Problemler ve Ustesinden Gelebilmenin Gucu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde ahuyuli tarafından oluşturulan Problemler ve Ustesinden Gelebilmenin Gucu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,352 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Problemler ve Ustesinden Gelebilmenin Gucu
Konbuyu başlatan ahuyuli
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

ahuyuli

Felsefe.net
Yeni Üye
“Problemler ve Ustesinden Gelebilmenin Gucu”

Unlu bir filozof soyle diyor:
“Senin canini sikan her durumda su ilkeyi animsa:
Bu bir talihsizlik değil, Ona cesurca gogus gerebilmek icin bir firsattir.”
(Marcus Aurelius)

Muhim olan soylemek degil, uygulamak diyorsaniz...haklisiniz.
Ama bakin bir baska filozof ne demis:
“Kisin en soguk zamaninda, ben nihayet icimde yenemedigim bir yaz oldugunu ogrendim.”

Yani aslinda problem diye karsimiza cikan seyler hayatimizin bir parcasi...
Ve,biz yasadigimiz surece onlarla basetmeye devam edecegiz.

Cozum dedigimiz sey ise cogu zaman kendi icimizde aramamiz ve bulmamiz gereken bir guc!!!

Sizleri bu seminere katilmaya
ve icinizdeki bu gucu aciga cikartma yolunda iyi bir adim atmaya cagiriyoruz.

Katilim Ucretsizdir, kontenjan sinirlidir.Lutfen telefon veya e-mail ile onkayit yaptiriniz.

AYRINTILI BILGI VE KAYIT ICIN:
Leylak Sokak Murat Is Merkezi B Blok D1 Mecidiyekoy
(Antikacılar Carsısı arkası, Yunus Emre Lisesi karşısı)
sisli@aktiffelsefe.org
0212 267 47 88
0 554 324 23 09

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Seminer kısmını atlayıp, çözümlerin kendi içimizde aramamız gerektiğine katılıyorum. Fakat kendi içimizde dar bir dünya varsa, karanlık bir dünya hakimse bize, çözümü nasıl getirebiliriz ki? Bu gerçekten çok zor. İşte burda çözümü getirebilmeye, hayatla savaşmak denir.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
(Marcus Aurelius)

Bir kimsenin sözlerinden hayatının ne olduğunu çıkarmak zor olmasa gerek.

M

monaliza

Ziyaretçi
(Marcus Aurelius)

Bir kimsenin sözlerinden hayatının ne olduğunu çıkarmak zor olmasa gerek.

Ne güzel söylemiş, Marcus Aurelius. rainbow64 arkadaşıma aynen katılıyorum.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
(Marcus Aurelius)

bu sözü kanser hastalarına, açlıktan ölmek üzere olanlara, müebbet hapse mahkum olanlara...vs. vs. bir söyleyin bakalım ne diyecekler. her talihsizlik bir fırsat değildir. asıl fırsat talihsizliği önceden ucundan da olsa görebilmektir.
oldum olası bu tip sözlere hep sinir olmuşumdur. ezilmişleri, sömürenleri, çaresizleri bir nebze de olsa rahatlatabilmek için söylenen sözler gibi gelir bana bu alıntılar. bir çeşit "bir teselli ver" şarkısı gibi...

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
Peki ne demeli bu talihsizlere? Nasıl teselli etmeli?

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
aç olana bu sözü söyleyeceğine bir iş verilebilir ya da yemek verilir... inanın özlü bir söz, aç olan biri için, bir tabak yemekten daha rahatlatıcı olamaz. müebbet hapis cezası olan birine hapisten kaçma yolları anlatılsa kanımca daha rahatlatıcı olabilir. ya da hapisten kaçması için ona yardım edilse.... :)
şu zor hayatta bir tek özlü söze ihtiyaç duymuyorum. duydukça sinirlerim daha da bozuluyor. tahammül bile edemiyorum bazen...
ne yalan söyleyeyim bu özlü sözleri hep derdi olmayanlar derdi olanlara söylerler, midem bulanır başım bile döner bu yüzden...

gerdel

Felsefe.net
Yeni Üye
Sözler, düşünceler, kavramlar; açlar, hastalar, mahkumlar için değil zaten, kendi yarattıkları cehenneminde benim gibi kendini yakanlar için.

İçinden ya da dışından gelen bir fısıltıya, bir sonraki alacağı nefesi biraz daha kolay alabilmek için ümit bağlayanlara lazım o sözler.

Hayatla savaşmak zorunda olanlar o gücü hayatın kendisinden zaten alıyorlar, hayat için savaşmak zorunda olanlarsa, böyle buna değecek bir ipucuna ihtiyaç duyuyorlar.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
İnsan ümit ile yaşar ve başarma azmi de bu yüzden ortaya çıkar. Eğer ümidi yoksa nasıl başa çıkabilir bu kadar sorunla. Örnek olarak kanser hastalığı verilmiş . Evet çaresi şu ana kadar bulunmadı ama hastalıktan br sayede kurtulan insanlar var ve söylemlerine bakın her zaman ümit ile hayatta kaldıklarını söylüyorlar . İnsan gülerken 17 kaşını çatarken 43 kasını kullanıyor bilimsel verilere göre yani durum böyle olduğununda moralimiz bozukken daha fazla enerji harcıyoruz ve bu da bünyeye zarar veriyor . Bu kısacık örnek de bile gülümseme hissini yitirmemnin anlamı bir kere daha ortaya çıkıyor. O zaman boşuna ümit verici sözlerden uzak durmak.....

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
"Ümit en son kötülüktür, çünkü işkenceyi uzatır." Nietzsche
Mutluluk ha deyince gelmez ha ha ha demek gerekir (anonim)
Kısacası hayaller yetersiz, gayret gerekiyor ama gayret için ümide gerek yok.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
aç olana bu sözü söyleyeceğine bir iş verilebilir ya da yemek verilir... inanın özlü bir söz, aç olan biri için, bir tabak yemekten daha rahatlatıcı olamaz. müebbet hapis cezası olan birine hapisten kaçma yolları anlatılsa kanımca daha rahatlatıcı olabilir. ya da hapisten kaçması için ona yardım edilse.... :)
şu zor hayatta bir tek özlü söze ihtiyaç duymuyorum. duydukça sinirlerim daha da bozuluyor. tahammül bile edemiyorum bazen...
ne yalan söyleyeyim bu özlü sözleri hep derdi olmayanlar derdi olanlara söylerler, midem bulanır başım bile döner bu yüzden...

Özlü söz değil aslında, bakış açısı değiştiği zaman insanın seçenekleri de artıyor. Oturup talihsizliğine üzülmek yerine, bir çıkış yolu aramaya başlayan kişi mutlaka bir fırsat yakalar.

Nasreddin Hoca gibi mizahi bakmak gerekiyor olaylara yoksa sinir olunacak çok fazla şey bulunur bu hayatta.

Hoca bir aralar parasız kalmış ve o sıralarda da birisi gelip, Hoca'ya şeytan ile ilgili sorular sormuş:

- "Şeytan nerede yaşar?"

Hoca da anlayabileceği dilde anlatmaya çalışmış. Adam ısrarla hocaya başka sorular sormaya başlamış ve en sonunda Hoca'ya:

- "Şeytan ne yer?" diye sormuş.

Hoca artık daha fazla dayanamamış:

"Eğer benim gibi parası yoksa, çaresiz zıkkımın kökünü yer!"

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç