Sorularımı Cevaplarmısınız ?...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde AlperCADIROGLU tarafından oluşturulan Sorularımı Cevaplarmısınız ?... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,198 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Sorularımı Cevaplarmısınız ?...
Konbuyu başlatan AlperCADIROGLU
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feylesof TeCe
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AlperCADIROGLU

Felsefe.net
Yeni Üye
SORU-1) Evren sonsuz mudur?
SORU-2) Sonsuz olan birşey genişlermi-büyürmü?
SORU-3) "sonra o'na döndürüleceksiniz" ne demektir? Allahın yapısına mı katılacaz ? Ruhun sonsuza dek yaşaması yanlış olmaz mı?
SORU-4) Ölümden sonrasında (ahirette) zaman ve mekan var mıdır?
SORU-5) "Mekan varsa görmek vardır, o halde mekanın olmadığı bir sistemde, görmek-bakmak diye birşey de olmaz" sözü doğru mudur?
SORU-6) "Hareket zamana bağlıdır, o halde zamanın olmadığı bir sistemde, harekette olmaz" sözü doğru mudur?
SORU-7) "Düşünce zamana ve mekana bağlıdır, o halde zamanın ve mekanın olmadığı sistemde düşünmek de olmaz" sözü doğrumudur?
SORU-:cool: Allah var ve yoku yarattığına göre, "Allah var mıdır? yok mudur? " sözü yanlış olmaz mı, çünkü o var ve yok ötesi değil midir?
SORU-9) Bu dünyada hiçbirşey yok olmuyor, diyelimki bir kağıdı yaktık kül oldu ama yok olmadı, yemek yedik lavaboda attık yine yok olmadı, demek istediğim maddeler sadece form değiştiriyor, hiç yok olmuyor, aynı su ve kara parçalarının değişmedi gibi evrende böyle, O HALDE yok diye birşey de olmuyor, beynimiz zaten yokluğu algılayamıyorsa, yoku eğer yok olarak varsayarsak , var da olmaz çünkü birbirine bağlı. O halde bu evrende var ve yok var mıdır?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Sitemizi biraz gezerseniz sordugunuz sorularin cevaplarini bulabilirsiniz.

AlperCADIROGLU

Felsefe.net
Yeni Üye
Belki yine de biri veya birilerinin farklı cevapları olabilir, ben yine de bekleyecem farklı cevapları...

HicâZ

Felsefe.net
Yeni Üye
SORU-3) "sonra o'na döndürüleceksiniz" ne demektir? Allahın yapısına mı katılacaz ? Ruhun sonsuza dek yaşaması yanlış olmaz mı?
SORU-5) "Mekan varsa görmek vardır, o halde mekanın olmadığı bir sistemde, görmek-bakmak diye birşey de olmaz" sözü doğru mudur?
SORU-6) "Hareket zamana bağlıdır, o halde zamanın olmadığı bir sistemde, harekette olmaz" sözü doğru mudur?
SORU-7) "Düşünce zamana ve mekana bağlıdır, o halde zamanın ve mekanın olmadığı sistemde düşünmek de olmaz" sözü doğrumudur?
SORU-:cool: Allah var ve yoku yarattığına göre, "Allah var mıdır? yok mudur? " sözü yanlış olmaz mı, çünkü o var ve yok ötesi değil midir?
SORU-9) Bu dünyada hiçbirşey yok olmuyor, diyelimki bir kağıdı yaktık kül oldu ama yok olmadı, yemek yedik lavaboda attık yine yok olmadı, demek istediğim maddeler sadece form değiştiriyor, hiç yok olmuyor, aynı su ve kara parçalarının değişmedi gibi evrende böyle, O HALDE yok diye birşey de olmuyor, beynimiz zaten yokluğu algılayamıyorsa, yoku eğer yok olarak varsayarsak , var da olmaz çünkü birbirine bağlı. O halde bu evrende var ve yok var mıdır?

Soruları Allah'ı bulmak içinmi yoksa bulmamak içinmi soruyorsunuz?görmek istemeyen göz verilmiş onca güzellikleride görmez.Neyi istersen onu görürsün.ne dilersen o olur.diken düşün dikenlik,gülü düşün gülistanlık ol..Amin diyeceğim.!

AlperCADIROGLU

Felsefe.net
Yeni Üye
Soruları Allah'ı bulmak içinmi yoksa bulmamak içinmi soruyorsunuz?görmek istemeyen göz verilmiş onca güzellikleride görmez.Neyi istersen onu görürsün.ne dilersen o olur.diken düşün dikenlik,gülü düşün gülistanlık ol..Amin diyeceğim.!
Soru 8 de dediğim gibi, Allah'ı ispatlıyor, bu sorular bize Allah'ı buldurur düşüncesindeyim.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Ortada soru mu varmış???

Bak sen cevap vermişsin 1.soruya “evet” diyerek . 2.soruya geçmişsin.Evet diyen biri için de genişlemez mantığı çıkıyor analitik olarak.

"sonra o'na döndürüleceksiniz" bu cümlenin ötesi berisi yok mu?Ayet’ten alıntı yapmışsın zannımca. Bu sorunu millete sormadan önce dipnot yazsaydın "Allaha inanlar cevaplasın" diye. Bir şeyleri kendince kabul etmişsin millete neden soruyorsun onu da anlamış değilim.
Gidip gelen birisi mi sana cevap verecek?

4.sorunu 5. Sorunla çürütmüşsün. Mekan var diye kabul etmişsin. E madem soruların cevabını sen vereceksen ne soruyon millete?

İzafiyet/Görelilik Kuramına göre mi soruyorsun neye göre soruyorsun?Ahiret sorunu zaten çözmüş olmalısın 4 ve 5’te

Yahu hakket bu soruları çok mu düşündün? “Allah varı da yoku da yaratmış.” diyen biri “Allah var mıdır yok mudur” der mi ?Zaten kabul etmiştir Allah’ı. Zira diyen biri varsa gerizekalı denir o kişiye.

Bir şeyin yok olmaması hep var olması anlamına geliyor yani. Bir şeye gene “var” demek için var olması gerekir. Kağıt form değiştirmiş olsa da “var” diyebiliyorsun değil mi?Yok olmuyor derken varlığına dayanarak söylüyorsun.

Şimdi bu sorular Allah'ı mı ispatlıyor. haha : )

Yaf saçma sapan sorular sorup kendi cevaplarını "cevap" kabul etmişsin. Sen millete sormamışsın bile.

AlperCADIROGLU

Felsefe.net
Yeni Üye
Sorulara cevap vermemiştim, o halde kendi cevap varsayımlarımı söyleyeyim şimdi....
Ortada soru mu varmış???
Soru var gardaş...Cevaplayamıyorsan hiç konuşmasaydın, yorumda yapmasaydın. Ben ne demişim : farklı cevapları-yorumları bekliyorum demişim. Madem ben cevaplamışım 4. soruya yazdığın cevapla o zaman ben gidip gelmiş olurum değil mi pehhh...

Bak sen cevap vermişsin 1.soruya “evet” diyerek . 2.soruya geçmişsin.Evet diyen biri için de genişlemez mantığı çıkıyor analitik olarak.

Ben evet dememişim iyi oku, dediğim soruda 2 ihtimal var, evet sonsuz ya da hayır sonsuz değil, evet sonsuz ise genişlemez tabi, hayır sonsuz değilse genişler.
Fraklı cevap derken de , sonsuz olan bir şey iç tarafa doğru genişleyebilirmi, yani kendi yapısında barındırdığı maddelerin genişleme hareketleri olabilir mi diye ya da başka farklı cevaplar arıyorum. Ayrıca ünlü bir fizikçiden zamanın oluşumu ile ilgili birşey duymuştum, bana da mantıklı geldi şunu diyordu ( evren genişledikçe zaman oluşur ya da zaman akar, diyelimki örnek olarak 1.000.000 km genişlemede 1 saniye oluşur. Bu şekilde.

"sonra o'na döndürüleceksiniz" bu cümlenin ötesi berisi yok mu?Ayet’ten alıntı yapmışsın zannımca. Bu sorunu millete sormadan önce dipnot yazsaydın "Allaha inanlar cevaplasın" diye. Bir şeyleri kendince kabul etmişsin millete neden soruyorsun onu da anlamış değilim.

Bu cümlenin ötesi berisi var tabii ama her tabutta bu arapça olarak yazar, ondan açtım bu konuyu, tabutlardaki bu cümleyi fark etmedin herhalde. Bunun cevabını Allah'a inananlarda cevaplar inanmayanlarda, inanmayanlar için "hayır" sa cevap öldükten sonra ne olacak sorusunu sorarım o düşüncedeki insanlara, İnananlar içinde cevap "evet" olabilir, ya da olmayabilir ya da farklı cevaplar-düşünceler olması aşikardır. Diyelimki ben birşeyleri kendimce kabullendim, bunu yargılamak sana mı kaldı, tabii ki değil, gerçi sen beni 30-40 cümlemle nasıl anlayabilirsin ki, anlayamassın, insanları bir kalıba sokmadan onları iyice tanı, senle muhabbetimiz yüzyüze konuşmuşluğumuz yok sen beni tanımlamaya çalışıyorsun, bu da abes ile iştigal oluyor. Felsefenin temellerinden biride soru sormak olduğunu unuttun galiba. Filozoflara yazık ettin şimdi hoppala. Kendimce kabullenmişliğim diye birşey yok, sadece belki yakın geldi bana sordum ya da hiç yakın gelmedi fikir almak esastır, tabii bilenden.
Bana göre bunun cevabı O nun yapısına katılabiliriz. Çünkü ruhumuzun sonsuza dek yaşaması çelişki olur. Tabii olmayabilirde çok farklı devirdaimsel bir sistemiyatta olabilir. Burda amacım insanların düşünce bilgilerini toparlayıp bir yakınsallığa varmaktı.
Ayrıca atıyorum sen diyelimki Allah' a inanmıyorsun peki öldükten sonra ne olacak bana birşeyler söyleyebilirmisin. (Yoksa Bahçede oturduğumuz koltukta etrafı izlerken ağaçlar meyveler çiçekler böceklerin verdiği mutluluk ta güzel, bundan başkası yok, çünkü bu böyle güzel ve mutululuk verici) deyip geçelim mi?

Gidip gelen birisi mi sana cevap verecek?
İllaki gidip gelmek şart değil, sende direk kestirip attın, bu olmadı şimdi hiç merak etmedin be gardaş... Etmediysen edenlere saygı duymak erdemdir.
Çok okumuş - bilgi birikimi yüksek insanlar bu soruya cevaben yaklaşabilir kanısındayım.
Haa... benim cevabımda burda belli değil. 4,5,6,7. sorulara bakarak benim cevabımı bulamassın. 2 olasılık oluyor ya "evet ya da "hayır" oluyor.
Ama yine de ben cevap varsayımımı söyleyeyim bence ahirette ya da "öldükten sonra" zaman ve mekan yok. Bundan farklı kavramlar olabilir diyorum.

4.sorunu 5. Sorunla çürütmüşsün. Mekan var diye kabul etmişsin. E madem soruların cevabını sen vereceksen ne soruyon millete?
Şimdi sen bu mesajıma cevabını , içmiş kafan güzel iken mi cevapladın, ya da kafan dağınık biraz gardaş....
Ben mekanı var diye kabul etmedim. Mekanın olmadığı bir sistemde diyorum, göz olmaz diyorum. doğru mudur? diyorum... sen bana mekan var dedin, diyorsun pehh...
Bunun cevabına bi arkadaşım gönül-kalp gözü demişti...
Ama yine de cevap varsayımımı yazayım; bence öldükten sonra ya da ahirette mekan yok, buna bağlı olarak da "göz" yok, görmek-bakmak yok. Mekan dışında farklı kavramlar yine olabilir tabii.

İzafiyet/Görelilik Kuramına göre mi soruyorsun neye göre soruyorsun?Ahiret sorunu zaten çözmüş olmalısın 4 ve 5’te
İzafiyete göre sormuyorum, zamanın 0 (sıfır) olduğu noktadan bahsediyorum. 4 ve 5 de çözmedim ki sen 6 yada tamam dedin bu da olmadı.
Bununda Cevap varsayımım; zaman yok tabii ki harekette yok. farklı kavramlar yine söz konusu.

Bunu pas geçtin heralde görmen lazımdı oysa.
Cevap varsayımım: Düşünmek zaman ve mekan ile ilintili yani iç-içe olduğu için, zaman-mekan yoksa düşünmek de yoktur. Çünkü düşüncelerimiz: belirli bir zaman içerisinde geçen görsellerle oluşur. Farklı kavramlar olabilir. Ayrıca; farklı insan yorumlarıda olabilir.

Yahu hakket bu soruları çok mu düşündün? “Allah varı da yoku da yaratmış.” diyen biri “Allah var mıdır yok mudur” der mi ?Zaten kabul etmiştir Allah’ı. Zira diyen biri varsa gerizekalı denir o kişiye.
Burda demek istediğim bu soruyu yani "Allah var mı yok mu?" sorusunu çoğu kişi sorar, bende diyorum bu sorunun cevabını aramayın artık, bu soruya cevaben bunu verdim. Bu şekilde rahatlayabilirsiniz diye. Ama tabii benim varsayımım bu. Katılır mısınız yoksa katılmaz mısınız onu öğrenmekti amacım.
.....bu hayatta bir embesil gibi ya da ahmak gibi ya da dümbük gibi yaşamaktansa sorular sorup cevaplarını ararım daha iyi.

Bir şeyin yok olmaması hep var olması anlamına geliyor yani. Bir şeye gene “var” demek için var olması gerekir. Kağıt form değiştirmiş olsa da “var” diyebiliyorsun değil mi?Yok olmuyor derken varlığına dayanarak söylüyorsun.
Aferin bir soruya mantıklı bir cevap vererek akıllıca bir hareket yaptın, ama yine de 9 sorudan sadece birine mantıklı bir cevap vererek 9 üzerinden 1 alarak sınıfta kaldın bu durumda.
Buna da cevap varsayımım; Bu evrende "var" ve "yok" diye kavramlar olamaz. Çünkü; "yok" hiç olmadı ki zaten bu evrende. Dolayısıyla "yok" olmadığı için zıttı olan "var" da olmayacaktır. İkisi de olmaz.

Şimdi bu sorular Allah'ı mı ispatlıyor. haha : )
Yaf saçma sapan sorular sorup kendi cevaplarını "cevap" kabul etmişsin. Sen millete sormamışsın bile.

Şimdi tabii sorular sana ağır geldi altından kalkamadın, altta kaldın değilmi, keşke cevap verecek yetilere sahip olsaydın da söyleseydin bize gerçeği, yoksa birşeyler biliyorsunda söylemiyor musun, madem beni ve düşüncelerimi beğenmedin, o zaman senin düşüncelerini yaz da okuyalım. Bakalım ne biliyorsun. Öyle çamur atmakla gemini yürütemessin az izim, düşüncelerime-sorularıma karşıt görüşün var o zaman onları yaz bekliyorum. Bakalım inandığın ya da inanmadığın şeyler nelermiş.
Ben o cümlenin sonuna ne koymuşum "düşüncesindeyim" demişim. Allah'ı ispatlıyor'un yanında virgül var ve düşüncesindeyim yani bana göre ya da olabilir diyerek kapatmış noktayı koymuşum.
Allah aşkına valla gardaş senin düşüncelerini çok merak ediyorum, dört gözle bekliyorum bana düşüncelerini yazsana bu başlık altında, inancın var mı yokmu, ne biliyorsun neye inanıyorsun, dünyada yaşadığımız yukarda dediğim gibi o bahçe mutluluğu yeter limi, sence gerçek ne....

Şöyle de kapatmak istiyorum; "Yaşamak bizlere verilmiş bir armağandır" demek istediğim yaşamak bir ödüldür, hiç olmayabilirdik de, her insan mutlu-üzüntülü olmuştur. Ama sonuçta "olmuştur". "olmak ya da olmamak" işte bütün mesele bu demek alternatif doğrulardan olabilir.
Ayrıca "olabilir" sözü çok hoştur bence, "tam" ın olmadığı bu evrende, atomu parçala parçala dur, tek bir parçaya ulaşamayacağız , ulaşsak bile o parçada 2 ye bölünecek, yani herşey 2 ye bölünür, o zaman "tam" nerde !!!
"olabilir" deyip geçme mantıkla örtüşmez mi sizce :]
Sağlıkla kalın.....

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Cevaplamaya "Bence" diyerek başlıyorum, karşı görüşlerle fazla münakaşaya giremeyeceğimi başta belirteyim.

1- Bence sonsuz değildir.
2- Benim için sonsuz olan şey sonlu olduğuna inandığım evreni kapsayan ama isim veremediğim bir şey var. Benim için o sonsuz ama daha ismini bile bilmediğim için büyüyor mu, genişliyor mu bilemem.
3- Diyene sorsan seni daha fazla aydınlatır. "Ruhun sonsuza dek yaşaması yanlış olmaz mı?" demişsin mutlak doğrunun kriterlerini bulursan doğruyla yanlışı ayırt etmen kolaylaşır.
4- İnançtan inanca değişir, neye inanıyorsan o seni muhakkak cevaplar.
5- (bkz: 3. soruya cevabım)
6- (bkz: 3. soruya cevabım)
7- (bkz: 3. soruya cevabım)
8- (bkz: 3. soruya cevabım)
9- Yok olmayan enerji kağıt yok oldu, kül oluştu. Soruya katılmadığım için de cevaplayamam.

Soru sormak selam gibidir, cevaplamaya çalışmak ta kötü bişey değildir...

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Bu nasıl bir ukala usluptur! Nerden “gardaş” oluyor muşuz? Aynı karından mı çıktık? Yoksa babamız mı bir?

"Bana özelden mesaj atacağına konuya cevap yaz dedim." Ki beni özel mesajla rahatsız ettiğini dile getirdim.Hem özel mesajda “sen yazma benim konuma” diyorsun hem de “cevaplarını merak ediyorum konuya yaz “diyorsun.Bu nasıl bir pişkinlik?Buna halk arasında bir şey diyorlar ya... neyse....Özelde ağzının payını alınca tribünlere mi oynamaya başladın?!

Daha ne sorduğunu bile bilmiyorsun. O kadar şuursuz ve bilinçsiz küçük çocuklar gibi soru soruyorsun. Orada burada “27 yaşındayım mühendisim” gibi kendi reklamını yapmaya zaman ayıracağına açaydın forumdan 2 konu açıp okuyaydın da bu absürt sorularınla ulu orta güldürmezdin kendine : )
Şimdi yazdığın çok bilimsel sorularına geçelim(!)
Evren sonsuz mudur?
SORU-2)
Sonsuz olan birşey genişlermi-büyürmü?

Şimdi 1.soruya Evren “sonsuz” denilirse 2.soruda hangi üstün zeka sonsuz olan bir şeyin genişleyeceğini büyüyeceğini iddia edebilir. Sonsuzun sınırını biliyor mu ki onun genişlediğini büyüdüğünü iddia etsin! Desin ki bir çember var dünyayı güneşi gezegenleri kapsayan . Bunun da çapı bu kadardır. Hayal gücünü kullanıp absürt bir şekilde dünyadan çıkan gazların bu çemberi genişlettiğini iddia etsin.Tabi aramızda bu soruları soran üstün yetenki kişi gibi üstün teorileri olanlar varsa onları bilemiyeceğim.
Ama 1.soruya “sonsuz” diyen biri mantıksal olarak 2.soruyu kendine sormaz.

Bu cümlenin ötesi berisi var tabii ama her tabutta bu arapça olarak yazar, ondan açtım bu konuyu, tabutlardaki bu cümleyi fark etmedin herhalde. Bunun cevabını Allah'a inananlarda cevaplar
inanmayanlarda, inanmayanlar için "hayır" sa cevap öldükten sonra ne olacak sorusunu sorarım o düşüncedeki insanlara, İnananlar içinde cevap "evet" olabilir, ya da olmayabilir ya da farklı cevaplar-düşünceler olması aşikardır. Diyelimki ben birşeyleri kendimce kabullendim, bunu yargılamak sana mı kaldı, tabii ki değil, gerçi sen beni 30-40 cümlemle nasıl anlayabilirsin ki, anlayamassın, insanları bir kalıba sokmadan onları iyice tanı, senle muhabbetimiz yüzyüze konuşmuşluğumuz yok sen beni tanımlamaya çalışıyorsun, bu da abes ile iştigal oluyor. Felsefenin temellerinden biride soru sormak olduğunu unuttun galiba. Filozoflara yazık ettin şimdi hoppala. Kendimce kabullenmişliğim diye birşey yok, sadece belki yakın geldi bana sordum ya da hiç yakın gelmedi fikir almak esastır, tabii bilenden.
Bana göre bunun cevabı O nun yapısına katılabiliriz. Çünkü ruhumuzun sonsuza dek yaşaması çelişki olur. Tabii olmayabilirde çok farklı devirdaimsel bir sistemiyatta olabilir. Burda amacım insanların düşünce bilgilerini toparlayıp bir yakınsallığa varmaktı.

Sen felsefenin ne olduğunu bana öğretecek kadar zihni bir olgunluğa sahip değilsin.Senin soruların senin kütleni hacmini gösteriyor zaten. Sonra boş zamanlarımda tabutların üzerindeki Arapça yazıları okumam senin gibi. Öğrenmek gibi bir gayem de yok. Sorunu forumdaki “din” konulu başlıklardan birine İslamiyet’e falan ekleseydin bari konuyla ilişik olurdu da böyle “dam üstünde saksağan vur beline kazmayı” havası vermezdi. Neyi neden dediğini belki anlayan çıkardı. Benim inancım bana! Sen benim neyi ifade etmem gerektiğini söyleyemezsin. Ben kendi inisiyatifimi kullanma yeteneğine sahibim. Zendi akıl ve fikrimle çözümler üretebiliyorum.Sen zaten azcık mantıklı sorular sorsaydın 2.bir alternatif barındırırdın. “En-El Hak” kavramını öğrenmeye çalışırdın. Yada panteizm veya panenteizmi sormaya/öğrenmeye çalışırdın alternatif olarak. Eminim forumda bu konular yer aldığı için bunları da öğrendiğinden gerek duymamışsındır. İddia ettiğin gibi senin dışında farklı düşünenleri merak etseydin bu anlaşılırdı.Sorularınca kendi cevaplarını vermişsin zaten. Kendince cevaplar verirken bile cevapların sorularınla doğru orantılı ve sen bunu görmüyorsun! “Onların gözleri var görmezler!” : )

Ayrıca atıyorum sen diyelimki Allah' a inanmıyorsun peki öldükten sonra ne olacak bana birşeyler söyleyebilirmisin. (Yoksa Bahçede oturduğumuz koltukta etrafı izlerken ağaçlar meyveler çiçekler böceklerin verdiği
mutluluk ta güzel, bundan başkası yok, çünkü bu böyle güzel ve mutululuk verici) deyip geçelim mi?

Sen biliyor musun öldükten sonra ne olacağını? Ben nerden bileyim öldükten sonra ne olacak? Muhtemelen sana huri verecekler bana nuri : P
Peki sen ispat getirebilir misin ne olacağını? Oturur dini inancını belirtirsin .Peki din inançla alakalı bir şey değil midir? Sen ona sadece inanıyorsundur "iman" ediyorsundur bu kadar. Peki sen söyle sen uyurken reeli biliyor musun? Ya ölümün rüyasız bir uyku olduğunu söylersem ya da 1850’de sen var mıydın? Hayır. Yoktun !Yani hiçtin! Öldükten sonra da hiç olacaksın desem. Nasıl ki 1850’ler hakkında en ufak bir hissiyatın yok ölünce de böyle hiç olacaksın desem. Bunu çürütebilir misin?
Sen bana en fazla kendi inanışından bahsedebilirsin. Bu da mantıkla kavranmaz manevidir iman esaslıdır. Ama ben sana hiçliği düşündürebiliyorum.

İllaki gidip gelmek şart değil, sende direk kestirip attın, bu olmadı şimdi hiç merak etmedin be gardaş... Etmediysen edenlere saygı duymak erdemdir.
Çok okumuş - bilgi birikimi yüksek insanlar bu soruya cevaben yaklaşabilir kanısındayım.
Haa... benim cevabımda burda belli değil. 4,5,6,7. sorulara bakarak benim cevabımı bulamassın. 2 olasılık oluyor ya "evet ya da "hayır" oluyor.
Ama yine de ben cevap varsayımımı söyleyeyim bence ahirette ya da "öldükten sonra" zaman ve mekan yok. Bundan farklı kavramlar olabilir diyorum.

Ha sen çok okumuş bilgi birikimi sahibi olduğun için bu soruları sordun ve cavap arıyorsun haha: ) Senin cevapların belli sorularının ardı da öyle gelmiş. Senin dışında zaten sorularını okuyan zihnini hemen anlar.

Mekan varsa böyledir mekan yoksa şöyledir diyor musun? Sorularında bile mutlak cevabın var.Ben mekan “yok” diyeceğime var demişim yazınca."o halde" deyip olmadığını düşündüğüne vurgu vapmışsın zaten.Kastım zaten sorularında kendi cevbını vermiş olmandı. Mantıken de bu sorunda cevap var. Kalın puntolarla belirtiyorum da! Ama bak mekan yok diye cevap vermişsin 5.sorunda. Hani cevap vermemiştin? Yaf kendi sorularınla kendini çürütmüşsün diyorum da inkar ediyorsun.

Şimdi sen bu mesajıma cevabını , içmiş kafan güzel iken mi cevapladın, ya da kafan dağınık biraz gardaş....

Ben mekanı var diye kabul etmedim. Mekanın olmadığı bir sistemde diyorum, göz olmaz diyorum. doğru mudur? diyorum... sen bana mekan var dedin, diyorsun pehh...
Bunun cevabına bi arkadaşım gönül-kalp gözü demişti...
Ama yine de cevap varsayımımı yazayım; bence öldükten sonra ya da ahirette mekan yok, buna bağlı olarak da "göz" yok, görmek-bakmak yok. Mekan dışında farklı kavramlar yine olabilir tabii.
Terbiyesizlik yapma!Haddini bil! Benim yazımı çürütemeyince bana çamur atma! Ben sana diyor muyum cemaat yurdunda zikir ayininden önce mi yazdın sonra mı yazdın diye yorumlarını?

Sen zaten diyorum ya sorularında kendi cevaplarımı vermişsin. Bir de inkar ediyorsun. Bakınız:

Burda demek istediğim bu soruyu yani "Allah var mı yok mu?" sorusunu çoğu kişi sorar, bende diyorum bu sorunun cevabını aramayın artık, bu soruya cevaben bunu verdim. Bu şekilde rahatlayabilirsiniz diye. Ama tabii
benim varsayımım bu. Katılır mısınız yoksa katılmaz mısınız onu öğrenmekti amacım.
Kendi varsayımın varsa cevabın da vardır demek ve senin cevabın da : Allah var ve yoku yarattığına göre” eee sen bir şeylere “Evet vardır” diye kabul etmemiş misin yani. Bu mu soru şimdi?Hani cevabın yoktu?
Felsefe de sorular cevaplardan önemlidir. Ama soru yok ortada felsefik bir yorum da yok. Felsefe de mutlaklık yok dinde vardır. Oturup bana felsefe dersi vermeye çalışma!Dinime küfreden Müslüman olsa bari!

Aferin bir soruya mantıklı bir cevap vererek akıllıca bir hareket yaptın, ama yine de 9 sorudan sadece birine mantıklı bir cevap vererek 9 üzerinden 1 alarak sınıfta kaldın bu durumda.

Buna da cevap varsayımım; Bu evrende "var" ve "yok" diye kavramlar olamaz. Çünkü; "yok" hiç olmadı ki zaten bu evrende. Dolayısıyla "yok" olmadığı için zıttı olan "var" da olmayacaktır. İkisi de olmaz.

Merak etme senin cemaat yuvandaki derslerinden geçmek gibi bir derdim yok.

Yok virgülü oraya buraya koyuyorum şu anlama geliyor “düşünüyorum” . TDK’ya seni atayalım istersen. Teorilerinle buralarda çürüme.

TheBoom

Felsefe.net
Yeni Üye
Siteye yeni üye oldum ve tartısma dikkatimi cekti,hepsini okudum...
seyduna adlı kullanıcının yorumları aşagılayıcı ve kücük düşürücü nitelikte oldugun gördüm,e şimdi bendemi soru sorsam ve sitedeki cevaplar yerine farkli cevaplari görmek istesem bendemi bu tepkiyle karşılaşıcam.
felsefe diyoruz,soru önemli diyoruz,ama soruyu beğenmiyoruz...bune terhis bune lahana turşusu anlamadım.
sözlerime ''Sormaz ki bilsin,sorsa bilirdi,belmezki sorsun bilse sorardi'' cümlesi ile devam etmek istiyorum.
Diğer arkadaşa fazla birşey demek istemiyorum.sadece aklına takılan soruları belirli varsayimlarla anlatmak ve cevap almak istemiş.
Ama seyduna adlı kullanıcının ne yapmak istedigin anlamadim açıkcasi,tamam sorulari beğenmemiş olabilirsinde bu tavir nedir.
Şimdi ben foruma yeni üye olmuş biri olarak soru sorarken birde kullanıcılar beğenir mi beğenmez mi diye mi düşünücem?yoksa aldıgım cevaplar beni tatmin edecekmi diyemi düşünücem?hangisi doğrudur sizce?...
Seyduna adlı kullanıcı cok biliyor ve kendini yüksek görüyor sorulan soruları beğenmiyor olabilir.
Tamam başüstüne...
Ama böyle bir kişinin annesi çoraplarini eşit hale getirmek için diz çökmemiş. bunu görüyorum ve imzasiyla çelişkiler yaşiyan biri olarak görüyorum.
Ve tek sözüm...
İlim cehaleti alir,eşeklik baki kalir. Fuzuli....

fides

Kahin
Yeni Üye
Bu sayfayı okuyacan kişilerin aklına forumla ilgili bir düşünce takılmasın diye açıklama yapıyorum.
AlperCADIROGLU ve TheBoom aynı kişilerdir. Forumda 2 nick kullanılması yasak ayrıca Kişisel hakaret ve küfüre de müsamaha göstermiyoruz.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
seyduna cok mu masum bu durumda? onun da kisileri kucumser yazilari var. dikkat etmesi gerek.

fides

Kahin
Yeni Üye
Phi sen de yöneticisin uyarmak gibi alternatifin var. Ben ortada AlperCADIROGLU kadar hakaret ve küfür niteliği taşıyan yazılar göremiyorum. Ki sildim yazısını ama senin de görme şansın var.Birilerini sert şekilde eleştirmek hakaret etmek değildir.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Cevap hakkı doğmuş bana.
Eğer daha önceki yazılarımı da dikkatli okumuşsanız ağır eleştirilerimin olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Pek haksız da sayılmam hani....Hep böyleydim böyle de olacağım. Ama bir seviyem vardır. Bunu karşımdakine küfür etmeden kişisel hakaret etmeden yaparım.
Burası felsefe forumu, yazılan ve sorulan sorulara eleştiri getirme hakkımın olduğunu düşünüyorum. Israrla tekrar söylüyorum. Felsefede cevaplar değil sorulardır önemli olan. Ve bende bu soruların mantıksızlığını eleştiriyorum. “Küçümsemek” buysa evet yapıyorum ve bu tarz yazılarda hep yapacağım.

Ben karşındakinin Allah’a inanışını ya da inanmayışını eleştirmiyorum. Sadece mantık arıyorum okuduklarımda sorulanlarda.

Şimdi mantıklı düşünen biri böyle der mi ?

Mesela:

SORU-:cool:
Allah var ve yoku yarattığına göre, "Allah var mıdır? yok mudur? " sözü yanlış olmaz mı, çünkü o var ve yok ötesi değil midir?

Birisi “ Allah “var”ı da “yok”u da yaratmıştır.” Deyip bunun arkasından: “Allah var mıdır yok mudur?” derse bunu diyen gerizekalıdır diyorum ki arkasındayım. Bunu bu soruları buraya yazana değil bunu kendi içinde tartana dedim.

Soruları soran kişi silinen mesajında baştan aşağı küfür ve hakaret etmiş bana. Ben bu kişiyi tanımam en fazla forum içerinde yazısını eleştirmişimdir. Ben eleştirimi onun yazısına yazmışımdır. Özelden bana yazıp konuyla ilgili yorum getirmek ne haddine? O zaman forumda olmanın yazı paylaşmanın anlamı ne? Baştan da belirttim bu kişi özel mesajla beni rahatsız etmiştir.

bune terhis bune lahana turşusu anlamadım.

sözlerime ''Sormaz ki bilsin,sorsa bilirdi,belmezki sorsun bilse sorardi'' cümlesi ile devam etmek istiyorum.
Diğer arkadaşa fazla birşey demek istemiyorum.sadece aklına takılan soruları belirli varsayimlarla anlatmak ve cevap almak istemiş..

Siz yönetici olarak aynı kişi olduğunu bulmuşsunuzdur yaaa. Zaten yazı karakteriyle aynı kişi olduğu pek şüphe edilmeyen cinsten. Daha bir atasözünün nasıl yazıldığını bile bilmeden felsefe, bilim,edebiyat dersi vermeye kalkmış aynı karakter. Ona : “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” denir.

Son olarak da zaten kendini çok iyi ifade eden nokta cümle ile bitirmiş:

İlim cehaleti alir,eşeklik baki kalir. Fuzuli..

AlperCADIROGLU ve Theboom nick değiştirmekle değişmeyen baki bir şeyler kalmış demek sizde.
Bir ara bir üye de aforizmalar konusuna filozoflardan aforizma alıp ben yazdım demişti.(bunu da ben fark etmiştim. O kişinin yazdığı mesajlar ile o aforizma arasında muazzam bir zeka farkı vardı. Tabi burada yazan Theboom’u tenzih ederim siz AlperCADIROGLU ile aynı zihni yapıya sahip kişisiniz.) Sıradaki yazınız o tarz olurdu her halde.Bu soruları yazan felsefik yorum ve sorular mı sormuş şimdi?!
Phi, beni Fides’e şikayet etmene gerek yok.Özel mesaj yoluyla ulaşabilirsin.Gerekli gördüğünde sende, Fides’te, Mavimor’da banlayabilirsiniz. Sihirli değnek sizin elinizde.Ayrıca o küfür ve hakaretlerin yanında ben bayağı masum kalıyorum.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Konu soru açılmak için açılmış ve üyeler cevaplarını sunmuş. Ama gördüğün kadarıyla artık cevap yazılmıyor. Yazılmıyorsa ben de konunun dışına çıkıldığı gerekçesiyle bir MOD olarak konuyu kitliyorum.
İyi forumlar...

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar