Sanal Yanlış Anlama ve Yanlış Anlaşılmak Meselesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde alpi tarafından oluşturulan Sanal Yanlış Anlama ve Yanlış Anlaşılmak Meselesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,088 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Sanal Yanlış Anlama ve Yanlış Anlaşılmak Meselesi
Konbuyu başlatan alpi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Biliyorsunuz artık sanal alem hayatımızın bir parçası olmuş durumda.
Elbette sanaldan kopmak mümkündür ama elbette sanaldan kopmamak için de bir çok sebep vardır.
Burada kalmaya ve devam etmeye niyetli bizler görüyoruz ki, yazdığımız-yazılan mesajları yazarken-okurken yanlış anlaşılıyoruz-anlıyoruz.

Bunu önlemenin yolu ne olabilir?

Hem yazar açısından ve hem de okuyan açısından ele alınıp değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Örneğin üye olduğum bir forumun müdavimlerinden birinin milliyetçi olmadığı yazdığı yazılardan aşikar anlaşılabiliyor.
Diğer müdavimler yazılarını okuyorlarsa muhakkak ona milliyetçi demeyeceklerdir.
Milliyetçiliği yerdiği onlarca mesajı ve konusu varken, bir cümlesinden ötürü milliyetçi ilan edildi.

Bu uçuk bir örnek biliyorum ama benzeri şeyleri sizlerde yaşamışsınızdır.

Yazar nasıl yazmalı ki, yanlış anlaşılmaya mahal olmasın-azalsın?
Okur nasıl okumalı ki yanlış anlamasın?

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bunun herhangi bir yolu olduğunu sanmıyorum. bu toplumda hep birbirimizi yaftaladık, yüzene güldük arkasından attık, doğrudan konuşmak yerine hep dolaylı yolları seçtik,sonrada kendi ifade etmekte zorlalan insanlar haline geldik..biz bu toplumun ürünüyüz böyle gördük böyle büyüdük..sanal-gerçek farketmez. bu memlekette herkes birbirini yanlış anlar !!!

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Öncelikle yazı yazan kişi çoğu zaman okuru hiç düşünmüyor. Okuyucu o konuya yabancı olabilir bu durum hiç dikkate alınmıyor. Dolambaçlı, anlaşılmaz ve çoğu zaman çok uzun cümleler kuruluyor. İmla kurallarına hiç dikkat edilmiyor.

Kişi kendisini ifade ederken karşı tarafın hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığını unutmamalıdır. Okuyucu da çok önyargılı bakmamalı ve yazan kişinin asla ifade etmediği cümleleri, yazmış gibi bir tavır takınmamalıdır.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:40 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 17:36 ----------

Sanal ortamda insanlar hayali bir kimlik oluşturup sürekli nik değiştirmek sureti ile de yazdıklarının arkasında duramadıkları için aslında "kim ne düşünmüş" pek bir önemi de kalmıyor.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz güzel bir anlatım güzel bir konu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar