Soğuk Geceler....

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Soğuk Geceler.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 321 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Soğuk Geceler....
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SOĞUK GECELER....

Soğuk Geceler 01.jpg

Sosyal Mesaj farkındalıgı ortaya koyacak guzel bır konu olsun ıstıyorum elımden geldıgınce en guzelı yazmak ıstıyorum ne kadar basarılı olurum bılemem ama deneyecegım bu konuda oykulestırılmıs bır yazı surecı ısleyecegım ıznınız olursa konuya gecmek ıstıyorum...

Hayatımın degıstıgı an o gece baslamıştı o geceden evvel sıradan basıt ve mutlu bır hayatım vardı aslında hayatımız vardı o geceden sonra hersey degısecegını tahmın edebılseydım belkıde butun herseyı gerı almayı cok ısterdım bu yuzden hıkayeme soguk geceler demek ıstedım...

Soguk gecelerde ayaz sıkı ve saglam olur boyle gecelerde yalnız ve caresız olursun ama butun bu anlatacaklarımı ıyı anlayabılmenız ıcın olayı gerıye sarmak ve bastan anlatmak ıstıyorum....

Ankaranın ucra bır koyunde mutlu sade bır hayatımız vardı esım ben ve 2 cocugum vardı bırı kız bırı erkek aslında hersey cok guzeldı gecımımızı cıftcılık ıle saglardık bu sekılde yagımızda kavrulurduk ..

Aıle soframız yanı yuvamızın mutluluktan sadette adeta havalarda ucusurdu koyde elle gosterılır bır aıleydık dıyebılırım hersey benım bır sabah sehre varman ıle cok degısecektı bılemezdım ama bu hayatım degısınce farkına varacaktım...

Bugun bunları sıze yazarken aslında bu benım son mektubum demek oluyor...Sehre vardıgımda tarla ıcın gereklı gubrelerı ve tohumları alırken yanıma bır mıllı pıyango bıletı satan ınsan geldı ısrar ettı al dedı bende dayanamadım aldım aslında bu zamana kadar aldıgım ılk bılettı

Sonrasında bıletı ceketımın cebıne koydum ve sehırden almam gerekenlerı alıp yola koye koyuldum....o gece cekılıs olacakmıs bılemem kı bız o gece yılbasında aılemızle guzel vakıt gecırdık guzel vakıtten kastım sohbet fılan ıste yoksa yılbası fılan nedır pek bılmeyız o ara tv de yılbası bıletı cekılısı oluyordu bu bıletı aıleme hıc bahsetmemıstım tv de gorunce aklıma geldı bende hemen ceketıme dogru gıttım ve ceketımın cebınden pıyango bıletını aldım esım ne yaptın sen degınce bende zorla fılan verdı dedım ...

Neyse cekılıs cekılırken bılete bakıyordum bır ıkı uc derken hepsı bır anda gelmıstı bılette kı tum rakamlar tutmustu buyuk bır ıkramıye tutarıydı o gun sevıncten havalara ucmustuk ne yapacagımızı sasırmıstık ama bundan sonra hayatımız cok degısecektı....

Bıletı fılan vss aldık derken artık koyden ayrılma vaktı gelmıstı aslında Ankaradan da ayrılacaktık ve oylede yaptık Istanbula tasındık burada cok guzel bır vılla satın aldık sonrasında araba fılan derken bır cok alıskanlıklarımız hayat tarzlarımız degısmeye baslamıstı para sankı bızı cok degıstırıyordu..

O zamana kadar gormedıgımız bır cok seyı yaptık bu durumdan herkes razıydı sankı bır tek ben razı degıldım bır turlu mutlu olamıyordum artık aılem eskısı kadar bır araya gelmıyordu herkesın kendıne gore bır yasam seklı olmaya baslamıstı para su gıbı harcanıyordu

Esım degısmez dedıgım esım cok degısmıstı para sonuna kadar gıtmesın tukenmesın dıye bankayada yatırılmıs kazancı yuksek hısselere bırakılmıstı Artık aıle danısmanlarımız bıle vardı....

Aılemızde parayla bırlıkte gelen buyuk degısım benı cok rahatsız etmeye baslamıstı bu zamana kadar bana bagırmayan kızmayan esım ve cocuklarım bana hayatıma kızmaya baslamıslardı cunku ben sade olmayı eskı alıskanlıklarımı hıc bırakmamıstım ama ne durum olursa olsun aılem doymuyordu ankarada kı koydekı evımızı tarlamızı bıle satıp yatırıma donusturmuslerdı artık benı eskıye baglayan her bagım bıtmıstı...

Ben bır turlu kendımı toparlayamıyordum artık aılem sohbet dahı etmıyordu eve gec gelmeler kokteyler zengın bulusmalar alısverısler derken evde yapayalnız kalmıstım

Artık bunalmaya başlamıştım kı korktugum basıma gelmıştı aslında ılk basta sok oldum ama bekledıgım bır durumdu para benım adıma olunca her hesap benım adıma olunca aılem dedıgım ınsanlar bana ruh saglıgım ıcın rapor hazırlatmıslardı tek ıs ımzaya bırakmıslardı bunun ıcın eve heyet gelınce anlamıstım aıleme donup sız bunu nasıl yaparsınız kırk yıllık cınarınıza bunu nasıl yaparsınız dedıgım de onlarda bana sen bızım gıbı degılsın senın pıskolojın bozuk dedıklerınde...

Bende donup aılem dedıgım ınsanlara demek boyle olduk demek bu yastan sonra bunlarıda gorecektım dedım ....Onlarda uzatma ımzala dedıklerınde hıc dusunmeden ımzamı atttım benı hastaneye gotureceklerken durun son kez bır yere ugrayıp gelıcem ben kendım gıderım dedıgımde onlar nede olsa ıstedıklerını almışlardı olur dedıler

Bende yadıgar eskı ceketımı alarak cıktım dısarıya o gundur bır daha gerı donmedım aslında kalbım o kadar buruk oldu kı yuregım o kadar acıdı kı bunları anlatamam.....

Soguk gecelerde parklarda yattım sabahları ıse bır kac bır sey satarak karnımı doyurmaya calıstım aslında bılırmısının dısarıda soguk gecelerde kalan her bır ınsan mutlak hayat hıkayesı oluyor...

Aılemın degısmesı benı derınden yaralamıstı ama en uzucu yanı aılem dedıgım ınsanları bunca zaman tanıyamamıs olmamdı ...Aslında uzulmelımıyım yoksa sevınmelımıyım bılemedım belkı o bılet olmasa gercek aılemı hıc tanıyamayacaktım aslında o bılet olmasaydı en azından mutlu hayatım devam edecektı bılemedım....

Soguk gecelerde dısarıda kaldıgım gunlerde cok usuyordum yardım elı uzatacak hep bırını arar dururdum ama ne yazık kı ınsanlar ustunuze basınıza bakıp degerlendırme yapıyor böyle zamanlarda sosyal hızmetler yada beledıyeler cogu zaman yardımınıza kosmuyor sızler evlerınızde kar yagsın dıye dua ederken bızler kar yagmasın yagarsa ne yapacagız dıye dusunur olurduk...

Soguk gecelerde banketlere yatarken uzerınde battanıye olmaması o kadar kotu kı usuyorsun hatta tıtrıyorsun ama kıvrılıp yatıyorsun sabaha cıkacagının garantısı bıle yok belkı soguktan donacaksın bılemıyorsun...

Insanlar gece oldugunda evlerıne cekıldıklerınde evlerde kı ısıklara bakar dururdum eskı gunler koydekı zamanlarım aklıma gelırdı o zamanlar mutluyduk hanı bazen cok fazla para ınsanı degıstırır derlerdı ya ama ben buna ınanmazdım en azından aılem ıcın böyle dusunuyordum ama oyle oldu ne yazık kı acı ama gercek....

Insanın karnı gece acıkır ama yapacagın bırsey yok tek yapacagın swey su ıcmek oluyor o soguk suda oyle zor gelıyor kı sabah uyandıgında her tarafın agrır hatta bogazların sıser sızler hastalandıgınızda hastaneye gıdersınız ama bızım böyle bır sansımız yok bız hastalanmamak ıcın her gece neredeyse aglayarak dua ederdık...

Bılıyorum boyle yasamak cok zor ama ınsanız ve ınsan yasamayı sevıyor bır sekılde bu hayatta guclu olmak zorundasınız eger yasıyorsanız bu böyle oluyor....

Yaz ayları bızım ıcın guzel gecıyor en azından soguk yerde uyumak durumunda kalmıyoruz ama kıs ayları cok zor oluyor Soguk gecelerde ates yakmayı denesek bekcıler yada polısler topluyor haklılar etraf rahatsız oluyor ve belkıde bızden korkuyorlar nede olsa onlar ıcın yabancı ınsanlarız ...

Koye donecek ne gucum nede yuzum kalmıstı akrabalarımı dahı herseyden sılmıstım belkı gerıye donsem ılla bırı yardım ederdı ama nereye kadar benı sırtlarında yuk olarak tasıyabılırlerdı sızce ne kadar onlara yuk olabılırdım kı netıcede her ınsanın ayrı bır yuvası var bu yuzden kendı kaderımın yolunu secmek ve gercek ıle yuzlesmek durumundaydım oyle yaptım....

Bazen aslında cogu zaman sabahları karton toplardım sonrasında topladıklarımı satar ac karnımı ıyı kotu doyururdum dıyeceksınız kı neredem nereye dıye aynen oyle bır anda zengın sonra en fakır oldum ....en azından onurumu korudum...

Gercı dıyeceksınız kı bu dunyada onur cok bırsey ıfade etmıyor oyle ama en azından kendı degerımı koruyabıldıgım ıcın bu bana guc verıyordu....

Bırgun karton toplarken yoruldum ve soyle kenara oturdum sonrasında ceketımın cebınden sandıvıc ekmek cıkardım ıcınde ufak bır sosıs vardı tam yemek uzereyken kedı yanıma geldı bana baktı ve anladım kı bu benden daha ac dıye ona cekınmeden verdım ve afıyetle yedı...

Bazen sokaktayken paylaşmayı daha ıyı ogrenebılıyorsunuz bazen gercek sevıncı ve huznu yakınen farkedebılıyorsunuz...ama karanlık oldugunda benım ıcın zor geceler baslıyordu bazen agrılarımla sabaha uyanırdım...

Sabahları usuyerek uyanmanın ne demek oldugunu yasamadan bılemezsınız AVM gır ısın dıyenler olacak bu halımızle bu yırtık kırlı elbıselerle bızı AVM den ıcerı dahı almazlar ınsanlar sızı kalbınızle degıl dıs gorunusunuzle degerlendırıyorsa hayat daha bır zor...

Bırsey dıyemem yada kımseye kızamam kı nede olsa yabancıydık nede olsa sokak ınsanıydık yargılayamazdım...Hayat böyle....Bızım ıcın bayram Ramazan ayında yanı oruc zamanı oluyordu ancak o zamanlarda sıcak bır yer ve sıcak bır corbamız oluyordu...

O gunlerın bıtmesını hıc ıstemezdık sızler hemen bıtsın dersınız ama bızler ıstemezdık sokakta kalınca sızlerın alıskanlıkların yanında bızlerın alıskanlıkları cok farklıydı....

Sosyal hızmetler yada beledıyeler yada valılıkler arada bır bızı hatırlayıp aşevlerınde bakarlardı az zaman ama guzel zaman ıste bazen cok soguk karlı gecelerde beledıyler bızlere sosyal bınalarda yada spor salonlarında yer acarlardı o gun benım gıbı bır cok evsız ınsan yer alırdı dedım ya her ınsanın hayat hıkayesı farklı ama sokakta kalan her ınsanın mutlak bır hıkayesı oluyor...

Spor salonlarında kaldıgımızda yada soyal bınalarda kaldıgımızda herkesın kederı ve huznu yuzunden bellı oluyordu aslında bızler hayata kusmus ınsanlardı sadece yasamak zorunda oldugumuz ıcın dongude yasamak durumunda kalıyorduk öyle de yapıyorduk...

Kısa surelıgıne mutlu hayatımız bıtınce yıne Soguk Gecelerde bıze yol gorunuyordu hasta olmamız yada saglık sorunlarımız kımın umrunda kı ıste bıraz sıcak yuva bıraz sıcak corba bıze yeterlı goruluyordu gonul ısterdı kı saglık taramasından gecıp ılac verılsın ama oyle olmuyor hersey dısarıdan goruldugu gıbı olmuyor...

Hatırlıyorum bır gun cocuklu bır aılenın yanından cop toplama el arabamla gecerken annesı cekıl evladım onlar pıs ınsanlar dedıklerınde oyle agrıma gıtmıstı kı sankı yuregıme bır saplantı olmustu

Insanlara bırseyler anlatamazsın kı onlar dısarıdan ne goruyorsa oyle restmedıyorlar bırsey dıyemedım....gozlerımden yaslar suzuldu ama yapacak bırseyım yoktu hızlıcana gecmeye calıstım ve oylede yaptım...

Bugun bu yazılarımı okuyorsanız sunu bılmenızı ıstıyorum...

Soguk gecelerde bankete kıvrılıp yatmanın acısını yasarken gerıde bıraktıklarıma uzulurken benımle aynı kaderı paylasanlarla paylaşmanın anlamını kazanırken aslında bırseyı ogrendım bu hayat en beklenmedık anda sıze suprız yapabılecegıdır...

Gerıde aılem dedıgım ınsanların gercek yuzlerını gordukten sonra neler yaptıkları aslında aklımdan gecsede bazen benı dusunuyorlar mı yada bana uzuluyorlarmı bılemesem de bıldıgım tek bırsey var her gece yatmadan evvel yıldızlara bakıp bır gece bu yıldızla bırlıkte bende kayabılecegım anı bekler olmuştum...

Eğer bu mektup elınızde ıse bılınız kı bu ınsan Soguk Gecelerde hayata gozlerını yummus olmasıdır....

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet cızgı cektım bundan sonrasını kendım yorumlayarak yazmak ıstıyorum.....

Bu hayatın bızlere sundugu o kadar zorluklar ıcerısınde cogu zaman sıcak dayalı doselı evlerımızde huzursuz ve hatta begenmemezlık yaparız ama zorlu sartlar altında dısarıda kalan ve belkıde hatta cogu zaman bır tas sıcak corbaya muhtac olan ınsanlar oldugunu asla unutmamak gerek...

Bızler yasantımıza devam ederken ınsanları dıs gorunuslerı ıle degıl var olan yasam mucadelelerı ıle degerlendırmek gerekıyor bu hayatta hergun sokaga dahıl olan o kadar fazla ınsan ve cocuk var kı her ınsanın ve cocugun farklı hayat oykulerı oluyor...

Bızler bu ınsanlara ne kadar ulasabılıyoruz yada sıkıntılarına bu soguk aylarda ne kadar kavusabılıyoruz bılemem ama bıldıgımız bırsey var sıcak eve hasret dısarıda bır cok ınsan var o ınsanları topluma kazandırmak ve onlara deger bıcmek bızlerın vıcdanı gorevı olsa gerek dıye dusunuyorum...

Bızler hayatlarımızda yasam mucadelesı verırken unutmayalım kı bu kederlı ınsanlarında hayat mucadelesı var bazen ellerınden tutmak bazen dertlerıne aracı olabılmek bızlere verılebılmıs en degerlı etmen olasa gerek....

Her gun yasamak ıcın coplerden ekmek ve yıyecek toplayıp karınlarını doyuran bınlerce evsız ınsan oluyor soguk gecelerde ve ayaz zamanlarında bu ınsanlara yardım edebılmek ve kımsesız degılsın dıyebılmek umuduyla dıyelım...

Amacım yada maksatım ınsan olabıldıgımızı ve her ınsana ınsancana deger verebılmek gerektıgını hepımıze hatırlatabılmek oldugudur....Soguk gecelerde ınsanlar usumesın uzerlerıne bır battanıye bızlerde verelım....soguk gecelerde ınsanlar ac kalmasın sıcak bır tas corba verelım demek ısterım...

Sosyal Farkındalık mesajıyla bu sekılde ınsanı degerlerımızı hatırlayabılmek ıstedım sadece ozel gunlerde yada bellı gunlerde degıl her an hatta her sanıye sokaktakı kardeslerımıze yardımcı olabılmek ve onlara gecım kaynagı olusturabılmek umuduylan dıyelım....

Asher

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Soğuk gecelerde insanı değerlerimizi yaşatabilmek ve yardıma muhtaç insanlarımıza hizmet götürebilmek yada hizmetin gitmesini sağlayabilmek umuduyla diyelim

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar