Neler yeni

Sizce bir psikiyatristte olması gereken kişilik özellikleri nelerdir ?

karalüferböceği

Yeni üye
Katılım
20 Şub 2019
Mesajlar
7
Puanları
3
Soğuk duygusuz poker face bir surat mı yoksa hassas bir karakter mi ? Peki psikiyatristtin bir hatası olacak olsa bu hangisi olmalı ?
 

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
5,138
Puanları
63
Yaş
41
Profesyonellik gereği tarafsız olmaları gerekiyor. Günümüzde bazı kurslar aracılığı ile ne yazık ki çok sayıda sahte psikolog türedi. Psikiyatristlerde ise neyse ki böyle bir risk bulunmuyor. Bu mesleği seçen kişinin karakterine göre tavırları değişse de genelde ılımlı ve karşı tarafa güven veren yapıda oluyorlar.

Hata olmaması gerekiyor sonuçta bu işin eğitimini alıyorlar ve ruh sağlığı hataya izin vermez, yanlış tedavi intihara kadar götürebilir.
 

Lefty

Tanınmış üye
Yönetici
Katılım
23 Ara 2012
Mesajlar
5,138
Puanları
63
Yaş
41
Psikiyatristler tüm diğer doktorlar gibi her hastalığa çare bulacaklar diye bir kural yoktur çünkü en zor alanlardan birisi ruh sağlığıdır. Bazı hastalıklara teşhis koymak psikiyatride çok zor olabiliyor ve bu sebeple tedavi süreci de uzuyor. Psikiyatristine güven duymayan hasta zaten tedaviden sonuç alamaz çünkü ruh sağlığı tedavisinde doktordan çok hastaya iş düşmektedir.

Psikiyatristler konuşmalarında yapıcı ve sakin olmaya özen gösterdikleri gibi hastaya karşı asla yargılayıcı bir tavır takınmazlar, şayet takınıyorsa da bunu ilgili yerlere şikayet etmek gerekiyor.
 

"ictenlik"

FSEditör
Katılım
7 Ara 2013
Mesajlar
3,725
Puanları
48
Dünyada en çok intihar eden meslek grubu ve en tartışılan meslek gruplarından biri..
1970 lerde felan sanırım hiçbir doktor Psikiyatrist felan olmak istemiyormuş. Uzmanlık sınavını isteyen herkes alıyormuş çünkü...
1950 lerden bu yana yayılan antipsikiyatri hareketlerinin gölgesinde ve takibinde olduklarını ekleyebiliriz.
Modern çağ filozoflardan Foucault'ta göre bu sistemin kontrol araçlarından sadece biri..
Güçlü zayıf ilişkisi ve iletişimi barındıran bu meslekte dünya da bir çok Psikiyatrist taciz , suç vb. olaylara karışmıştır. Gizemli görülen ilginç bir meslek bu.
.
Bir Psikiyatrist "Mavi Atın Öyküsü"ndeki gibi olmalıdır
 

meyelan

Üye
Katılım
25 Ağu 2013
Mesajlar
808
Puanları
18
Tabii ki bu soru bir tıp uzmanının mesleki doygunluğunu sorgulama cür'eti için açılmadığına göre;
Bir danışan olarak beklentim,empati becerisi gelişmiş, etkin bir dinleyici olabilmiş,kendini güncelleyen bir hekim olsun isterim.
Özel takıntım ise,değerlendirmeyi yaparken insan+hastalık bileşkesinden yeni bir oluşum ve tanım olduğuna inanan bir hekim olması.Hastalık bireye özgüdür diye bakması.Gerisi benim güdük ifadelerimin sorunu.