Sorumlumuyuz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde salhasmus tarafından oluşturulan Sorumlumuyuz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,839 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sorumlumuyuz
Konbuyu başlatan salhasmus
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

salhasmus

Felsefe.net
Yeni Üye
Canlılar etkileşimde oldukları tüm herşeyden etkilenip bir biçim alırlar ve bu biçim onların içinde bulunduğu doğanın bir yansımasıdır.Bu yansımayı yansıyan şey değil onu oluşturan herşey sağlar ve böylece şu görüş elde edilebilir.Hiçbir canlı gerçekleştirdiği hiçbir eylemden ötürü kendisinin sınırlı yetkillerinin dışında,hiçbir kimse tarafından sorumlu tutulamaz.

efefel

Üye
Yeni Üye
Bu arada eski üyeliğimi hatırladım yani bu efefel.salhasmus yerine efefel olarak üyeliğime devam edicem.(konu dışı bilgi)

efefel

Üye
Yeni Üye
Sorumlumuyuz

Canlılar etkileşimde oldukları tüm herşeyden etkilenip bir biçim alırlar ve bu biçim onların içinde bulunduğu doğanın bir yansımasıdır.Bu yansımayı yansıyan şey değil onu oluşturan herşey sağlar ve böylece şu görüş elde edilebilir.Hiçbir canlı gerçekleştirdiği hiçbir eylemden ötürü kendisinin sınırlı yetkillerinin dışında,hiçbir kimse tarafından sorumlu tutulamaz.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Sınırlılıklar zaman aralıkları ile ilgili bir problemdir..Belirli bir zaman aralığı için sınırlı olan bir durum bir müddet sonra o sınırın dışına çıkabilir..İnsanın tarih içerisindeki gelişimi bunu ifade eder..Bu anlamda mutlak bir sınırlılık yoktur..

efefel

Üye
Yeni Üye
evet.
konunun devamı olarakta kimse eylemlerinden ötürü sonuç anlamında ödüllendirilemez yada cezalandırılamaz.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
nedenler ve sorumluluğu yek-diğerinden ayırmak gerekir. determinist/fatalist bir yaklaşımla nedenler zincirine bakarak her şeyi sorumlu tutmak mümkündür/ya da tek başına hiç bir şeyi...ancak, sosyal-tarihsel bir özne olan kişi ile ilgili olduğunda, onun -özgürlüğü ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte- seçimlerini/tercihlerini yapabilecek olgunluğa eriştiğinin ortaklaşıldığı zaman diliminde/yer ve toplumda edim ve edimsizliklerinden dolayı sorumsuz olduğu söylenemez; sorumludur. herkes yek-diğerine karşı sorumludur.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Evet. Hem kendimizden, hem turumuzden, hem dunyamizdan, hem de dogamizdan ve turumuz disinda kalan herseyden onlara zarar vermemek adina sorumluyuz.

Bu da basta kendilik bilinc ve farkindaligi gerektirir.

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
Hiçbir canlı gerçekleştirdiği hiçbir eylemden ötürü kendisinin sınırlı yetkillerinin dışında,hiçbir kimse tarafından sorumlu tutulamaz.

bu cümleyi anlayamıyorum
kendisinin sınırlı yetkillerinin dışındaki kimseler ne demek

mevcut insanın ! doğal olduğu yahut doğanın parçası olduğunu kabul etmiyorum, ortada doğa falan yok doğallık hiç yok..
yani insanla etkileşim içerisinde olan insan dışı herhangi bir canlının etkileştiği, doğal insan değildir ve bu da doğal bir etkileşim değildir bence..
ben et süt yahut insan tarafından sömürülecek eylemleri doğallığında barındıranlarla, sömürüleceği noktanın keşfi ile sıranın kendisine gelmesini biliçsizce bekleyen zavallılar görüyorum

konuyu anlamama yardımcı olursanız daha sağlıklı bir fikir edinebilirim

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Konu başlığı ayrıntılandırılmadığından, bunu çok genel , "insan olarak -düşünebilen , istenç sahibi- sorumlu muyuz? şeklinde yorumladım.Bir de "sınırlı yetkiler" den sözediliyor.Bu da sınırlı sorumluluklar demektir.Sorudaki çelişkiyi çözemedim..Sınırlı da olsa, yetkili olan sorumludur zaten..Hem bunu söyleyip, hem de "bunlar dışında hiç bir canlı eylemlerinden sorumlu değildir" ifadesinde de takıldım.Konu edilen, soruyu soran bakımından "insan"ı işaret ederken, "canlı" genellemesine gönderme yapılaınca kavram karmaşasına neden oluyor..

efefel

Üye
Yeni Üye
Öncelikle yazılan cevaplardan ötürü teşekkür ederim.
konumda insanın insana yada insanın diğer canlılara olan sorumluluğunu ele almadım.
insanın kendi sınırlı yetkileri demeklede bir insan hırsızlıktan yakalandığında mahkeme kararıyla kanun ışığında ceza alır.Bu cezaları eleştürmiyorum,caydırıcılığı ve teşvikle,eğitimle gelişimi eleştirmiyorum.Bu sorumluluğu eleştirmiyorum şu anki konuda.
Benim konu ettiğim sorumluluk;Canlıların onları meydana getiren meydana getirici güce karşı olan sorumluğu.
Biz doğamızın yansımasıyız.Yansımada görünen Biz'i biz meydana getirmedik.Kendisini meydana getirmeyen bir hipernova yıldızının içine çöküp bir karadelik oluşturmasından sorumlu tutulamayacağı gibi.

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
Benim konu ettiğim sorumluluk;Canlıların onları meydana getiren meydana getirici güce karşı olan sorumluğu.

kast ettiğin tanrı kavramı ise benim cevabım yok
doğa, doğal süreçler ise bu saatten sonra yapabileceğim bir şey yok
(çevreci arkadaşlar yere kağıt atmamayı anlamlı bulmayışımı mazur görsünler lütfen)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Öncelikle yazılan cevaplardan ötürü teşekkür ederim.
konumda insanın insana yada insanın diğer canlılara olan sorumluluğunu ele almadım.
insanın kendi sınırlı yetkileri demeklede bir insan hırsızlıktan yakalandığında mahkeme kararıyla kanun ışığında ceza alır.Bu cezaları eleştürmiyorum,caydırıcılığı ve teşvikle,eğitimle gelişimi eleştirmiyorum.Bu sorumluluğu eleştirmiyorum şu anki konuda.
Biz doğamızın yansımasıyız.Yansımada görünen Biz'i biz meydana getirmedik.Kendisini meydana getirmeyen bir hipernova yıldızının içine çöküp bir karadelik oluşturmasından sorumlu tutulamayacağı gibi.

Teşekkürler.Şimdi anladım..Bizi meydana getiren anne-babamıza karşı sorumluyuz öncelikle diye başlamak isterim.Sonra eğitenlere, üretip ihtiyaçlarımızı giderenlere, sağaltanlara vb uzun bir liste var.İnsan insana ve insanlığa karşı sorumludur.Hipernova yıldızı da başka koşullardan (çarpma, sönme, parçalanma vs.)den oluşur ve değişir..Fiziksel değişimlerin iyi bir örnek olmadığını düşünüyorum.Çiçekleri soldu diye sorumlu tutabilir miyiz?ısıtılan metali genleşti diye?Hiçbir varlık kendisini meydana getirmez.Var olandan türer.Tanrıya karşı sorumluluk , öznel inançlar/dinler bağlamında ele alınabilir.Ama kendi türümüze ve diğer varlıklara karşı sorumluluğumuz inanmakla/inanmamakla ortadan kalkmaz.

cemozen

Üye
Yeni Üye
Canlıların onları meydana getiren meydana getirici güce karşı olan sorumluğu.

Bak ben sana kıvırmadan diyeyim, en kısasından.

Sorumuluk duygunu... daha doğrusu "vicdanını" diyelim buna din, allah, islamiyet ile refere etmeye çalıştığın vakit burdan bi halt çıkmaz.

O vakit Vietnam için, Ruanda için kılını kıpırdatmazsın Filistin için, Suriye için kudurursun.

Dersim için özür dilersin, Ermeniler soykırımı görmezden gelirsin.

Haçlı seferleri için "işgal" tanımını kullanırsın İstanbul'un alınmasına ise "fetih" dersin.

Uzun lafın kısası iki yüzlülük ve çifte standart paçalardan akar.

Ben de eskiden müslümanları vicdanlı insanlar zannederim ama "Uludere'yi örtbas etme" çabaları, kralın aslında çırılçıplak olduğunu ben de dahil herkese gösterdi.

Hatta şu anda tam aksini düşünüyorum; yani dinden beslenen bir sorumluluk duygusu olan adamdan korkacaksın, uzak duracaksın. Yalandır riyadır dini ve milliyeti olan bir vicdan....

Tek kelimeyle yavşaktır aslında.

efefel

Üye
Yeni Üye
Bak ben sana kıvırmadan diyeyim, en kısasından.

Sorumuluk duygunu... daha doğrusu "vicdanını" diyelim buna din, allah, islamiyet ile refere etmeye çalıştığın vakit burdan bi halt çıkmaz.

O vakit Vietnam için, Ruanda için kılını kıpırdatmazsın Filistin için, Suriye için kudurursun.

Dersim için özür dilersin, Ermeniler soykırımı görmezden gelirsin.

Haçlı seferleri için "işgal" tanımını kullanırsın İstanbul'un alınmasına ise "fetih" dersin.

Uzun lafın kısası iki yüzlülük ve çifte standart paçalardan akar.

Ben de eskiden müslümanları vicdanlı insanlar zannederim ama "Uludere'yi örtbas etme" çabaları, kralın aslında çırılçıplak olduğunu ben de dahil herkese gösterdi.

Hatta şu anda tam aksini düşünüyorum; yani dinden beslenen bir sorumluluk duygusu olan adamdan korkacaksın, uzak duracaksın. Yalandır riyadır dini ve milliyeti olan bir vicdan....

Tek kelimeyle yavşaktır aslında.
Öncelikle argo kelimelerden ötürü üslubunuzun yanlış olduğunu düşünüyorum.
düşüncenize gelince;
Dinden beslenmeyen sorumluluk nelerden beslenir?
Dinden beslenen sorumluluk neye göre dinin dışındaki beslenme kaynaklarından daha olumsuzdur?
Din insanlara sorumluluk veriş sebebi ile dinin dışındaki şeylerin insana sorumluluk verme sebepleri arasında nasıl bir fark var?

sonucunda görülecek ortak tek cevap var
Herşey insanın sadece kendisi için
başka kimse için değil
Anne için bile değil
Tanrı için bile değil
sadece kendisi için
karşıtı bir fikriniz varsa kendiniz için gerçekleştirmediğiniz bir eylen söyleyin yada kendi bir insanın kendi menfaatinin dışındaki bir eylem söyleyin

cemozen

Üye
Yeni Üye
Bireysel bir örnek mi istiyorsun?

Peki, misal Kürt değilim Türküm ama Kürtlerin özgürlük mücadelesinin yanındayım. Eşcinsel de değilim fakat eşcinsellerin eşitlik taleplerini destekledim hep.

Paydayı Türk yada müslüman yapan adamdan hayır gelmez. Ortak paydan insanlık olacak. Zaten din yada milliyetçilik üzerinden geliştirilen vicdanın da bir farkı yoktur aslında. Ümmetçilik çapı az biraz pergelle genişletilmiş milliyetçilikten başka hiçbir halt değildir.

O yüzden dedim zaten, "vicdanının dini aidiyetlerle biçimlendiren adam yavşaktır" diye aynı milli aidiyet üzerine ajitasyon yapanlar gibidirler...

İkisinin de "vicdanı" beş para etmez, devamlı açık veririler.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar