Realist mi yoksa idealist mi olunmalı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde papillon_ tarafından oluşturulan Realist mi yoksa idealist mi olunmalı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,601 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Realist mi yoksa idealist mi olunmalı?
Konbuyu başlatan papillon_
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan glsezinrs

papillon_

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar başarıya giden yol realist olmaktan mı, yoksa idealist olmaktan mı geçer? Görüşlerimizi paylaşalım lütfen.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
İkisi de desem olamaz mı?
Olabilir.

papillon_

Felsefe.net
Yeni Üye
Aslına bakarsan bana realizmi savunan cümleler gerekiyor. Fakat kesin şöyledir, kesin böyledir diye bir yargıya varamıyorum.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ben de varamadığımdan öyle cevapladım zaten. Çünkü bir kesinlik elde etmek olanaksız. Kişisine ve bakış açısına göre değişir. Hayallerinin peşinden gidip mutlu olanı da var, gerçekleri görüp ona göre hareket edenin de. Hoş ikisi çok da ayrı şeyler değiller aslında, ne istediğini bilmekle alakalı biraz da. Bildiğin takdirde İdealini Realiten yapabilirsin. Bu soruya göre yorumum, umarım doğru anlamışımdır. Şayet değinmek istediğin farklı bir husussa daha açık belirtirsen memnun olurum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Basariya ulasmanin yolu kendin olmaktan gecer ve cok calismaktan.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
telrunya'ya katılıyorum genel olarak ikisi de başarıya götürür ama benim için ikisi de geçerli değil. Çünkü dengeyi tutturamıyorum! İdealist olsam hayallere dalıyorum adeta sersemliyorum; realist oluyorum olumsuzluklara saplanıyorum. Ben başarmam, başarı benim kucağıma kendi düşer...

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
kişinin, ideallerine yön veren de içinde bulunduğu realitenin koşulları ile gelişen durum ve şartlar ... hal böyleyken o'da ancak, yakın -içinde- bul-un-duğu ve/veya elzem olanlara göre -anlayışınca- değerlendirme yapıyor- yapabiliyor... bu durumda başarı/başarısızlık gibi söylemler de, kişisel tatminden öte (kime göre-neye göre)bir şeyi ifade etmiyor.

ve gerçeklerden kopuk hayaller daha çok -iyi ki- ergenlikte /ilk gençlikte oluyor
sonrasında, yaşam/çevre öyle alengirli bi şey ki ... hem gerçeklenenlere karşı gözünüzü
(en azından birini) açık tutmayı öğretiyor hem de (elinizde olmayanlardan.. mazereti diye )göz yummaları :confused:
bu arada, tik sahibi olabilirsiniz.. aman haa dikkat : ))

cemozen

Üye
Yeni Üye
:)İdealizmin zıddı realist olmak değildir. Materyalizmdir. Realist olmak çok göreli birşey.

Che'nin şu sözünü çok severim ben mesela, "realist ol, imkansızı iste."

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
realiteden bir örnek:yolunu geçtim tabelası dahi okunmayan bir dağ köyü, suyu akan dere gözüne bağlı bir hortum, çoğunluk yan tarafı ağıldan bozma ,15 kişi tek göz odada yaşayan tuvaletleri dışarda dam altları...okula gönderilmeyen önem verilmeyen çobanlıkla-çarşı/köy kahvesi alanına sıkışmış erkekler ile 15 yaşına gelmeden everilmesi/satılması hesaplanan kızlar..kadınlar. 5-10-15 çocuk...simsarların pazarladığı ve bir kamyonet tepesinde o şehirden bu şehire ırgatlığa günlük 10-15 lira yevmiye ile gidenler

bu ve buna benzer yaşam şartları hemen her bölgede var...iş sahası olmayan ancak hipodromu olan köşe başı iddia loto-toto bayi olan hemen her evde pompalı tüfek olan yerleşim alanları...tabiki kendince hayalleri vardır da... şimdi bu gençlerin-insanların ufku nedir? ideali ne kadar idealdir ve burada başarı-başarısızlığın kıstası nedir? seçimden seçime ahalisi hatırlanan bürokratın vekilin lütfen gidip te efendisi kibiriyle vaaz ettiği ,kimilerinin de içmeye ayranı zor bulan insanlara bağımsızlık -özgürlük sloganlarıyla destek olduğunu sanması ne kadar yapıcı ve gerçekçidir. Mazeret derken işte bu şaşılıktan şaşırmadan bahsediyorum hemen hepimizin arkasına sığındığı.
kişisel tatminlerin ötesine geçemeyen başarı..hayatın anlamına dair aklınca eğlencelikler- söylemler sahibinin sesi/ hikayedir

msjları mod.arkadaşlar birleştirirlerse memnun olurum

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
:)İdealizmin zıddı realist olmak değildir. Materyalizmdir. Realist olmak çok göreli birşey.

Haklısınız.Realizmin karşıtı nihilizm, idealizmin karşıtı materyalizmdir.Konuyu açan sn.katılımcı, burada idealizmi ve realizmi felsefi (ontolojik) karşılıklarından yola çıkarak değil, gündelik hayatta kullanıldığı(algılandığı) şekilde ifade etmek istedi sanırım...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar