsalar teist olmazlardi..dur bakalim biraz bekliyelim.teistler belki cevap verir
Cevap gelirse.teistleri buyuk surprizler bekliyor olucak.henuz soruyu tamamlamadim.sorunun devami var.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Deg
Soru mantıklı değil ki mantıklı cevap verilebilsin.
Öyleyse al sana mantıksız cevap: Tüm soruların cevabı evet Her şey gücü yeten tanrı bırak evrensiz canlı yaratmayı daha neler neler yapar.

Sen geç bu soruyu asıl müslümanları çileden çıkarmak istiyorsan onlara şu soruyu sor: Allah'ın gücü her şeye yetebiliyor ve aynı zamanda da ebedi ise Allah kendisini yok edebilir mi? Çeşitli laf ebelikleriyle senin kısıtlı düşündüğünü falan açıklamaya çalışacaklardır. Sen de çıkar göster kurandaki ilgili ayetleri, de "o zaman bu ayetler çelişiyor". Sonra karşındaki inanırke nerede yanlış yaptığını ve şu anda sorgulayarak günah mı işlediğini düşünedursun sen de onu rahat bırak ve yanından ayrıl.
rDegerli eski dostumm
.ustun kisi.bence bu soru senin sorudan daha.mantikli..umarim bi gun anlarsin.saygilar. 😂

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Arkadaslar.sorunun ana mantigi yaratilistir.ve yaraticilik ozellikleri.
Soruyu boyle algilarsaniz.ne kadar zor oldugunu anlarsiniz diye dusunuyorum.herseyi yaratabiliyorsa.zaman ve boyut.kavramini yaratmadan.kisaca.tanri boyutunda insan yaratabilir mi?aslinda soru korkunc zor bir.soru.bazilari icin bu soruyu anlamak uzun yollar alabilir.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Asıl!bu sorular .sacma ve komik.
1.allah kendini oldurebilir mi?
2.allah.baska bir ilah yaratabilir mi?
3.allah.kendinden daha buyuk birsey yaratabilir mi?bu sorular demode oldu artik.amatorce ve cocukca sorular.tipki teist argumanlar gibi.;)😂

ls2

Kahin
Onursal Üye
Arkadaslar.sorunun ana mantigi yaratilistir.ve yaraticilik ozellikleri.
Soruyu boyle algilarsaniz.ne kadar zor oldugunu anlarsiniz diye dusunuyorum.herseyi yaratabiliyorsa.zaman ve boyut.kavramini yaratmadan.kisaca.tanri boyutunda insan yaratabilir mi?aslinda soru korkunc zor bir.soru.bazilari icin bu soruyu anlamak uzun yollar alabilir.

yaw neresi zor, herşeye gücü yeten ön kabülünden sonra ortada zorluk kalmıyor..

yaptığın hata şu; örneğin önce bir bilgisayara içinde var olan bütün bilgilerini say bakalım diyorsun, sayıp bitirdiğinde de şimdide sende olmayan bilgileri say bakalım diyorsun..

bilgilerin olanlarınıda, olmayanlarıda bilgisayar belirliyorsa (herşeye gücü yeten) senin bunlara itiraz etme yada mantık kurma şansın kalmıyor!

umarım anlatabildim.. özetle sorun saçma....

bir dost:)

ego yapmayıp söylediklerimizi ön yargısız değerlendirmeye çalışırsan anlaşabileceğimizi umuyorum..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Burada soru-n anladığım kadarıyla şu..

Birincisi; Başlığa bu soru-m teistlere ,tanrıya inananlara gelsin gibi bir ekleme sanırım tüm sorunu çözecek.

İkincisi: Soru sanırım Tanrı Tanrı (kendini) yaratabilir mi? Kendine benzer bir varlığı tekrar edebilir mi?-üretebilir mi? gibi bir anlama gelecek yani teisti o/benzer bir çatışmaya/çelişkiye çekmeyi sanırım hedefliyor.
Yada kendince tanrının varlığı ve çelişkisini sorgulatmayı çözümletmeyi hedefliyor. Anladığım kadarıyla..

Üçüncüsü de tabi ki kendi içinde çelişkileri var ancak yine de tanrının sıfatı sayılan zamansızlık/mekansızlık ve tanrının self'i sayılan üzerine yani özelliği benliği sayılan üzerine düşünülmüş. Bence sadece ifade ve kavram kargaşası...

Son olarak;
Herşeye gücü yeten tanrı ? ifadesini okuyan bir çok non-test haliyle orada bir varsayım görüyor.
Bunu bırakıp soruyu cevaplayayım dese; Yani Tanrı önkabulünü sunulduğu gibi alsa bile daha ; Tanrı evreni varlığı yaratmadan önce dendiği an da dönüp; "Hani Tanrı zamansızdı demeli.. Yani kendi sorgusuna geri dönüyor. Zamansız Tanrı için yaratmadan önce yarattıktan sonra diye bir zaman belirlenemez.. Bu Tanrının kendi ezeliyeti varsayımıyla çelişir. Tanrıyla zaten bu yüzden çelişmedik mi?
Yani bunları sorgulamış biri için; Başlangıçta Tanrı vardı kendi zamansızdı/yalnızdı sonra herşeyi yarattı ifadesi zaten onun kendi ezeliyeti anlamında sakat..

Ezeliyet geçmişte değil (ebediyet gelecekte değil)
Ezeliyet geçmişle işaretlenemez
Bunu düşünen herkes bunun farkında.
Ezeli bir şeyin geçmişi öncesi başlangıcı ve bilindik anlamda zamanı olmaz. Sonsuz bir şimdi içinde devinir...

Tanrının yaratamayacağı sonucuna zaten buradan varılır.

Başlayan biter. Hareket eden durur. Varlığın başlamayacağı sonucuna zaten buradan varırız..

Ezeli Tanrı sonsuz bir zamanda durup bir noktayı ve bir zamanı başlama noktası seçemez...

Son düzenleme:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Herseye gucu yeten tabirini anlamadığını zi.dusunuyorum.birseyi yaratmak icin zamana ihtiyaci yok.yarattigi.seyin zamana ihtiyaci. Var.(termodinamik yasalarin calismasi icin zaman zorunluluktur.prensibi.)sordugum sorulardan evrende hic kimse bagimsiz degildir.herkes yorum ama ben.teistlerin yorum yapmasini bekliyorum.soruyu anliyarak tekrar yorum yapmanizi rica ediyorum.saygilarimla.

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
😂 ☕ 😎 teistler nerdesiniz sizi bekliyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Teizm hakkinda bilgin var mi merak ettim? Teistlerin Tanri'nin varligini inkar ettigini falan dusunuyorsun sanirim? Makdasin teist ve a-teistlerin fikrini almak mi?

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Maksat değilde.merak diyelim.teistlerin yorum yapmasini bekliyorum.teist.demek tanri bilimine inanan demektir.tek tanrili.dinlere inanan kisilere verilen genel addir.teizmcilik.bir ornekle 3 dinede inanir.(kaba tabirle)

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Yazilarin akisini okudugumda bir onceki konuda yazdigim gibi dagildigimdan farkli bir anlam cikartmisim bak :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar