Ruh Varlığının İspatı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde matrix tarafından oluşturulan Ruh Varlığının İspatı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,148 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Ruh Varlığının İspatı
Konbuyu başlatan matrix
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan matrix

matrix

Felsefe.net
Yeni Üye
İŞTE SİZE RUH VARLIĞININ İSPATI:

Madde'nin en küçük yapı taşından en karmaşık yapılarına kadar hep standart bir model vardır.. Bu standart model mekanizma çalışma sistemidir.. Maddenin oluşturduğu yapılarda en küçük parçadan en büyük parçaya kadar hep bir etki tepki mekanizması hakimdir.. Her parça fiziksel ve yapısal özelliklerine göre mekanizmada yer alarak bir etki tepki aktarımı ile mekanizma işleyişinde görev alır.. ister küçük bir mekanik saat olsun ister kompleks bir insan vücudu olusun hepside mekanizma modelinden dışarı çıkamazlar.. En basitinden en karmaşığına maddesel varlıklar mekanizma modeline sadık bir şekilde çalışırlar.. Bunun sebebi maddenin sadece böyle bir model ortaya koyabilecek özelliklere sahip olmasındandır.. Maddenin bilinen tüm özellikleri sabit tepkisel davranışlara sahiptir.. Yani dış ortamdan gelecek bir etkiye karşı yapısına uygun sabit bir tepkisi vardır..Bunlara örnek çoktur.. Mesela suyun akışkanlığı , kaynatma derecesi , moleküllerin özeliği v.s. Sabit tepkiler sabit mekanizmalar ortaya koyar.. Ne kadar kompleks bir yapı tasarlarsanız tasarlayın sonuçlar tahmin edilir olacaktır.. Yapılarda şans yoktur sadece olasılıklar çoğalabilir.. Buda madde ile mekanizma modelinin dışına çıkamayacağımızın bir ispatıdır..

Mekanizma modelinin özelliği kurgusal oluşudur.. Yapı belirli bir kurgu modeline uygun çalışır.. Dizilmiş domino taşları nasıl birbirini devirip karmaşık şekiller çıkarabiliyorsa , maddede bu şekilde benzer bir model ile yapılar kurar..

Bu yapının en büyük eksiği bilinç işlevine uygun olmayışıdır.. Ne kadar karmaşık yapay zeka yaparsak yapalım hatta bu yapay zeka ürünü bir robot kendisini fark eden bilinçli bir varlık gibide davransa.. İçsel bilinç asla oluşturulamaz.. Çünkü maddesel yapılar etki tepki mekanizması ile çalıştığı için domino taşları etkisinden öteye gidemez.. Domino taşları gibi her parça bilinçsizce görevini yapar ve sonucu ortaya koyar.. Yani yapay zeka dış verileri işler sonuçları ortaya koyar.. Bunu yaparken içsel olarak ne yaptığının farkında değildir.. Sadece sonuçları biz görürüz.. İçsel idrak veya bilinç kurgulanamaz bir modeldir.. Kendi içselliğine sonuç çıkaran bir mekanizma model kurgulanamaz.. Bir kere o kendisi dediğimiz olgu oluşamaz.. Her şey mekaniktir etki-tepki akışından başka bir şey yoktur.. Bu akışı algılayan kendinde özümseyen yapı , mekanizma olarak tanımlanamaz.. Belki yapılır diyemeyiz çünkü maddenin bilinen Hiçbir yönü buna müsait değildir.. Devamlı etki-tepki aktarımı yapan parçalar ile bilinç noktası oluşturulamaz..

Peki bilinç nedir..? Bunu anlamak mümkün değil henüz.. Fakat yapısal olarak içe dönük bir yapı.. Asla var olup olmadığını başkasına ispatlayamayız.. Ama tek bir ispatı vardır.. Oda kendi bilincimizin farkındalığıdır.. Yani her varlığın bilinci ancak kendinde ispat bulabilir.. Başka bir varlığın içsel bilincinden emin olamayız..

Bilinç maddesel yapılara aykırı ise , bilince madde diyemeyiz.. Farklı bir var oluşa çıkmış oluyoruz bu durumda.. Bu var oluşu ruh dediğimiz fakat ispatlayamadığımız olguya taşıyabiliriz.. Yani madde dışı bir varlık var alemde..

NOT:Bu yazı ile birlikte
“Bilimsel bir Tez Yaratıcının Varlığına Ulaşabilirmi?”
konusundaki bilimsel tezi okursanız sonuç olarak Yaratıcının varlığı gün gibi ortaya çıkmış olacaktır..

matrix

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevap: İŞTE Size Ruh varlığının ispatı...!?

Hiç cavap yok..??? Konu ilginç değilmi yoksa... Katılıyorum veya yanlış diyen bir kişi bile olmamış.. Arkadaşlar hiç fikriniz yokmu bu konuda..??

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

elbette bilince, maddedir diyemeyiz...ama bundan sizin çıkardığınız, '' yani madde dışı bir varlık var alemde..'' sonucunu da çıkaramayız...evet bilinç vardır ve madde değil,başka bir şeydir ama varlığı maddenin varlığına ve dahası maddenin bilinen en karmaşık hareket biçimine bağlıdır...yani maddeden bağımsız olarak ,kendi başına var değildir...beynimizin son derecede karmaşık süreçlerle ortaya koyduğu bir fonksiyondur...ayrıca sözünü ettiğniz tezi bulabilirsem okumak isterim....

matrix

Felsefe.net
Yeni Üye

Bilince maddedir demiyoruz.. Madde sistemleri ile kurgulanmaz diyoruz.. Belirtmek istedim..

P

Pyramos

Ziyaretçi

evrende karanlık madde, anti madde (ağırlıkla ilk dönemler diyorlar ) yerçekimi gibi kaynagı bilimsel olarak bulunamamış güç,etki ve enerjilerde mevcut Sn Matriks..biraz bilimin eksikliklerinden faydalanmışsınız gibi geldi bana..aslında daha öncede okudumdu yazını ama genç bir arkadaşa benziyon (tahmin) moralini bozmayım dedim:)

beyin konusunda dünyanın en iyi beyin cerrahı denilen bir prof (ismini hatırlamıyorum) beyin konusunda malesef emekleyen bir bebek konumundayız demişti:) şimdi sende böyle az bilinen bir konuda işi ruha bağlarsan olmaz yani (hedefin inanmayanlara ispat ya zaten onlara göre yazıyorum ha yanlış anlama:) )

beyin sonuçta maddi bedenimizin bir parçası o yüzden beden işlemez duruma gelince oda çalışmıyor..ölülere bakan nöröloglarda ahan ex'oldu, hayat belirtisi yok diyor..hatta ölümün kesinleşmesi zaten beyin ölümü denen tıbbı durumun tespiti ile mümkün oluyor..şimdi onların elinde ex olmuş cesetler var , elleri sendekinden oldukça iyi yani..:)

ben şahsi olarak yazını beğendim..(eh işte düzeyinde ama:) ) ama dediğim gibi ; seslenmek istediğin taraftakiler bu her tarafı ince hesaplanmış ,ilimle örülülerek kurgulanmış dünyayı/evreni okuyamıyolarki senin bu yazdıklarını okuyabilsinler..

P

Pyramos

Ziyaretçi

ha birde bizdeki gibi bilinçsel olmasada hayvanlarda da anlattıklarına uyacak sistemler var Sn Maxrix..bunuda tezine, antitez olarak sana sunabilirler..mesela yarasayı bir incele Matrix..dünyanın en hızlı matematikçisi yaptığı hesaplara wowow diyeceksin emin ol :) ama onda ruh yok demi ..ama batmaN de var :) profil resmime bak aha orda:)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Bilince maddedir demiyoruz.. Madde sistemleri ile kurgulanmaz diyoruz.. Belirtmek istedim..

Bilinc, cognitive sciense; yani bilissel bilimde; beynin numenal yetilerinden biridir. Kendisi numenal bir yetidir, gozlemi bu numenasl yeti sahibi olan insanogludur. Ayrica beynin gozlemi ve hareketi de bu numenal yetiyi ortaya koyar.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

İŞTE SİZE RUH VARLIĞININ İSPATI:

Madde'nin en küçük yapı taşından en karmaşık yapılarına kadar hep standart bir model vardır.. Bu standart model mekanizma çalışma sistemidir.. Maddenin oluşturduğu yapılarda en küçük parçadan en büyük parçaya kadar hep bir etki tepki mekanizması hakimdir.. Her parça fiziksel ve yapısal özelliklerine göre mekanizmada yer alarak bir etki tepki aktarımı ile mekanizma işleyişinde görev alır.. ister küçük bir mekanik saat olsun ister kompleks bir insan vücudu olusun hepside mekanizma modelinden dışarı çıkamazlar.. En basitinden en karmaşığına maddesel varlıklar mekanizma modeline sadık bir şekilde çalışırlar.. Bunun sebebi maddenin sadece böyle bir model ortaya koyabilecek özelliklere sahip olmasındandır.. Maddenin bilinen tüm özellikleri sabit tepkisel davranışlara sahiptir.. Yani dış ortamdan gelecek bir etkiye karşı yapısına uygun sabit bir tepkisi vardır..Bunlara örnek çoktur.. Mesela suyun akışkanlığı , kaynatma derecesi , moleküllerin özeliği v.s. Sabit tepkiler sabit mekanizmalar ortaya koyar.. Ne kadar kompleks bir yapı tasarlarsanız tasarlayın sonuçlar tahmin edilir olacaktır.. Yapılarda şans yoktur sadece olasılıklar çoğalabilir.. Buda madde ile mekanizma modelinin dışına çıkamayacağımızın bir ispatıdır..

Mekanizma modelinin özelliği kurgusal oluşudur.. Yapı belirli bir kurgu modeline uygun çalışır.. Dizilmiş domino taşları nasıl birbirini devirip karmaşık şekiller çıkarabiliyorsa , maddede bu şekilde benzer bir model ile yapılar kurar..

Bu yapının en büyük eksiği bilinç işlevine uygun olmayışıdır.. Ne kadar karmaşık yapay zeka yaparsak yapalım hatta bu yapay zeka ürünü bir robot kendisini fark eden bilinçli bir varlık gibide davransa.. İçsel bilinç asla oluşturulamaz.. Çünkü maddesel yapılar etki tepki mekanizması ile çalıştığı için domino taşları etkisinden öteye gidemez.. Domino taşları gibi her parça bilinçsizce görevini yapar ve sonucu ortaya koyar.. Yani yapay zeka dış verileri işler sonuçları ortaya koyar.. Bunu yaparken içsel olarak ne yaptığının farkında değildir.. Sadece sonuçları biz görürüz.. İçsel idrak veya bilinç kurgulanamaz bir modeldir.. Kendi içselliğine sonuç çıkaran bir mekanizma model kurgulanamaz.. Bir kere o kendisi dediğimiz olgu oluşamaz.. Her şey mekaniktir etki-tepki akışından başka bir şey yoktur.. Bu akışı algılayan kendinde özümseyen yapı , mekanizma olarak tanımlanamaz.. Belki yapılır diyemeyiz çünkü maddenin bilinen Hiçbir yönü buna müsait değildir.. Devamlı etki-tepki aktarımı yapan parçalar ile bilinç noktası oluşturulamaz..

Peki bilinç nedir..? Bunu anlamak mümkün değil henüz.. Fakat yapısal olarak içe dönük bir yapı.. Asla var olup olmadığını başkasına ispatlayamayız.. Ama tek bir ispatı vardır.. Oda kendi bilincimizin farkındalığıdır.. Yani her varlığın bilinci ancak kendinde ispat bulabilir.. Başka bir varlığın içsel bilincinden emin olamayız..

Bilinç maddesel yapılara aykırı ise , bilince madde diyemeyiz.. Farklı bir var oluşa çıkmış oluyoruz bu durumda.. Bu var oluşu ruh dediğimiz fakat ispatlayamadığımız olguya taşıyabiliriz.. Yani madde dışı bir varlık var alemde..

NOT:Bu yazı ile birlikte
“Bilimsel bir Tez Yaratıcının Varlığına Ulaşabilirmi?”
konusundaki bilimsel tezi okursanız sonuç olarak Yaratıcının varlığı gün gibi ortaya çıkmış olacaktır..

Konu bilimsel olarak maddenin degil, ne oldugu tartismasini metafizigin yaptigi fenomenin gozlemlenmesidir. Burada insanoglu hem gozlem veren, hem gozlemleyen hem de gozlemi yonlendiren numenal yetiye tasiyan ve olgulastiran faktor konumundadir.

Konu akilsal ve gozlemsel bakis acisi farkidir. Gozlem olarak bir yaratici yoktur, yaratica aklin yarattigi ve kendini varligina inandirdigi ve bu inancini bir fenomen ile ozdeslestirdigi bir kavramdir. Eger akildan ve varliktan yola cikilirsa, aklin bir yaraticiya kendini inandirmasi ve varlamasi ihtiyac geregidir. Ama bilimin bilimselligi, akil ve varlik yerine, gozlemden yola cikar.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Anladigim kadariyla bilincin, biyolojik mekanik duzenekten farkli oldugunu anlatmaya calisan bir yazi. Ancak sonunda kendi kendisine itiraf ettigi gibi bilincin ne oldugundan son derece habersiz.

Bilincin tanimini yapalim, mantigimizi calistiran sey, artik her ne ise. Yani beynimizi kullanmamizi saglayan, ona karar aldiran, dunyayi gormesini ve anlamlandirmasini saglayan ust yapi veya adina her ne diyorsaniz. Yani baktigimizda gordugumuz bizim icin ne ifade ediyor, buna karar veren bilincimizdir. Peki bilinc ne derece mekanik disidir ona bakalim simdi.

karnaval_karnaval_picasso.JPG

Buna bakinca ne goruyorsunuz? Bu cizgilerden ortaya anlam cikaracak birsey varsa oda bilinctir. Sonucta hayvanlar ile bizi ayiran ozellik bilinc ise, buyrun size test. Burada ne goruyorsunuz? Ne gordugunuzu ben size soyleyeyim, sizin haricinizde bu gezegede geriye kalan 7 milyar insan ne goruyorsa aynisini goruyorsunuz.

Yani 7 milyar insana bir girdi yukluyoruz, cizgiler, sonuc hepsinde ayni oluyor. Buna ya tesaduf diyeceksiniz yada bilincin bir mekanizmasi oldugunu kabul edeceksiniz.

Burada gordugumuz ornekte, bir ressam sizin bilinciniz butonlarina oyle bir basiyor ki, zaten isteseniz de burada cizgi gormenizin mumkunati kalmiyor.

Bu ornekleri cok cesitlendirebiliriz. Mesela mozart dinlerken hunkar begendi yedigini zannedenlerden, harfleri renkli gorenlere kadar. Bilinci ne kucumsuyorum nede ilahi ve ruhani ozellikler katarak gerceklikten uzaklastiriyorum. Ne ise o. Varsa bilginiz belgeniz, paylasin gorelim.

P

Pyramos

Ziyaretçi

özetle; beyin bilinç gibi az bilineni bilinmeyene bağlamışsın Sn.Maxrix..tamam bu felsefede geçerli olabilir ama tez üretmek istemiyorsan olmaz yani..ya bende vur deyince öldürdüm galiba:) centilmen olduğum için bişey yazmamışınız deyince seri yazdım gördüğün gibi:)

P

Pyramos

Ziyaretçi

Bilincin tanimini yapalim, mantigimizi calistiran sey, artik her ne ise.

artık o her ne ise? soru zaten bu? yazınızda cevabı değil ..doğumdan itibaren 30 yıl boyunca 4 duvar arasında yaşamış bir insan bu resmi anlamlandıramaz

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Anladigim kadariyla bilincin, biyolojik mekanik duzenekten farkli oldugunu anlatmaya calisan bir yazi. Ancak sonunda kendi kendisine itiraf ettigi gibi bilincin ne oldugundan son derece habersiz.

Bilincin tanimini yapalim, mantigimizi calistiran sey, artik her ne ise. Yani beynimizi kullanmamizi saglayan, ona karar aldiran, dunyayi gormesini ve anlamlandirmasini saglayan ust yapi veya adina her ne diyorsaniz. Yani baktigimizda gordugumuz bizim icin ne ifade ediyor, buna karar veren bilincimizdir. Peki bilinc ne derece mekanik disidir ona bakalim simdi.

karnaval_karnaval_picasso.JPG

Buna bakinca ne goruyorsunuz? Bu cizgilerden ortaya anlam cikaracak birsey varsa oda bilinctir. Sonucta hayvanlar ile bizi ayiran ozellik bilinc ise, buyrun size test. Burada ne goruyorsunuz? Ne gordugunuzu ben size soyleyeyim, sizin haricinizde bu gezegede geriye kalan 7 milyar insan ne goruyorsa aynisini goruyorsunuz.

Yani 7 milyar insana bir girdi yukluyoruz, cizgiler, sonuc hepsinde ayni oluyor. Buna ya tesaduf diyeceksiniz yada bilincin bir mekanizmasi oldugunu kabul edeceksiniz.

Burada gordugumuz ornekte, bir ressam sizin bilinciniz butonlarina oyle bir basiyor ki, zaten isteseniz de burada cizgi gormenizin mumkunati kalmiyor.

Bu ornekleri cok cesitlendirebiliriz. Mesela mozart dinlerken hunkar begendi yedigini zannedenlerden, harfleri renkli gorenlere kadar. Bilinci ne kucumsuyorum nede ilahi ve ruhani ozellikler katarak gerceklikten uzaklastiriyorum. Ne ise o. Varsa bilginiz belgeniz, paylasin gorelim.

Bu anlatimdaki bilinc degil, suurdur. Gerci turkce de 21. yuzyilda felsefe ve bilimin her dalinda gelisen dil ve kullanimi yerlesmemis, o yuzden de anlamlar ve icerikler ifade de bir birine karismaktadir. Suur awareness dedigimiz sey, bilinc ise conscious dedigimiz sey, farkindalik cognition dedigimiz sey. Kisaca suurlu demek, bilincli demek, ya da farkinda olmak demek degildir. Cunku suurluluk kisinin beyne hukmunu icermez. Sadece canlilik belirtisidir. Bir cesit kendindelik diyebiliriz. Bilinclilik ve farkindalik ise, tamamen kisinin beyni ile olan bilincli iliskisi ve beynini kendi yonlendirmesidir.

Cognitive science, yani bilissel bilim bu konulari detayli incelemektedir. Cunku tum bunlar, bir fenomen olan beynin, fonksiyonu ve islevi olan ve insanoglu fenomenini yonlendiren ve yoneten numenal yeti ogeleridir.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

artık o her ne ise? soru zaten bu? yazınızda cevabı değil ..doğumdan itibaren 30 yıl boyunca 4 duvar arasında yaşamış bir insan bu resmi anlamlandıramaz

Iyi ya iste, 4 duvar icerisinde kalmamis herkes anlamlandirirken, 4 duvar icerisinde kalmis birisi anlamlandiramiyorsa, mekanikligin bundan daha guzel gostergesi olabilir mi. Asil tersi olsa sasardim. Yel degirmeni gormeyen birisinin beyninde yel degirmeni baglantisi olsaydi ve burada 4 cizgiden olusan bicimi yel degirmeni olarak anlamlandirabilseydi, zaten bunlari konusmamiza gerek kalmazdi, "evet ruh vardir, tanri tarafindan insanin icerisine yerlestirilmistir" derdik ve bundan suphe dahi etmezdik. Ama durum bu sekilde ceyeran etmiyor, dimi? Yapay sinir aglarinda "supervision" diye bir olgu vardir. Icerisinde yasadiginiz toplum iste bu "supervision" gorevini goruyor. Yani neresinden tutarsaniz tutun, yapay sinir agindan bir gidim oteye gidemiyorsunuz.

Kaldi ki, soru bilincin ne oldugu degil. Bilincin ne oldugunu ciddi ciddi sorup birde cevap bekliyorsaniz, ne diyebilirim ki.

Sorulan soru acik, yukaridaki yazi ruhun ispatimidir, degilmidir. Bende size olmadigini orneklerle gostermeye calisiyorum.

P

Pyramos

Ziyaretçi

Kaldi ki, soru bilincin ne oldugu degil. Bilincin ne oldugunu ciddi ciddi sorup birde cevap bekliyorsaniz, ne diyebilirim ki.

Sorulan soru acik, yukaridaki yazi ruhun ispatimidir, degilmidir. Bende size olmadigini orneklerle gostermeye calisiyorum.

ben yazdıklarınıza muhalif olmak amacı ile yazmadım mekanik konusunda hemfikiriz ama Sn Maxrix o biçimde ele almamış demeye çalıştım..sonuçta ruh ne ki? üzerinde anlaşmamızda / anlaşamamaızda aynı şey çünkü ortada bilgisi yok efenim..

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

ben yazdıklarınıza muhalif olmak amacı ile yazmadım mekanik konusunda hemfikiriz ama Sn Maxrix o biçimde ele almamış demeye çalıştım..sonuçta ruh ne ki? üzerinde anlaşmamızda / anlaşamamaızda aynı şey çünkü ortada bilgisi yok efenim..

Bilinci mekanik disi oldugundan dolayi madde ustu olarak yorumlayip oradan ruha bagliyor. Mekanikligi zaten bu yontemi bosa cikarmasi bakiminda dusuncenin tamamini yanlislayan bir durum olmuyor mu? Ben mi yanlis anliyorum yoksa?

P

Pyramos

Ziyaretçi

Bilinci mekanik disi oldugundan dolayi madde ustu olarak yorumlayip oradan ruha bagliyor. Mekanikligi zaten bu yontemi bosa cikarmasi bakiminda dusuncenin tamamini yanlislayan bir durum olmuyor mu? Ben mi yanlis anliyorum yoksa?

benim anladığım Matrix, maddeden oluşan hiçbir yapı bilinç gibi çalışamaz..sınırlı olasılıklara,etki tepkiye mahkum kalır diyor.. sizin söylediğiniz manada bir mekanikten bahsetmiyor yani..(ben öyle anladım kendiside gelince açıklar umarım)

ha işte sizin mekanik tanımınızıda bunun üstüne böyle anlayınca onları yazdım:)

Ruh konuusnda benim bir iddiam yok olursa ahan hemen burdayım:)

P

Pyramos

Ziyaretçi

ayrıca resim algısı olarak Don Kişot' u seçtiğiniz için teşekkürler:)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

benim anladığım Matrix, maddeden oluşan hiçbir yapı bilinç gibi çalışamaz..sınırlı olasılıklara,etki tepkiye mahkum kalır diyor.. sizin söylediğiniz manada bir mekanikten bahsetmiyor yani..(ben öyle anladım kendiside gelince açıklar umarım)

ha işte sizin mekanik tanımınızıda bunun üstüne böyle anlayınca onları yazdım:)

Ruh konuusnda benim bir iddiam yok olursa ahan hemen burdayım:)

Iste benimde soylemek istedigim, bilincin de maddeden farksiz davrandigi. Yani maddeden olustugu. Tamamen madde olan beyninden kaynaklandigi, tarafindan uretildigi. Tamda madde gibi kurallari ve sinirlari olan bir mekanigi oldugu vs.

Hepimiz Don Kisot'uz :)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Ruh konusuna verilen anlam ve icerige bagli. Mesela nefes insanoglunun yasamini saglayan seydir. Ya da soluk almak, nabzin atisi v.s. Eger konu halet-i ruhiye ise bu da etigin moral konusudur. Yani insanoglunun o an, o durum ve sartta icinde bulundugu dusunsel/davranissal goruntu. Mesela bizdeki mistik anlamda algilanan ruh, ingilizce de spirittir ve ingilizler, ayni zamanda alkollu ickilere de "spirit drink" derler.

Ayrica ruh, yine moral olarak insanoglunun kendisinde bir sorun hissetmesi, bunun fenomenal yansisi ve bunun ne olduguna bir anlam yukleyememesi anlamina da gelir. Yani psikoloji ve psikiyatrik goruntulerdir. Bu temelde psyche ve psycho on ekleri ruhsal alan olarak adlandirilir. Yani fiziksel goruntu vermeyen rahatsizliklar. Ya da fiziksel tedaviyeyle gecmeyen rahatsizliklar.

Ruhun insan bedeninden ayrimi ve farkliligi konusu ise, tamamen bilimsel olmayan inanc temelli bir mistisizmdir.

P

Pyramos

Ziyaretçi

Iste benimde soylemek istedigim, bilincin de maddeden farksiz davrandigi. Yani maddeden olustugu. Tamamen madde olan beyninden kaynaklandigi, tarafindan uretildigi. Tamda madde gibi kurallari ve sinirlari olan bir mekanigi oldugu vs.

Hepimiz Don Kisot'uz :)

evet dediğiniz manada hepimiz gerçek anlamda da Donkişotuz :) harika bağlamışsınız..:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar