Rusyadan Terörist Cemaate Agir darbe

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde kaptanmiharbi tarafından oluşturulan Rusyadan Terörist Cemaate Agir darbe başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,304 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Rusyadan Terörist Cemaate Agir darbe
Konbuyu başlatan kaptanmiharbi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan iuflsfozkn

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Rusya'dan Fethullah Gülen'e ağır darbe! Rusya Yüksek Mahkemesi, Fethullah Gülen tarikatının bütün faliyetlerini yasakladı. Yüksek Mahkeme, Gülen okullarının kapatılmasına karar verdi.
Rusya'nın önde gelen kuruluşlarından Yakın Doğu Enstitüsü de Gülen örgütünün CIA'nın paravanı olduğunu belirtti. Rusya'da, Fethullah Gülen cemaatine bağlı grupların faaliyetleriyle ilgili davadan yasaklama kararı çıktı. Rusya Yüksek Mahkemesi, başsavcılığın talebi doğrultusunda Gülen cemaatini, "aşırı örgüt" kapsamında değerlendirdi ve faaliyette bulunmasını yasakladı. Mahkemede "Uluslararası dini örgütlenme" olarak bahsedilen Gülen hareketinin, geçen yıl kitapları yasaklanan Saidi Nursi'nin fikirlerini savunduğu ifade edildi. Rusya'da faaliyet gösteren ve Gülen cemaatiyle bağlantılı olan çok sayıda okul da, dini propaganda yaptıkları gerekçesiyle kapatıldı. Yüksek mahkemenin kararının ardından Gülen örgütünün bütün okullarının kapatılması bekleniyor. Rusya'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Yakın Doğu Enstitüsü de Gülen Cemaati'ne ilişkin bir rapor yayımladı. Enstitü'nün uzmanlarından Şeglovin; Fettulah Gülen'in CIA ajanı olduğunu belirtti.
Şeglovin; Fettullah örgütünün CIA'nın dünya çapında kullandığı paravanı olduğunu söyledi. Yakın Doğu uzmanı; örgüt faaliyetlerinin temel merkezlerinin Afganistan, Afrika ve Orta Asya olduğunu ifade etti.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Geçmişte verdiği fetvalarla bir çok insanın ölümüne sebep olan ve kendisi için tehdit gördüğü her şeyi ortadan kaldıran ve gelecektede kaldırabilecek adi bir kişi ve örgüt lideri. Aynı zamanda kişisel düşüncem olarak eklemek istediğim put perestliğin kullanılmasını tekrar sağlamış olan (tabi burda put kendisi oluyor.) bu basit organizmaya inanan ve gözünü akılsızlıkları yüzünden açmayan insanlara da ona biat ederek işlediği veya işleteceği cinayetlere ortak olmuş olacaklardır. Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

Açıkçası Rusya geç bile kaldı...Ülke hiç iyiye gitmiyor..ama bundan biraz da muhalefet partileri sorumlu..halka hiç bir alternatif sunamadılar..klasik geyiklerle ülkeyi yöneteceklerini sandılar..

Fethullah gülen ve cemaati, hoşgörüden bahsedip insanları kandırıyorlar..Dünya ya hoşgörü mesajı ile yaklaşmaya çalışıyorlar ama kendi ülkesindeki farklı görüşlere bile hoşgörülü değilken Dünya ya mı hoşgörü yaycaklar..

iktidar+fethullah gülen ...

Son ana kadar direnmeliyiz..Başka çaresi yok..

K

kuzeys

Ziyaretçi
bu nasıl bir başlık, nasıl bir sapkınlık böyle..

Mahkemede "Uluslararası dini örgütlenme" olarak bahsedilen Gülen hareketinin, geçen yıl kitapları yasaklanan Saidi Nursi'nin fikirlerini savunduğu ifade edildi. Rusya'da faaliyet gösteren ve Gülen cemaatiyle bağlantılı olan çok sayıda okul da, dini propaganda yaptıkları gerekçesiyle kapatıldı. Yüksek mahkemenin kararının ardından Gülen örgütünün bütün okullarının kapatılması bekleniyor.

arkadaşlar hiç kimse veya hiç bir grup kendi ilan etmeden ( biz devlet ve cumhuriyet yapısını silahlı olarak çökerteceğiz vs. demeden* ) düşüncelerinden; ideolojilerinden dolayı hele hele feto gibi pasifist bir yapılanma terörist ilan edilemez. tamam yanlış olabilir; fikirleri doğru yere gitmiyor olabilir. Hoşumuza gitmediği gibi bizlerde nefret de uyandırabilir. ama terörist ithamı bence çok fazla.

Fetullah gülen ve cemaatini sevmemek farklı bir şeydir onu cumhuriyetçi demokrasi içerisinde yerden yere vurmak bambaşka bir şeydir. Ülkemizde laik -sol cumhuriyetçiler bu gün sağ noktaya geldiler ulusalcı ve bu bağnaz siyasetlerinden dolayı. Temel hak ve özgürlükler gereği herkes örgütlenip ideolojisini savuna bilmekle birlikte düşünceleri ve kendileri için bir şey yapabilir.

bana göre Fetullah gülen ve cemaatinin zihinlerde yargılana bilecek vahim hali dini kullanıp istismar etmektir ki. İnanç lı bir insan olarak fettullah gülen ve RTE için gerçekten üzülüyorum. Allah yolu adında yapılan her savaş cihattır diye bir şey olmadığı gibi Allah'ın adını verip dürüst onurlu olmamak en kötü şeylerden biridir bence. Fetullah gülen CIA ajanı ,devlet kurma peşinde, ve bilumum gizli saklı işlerin içinde ise ve bunu açıklamıyor ret edip manupile ediyorsa milyonlarca insan kul hakkını alıyor demektir ki peygamberler bile kendi veballerinden korkar. bu durum RTE içinde geçerli olup bu mevki ve konumdaki insanlara gerçekten üzülüyorum.

diğer bir yandan cumhuriyete inanıp demokrasi ve özgürlüklerden söz ediyorsak ve buna inanıyorsak her düşünce fikire ve sisteme özgür yaşam ve düşünce alanları açılmasına inanmamız gerekir. İnsanlık ancak bu şekilde özgürleşebilir arınabilir kendi içerisinde oluşturduğu handikaplardan..

Hoşumuza gitsin yada gitmesin kontrol edilebildiği sürece faşizm bile güzel bir şeydir..**

* bu konu tartışmaya açıktır bu gün bir çok devrimci grup devlete ve sisteme karşı aleni örgütlenmiştir.Devrimci bir duruş içinde terörizmi farklı tanımlamaktadırlar.
**faşizm (salt hitlerin katliamları değildir) bir sistemdir. Ülkemizde MHP- BDP - İP gibi partiler bu fikiri farklı varyasyonlar da taşıyorlar. Dikkat edin ölüm- kalım-zulüm olmadıkça kimseyi rahatsız etmiyor..

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
sn. kuzeys zamanında verilen fetvalar yüzünden bu ülkede ölen ve öldürülen insanlar oldu ve bizzat bunu fetoş yaptı (fetoş=dış mihraklarca kontrollü varlık CİA kumandalı). faşizmin bir kısmı değil alayı kötüdür faşizmi iyi bilmemen veya bilmek istememen eşdeğerdir bence fetoşu bilmemen ve bilmek istememenle önce kafandaki başlığını çıkar ve çıkarsın bu insanlar. ölüm kalım zulüm yok öylemi o zaman burda kime göre neye göre demek lazım senin başına bişey gelmez zaten bu gün bir çok populer vatandaş bile fetocu. ne vadediyor ne anlatıyorda herkes buna inanıyor. anlamak mümkün değil. okumuş cahil vatandaş olmak durumundan geliyor bu durum yada içinde insanlık olmamasıdır.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Tartışmaya katılmayacağım.Sadece hep merak ettiğim bir konu vardır.İster F.Gülen isterse başka dini cemaat kurucuları, neden müslüman ülke topraklarında değil de ör:İran, Mısır vb. konuşlanmazlar da ABD veya Avrupa ülkelerinden işlerini yürütürler diye?Dinse din, şeriatse şeriat ortadoğu ülkelerinde alası yaşanıyorken, niçin batı?N,Hikmet, savunduğu fikirleri yaşama geçirmiş bir ülkede, Rusyada yaşadı ve öldü.F.Gülen niçin Pakistanda değil acaba?

K

kuzeys

Ziyaretçi
sevgili kaptanmirhabi, fetvalar yüzünden ölen kalan olmuşmudur bilmiyorum, ama bir çok düşünce akımı yüzünden milyonlarca insanın öldüğünü çok iyi biliyorum. Rousseu bir yazısında
halkların halklarla düşmanlığı yoktur; kralların krallarla düşmanlığı vardır der. Bu bağlamda devletlerin politikaları stratejileri her zaman toplum vicdanını ve ahlakını katleden bir zulüm mekanizması haline gelmiştir. Bu yüzden rahatlıkla diyebilirim ki bütün devletler yıkılmalıdır bütün krallıklar krallarının başlarına geçirilmelidir. Tabii bunun nerede, ne zaman en önemlisi nasıl bir şekilde yapılacağı önemlidir. Çünkü eylemimiz bizi başlangıç noktamızdan çok uzaklara taşıya bilmekle birlikte bizi bizim en başta eleştirdiğimiz noktaya getirebilir. Çünkü bakış açılarımız kadar söylemlerimiz ve sloganlarımızda çok önemlidir.
Mesela ben bir yurttaş olarak; devlet ve krallara şöyle seslenebilirim;
kardeşlerim krallığın vadisinden sesleniyorum; bir kralın kanı kılıcımız da ki kan oluncaya dek savaşın ve öldürün.
Bunu söylediğim kendimi bir düşünceye taraf bulmakla birlikte o tarafın ve düşüncenin bir neferi olup onun bir parçası haline dönüşürüm. Ve kralların devletçi mekanizmalarının esiri haline gelirim.

Bu yüzden dış yada iç mihraklar meselesi baskıcı,despot, totaliter devlet yapısının kendi sorunu olup ben yurttaşlık haklarımı onların ihtiras, hınç ve kin dolu dünyalarında bırakmak yerine cumhuriyetçi bir yapı içerisinde temel hak ve özgürlüklerimizin tartışılmazlığını savunmak ve bunu dahada geliştirmekten yanayım.

Yunan vatadaşlarına hiç bir kin nefret öfke duymadığım gibi bir çok ulustan daha yakın buluyorum kendimi
Kürtler demokratik özerklik istiyorlarsa başkanlık sistemini tartışan akp'i destekliyorum.
Öcalan'ın ev hapisinin tartışıldığı şu günlerde onun mecliste olmasını istiyorum.
Elhamdülillah müslümanım laik bir sistem yerine allahü teala'nın kurani kerim' de bahsettiği gibi bir sistem istiyorum

vs. vs şeyler diyebilirim bu söylemlerim için örgütlenebilirimde. Buradaki en hassas mesele karşıt görüşlerin kırılma noktasınıda baz alarak örgütlenme sırasında kullanacağım yol yöntem araç ilişkisidir.

Komünist bir toplumu anlayışını destekleyen biri olarak bugün bu ülkede yapılacak olan silahlı bir devrime karşı olurum. Ya da hükümet bugün çıkıp alın arkdaşlar biz götüremedik bu sistemi doğru olan proleteryanın iktidarı dese proleter bilinç ve bakış açısı gelişip oturmadığı sürece onada karşı olurum.

çünkü tüm iktidarlar doğası gereği totaliterlerdir. Her siyasal rejim ikitidar gerek anayasalarıyla gerek doktorinsel kuramları ile sınırlarını çizip o ülkenin yurtdalşarını kendi kanunlarının ve kurallarının içerisine çekmeye çalışmaktır.

devlet aygıtının koruyucuları iktidar olsun yada olmasın herkesi boş oy için bile sandık başına çağırıp kendi hegomanyalarına toplumsal bağımlılık gösterileri isterler ve toplumsal inançsızlığın arttığı dönemlerde türlü olay ve görüşler içerisinde çeşitli taraf noktaları oluşturarak sistemin devamını sağlamaya çalışırlar. Çünkü tepkisiz bir toplum yapısı aslında en tehlikeli toplum yapısıdır. Olaylardan ve durumlardan en önemlisi sistemden kopuk yaşarlar.

Bunun yüzlerce örneği var 17 ekim devriminden 20 sene sonra bile bir çok rus vatandaşı çarlığın halen varolduğunu sanırıyordu. Bkz var olduğu diyorum.. Demekki çarlığa vergi dahi ödemiyorlar. Koskoca imparatorluktan ve dünyayı sarsan bir devrimden bi haber olmayı en önemli yaşadıkları küvezde devlet be iktidar ilişkisinden uzak bir şekilde yaşamayı sürdürebilmişler.

Bizler genel olarak bu tür olayların farkında olmasak bile tarih ve tarihe yön verme çabasında olan herkes bunun farkındadır.

Şimdi sizin CIA- Mit- Derin devlet- turan ülkesi kavramlarınız askında devlet ve ikitadar ilişkisin kaçınılmaz sonuçlarıdır.

Siz feto terörsit derken kendinizi nereye koyuyorsunuz hangi düşüncenin sistemin neferisiz. bana söylemenize gerek yok kendinize söyleyin kafii.. Çünkü kendi düşüncenizin ve sisteminizin doğruluğuna tarafsızlığına öylesine inanmışsınız ki sizin düşüncenize benzemeyen tüm düşünceler bölücü, yıkıcı öcüdür.doğrudur da. ama unutmayınız ki mutlak doğru yoktur.

toplumların yapıları sürekli bir değişim başkalaşım içerisindedir. ve yerin derinlerinden çıkan sular dağların eteklerindeki kovuklarından sıyrılıp akabilmek için yatağını oluşturur. Ve emin olunuz ki bunu ne siz nede bir başkası durdurabilir. Sadece yavaşlatabilirsiniz ama asla engelleyemezsiniz kaçınılmaz sonu.

devlet ve iktidar ilişkisine kısaca değindikten sonra yurttaşların temel hak ve özgürlüklerine gelecek olursak.İnsanlar yaşadıkları gibi düşünmemeli*; düşündükleri gibi yaşamalı.

bir grup kendine dayatıldığı gibi değilde düşüncesi gibi yaşıyorsa bence o grup rejim ve sistem karşıtı olsa da kendilerine yapılan uygulanan baskıyı rakiplerine ve topluluklara yansıtmadıkları sürece terörist bir oluşum değildir.

Diyeceksiniz ergenekon, silivri filan; geçiniz efendim bunları. Bayrampaşa ölümüzü dirimizi nurcular yakmadı, gençlerimizi göz altında kaybedip kızlarımızın ırzlarına nurcular değil derin devlet geçti. Siz diyorsunuz ya senin başına bir şey gelmez diye, evet gelmez nerede ne zaman kiminle ne konuşmuşum ne yapmışım tüm bunlar kayıt aldın da.. Adamlar vakti zamanında doya doya suç işlememize bile izin vermediler.:mad: Birisi bir gün çıkıp sana bütün scr ini okursa ve üçgündür flört ettiğin kızın adını verirse sen o kişin karşısında ancak şapka çıkarırsın ve dudağın bir türkü ey özgürlük diye mırıldanırsın ancak..

her insanın nefesini içten üfler. aldığı verdiği onun alışverişi iken ona kalan onun hesabıdır. Şiddet (salt kaba kuvvet değil baskı, zorlama, ısrar vs) kendi ile orantı bir tepki doğurur ve öfke hali içerisinde insanı içten içe yakar şekillendirir. Bir dönem ister istemez karşısında eğilirsin diz çökersin ama sonra hatırlarsın şiddetden önceki huzurlu haline döner bakarsın.. Nasıl mı?

Vakti zamanında bir şirkette muhasebe stajı yaparken tahsildar olarak çalışan bir emekli bir polis memuru vardır. Son derece güleç; dünyaya bir başka bakar bir hali ve insanı ümitlendiren bir neşesi vardı. Gel zaman git zaman dayanamadım sordum. Abi hiç işkence yaptın mı. yüz tonu değişti kıvıramadı ben değil ama arkadaşlarım yaptı bende yanlarında bulundum sessiz kaldım. sonrası malum çay kahve - nasıl geçirdik laaaaaaa.

Düşünürüyorum bu gün o polis emeklisi tahsildarı. Zulm ederken zulme mahrum kalmış. Birileri benim o zamanlar yaptığım gibi nefret öfke ve kin yerine bakmak yerine onun zulmünü görüp ona el uzatmışsa ve oda içsel dışlanmasından sıyrıl cevap verebildiyse bu dünya devrişir döner be kardeşim..

Fetullahçılar sadece feto dedi diye 3-5 vaaz la örgütlenmiyorlar bence. Onlar şimdi sizin silivride sahiplendiğiniz anlayışın gerçeğini hakikatini gördükçe değişiyorlar. Ve sarı sıcak bir sevdaya bakar gibi bir insana bir dünyaya bakmak istiyorlar. Çok yaman bir çelişki ama bazıları buna terörizm derken bazıları da buna güzel huy güzel ahlak diyor..

var gerisini de sen düşün kaptan..

*insan düşüncelerini esas olarak yaşam biçimleri belirler - yaşam biçimlerinide mevcut sistemler ( kapitalizm, sosyalizm vb gibi)

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Fetullahçılar sadece feto dedi diye 3-5 vaaz la örgütlenmiyorlar bence. Onlar şimdi sizin silivride sahiplendiğiniz anlayışın gerçeğini hakikatini gördükçe değişiyorlar. Ve sarı sıcak bir sevdaya bakar gibi bir insana bir dünyaya bakmak istiyorlar. Çok yaman bir çelişki ama bazıları buna terörizm derken bazıları da buna güzel huy güzel ahlak diyor..

var gerisini de sen düşün kaptan..

*insan düşüncelerini esas olarak yaşam biçimleri belirler - yaşam biçimlerinide mevcut sistemler ( kapitalizm, sosyalizm vb gibi)

hiç o kadar fazla yazmaya gerek yok senin o savunduğun feto o kadar da iyi ki polislik sınavlarındann önce yandaş dersanelerinde soruları dağıttı.
gerisi sadece laf...

K

kuzeys

Ziyaretçi
rainbow iyede bu sizin savunduğunuz sistemin bir kaçınılmazı. Bal tutan parmağını yalar. İktidar yetki sende yahut sana yakın çevrelerde akrabalarında olsa sen böyle bir olanaktan nemalanmayacakmısın. Sizin devlet dairesinde veya herhangi bir kurumda hatırlar gönülle yaptırdığınız hiçmi bir iş yok. Yada bir yerlere gelebilmek için araya birilerini sokma düşüncesine yaşam tarihiniz boyunca hiç mi kapılmadınız. Lafın kısası herkes sütten çıkmış ak kaşık mı.. bütün polisler güleç bütün bakallar namuslumu.

Kalinin derki kapitalist üretim ilişkilerinin geçerli olduğu her sistemde hertürlü pisliğe hazır olacaksınız.

ayrıca ben fetoyu savunmuyorum sadece terörist olmadıklarını söylüyorum ve terörizm devlet ve iktidar kisvesi altında olduğunu söylüyorum. İlk mesajımda fetullah gülen ve RTE ye üzüntümü belirtirken belirli bir anlayışa sittin sene helalik vermeyeceğimi kendimce ifade etmiştim.

bakınız din ve devlet işlerini gerçekten birbirinden ayırıyorsanız laikseniz vicdani yargılamalarınıza ona göre yapmalıisınız. Cumhuriyet elden gidiyor mollalar geliyor demek ancak diktatör devletlerin anayasa anlayışlarını sekteye uğratır. Ben yazımda belirttim yurttaşlık kavramı üzerinde durarak temel hak ve özgürlüklere dair konuştum. Yoksa sandığınız gibi feto ve cemaatine sempati duymuyorum. ben Şovenist bakış açısına karşı, ayrıları ayrı aynılar aynı yere koyuyorum..

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
rainbow iyede bu sizin savunduğunuz sistemin bir kaçınılmazı. Bal tutan parmağını yalar. İktidar yetki sende yahut sana yakın çevrelerde akrabalarında olsa sen böyle bir olanaktan nemalanmayacakmısın. Sizin devlet dairesinde veya herhangi bir kurumda hatırlar gönülle yaptırdığınız hiçmi bir iş yok. Yada bir yerlere gelebilmek için araya birilerini sokma düşüncesine yaşam tarihiniz boyunca hiç mi kapılmadınız. Lafın kısası herkes sütten çıkmış ak kaşık mı.. bütün polisler güleç bütün bakallar namuslumu.

Kalinin derki kapitalist üretim ilişkilerinin geçerli olduğu her sistemde hertürlü pisliğe hazır olacaksınız.

ayrıca ben fetoyu savunmuyorum sadece terörist olmadıklarını söylüyorum ve terörizm devlet ve iktidar kisvesi altında olduğunu söylüyorum. İlk mesajımda fetullah gülen ve RTE ye üzüntümü belirtirken belirli bir anlayışa sittin sene helalik vermeyeceğimi kendimce ifade etmiştim.

bakınız din ve devlet işlerini gerçekten birbirinden ayırıyorsanız laikseniz vicdani yargılamalarınıza ona göre yapmalıisınız. Cumhuriyet elden gidiyor mollalar geliyor demek ancak diktatör devletlerin anayasa anlayışlarını sekteye uğratır. Ben yazımda belirttim yurttaşlık kavramı üzerinde durarak temel hak ve özgürlüklere dair konuştum. Yoksa sandığınız gibi feto ve cemaatine sempati duymuyorum. ben Şovenist bakış açısına karşı, ayrıları ayrı aynılar aynı yere koyuyorum..

yani neye göre terörist denilip denilmiyeceğine karar veremeyiz. Fakat ülkeye verdiği zararlar tarafından bakarsak bence elinde silahla dağda dolaşandan farkı yok sadece üstü kapalı ve öyle bir mekanizma geliştirmiş ki bunu açığa çıkaranlar da sistemin içinde kayboluyor sesleri kısılıyor hatta düşünmeleri engelleniyor bu terorizmin daniskasıdır. Bunun yanında herkes kötü olanı yaptı diye ben de yaparım demek ne kadar da mantıksız. Polisler hak yiyor o zaman bizde mi yiyelim.Hükümet bir başkasının elinde ve kendinden olanı koruyup diğerlerine mesafeli yaklaşıyor bu kötü bir şey ama onlar yapıyor diye bizde yapacağız ve bu da meşru öyle mi? çok yazık....

K

kuzeys

Ziyaretçi
sevgili rainbow sizin bahsetmiş olduğunuz hür demokratik parlementer sistemin sonucudur. Yasa koyucular erkler konusunda epey hassas ve duyarlı davranmışlar ki bu ülke ihtilallerin darbelerin göz odağı haline gelmiş. Toplumsal kutuplaşma veya kamplaşmalar konusunda ki endişelerinizi anlamak birlikte dönem dönem bende her yurttaş gibi kendimi bu kaygıların içerisinde buluyorum. Çünkü sistemsel bir varoluş içerisinde sürekli mevcut toplumun gevşek üretim ve tüketim ilişkilerinden besleniyoruz. En önemlisi sistem bizim bu halimizle şekilleniyor. Sistem için ikitadarda yada muhalefette kimlerin olduğunun bir önemi yoktur. Tüm kumarhanelerde kural net ve açıktır. Her zaman kasa kazanır.

Oyuncuların hangi masa hangi oyunu oynadıkları kazanıp kazanmadıkları hiç önemli değildir. Kazanan oyuncuda kaybeden oyuncuda kasaya para bırakır. Bu yüzden amaç şartlar koşullar ne olursa olsun sirkülasyonu sağlamaktır. Birileri öyle yada böyle kumar oynasın ki o sektör hep var olabilsin.

bu bağlamda kimin haklı kimin haksız olduğunun benim için pek bir önemi yok. temel hak ve özgürlükler dışında. ikinci yazımda söylemiştim halkların halklara sorunu yoktur kralların krallarla sorunu vardır. Farkındaysanız toplum tür ayrımı yapılmaksızın farklı kuşatmalara çatışmalara çekilmeye çalışıyor. Ve bunu yaparlerken kendi varlıklarını unutturuyorlar.

sevgili rainbow tüm kalbimle söylüyorum en tehlikeli ve acımasız olan teroristler devletlerin ta kendileridir; sözümü rousseau'nun bir başka sözüyle sonlandırmak istiyorum.

Krallığı için özgürlük isteyen bir kral kendisi için bir şey isteyemez.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
sevgili rainbow sizin bahsetmiş olduğunuz hür demokratik parlementer sistemin sonucudur. Yasa koyucular erkler konusunda epey hassas ve duyarlı davranmışlar ki bu ülke ihtilallerin darbelerin göz odağı haline gelmiş. Toplumsal kutuplaşma veya kamplaşmalar konusunda ki endişelerinizi anlamak birlikte dönem dönem bende her yurttaş gibi kendimi bu kaygıların içerisinde buluyorum. Çünkü sistemsel bir varoluş içerisinde sürekli mevcut toplumun gevşek üretim ve tüketim ilişkilerinden besleniyoruz. En önemlisi sistem bizim bu halimizle şekilleniyor. Sistem için ikitadarda yada muhalefette kimlerin olduğunun bir önemi yoktur. Tüm kumarhanelerde kural net ve açıktır. Her zaman kasa kazanır.

Oyuncuların hangi masa hangi oyunu oynadıkları kazanıp kazanmadıkları hiç önemli değildir. Kazanan oyuncuda kaybeden oyuncuda kasaya para bırakır. Bu yüzden amaç şartlar koşullar ne olursa olsun sirkülasyonu sağlamaktır. Birileri öyle yada böyle kumar oynasın ki o sektör hep var olabilsin.

bu bağlamda kimin haklı kimin haksız olduğunun benim için pek bir önemi yok. temel hak ve özgürlükler dışında. ikinci yazımda söylemiştim halkların halklara sorunu yoktur kralların krallarla sorunu vardır. Farkındaysanız toplum tür ayrımı yapılmaksızın farklı kuşatmalara çatışmalara çekilmeye çalışıyor. Ve bunu yaparlerken kendi varlıklarını unutturuyorlar.

sevgili rainbow tüm kalbimle söylüyorum en tehlikeli ve acımasız olan teroristler devletlerin ta kendileridir; sözümü rousseau'nun bir başka sözüyle sonlandırmak istiyorum.

Krallığı için özgürlük isteyen bir kral kendisi için bir şey isteyemez.
en acımasız ve tehlikeli olan teröristler devletler değildir, en acımasız teröristler devlet olmaya çalışarak yasal bir çatı bularak kendi hükümdarlıklarını sürdürmek istemektedirler. İşte şu an eleşetirilen durum da bundan ibarettir. İnsanların hakkını yiyenler durumu çok normal gibi göstermeye çalışıyorlar. Bunu yaparken de her türlü yasak yetkiyi kullanmak için hükümetler iktidarlar kuruyorlar. Yoksa sadece gayri-resmi bir oluşumla gelselerdi oz aman büyük tepti alırlardı ve bunu başaramazlardı ancak ülkemizdeki gibi yavaş yavaş ılık su kurbağa muhabbeti gib bir ilerleme söz konusu...

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Tartışmaya katılmayacağım.Sadece hep merak ettiğim bir konu vardır.İster F.Gülen isterse başka dini cemaat kurucuları, neden müslüman ülke topraklarında değil de ör:İran, Mısır vb. konuşlanmazlar da ABD veya Avrupa ülkelerinden işlerini yürütürler diye?Dinse din, şeriatse şeriat ortadoğu ülkelerinde alası yaşanıyorken, niçin batı?N,Hikmet, savunduğu fikirleri yaşama geçirmiş bir ülkede, Rusyada yaşadı ve öldü.F.Gülen niçin Pakistanda değil acaba?

Tavrınızı yerinde bulduğum icin sizinle başladım yazmaya.
Neden başka ülke? Eğer bir soru bir kisiyi ilgilendiriyorsa neden cevabı yine aynı kisinin kendinde veya ürünlerinde aramıyoruz! Şimdiye kadar sn Fethullah gülen , sn. Nazım Hikmet , sn Bediüzzaman Said Nursi gibi çok insanlar toplumda onde görünmelerine rağmen toplum onlarla ilgili sorularını bir bilimsel yöntemle değil de spekülatif yayınlar , medya vs ile ogrenme yolunu izlemişler !! Neden?? Buna herkes kendi cevap versin ?! Ben Helen rose denen sosyolog ile görüştüm, Cem Karaca nin hayatına göz attım ve bir çok yaZi okudum sn. Fethullah gülen hakkında ve cevaplarımı kendim buldum . Helen rose da öyle ! Yıllarını verip araştırmış , ülkeleri dolaşmış , ışık evlere girip çıkmış , turk okullarını gezmiş ve sonuc mükemmel bir sivil toplum örgütü diyor!!! Hiç bir akıllı varlık yoktur ki eserleri guZel,iyi olan ve olduğunu bir değil birçok ülke halkınca onanan bir sanatçı ya da yazarı ya da ne ise onu karalayıp geçemez !!! Bildigim herseyi burada yazacak değilim !!! Haberal ve niceleri biZim devletimizi ve hukukumuZu ayaklar altına alıp keyfe ma yesa yaşarken !!! Biz gidip ülkesinde yasama hakkı verilmemiş insanlara dil uzatıyoruz !!! Cahillik deyip gececeğim ?!!! Kimse kusura bakmasın , bir bilim adamı başka bir bilim adamını eleştirmek icin onu duydukları ile değil bizzat onun kendi eserlerinde tanımalı vu zorunluluktur . Bana platonu okumamış biri platon şöyledir deme hakkına sahip değil , dese de dikkate almam,!!!
Tartışma yersiz ve yetersiz !! kervan yola çıkalı çok olmuş ve bunu toplumun vicdanı sağlamış . Merak ediyorum nasıl inanacaksınız milyonlarca insanın aynı yalana evet deyip kanacagina ki halk dediğim eğitimsiz , cahil kısmı da eğitimli akademik ve bürokratik kısmı da kapsıyor ....

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Yeni bir sey daha... Islam a inandığını iddia edenler sunu bilsinler ... Bur kisinin giyabinda kOnusmak yani arkasından konuşmak ve de kisi kendisi bu konuşulanları daha sonra duyduğunda uzulecekse GIYBET tir. Hükmü haramdir . Ölçüsü sudur : bir kişiyle zina etmekten daha ağır bir haramdir . Acın bakın riyazussalihin veya diğer hadis kitaplarından . Maalesef bizzat helallik dilemek de gerek . Ayrıca konusulan sözler sadece şahsi değil beraberindeki insanları veya toplumu da ilgilendiriyorsa o fertleri tek tek bulup helallik almalısın diyor . Ben çok hata ettim dilimi tutamadım pişman oldum siZlere tavsiyem dilinizi dikkatli kullanmanız yönünde . Islam a inanmayanlar icin ise bu türlü bir hadise kendi baslarına geldiginde nasıl kızdıklarını düşünmeleri insanlık adına doğru olanı gösterecektir

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
Sn. iuflsfozkn neden bu gerici ve teslimiyetçi oluşumu savunurken başkalarını adını geçirerek konuşuyorsunuz. tıpkı tayip'in gündem değiştirdiği mantığı kullandığı gibi sizlerde savunma veya tartışmalarda hemen bi karekter veya olgu bulup o yönden itibaren konuşmayı değiştiriyorsunuz. bu konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim. yoksa hocanız vaazlarında bunlarımı enjekte ediyor. yada sadece başbakanı örnekmi alıyorsunuz.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sn. iuflsfozkn neden bu gerici ve teslimiyetçi oluşumu savunurken başkalarını adını geçirerek konuşuyorsunuz. tıpkı tayip'in gündem değiştirdiği mantığı kullandığı gibi sizlerde savunma veya tartışmalarda hemen bi karekter veya olgu bulup o yönden itibaren konuşmayı değiştiriyorsunuz. bu konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim. yoksa hocanız vaazlarında bunlarımı enjekte ediyor. yada sadece başbakanı örnekmi alıyorsunuz.
Benim hocam Prof Dr Ayhan b. ! Ben size veya kimseye değil hakikati muhatap alıyorum! Hak neyse ve nerdeyse akıl ile yola çıkıp değerlendirmeleri belli ideolojilerin ölçülerine değil iyi ve kötünün ölçüsüne göre aramak biz felsefeci ve bilim adamlarına dusen. Muhatabım kimseler değil hakikat !!!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar