Sizce Yaşam Nedir? veya Ne Değildir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Soruyor! kategorisinde Cry tarafından oluşturulan Sizce Yaşam Nedir? veya Ne Değildir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 585 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Soruyor!
Konu Başlığı Sizce Yaşam Nedir? veya Ne Değildir?
Konbuyu başlatan Cry
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ignostik üye

Cry

Üye
Felsefe.NET
X: Yaşam bayım..ah ne güzeldir aslında, öyle değil mi? İnsanın düşündükçe yaşayası, yaşadıkça da düşünesi gelir. (tebessümle) Nedir sizin için yaşam, biraz bahsetmek ister misiniz?

Y: Yaşarsın işte. Aşık olursun, evlenirsin, çocuk yaparsın.Sonuç olarak yaşarsın.Çocuğuna bakmak için çalışırsın sonra.Yorulursun ama değer ya genelde.

X: Anlıyorum, sahi böyle mi yaşanır hayat? Yani, bu söylediklerinizin ötesinde hiçbir şey yok mudur?

Y: Olmaz olur mu? Var tabii. Başarı mesela. Başarılı olmak için emek harcarsın.Sonra onun gururuyla yaşamak muazzam bir şeydir.Herkes size hayran kalır.Herkes sizi sevmeye başlar bir anda.

X: Herkes sizi sevdiğinde, hayranlık kazandığında yaşamış mı olursunuz yani, doğru anlamış mıyım bayım?

Y: Ya tam olarak öyle değil de.Yani bir düzen vardır.Düzene uygun kişiyseniz sizi severler.

X: Öyleyse düzene ayak uyduranlar yaşamış, uydurmayanlar yaşamamış sayılıyor?O zaman her doğan insana ezberletelim bu düzeni, herkes yaşamış olsun, ne güzel iş !

Y: Öyle demek istememiştim de işte birileri beni takdir ettiğinde falan mutlu oluyorum.Mutlu olmak da yaşamın bir parçası değil midir?

X. Mutlu olmak, yaşamın amacıdır bayım.Ama mutlu olmak için takdir görmeyi beklemek bana pek yaşamın parçasıymış gibi gelmedi.Neden takdir bekliyoruz ki, onlar kim ki? Sizce mutlu olmak için başkalarının bize hayran olmasına mı ihtiyacımız var?

Y: Her insan hayranlık duyulmasını sever kendisine. ( sinirlenerek) Ya başka bir soruya geçebilir miyiz acaba?

X: Tabii, bayım.Hiç hata yaptığınız oldu mu hayatınızda?
Y: Sanırım olmadı. Hata yapmak iyi değildir. Ben hata yapmam yoksa her şey mahvolur.

X: peki hata yapmadan öğrenebiliyor musunuz ?

Y: Pardon, neyi ?

X: Yaptığınız şeyleri.Yani hata olmadığını yapmadan nasıl biliyorsunuz?

Y: Biliyorum işte canım,apaçık ortada olur böyle şeyler !

X: Ama hata yapmadan bir şeyin doğrusunu öğrenemezsiniz ki.Öğrenseniz de hep eksik kalır,tam oturmaz. Hep acaba diğer türlü nasıl olurdu hissi olur içinizde.Yani anlayacağınız, hata yapmaktan korkmayın bayım. Hata geliştirir, öğretir ve hatta büyütür.

Y: Benim hayatım sizin dediğiniz türden değil hanımefendi! Büyük hedeflerim var benim, hata yapmaya yer yok. Hepsine de ulaşacağım, göreceksiniz.

X: Yanılıyorsunuz, bayım.Hayat gözünü yükseklere dikip etrafında olan biteni fark edemeden dümdüz çıkılacak bir yokuş değildir.Hayat bir fark ediştir,hayat canlıdır.Hayat bir keşiftir, her gün yeni şeyler öğrenmek ve denemektir..Hayat, oksijendir; içine çekmediğinde ölümle yüzleşirsin. Hayat bir karalama defteridir ; istediğin şekilde karalarsın ama en sonunda güzel ve eşsiz şeyler çıkar ortaya.Hayat, bir anı defteridir; içine türlü türlü rezillik, gurur, sevgi, arkadaşlıklar katmazsan hiçbir anlamı kalmaz.Ve en önemlisi bayım, hayat bir ölüm-kalım meselesidir. İstediğiniz kadar yükseklere çıkın, hayat son bulduğunda hepsi geçicidir. Yaşam, kalıcıdır. Yaşadığınız şeyler bitse de bir yerlerde anısı kalır. Var olmanın amacı var olmaktır yani tam anlamıyla yaşamaktır. Yaşayın bayım, sadece doyasıya yaşayın çünkü yarın, meçhul bir zamandır.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
yaşamak, cinsellikle sınırlandırmadan aşkla bağlanmak, paylaşmak için üreterek an olan mutluluğu yakalaybilmektir. acısıyla sevinciyle dönüşene dek bıkmadan usanmadan koşabilmek, soluk alabilmektir. yaşamak, eğilmeden, bükülmeden onurla direnebilmektir....

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Yaşayan şey'in var olduğunun farkında olup varlığını sürdürmeye çalışmasıdır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
yaşam, antiyaşam, yaşamlar, yaşam/ölüm,

limitlenmiş oluşlar ve subjektivite

ve varlıksal bölümlemenin/bölünlenmenin ve serimlemenin, deneyimin kendi,

yaşam, oluş, olmaktır...

Yaşam olmaktır...

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Yasadigimi dusunmuyorum;

Zihinsel varolusun fiziksel
Yansimalariyiz!

Nihilizm bu konuda devreye giriyor;

Dogum ile ölüm arasi hiclik.

Yasam ölmekten ibaret yani yaşamın amaci olmektir.

Ureme sex yemek yeme.bunlar gecici seyler.
Kalici olansa olum.
Peki ya sonrasi*
Yok.
Nasul dogum oncesi yok ise;
Sonrasi da yoktur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar