Şairin Derdi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde nesimi tarafından oluşturulan Şairin Derdi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,970 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Şairin Derdi
Konbuyu başlatan nesimi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

nesimi

Yeni üye
Yeni Üye
İnsan hikaye anı yerine şiirde daha bir içtenlik ,hissetmişlik,net duygu yoğunluğuyla karşılaşır.Tamam şiir dışında da bunlar var ama farkı siz anladınız biliyorum.Hani sen yaz bir şiir desem aklına ilk gelen an itibariyle yaşadığın ruh rengi olmayacak mı?Kurgu işi şiirde öyle kolay değil sanıyorum.En sık ilk gençlik dönemlerinde yazılmıyor mu en dokunaklı şiirler,duygular bir hengame, her aşk dipsiz kuyu ,herşeye gözünü kestiren delikanlı insan,karşı cins için nelerden geçiyor ya hani.İlk çığlık ifadesi bir dörtlük ,sonra döktür gitsin.
Yoksa onların yarası daha mı içerden oluyor,dert insanı söyletir deyip roman yazmakta olurdu ama mani yazmak daha kolay mı oldu.Yoksa ben ve onlar iki kelimeyi bir araya getiremeyen, kelimeleri kifayetsiz bırakan gamlara düçar olmamışız da şairler mi ahu zar etmiş yar-yaran elinden sadece.
10 kişi içinden dokuzu acemi şair ise ve artık yazsın yazmasın iki mısrası varsa bir köşede biline ki o da geçmiş feleğin kapılarından.Ve dahi hala hayatının bir yanına şiirler yazan varsa anını kodlamak üzere ,yani hala şairse bu kalan 10 kişiden biri.Yüreğinin sesini neden bu kadar aşikar eder acaba,şairler güçsüz mü yoksa?Sen odunsan anlamıyosan yürek işinden biz ne diyelim mi dedi biri?İşte ben de tam onu dedim bu yürek işi ya hani neden ifşa olsun,hali pürmelali?
Ama olsun işte senin yüreğin benimkine tercuman olsun,kifayeti kalmamışsa dilinin isyana,ah etmeye,sen yaz ben ahey diyeyim.Sen dile ben amin diyeyim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
şiir şairden bağsız bir noktaya düşer; edebi yapıtlar arasında kadim anlatım tarzı olan şiir, damıtılmış sözcükleri gereksindiğinden şair sözcük avcısıdır. onu diğerinden ayıran bu damıtma ile toplumsallaşma başarısıdır. tüm eserler yansıyan diğer-leri için yazılır/yapılır

nesimi

Yeni üye
Yeni Üye
kesin yargı belirtmiş olmanızın saygıya şayan bir yönü olduğuna eminim.amatör şair nasıl bir guruplama olur bilmem ama bahsettiğiniz metodlar süreci her şair için ustalık döneminin bir yansıması olurdu bence.şairler amatörlüğün heyecan fırsatlarını daha akıllıca kullanabilen farklı insanlar .Fakat hala kurgusal va kendi dışı iş yaptıklarına kani değilim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bağsızlıktan kastım şiirin şairden tamamen kopuk olması değildir. elbette, her şiir şairin ruh dünyasından yansıyan bir temel alt-yapıya sahiptir. her sözcük söz-dizinleri içerisinde farklı bir anlama sahip olabilecek niteliktedirler; şair nesnel dünya ile ruh dünyasındaki yarılmada bu söz-dizinlerini yakalayabilendir. şairin amatörü-profesyöneli olmaz.

nesimi

Yeni üye
Yeni Üye
bir spor kolunun amatör profesyonel ayrımıyla ayırmadım elbette şairi.tamamen içtepisinin kaynağını kullanmaya göre ayrılır şairler beim için .bir halk ozanıyla, bir ahmet arif mesela; kaleme yansıyanlarının ruhsal damıtılma süreci, planlı, hesaplı ve sonu plan dahilinde belli etkisi ve teması netleşmiş , dışa vurumlar mıdır?
ben literatürle belirlenen şair çizgisinin dışına ,pencereden bakan ben gözüyle şaire bakıyorum.Dolayısıyla varılan sonuçla gerçek bağdaşmayabilir tabi.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Forum kurallari geregi on gordugumuz yazi rengi siyahtir.

nesimi

Yeni üye
Yeni Üye
sayın karamel bu güzel şiiri alıp sizin şiirleriniz köşesine şöyle afilli ,yakışan bir yere alsan diyesim var ,kırmadan dökmeden .dikkatlice..:)

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
copy- paste yazsıydı sn phi orjinali o renkti.RENK BUTONUNDAN DA AKLIMA DEĞİŞTİRMEK GELMEDİ İŞTE.. çok mu rahatsız etti

nesimi

Yeni üye
Yeni Üye
vay ben kıyamam böyle öfkelenme nolur,arada kaynasın istemedim şiirin ,hep o phi yüzünden araya girip yok renkmiş yok yazıymış.çekilir misiniz karamelle aramızdan.şaka bir yana en korktuğum şeydir birini kırmak,gerçekten karamel .sayfayı terk ediyorum dönüp özrümü kabul ettiğini söylemezsen ben de uyuyamam vicdan azabından.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
copy- paste yazsıydı sn phi orjinali o renkti.RENK BUTONUNDAN DA AKLIMA DEĞİŞTİRMEK GELMEDİ İŞTE.. çok mu rahatsız etti

Sizden oturu bir durum degil bu, ama genel olarak bakildiginda o yaziniza baska biri mavi renk cevap verse, digeri yesil yazsa, oteki pembe vs vs derken butun bozulmus olacak. O baglamda uyarida bulundum duzeltme yetkim oldugu halde duzeltmedim ki durum siirle yada sizle alakali degil, bundan sonraki paylasimlarda dikkatli olmaniz acisindan oldugu anlasilsin diye.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
vay ben kıyamam böyle öfkelenme nolur,arada kaynasın istemedim şiirin ,hep o phi yüzünden araya girip yok renkmiş yok yazıymış.çekilir misiniz karamelle aramızdan.şaka bir yana en korktuğum şeydir birini kırmak,gerçekten karamel .sayfayı terk ediyorum dönüp özrümü kabul ettiğini söylemezsen ben de uyuyamam vicdan azabından.

sayın nesimi nedir bu vay ben kıyamam falan filan gibi yazılar...hiç yakıştıramadım.

nesimi

Yeni üye
Yeni Üye
öm izah edeyim dedim olmadı askıda kaldı.hemcinsim olmanız münasebetiyle,cüret ve lakaytlık özür üstüne özür sussam daha iyi olacak haklısınız.

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Önemli deil.Hemcins olmamız ayrıca sevindirdi.Bu kadar akıllı ve seçkin bir hemcins her zaman iyidir.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkürler. Konuyu güncel tutalım herkes görsün :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar