"Siginak" Psikolojisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Psikoloji kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan \"Siginak\" Psikolojisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,558 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Psikoloji
Konu Başlığı \"Siginak\" Psikolojisi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Insanoglu, yeryuzune geldiginden beri; dogayla mucadele ederken, canliliklarinin geregi, dogada siginmak icin dusunce uretmislerdir. Dogadan korunma temelli bu dusunce sekli; onceleri magaralar, sonralari semsiye v.s. gibi; doganin ozelliklerinden korunucu aletler gelistirmislerdir.

Zamanla insanoglu, dogayla yasamayi ogrendikce, ve toplumsal gelismelere paralel olarak, ayni zamanda da dogal dusuncesinin geregi; kendi arasinda veriler yaratmistir. Bu verileri kisaca; ideolojiler, teoriler, inancsallar ve dogrusallar olarak siralayabiliriz. Insanoglu bu olgulari, yaratir ve sosyal-siyasal-toplumsal birer sistem haline getirirken; hem bunlarin vericisi hemde alicisi durumunas kendini getirmistir. Iste dogumdan itibaren, bir bebege; dogdugu cografya ve onun tarihsel gecmisine paralel olarak bu veriler verilmis ve bu veriler, alan kisinin kisisel kimligini olusturan degerler haline gelmistir ve kisi bu verileri; kollamak ve onlara sahip cikmak icin yasam ve iliskisini surdurmustur.

Insanoglu, ta nihilizme kadar; birey bilincine ulasamadigindan; hem kendini kisisel olarak ortaya koyamamis; ya toplumun bir ferdi, yada topluma dusunce sunan tarihi bir kisilik olmustur. Iste insanoglunun, bu kisilik kimligini olusturan ve sahiplendigi soyut degerler; onun siginagidir.

Birey bilinci gelistikce ve insanoglu bir birey olarak kendi oz degerini ve kendi oz dusunce ve davranis degerlerini gelistirdikce; siginaga olan inanc azalmakta ve tek siginak; insanoglunun bolunmez tek uyesi olan, birey, yani kendisi olmaktadir. Iste dini, milli, etiksel, geleneksel, tarihi, kulturel ve bilimum sosyal-siyasal-toplumsal deger ve sistemleri olusturan ideolojik, teorik inancsal dogrusallarin hepsi; insanoglunun bir SIGINAGIDIR.

Bu siginma psikolojisinin konu ve derece derece azalmasi; kisinin, toplumsal siginagi yerine, kendi oz bireysel siginagina donusmesiyle paraleldir.

Birey sonucta oyle bir bilince erisirki; tum ideolojilerden, tum inancsallardan, tum dogrusallardan; insan olarak evrensel temelde arinip;toplumsal siginaga ihtiyac duymayabilir.

Toplumsal siginagin, ideolojik, inancsal, dogrusal, sosyal, siyasal v.s. kisaca her turlu etik ve metafizik degerleri,verileri,tabulari; ister toplumun bir kisisi, ister topluma yon veren oncusu olarak; kisi toplumsalliktan, bireysellige donustukce ve birey bilinci gelistikce, bu degerlerin de gereginin kalmadigini ve onlara ihtiyac duymamayi ogrenir.

Eger bir birey; bireysel olarak; herturlu toplumsal siginagin getirdigi soyut degerlerden, insansal-evrensel serbest dusunce uretebilirse, arinir ve toplumsal siginaga ihtiyac duymaz.

Iste, insanoglunun; once dogadan korunma ve siginma; sonrada toplumuna siginma psikolojisi ve onun her turlu soyut deger verisi; kisi bireysellesip, birey bilinci aldikca, zayiflayacak ve zamanla yok olacaktir.

Buradaki en onemli konu; toplumsal degerlerin siginaklarindan bir bir kurtulurken; hem kendine, hem de baskasina hem fiziksel hem de dusunsel zarar vermemek.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Yukaridaki yazi daha net algilansin diye, dardan en genisine dogru; insanoglunun gunumuzdeki "siginaklarini" siralayalim.

Anne rahmi, hastahane, aile evi, komsu evleri, okul, mahalle, cevre, sehir, bolge, ulke, kita, kure, dunya ve en son evren.

Buradaki ilginclik; siginaklarin "yok olusu" yada siginaklardan arinmadir. Aslinda bu da dogal dusuncenin dusunus duzeyi olarak; ayni sirayi takip edebilr. Ilki anne rahmidir, baba aile evi, kendi aile evine donusur, yeni komsu evleri, yeni okul, yeni mahalle, yeni cevre ve yasam ve iliskinin tarihsel getirisi temelinde de; yeni sehir, yeni ulke; hatta yeni kita ve kure olabilir. Su andaki degistirilemeyen ilk siginak dunyadir, sonra da; evren gelir.

Butun bu siginaklar; dusuncede de kendi soyut inancsal degerleriyle birlikte; ideolojik ve teorik degerlerini de yaratir. Anne ve annelik kavrami,cinsiyet, baba, abi, kardes, arkadas, mahalleli, hemseri, vatandas, irk, milliyet, yurtseverlik,ve en son enternasyonellik. Dini siginaklar;cami ve kabe-muslumanlar icin-kilise, havra veya genelde tanri evleri. Dini soyut degerler; hem cografyadan, hem aileden, hem toplumdan, hem ulkeden, hem de tarihi kultur, gelenek ve etiksel degerlerden olusur.

Gunumuzde evren en somut en genis siginak olmakla beraber; tanri da en soyut en uc siginaktir.

Gorundugu gibi; her somut siginaga paralel; mutlaka kavram olarak yaratilmis inancsal, ideolojik teorik dogrusalligin ortaya koydugu; soyut siginaklar vardir.

Iste tum "boyunduruk Tutsakligi" bu bilhassa soyut siginaklarin; alisilagelmis, otomatiklesmis ve nesilden nesile aktarilan sahipligi ve koruma mucadelesidir.

Kisi, bireysel bilinci aldikca ve kendi oz degerleriyle kendini olusturdukca ve kendine guveni geldikce v.s. bu siginaklarin; once somutlarinin, sonrada soyutlarinin anlami sadece kavramda ve alisilagelmis dusunce ve davranista kalir. Mucadele yonu de gitgide zayiflar. Ya da birey bilinci olarak; bireye yakin olanlar deger kazanir. Yani gunluk yasam ve iliskinin siginaklari, ya da ideolojik dogrusalliklarin getirdigi dogrularin siginaklari.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
İnsan, nerede, hangi çağda olursa olsun yalnız ve çıplak bir çocuktur.Kendini, kendinden korumaya çalışan başka bir tür yoktur insan dışında...Aile, ülke,yerküre,hatta evren..de "sığıntı" iken çıplak ve yalnız değildir..Ev sahibinin biçtiği gömleği giymeden, sofraya oturtmazlar adamı.. En uç ve soyut sığınak dediğiniz "Tanrı", insanı yalnız, çıplak, kir pas içindeyken kabul eden ve sarıp sarmalayandır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
En uç ve soyut sığınak dediğiniz "Tanrı", insanı yalnız, çıplak, kir pas içindeyken kabul eden ve sarıp sarmalayandır...

Bunu tanri mi yapiyor, ya da nasil yapiyor?, yoksa insanoglu kendisini buna inandirmis ve bu inancindan mi kurtulamiyor?

Bir hayvanin tanri kavrami var mi?, onu kim "kabul edip,sarip sarmaliyor?"

Insanoglu disinda baska bir akilli guc mu var?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bunu tanri mi yapiyor, ya da nasil yapiyor?, yoksa insanoglu kendisini buna inandirmis ve bu inancindan mi kurtulamiyor?

Bir hayvanin tanri kavrami var mi?, onu kim "kabul edip,sarip sarmaliyor?"

Insanoglu disinda baska bir akilli guc mu var?

Bu benim "kendi" algım..Böyle inanmak istiyorum...Kurtulmak isteyip de kurtulamamak gibi bir saplantım hiçbir zaman/-hiçbirşeyden de- olmadı..İnsan psikolojisine hep yoksayıyorsunuz..İnsan, kişilik özelliklerine göre kendi içsel dengesini kurar.Numenal yeti kullanımı da, her birey için farklılık gösterir.Herkese standart bir ünite/aygıt gibi monte edip bir de kullanma kılavuzu veremeyiz.Savunduğunuz ve birçok konu başlığında katıldığım evrensel insan zihniyetinin yaygınlaştırılmasıyla ulaşılmak istenen amaç ne idi?Barışçı, şiddetten uzak, saygılı, özgüvenli , farklılıklara hoşgörülü- ki farklılıkların nedenini analiz edebilmesinden dolayı-, paylaşımcı, çıkar düşkünü olmayan bireylerin oluşturduğu toplum yapılanması...Bunu gerçekten talep ediyor isek, bireyin kurduğu öznel (tanrı inancı, aşk vb) bağları, kendi felsefi temellendirmemizin içinde analizleyip bir yere oturtmaya çalışmamalıyız.Bu , hedeflenene de hizmet etmez.Çünkü diyalog sürdürülemez hale gelir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bu benim "kendi" algım..Böyle inanmak istiyorum...Kurtulmak isteyip de kurtulamamak gibi bir saplantım hiçbir zaman/-hiçbirşeyden de- olmadı..İnsan psikolojisine hep yoksayıyorsunuz..İnsan, kişilik özelliklerine göre kendi içsel dengesini kurar.Numenal yeti kullanımı da, her birey için farklılık gösterir.Herkese standart bir ünite/aygıt gibi monte edip bir de kullanma kılavuzu veremeyiz.Savunduğunuz ve birçok konu başlığında katıldığım evrensel insan zihniyetinin yaygınlaştırılmasıyla ulaşılmak istenen amaç ne idi?Barışçı, şiddetten uzak, saygılı, özgüvenli , farklılıklara hoşgörülü- ki farklılıkların nedenini analiz edebilmesinden dolayı-, paylaşımcı, çıkar düşkünü olmayan bireylerin oluşturduğu toplum yapılanması...Bunu gerçekten talep ediyor isek, bireyin kurduğu öznel (tanrı inancı, aşk vb) bağları, kendi felsefi temellendirmemizin içinde analizleyip bir yere oturtmaya çalışmamalıyız.Bu , hedeflenene de hizmet etmez.Çünkü diyalog sürdürülemez hale gelir.

Ben bir sey demiyorum ki, sadece sorularla senin dusunceni dahayakindan ve acik algilamaya calisiyorum, hepsi o kadar. Sorularin nedeni, kisinin dusuncesini daha detayli algilamak ve yanlis bir algilamayi minimuma indirgemek icindir.

Zaten ortada bir mudahele, zorlama v.s olursa; o dogal zihniyet olur.

Evrensel insan zihniyeti ise sadece gozlemi verir ve gelen yanitlari kendi sorulariyla daha net algilamaya, yazinin dusuncesinin temeline varmaya calisir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Ben bir sey demiyorum ki, sadece sorularla senin dusunceni dahayakindan ve acik algilamaya calisiyorum, hepsi o kadar. Sorularin nedeni, kisinin dusuncesini daha detayli algilamak ve yanlis bir algilamayi minimuma indirgemek icindir.

Zaten ortada bir mudahele, zorlama v.s olursa; o dogal zihniyet olur.

Evrensel insan zihniyeti ise sadece gozlemi verir ve gelen yanitlari kendi sorulariyla daha net algilamaya, yazinin dusuncesinin temeline varmaya calisir.

Bir dizeyle özetleyeyim o zaman..
"Her ne arar isen , kendinde ara!"

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bir dizeyle özetleyeyim o zaman..
"Her ne arar isen , kendinde ara!"

Aynen, benim yaptigim aranmasi gereken sorunu dile getirmek. Aramak istemeyenler icin de "ara" mudahelesi yapmamak. Sonucta bir seyi aramak icin,once onun kayboldugunun bilinc ve farkina varmak gerekir. Kaybolanda, arayacak olan icin, numenal insanligidir.

Cunku benim verdigim gozlem, insanoglunun numenal insanliginin kaybolmuslugudur. Genelde bu ya tanriya verilmis, ya da yok addedilmis, ya da insanogludisi baska bir guce bahsedilmistir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar