Şaka nedir sizce?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde monaliza tarafından oluşturulan Şaka nedir sizce? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,713 kez görüntülenmiş, 26 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Şaka nedir sizce?
Konbuyu başlatan monaliza
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"
M

monaliza

Ziyaretçi
Kişiliğim itibariyle gülmeyi, eğlenmeyi seven biriyim. :D Dozunda şakalara gülmeyi de çok seviyorum. Ancak bu konuda bir sorunum var. Bazı insanların yaptığı anlamsız şakalar. Hani, bazılarının değimi ile "eşşek şakaları" gibi. Hele bazı insanların bu tür şakaları uluorta yapmaları yok mu? Çileden çıkıyorum açıkçası.

Şakanın türü ve dozu konusundaki fikirlerinizi öğrenebilir miyim?

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Ynt: Şaka nedir sizce?

Bu konuda da "görece" dediğimiz arkadaşımız bize kendini gösteriyor burdayım burdayım diye :)

Herkesin eğlendiği kavramlar, güldüğü olaylar farklı olabilir.. Toplulukta yapılan bir şakaya gülme genelde ortamın etkisiyle olur :) komik olmasa da gülersiniz..

Bir de şaka yapanla şaka yapılanın arasındaki görece var ki en ciddisi de bu :) şaka yapılan sinir krizi geçirirken yapan ve yandaşları gülerler :)

Yani bunun bir standartını bulamazsın bence moaliza :) sen eşşek şakası da olsa gülmeyi eğlenmeyi bırakma :)
gülmek çok güzel bişey :)

M

monaliza

Ziyaretçi

Teşekkür ederim HOŞÇA arkadaşım. Evet haklısınız daaa :) Sinirime giden şakalar terbiye sınırını aşanlar.
Ben tabii ki normal olan ve hoşuma giden şakalara gülmeye devam edeceğim. :D :D :D

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

şaka, zekice yapılmış/söylenmiş ince espiriyse işte buna gülünür; yoksa sırf gülmek için zorlamanın bir anlamı yok derim.

M

monaliza

Ziyaretçi

nejdet ' Alıntı:
şaka, zekice yapılmış/söylenmiş ince espiriyse işte buna gülünür; yoksa sırf gülmek için zorlamanın bir anlamı yok derim.

Aynen katılıyorum. İyi espri zeka ürünüdür. Şimdi hoşça arkadaşım eminim buna da, "iyi" görecelidir diyecektir ;)Espri olarak yapılmalı söylem, o an aklına gelen kelimelerden sıralanmış anlamsız cümleler olmamalı. İnsan espriden bile bir şey öğrenmeli ve içten gülebilmeli bana göre.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Bu noktada görece daralıyor :) yani ayrılıklar biraz daha az oluyor ama elbette ki görece mevcut..

Yalnız sadece ince espiriler yapılmalı diye birşey de yok.. Bazen arkadaşlarla otururken sırf muhabbet olsun diye saçma sapan şeyler anlatılır ve normalde amaan deyip geçeceğin eşylere o ortamda kahkalarla gülersin..

Gülmek her türlü güzel :) ama sizin hoşunuza gitmeyen şakaların size yapılmasını da yapanı uyararak engelleyeiblirisiniz.. yada yapılan bir şakaya gülmek zorunda da değilsiniz :)

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

şaka,espri ve dalga geçmek arasında ince çizgiler vardır.Şaka iki tarafıda güldürüyorsa eğlencelidir ;)

M

monaliza

Ziyaretçi

Şakanın mutlaka mantık içermesi gerekir diye bir iddiam yok. Yine de saygıya riayet etmek gerek diyorum.

Şaka, espri ve dalga geçme arasında tabii ki ince ve önemli fark var. Belki de beni çileden çıkartan durum, laf olsun diye söylenen anlamsız söylemlerin şaka yada espri diye nitelendirilmesi. Konu biraz da örfle ilgili sanırım. Bu konuyu açtığımda bana garip gelen ve söyleyen kişice "şaka yaptım canııım" denen konu üzerineydi.

Bir arkadaşımın 2 çocuğu var. Büyük olan anneye veya babaya benzemiyor(büyük annenin kopyası) çocuğun anne yada babaya benzemesi kaçınılmaz koşulmuşçasına, bir arkadaş;neden anne yada babaya benzemiyor dedi , diğer arkadaşta " büyük tüpçüden" dedi ve kahkalarla güldüler. Benim tepkimse; kimin arkadaşım hakkında böyle bir şey söylemeye hakkı var? şeklindeydi. "aman canım, şaka işte" dediler. Bence böyle saçma şaka olmaz, olmamalı. Bunda görece de kabul edemiyorum sevgili HOŞÇA' cım :)

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Sen kabul etmesen de görece vardır MONALİZA :D sana göre kötü bi şey, ama bak onlar gülmüşler.. :D görece budur :D

M

monaliza

Ziyaretçi

HoŞÇa ' Alıntı:
Sen kabul etmesen de görece vardır MONALİZA :D sana göre kötü bi şey, ama bak onlar gülmüşler.. :D görece budur :D

Tabii ki, herkesin neye gülüp gülmeyeceği kendini ilgilendirir de, o (güya) şakanın bir faydası oldu işte HOŞÇA :DBu yoruma çok güldüm. :D Önemli olan gülmekse :D :D :D ;D :D :D :D

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Monaliza bir arkadaşım vardı.. gülümsemenin gücüne inanırdı ve her bulduğu boşluğa şunu yazar yanına da bi çiçek çizerdi ;D

MUTLULUK BULAŞICIDIR. GÜLÜMSE :D :D

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

Şakalar espriler benim yaşamım adına konuştuğumda olmazsa olmaz.Gülmek espriler yapmak hep beraber birşey hakkında mutlu olabilmek, bence çok önemli.İnsanların bi tebbesümü çok değil, bir tbbesümü ortamdaki enerji değişimine sebeb olur ve böylece bulaşıcı bir mutluluk ortaya çıkar.Bazende karşılaşmıyor değilim insanların espri anlayışı o kadar değişmişki belden aşağı olsun tek kelime olsun tetikteler gülmek için.Şaka/espri yapabiliyor olmak için yaşamak değil,yaşam için mutlu olmak dilekleriyle...Saygılar.

M

monaliza

Ziyaretçi

Gülmek, gülebilmek insan adına büyük bir nimet. Bunun kabulündeyim. Dudaklarından gülümseme eksilmeyen biriyim ayrıca. Anlamlı, eğitici ve saygı dahilindeki esprilere bayılıyorum.

GÜLÜMSEMENİN BULAŞLICIĞINI DA KABUL EDİYORUM VE GÜLÜMSÜYORUM :)

SADECE ŞAKANIN/ESPRİNİN KALİTESİNİ ÖNEMSİYORUM. Her ne kadar kalite de göreceli bir kavram olsa da. :)

Teşekkürler arkadaşlar. Bolca kaliteli espriler üretmek , dudaklarımızdan ve kalbimizden gülümsemenin eksilmemesi dileklerimle. :)

vitriol

Felsefe.net
Yeni Üye
hayatın kendisidir . espiriden anlamak lazım:)

endlesslive

Üye
Yeni Üye
şekşuka

- ama buu
eşek şakası
- lütfen aşkım
onu yapan içimdeki
eşek sıpası

M

monaliza

Ziyaretçi
İçimizdeki eşşek sıpalarını biraz terbiye mi etsek?
Şakayı şaka tadında yapsak...

Ben de tada takıldım galiba bugün))
Fazla sigara içtiğimden olsa gerek.
Ağzımın tadı kaçtı da biraz...

endlesslive

Üye
Yeni Üye
doz ve tuz

şakanın dozu
yemeğin tuzu
kantarın topuzu
hayatın ayar isteyen üçlüsü
bazen kaçıverir ölçüsü

yemeğin sunulduğu
şakanın yapıldığı kişinin
sevecenliğine alicenaplığına insafına kalır
her ikisi de herhalde

"hamm humm mımm.. biraz tuzu fazla kaçmış ama.. nefis.. eline sağlık.."
"bune yaa.. zehirr beaa.. bak bi godum mu.. kaldır şunu.."
"hımm .. homur.. şaka zekice ama fondaki anırtı olmasa gülerdim.."
"çüüş.. şaka mı şimdi bu.. şakk.. şukk.."

dilin kemiği olmadığı için "dil şakasının" hoşgörüyle çekilebileceğini,
eşek şakasının daha çok "el şakasında" yapıldığını sanırım.

Bir de şaka ile espriyi aynı kefeye koymalı mı bilemem..

Aman da aman, aylardır dağ bayır tarzan hayatı yaşamaktan şakayı özlemişim, kaptırmış gitmişim..
Yok mu bana şaka yapan.
Ceeyynn.. nerdesin üleeyynn..

M

monaliza

Ziyaretçi
Yemeğin tuzu,pastanın şekeri fazla kaçarsa;yemek yemeklikten,pasta pastalıktan çıkar değil mi))))))))
Şu smileylere ne olmuş kiiii?Yaz tatiline mi gitmişler acaba?
Şaka...şakaa tabii
Smiley hiç tatile gider mi?))))
Majöööör neredesin sayın mod?
Smileyler tedavi bekliyor)))

endlesslive

Üye
Yeni Üye
o kadarla kalsa

Yemeğin yemeklikten çıkması bir şey değil,
yenge yengelikten çıktığı gibi,
dengesi de bozulmakta..
asabi cevval bir enişteye düşmüşse.

Örneğin bendeniz yemek konusunda çok hassas olup,
tuzdan tozdan dozdan bir dengesizlik gördüğümde,
rahmetli hanıma bii godum mu ya oturturdum, ya uzatırdım.
Yani goduğumda ayakta ise oturur, oturur durumda ise uzanırdı.
Allah rahmet etsin çok emeği yemeği vardır bende.
Nur içinde yatsın. Onun ömrünü bana versin Mevla.
Amin.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar