sizce anarşizm devriminin yolu ne?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde arash tarafından oluşturulan sizce anarşizm devriminin yolu ne? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,704 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı sizce anarşizm devriminin yolu ne?
Konbuyu başlatan arash
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan kuzeys

arash

Felsefe.net
Yeni Üye
sizce anarşizm devriminin yolu ne?

SatanicMajesty

Yeni üye
Yeni Üye
Anarşizm teoride hiçbir hiyerarşinin varolmadığı bir dünyayı hedefler.Hiçbir hiyerarşi demek, bu hedef mümkün kılan devrim -Öyle diyorum çünkü şimdiki düzenden anarşizme geçiş oy birliğiyle bile olsa çeşitli gruplar, topluluklar ve örgütler bu devrimin birer adımı olacaktır aksi taktirde akımın fikrini bile yayamazsınız.(Niye yayamayız? Tabiki mevcut sistemler sistemin varolmamasını hedefleyen bir akımı hayatta bırakmak istemezler; düzenlerin amacı kendi varlıklarını sürdürmektir.)-'in de anarşizmin temelinde örgütlenmeden yapılması gerek.Yani bir liderin anarşist bir düzen kurması, felsefi açıdan anarşizme ters bir şeydir.Örgütlenmeden yapılmasının tek yolu da;dünyada yaşayan insanların %90 ının kendi kendilerini yönetecebileceklerine inanması yani belirli bir seviyeye gelip anarşizmi kendi başlarına seçmiş olmaları demek.Bu da dünya çapında bir fikir devriminden sonra oluşabilecek şartlar demek.Yani temelde anarşizme giden yol bireysellikten ve bireylerin seviyesinden geçer.Günümüz düzenlerinin tam olarak engellemeye çalıştığı ya da şöyle dersek önüne taş koyup sınırlandırdığı şey de zaten tam olarak budur.Birey tek başına her zaman kötü gösterilir.Hep toplum vardır, hep çoğunluk ve onun birliğinin getirdiği avantajla hüküm sürmesi vardır.Buyüzden teoride mümkün demem gerekse bile uygulamada mevcut dünyaya ve insan ırkına bakıldığında söylenebilecek tek şey şudur ki; anarşizme giden bir yol yoktur.Ancak bilim-kurguya geçersek; zorunlu olarak anarşizme geçebileceğimiz ama bu durumda anarşizmin felsefi temeline ters düşecek şeyler yaşanması mümkün olan yollar var tabii.Örneğin 3. dünya savaşı olur ve hidrojen, atom bombaları dünyayı yerle bir ederse; geride sağ kalmayı başaran insanlar temelde hiçbir hiyerarşi olmadan yaşamaya çalışacaklardır lakin mevcut olan yiyecek,içecek ve hayat standartları düşeceğinden yine hayatta kalmak için eskiden doğada yaptığımız gibi gruplaşmaya yönelip kısa bir süre içinde eğer yaşamayı sürdürürlerse yine kendilerine göre bir düzen kurmaları muhtemel olur.O geçiş süreci içinde bile herhangi bir kurum, yasa, düzen olmadan yaşayan insanlar doğanın özündeki güçlü güçsüzü ezer kuralına uymak zorunda olduklarından aralarında herhangi bir yardımlaşma olamaz.Ki ben böyle bir duruma anarşizm demek istemiyorum.Günümüzde birden hiçbir insanın canı yanmadan tüm hiyerarşileri ortadan kaldırmanın yolunu bulsak bile; yaşayan insanlar bunu başarak seviyede değiller.Bir anarşist olarak günümüzde anarşizm için çabalamanın delilik olduğunu düşünüyorum bu yüzden.Çabalamamız gereken şey bir düşünce devrimidir, insanların seviyesini arttırmaya ve gelecekteki şansımızı arttırmaya yönelik bir devrim.En sağlıklı metod adım adım ve emin şekilde gidilendir.Bu süreç gerçekten oluşur ve devam ederse, bu zaman dilimi içinde bu devrime öncülük eden insanların fedakarlıkta bulunmalarıda gerekicektir tabiki.Bir anarşist, çoğunluğu ve geleceği düşünerek bir devlet lideri olabilir örneğin.Belki kendi fikirlerine sadakatsizlik etmiş olacaktır ama bir cumhuriyetçiden halka sistemlerin ne derece zararlı olabileceğinden bahsetmesini bekleyemezsiniz, cumhuriyetçi cumhuriyetin devamını garantilemek için çalışır; halkını o şekilde eğitir.Son olarakta günümüz dünyasında bukadar kalabalık olarak, hatta dünyanın kanseri olmuş durumda anarşizmi sürdürmek neredeyse imkansız olur.7 Milyar insana güvenemezsiniz çünkü günümüz dünyasında söyleyebileceğim tek gerçek şey imzamda yazmakta...

K

kuzeys

Ziyaretçi
teknik anlamda anarşist bir devrim diyalektiğe ters bir olay.. bkz. doğal hiyerarşi kavramı* / Colin Ward -Eylemde Anarşi onların devrimi anarşist komünler kurmak ve özgür yaşam alanları oluşturmanın ötesinde pek bir yere gidemez.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar