Parapsikoloji Neden Bilim Olamıyor?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Parapsikoloji Neden Bilim Olamıyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,427 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Parapsikoloji Neden Bilim Olamıyor?
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Parapsikoloji bilimsel yöntemi ve uygulaması tartışılan birçok konuyu inceler. Bu alanda bilim insanlarından çok şarlatanların sesi çıkar. Toplum önünde genellikle popüler olmaları nedeniyle şarlatanlar bulunur. Biliminsanlarının sesinin az çıkmasından dolayı yanıtlardan çok sorulardan oluşan bir konudur. Parapsikoloji, tıpkı metafizik gibi kenarda olan ve tam bilim olarak olgunlaşmamış bir çalışma alanıdır. Kelime anlamı olarak psikolojinin ötesinde, ardında, kenarında bulunan manasındadır.

Parapsikoloji başlığı altında, durugörü (clairvoyance), telepati, psikokinezi, öngörü (precognition), bedensiz ölü ruhlarla bağlantı kurma (spiritüalizm), ruh göçü (reenkarnasyon) sayılabilir. Bunlar içinde durugörü; farklı zaman ve mekânlarda oluşan olaylarla ilgili bilgiyi, normal insanlardan farklı olarak bilebilmek, hissedebilmedir. Telepati, toplumda daha iyi bilinen bir kavramdır ve düşünce iletişimi, bir zihinden diğerine doğrudan içsel deneyime ait bilgi iletimi olarak tanımlanır. Öngörü ise, gelecekte olabilecek olayları, zamanı gelmeden önce, belli bir eğri içinde kalarak gerçekleşme zamanını da doğru olarak tahmin edebilmektir. Bu nedenselliğe karşı çıkar ve “etki”nin, “neden”inden önce olduğu anlamına gelir. Retrokognisyon, uzak geçmişteki bir olayın algılanması olarak açıklanır.

image002.jpg

Parapsikoloji Neden Bilim Olamıyor?
Birçok bilimci ve felsefeci, açık ve net bir şekilde parapsikolojiyi bilim olarak kabul etmezler. Bilim olarak kabul edilmemesinin nedeni; belirli temel bilimsel varsayımları ihlal etmesi, tekrarlanabilir deneyler üretememesi, deney üretse bile ortaya çıkan sonuçların bilimin diğer temel ilkeleriyle çelişmesi, ortaya çıkan etkilerin nasıl ya da niçin ortaya çıktığına dair tutarlı bir teori oluşturulamaması ve belki de en önemlisi “gizli bilim” ile ilişkili olmasıdır. Bunlara ek olarak da, maddi destek diğer bilim dallarına göre parapsikoloji alanında çok azdır. Daha çok bireysel çaba ile yürütülen araştırmalarla desteklenir. Yine, bu alandaki aktif araştırmacıların %20’sinden daha azı akademik eğitim almıştır.

Bu konuda ciddi eğitim veren akademik kurumların sayısı da azdır. Eğitim veren yerler arasında; Rhine Araştırma Merkezi, ABD’de bu konu üzerinde eğitim vermektedir. Yine Utrecht Üniversitesinde on-line parapsikoloji kursu verilmektedir. Bazı üniversitelerde ise parapsikoloji eğitimi diğer bilim dalları içerisinde, seçmeli olarak yer almaktadır. Örneğin, Franklin Pierce Koleji (New Hampshire) psikoloji öğrencileri isterlerse bu konuda seçmeli ders alabilmektedirler. İngiltere’de en azından beş üniversite bu konuyu psikoloji eğitiminin bir parçası haline getirmiştir. Bu üniversiteler arasında Edinburgh Üniversitesi (Arthur Koestler Parapsikoloji Bölümü), Liverpool Hope ve John Moores Üniversitesi, Northampton ve Coventry Üniversitesi sayılabilir. Bazı diğer İngiliz üniversiteleri ise diğer paranormal olaylar konusunda eğitim vermektedirler; Goldsmiths Koleji psikoloji bölümü, Londra ve Huddersfield Üniversitesi davranış bilimleri bölümü gibi. ABD’de California’da Palo Alto’da Transpersonal Psikoloji Enstitüsü’nde parapsikoloji konusunda kurs verilmektedir. San Francisco’da Saybrook Enstitüsü’nde de uzaktan eğitimin bir parçası olarak parapsikoloji eğitimi verilmektedir.

Sorun nerede?
1. Tekrar sorunu
Bilimde, bir olgu çeşitli araştırmalarda tekrar tekrar gösterilmedikçe doğrulanmış kabul edilmez. Dolayısıyla, parapsikolojiye yöneltilen en önemli eleştiri, başka araştırmacılarla ortaya konulabilecek önemli bir psi kanıtı bulunamamasıdır. Bu soruya yanıtı parapsikoloji, meta analiz tekniğiyle verdi. Bu istatistik tekniği, belirli bir olguyla ilişkili birikmiş araştırmaları tek bir deney olarak, her araştırmayı ise tek bir gözlem olarak değerlendirir. Böylece, pozitif yönde sonuçlar sağlayan her bir araştırma göz ardı edilecek yerde, olgunun geçerliliğine ve güvenilirliğine katkıda bulunur. 1989 yılında Foundations of Physics dergisinde Dean Radin ve Roger Nelson’un kaleme aldıkları bir meta analizde, 1959-1987 arası yapılan 597 PK deneyi değerlendirilmiş ve deneylerin bilimsel açıdan eksiksiz yapıldığı iddia edilmiştir. Radin ve Nelson, ortalama büyüklüğü %0,02 olan bir PK etkisinin var olduğunu ve bunun olumsuz deneyler veya yetersiz deney tasarımı ile açıklanamayacağını öne sürdüler. Özellikle, Princeton deneylerinde, bütün deneklerden elde edilen sonuçlardan ulaşılan PK etkisinin, şans sonucu ortaya çıkma ihtimalinin milyonda bir olduğunu öne sürdüler.

2. Yetersiz denetim
Parapsikolojik araştırmalara yapılan ikinci eleştiri, deneylerin her zaman değilse de sıklıkla yetersiz denetim ve koruma koşullarında yapılmasıdır. Yöntemsel yetersizlikler tüm bilimlerin en önemli sorunudur. Ancak, parapsikolojinin tarihi, eleştirisel olarak incelendiğinde çöken sonuçlarla doludur. Parapsikolojiye yöneltilen eleştiri, yetersiz bir biçimde denetlenen araştırmaların genellikle olumlu sonuçlar verdiği, ancak daha iyi denetim ve koruma sağlanır sağlanmaz bu sonuçların ortadan kalktığıdır. Bir deneyde kusur tespit edildiğinde, bu deneyin pozitif bir sonucun ortaya çıkmasına katkıda bulunmadığını öne sürmek ikna edici olmaz. Tek çare, deneyi doğru koşullarda tekrarlamaktır.

3. Dosyalama sorunu
Yapılan deneylerde gerçek bir etki olmasa bile, rastlantısal olarak pozitif bir sonuç elde etme ihtimal dâhilindedir. Bu pozitif sonuç, daha önemli ve ilgi çekici olacağından bilim dünyasına ulaştırılmak için yayımlanacaktır. Ancak, beklenen sonuçlar elde edilmediğinde bunlar yayımlanmayacaktır. Dolayısıyla bu konuda araştırma yapan insanlar negatif sonuçlar veren araştırmalardan habersiz kalacaktır. Bilinen araştırmaların veri tabanları, pozitif araştırmaları yayımlama yönelik ciddi bir eğilim taşır. Bu, bilimin her alanında geçerlidir ve buna bilim dünyasında dosyalama sorunu denir. Bu sorunu çözmek gerçekten zordur. Çünkü “bilinmeyen”, dergilere yayımlanması için gönderilmeyen veya gönderildiği halde negatif sonuçları olduğundan yayımlanmayan araştırmaların ne kadarının dosyalar halinde terk edildiğini bilmek olanaksızdır. Bu durum kabaca şuna benzer, lotoda kazanacağını söyledikten sonra kazanan kişi basında öne çıkarılır. Benzer önsezilere kapılıp da kazanamayan binlerce kişinin durumu bilinmez ve bunlar dosyalarda kalır.

Sonuç
Toplumsal düşüncede psi bulguları kişisel deneyimler ve anekdotlardan ibarettir. Bu türden bulgular bilim açısından ikna edici değildir. Deneylere toplu halde bakıldığında, hepsini karşılaştırıp ortak bir sonuca varmak zordur. Biliminsanlarının çoğu, olağandışı iddiaların olağandışı kanıtlar gerektirdiğine inanır. Olağandışılık ise bir derece sorunudur. Düşünce iletişimi ya da aktarımı (telepati) çoğumuza psikokineziden daha az olağandışı görünür, çünkü uzaklıklar arası bilgi iletişimi bize daha bildik gelir. Televizyonun görüntüleri odamıza nasıl getirdiğini bilmesek de, bunun gerçekliğine inanırız.

Her ne olursa olsun parapsikoloji üzerine yapılan çalışmalar, bilim felsefesi, zihin felsefesi ve bilincin doğasının anlaşılmasına yardım edecektir ve yaşadığımız çevre ile ilişkimizi ortaya koyacaktır. Belki de evrene bakış açımızı değiştirecektir. Ancak, öncelikle bu çalışmaların hobi çalışmacıların elinden alınıp, bilimsel zemin içine konması gerekir.

Kaynak; evrenindili.com

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bilim kendini tanımlasın yeniden tanımlasın ama bu alanda metodolojisini ve deneyselliğini tanımlasın;
hayır ,sadece bir deney ve gözlem/gelişim verisi olarak açık ve yorumsuz-sonuç- olarak sunulmaldır bu alanın verileri;
daha çok ham olmalıdır ve kapalı yargı ve yorumlarla işlenmemelidir;
m.newton çalışmaları örneğin;

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
bilim kendini tanımlasın yeniden tanımlasın ama bu alanda metodolojisini ve deneyselliğini tanımlasın;
hayır ,sadece bir deney ve gözlem/gelişim verisi olarak açık ve yorumsuz-sonuç- olarak sunulmaldır bu alanın verileri;
daha çok ham olmalıdır ve kapalı yargı ve yorumlarla işlenmemelidir;
m.newton çalışmaları örneğin;

Parapsikoloji o kadar uçsuz bucaksız bir alan ki bu konuda araştırmalar yapmak ve yılmadan devam edebilmek cesaret istiyor. Gizlice yapılan araştırmaların sonuçları pek duyurulmasa da inanıyorum ki birgün gelecek Parapsikoloji konusunda araştırma yapan insanların gerekliliği anlaşılacak ve hakettiği değeri görecektir.

Bana yılbaşında para çıkar ise şayet; bir araştırma merkezi kurup konuya ilgi duyan bilim insanlarını bir araya getirmeyi çok isterim, tabi 50 milyon bile bu alan için yetersiz kalacaktır:)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bu anlamda destek gerekirse, James Randi Foundation nakit para destegi vermeyi taahut ediyor.

Psisik, paranormal, parapsikolojik herhangi bir kanit gosterene, 1 milyon dolar nakit odemeyi taahut ediyor. 1964 senesinden beri kazananini bekleyen odul icin simdiye kadar 1000 in uzerinde basvuru olmus, simdiye kadar kimsenin kazanamamis oldugunu soylemeye gerek yok sanirim.

Yani; dunya uzerinde tek bir allahin kulu bile, ne telepatik, ne telekinetik, ne de tele herhangi bir kabiliyetini, kontrollu bir ortamda gosterip, su parayi alamamis...

Kusura bakma [MENTION=4324]dijital[/MENTION], bu konuda biraz skeptigim, ve skeptik olmak icin cok da iyi nedenlerim var. Cunku "mentalistim, telepatigim" diye ortaya cikan insanlar, bu vakte kadar anca televizyona cikip catal kasik bukebilmisler. Eli cabuk her sihirbaz, bu isi gelir kapisi olarak bir deniyor. Hal boyle olunca, normal olarak skeptik cok oluyor. Bu alanda calisma yapmak icin kimse kariyerini riske atmak istemiyor. Bunun icin herkesten once, bu sarlatanlari, sonrada mucizelere inanan budala toplumlari suclamak gerekir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu anlamda destek gerekirse, James Randi Foundation nakit para destegi vermeyi taahut ediyor.

Psisik, paranormal, parapsikolojik herhangi bir kanit gosterene, 1 milyon dolar nakit odemeyi taahut ediyor. 1964 senesinden beri kazananini bekleyen odul icin simdiye kadar 1000 in uzerinde basvuru olmus, simdiye kadar kimsenin kazanamamis oldugunu soylemeye gerek yok sanirim.

Yani; dunya uzerinde tek bir allahin kulu bile, ne telepatik, ne telekinetik, ne de tele herhangi bir kabiliyetini, kontrollu bir ortamda gosterip, su parayi alamamis...

Kusura bakma [MENTION=4324]dijital[/MENTION], bu konuda biraz skeptigim, ve skeptik olmak icin cok da iyi nedenlerim var. Cunku "mentalistim, telepatigim" diye ortaya cikan insanlar, bu vakte kadar anca televizyona cikip catal kasik bukebilmisler. Eli cabuk her sihirbaz, bu isi gelir kapisi olarak bir deniyor. Hal boyle olunca, normal olarak skeptik cok oluyor. Bu alanda calisma yapmak icin kimse kariyerini riske atmak istemiyor. Bunun icin herkesten once, bu sarlatanlari, sonrada mucizelere inanan budala toplumlari suclamak gerekir.

Kusura bakmıyorum zaten hiç kimse körü körüne birşeylerin peşine düşmemeli tabi ki akla mantığa uygun cevaplar olmalı ki Parapsikoloji'nin önü açılsın. Mentalistlerden bazıları sadece gösteri yaparken bazıları gerçekten düşünce gücünü kullanabiliyor. Örnek olarak; David Copperfield ile Criss Angel arasında bir kıyaslama yaparsak her ikisi de mentalist ve illizyonist gibi görünse de Criss Angel parapsikolojik yetenekleri gerçekten var olan, David Copperfield ise teknolojiyi çok iyi kullanan birisidir.

Bu bahsettiğin kişiyi biliyorum fakat gerçekten paranormal yetenekleri olan birisi için işin ucunda para bile olsa böyle bir ispat çabası anlamsız olacaktır. Bu yeteneğe sahip kişi için para problemi kalmaz ve para en kolay ulaşacağı şeydir çünkü para bir maddedir ve maddeye hükmeden paraya zaten hükmeder. Hitler paranormal yetenekleri olan birisi olmasaydı yaptıklarının çeyreğini bile yapamazdı. Bu yetenekler hayra da kullanılır şer için de kullanılır, yeteneğin kaynağına göre kullanım alanı da değişir. Hitler'in karanlık bir kaynaktan beslendiği de ortada zaten.

Çevremde bu tür yetenekleri olan insanlar var fakat amaçları para kazanmak ya da şöhret olmak değil sadece bir takım gerçeklere temas edebilmeyi amaçlıyorlar. Şahit olduğum bazı olaylar olmasaydı belki ben de bu kadar kararlı bir şekilde bu konu ile ilgilenmezdim. Benimkisi bir temenni ve umut sadece fakat ömrüm yeter mi bilinmez. Türkiye'de Dr.Sultan Tarlacı ve Dr.Sinan Canan'ın çalışmaları umutlarımı biraz daha arttırdı, inşallah bu konuyu araştıran, hobi amaçlı bile olsa bir takım çalışmalar yapan bilim insanlarının sayısı artar ve benim gibi meraklılar da daha sağlıklı bilgilere ulaşmayı başarabiliriz.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Kusura bakmıyorum zaten hiç kimse körü körüne birşeylerin peşine düşmemeli tabi ki akla mantığa uygun cevaplar olmalı ki Parapsikoloji'nin önü açılsın. Mentalistlerden bazıları sadece gösteri yaparken bazıları gerçekten düşünce gücünü kullanabiliyor. Örnek olarak; David Copperfield ile Criss Angel arasında bir kıyaslama yaparsak her ikisi de mentalist ve illizyonist gibi görünse de Criss Angel parapsikolojik yetenekleri gerçekten var olan, David Copperfield ise teknolojiyi çok iyi kullanan birisidir.

Bu bahsettiğin kişiyi biliyorum fakat gerçekten paranormal yetenekleri olan birisi için işin ucunda para bile olsa böyle bir ispat çabası anlamsız olacaktır. Bu yeteneğe sahip kişi için para problemi kalmaz ve para en kolay ulaşacağı şeydir çünkü para bir maddedir ve maddeye hükmeden paraya zaten hükmeder. Hitler paranormal yetenekleri olan birisi olmasaydı yaptıklarının çeyreğini bile yapamazdı. Bu yetenekler hayra da kullanılır şer için de kullanılır, yeteneğin kaynağına göre kullanım alanı da değişir. Hitler'in karanlık bir kaynaktan beslendiği de ortada zaten.

Çevremde bu tür yetenekleri olan insanlar var fakat amaçları para kazanmak ya da şöhret olmak değil sadece bir takım gerçeklere temas edebilmeyi amaçlıyorlar. Şahit olduğum bazı olaylar olmasaydı belki ben de bu kadar kararlı bir şekilde bu konu ile ilgilenmezdim. Benimkisi bir temenni ve umut sadece fakat ömrüm yeter mi bilinmez. Türkiye'de Dr.Sultan Tarlacı ve Dr.Sinan Canan'ın çalışmaları umutlarımı biraz daha arttırdı, inşallah bu konuyu araştıran, hobi amaçlı bile olsa bir takım çalışmalar yapan bilim insanlarının sayısı artar ve benim gibi meraklılar da daha sağlıklı bilgilere ulaşmayı başarabiliriz.

Iyide, bu bir para mevzusu degil ki.

James Randi Foundation'in ortaya koydugu "1 Milyon Dolar Sinavi" dunyada bilim cevreleri tarafindan cok iyi bilinen bir organizasyondur. Aslinda bu organizasyonun olmasi, parapsikolojiye yeterince onem verilmedigine dair butun elestirileri bosa cikariyor. Kredibilitesi yuksek bircok akademisyen, islerini guclerini bir kenara birakip, paraherhangi bir yetenegi oldugunu soyleyen, herhangi birisini, herhangi bir on sart gerektirmeden dinliyorlar, zaman ayiriyorlar, ve bu yeteneklerini test etmeyi kabul ediyorlar.

Etrafinizda bu yetenege sahip oldugunu soyleyen insanlarin, bilimsel cevreler tarafindan taninmalari, ciddiye alinmalari, dunyayi degistirmeleri icin tek bir email gondermeleri yeterli.

Bundan daha fazla ne istenebilir ki?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Parapsikoloji o kadar uçsuz bucaksız bir alan ki bu konuda araştırmalar yapmak ve yılmadan devam edebilmek cesaret istiyor. Gizlice yapılan araştırmaların sonuçları pek duyurulmasa da inanıyorum ki birgün gelecek Parapsikoloji konusunda araştırma yapan insanların gerekliliği anlaşılacak ve hakettiği değeri görecektir.

Bana yılbaşında para çıkar ise şayet; bir araştırma merkezi kurup konuya ilgi duyan bilim insanlarını bir araya getirmeyi çok isterim, tabi 50 milyon bile bu alan için yetersiz kalacaktır:)

neyi merak ediyorsunuz ki belki kendi içinde araştırma merkezi olmuş araştırma merkezleri vardır?
kurarsanız suje ve tanıklığa hazırız; bilginiz olsun -olmalı

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hiçmilyondolar sınavı ve biz onları sınıyoruz;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kendi içinde tanıklığı ve kanıtı-tanıklığı olan sujenin başka bi şey bilmesine ve bildirmesine gerek yoktur
çünkü kendi kanıt aramaz- o halde kanıtı kim ve neye sunacak ve kime ve neye neyi ispatlayacak
kanıtlar arayan diğerleridir ve tanıksızlar ve kanıtsızlardır,
kanıt tanıklıktır ve kanıtlayın tanıtlayın, akıl uçsuz bucaksız bir deniz ve hep öyle olacak-kalacak

kendinizi kendinize kanıtlayın
ve kendinizi kandırmayın başkaları kanıt getirecek ve getirmiyor diye, yok diye;

her şey anlatıldığı gibi olmalı değil ancak aklın yetisi ve sınırı sonsuzdur-kendi içinde, bunlar özel güçler ve yetenekler olarak algılanmalı/bilgilenmeli değil;
üstün yoktur ya da üstünsüz ancak aklın yetisi sonsuzdur ve sonsuz kalacak, sonsuz devinim ve biliş evrimselliği ve sınayın ve kendinizin sınayıcısısınız ve kendi aklınızın sınayıcısı
kimse size kanıt-tanık ve deneyim getiremez ve sunamaz;
akıl içinde iç devinme olmayan şey sizin tanıklığınız değildir,
ve tanıklık sunmak için kendinize başkaları var ve yapıldı mı demeli?
ve bu ölçülmeli ve gözlemlenmeli mi?
aklını mı izlemek istiyorsunuz başkasının da bir milyon sunuyorsunuz ve neye - kime? kendinize sunun milyonları;
milyon mu kalır akılda gerçek tanıklıklarda ve paramı kalır

materyal oynatma zırvalıkları/saçmalıkarı saçmalıktır ve akıl bulandırır-konuyu gerçek zemininden saptırır ,en başta bu;
bunlar abartılı palavralar ; yönelim saptıran ve düşünce oyalayan (tanımlandığı şekliyle ve biçimiyla parapsikoloji oyalama ve demagoji)

gerçek parapsikolji; trans suje ve kısmen hipoz suje denemeleri ve çeşitlemeleri ve grup suje aşımlarıyla olur,
derin düşünen ortak grup düşünün ya da derin düşünme topluluğu ve birlikte odaklanmış yoğunlanmış düşünce odağı/gücü ve izlenimi getirimi;
ortak amaçlar ve idealler birleştirmiş insanlar parapsikolji yapar-yapabilir;
amaç sonucu belirler ve amaç kanıt armak olursa ortada bir amaç ve görgül var mı? ve sonuç var mı?
kanıt aramak çıkmaz sokaktır çünkü hiç bir zaman bulunamaz-tanımlanamz ya da yetmez ve aşılır; başkası daha iyisini yapar/çürütür ya da türetir ve görülmez ya da net olarak subjektiftir ve subjektif kalacaktır çünkü akıl içinde olur her şey;

gerçek bir suje kanıt tanıklığına girmez
gerçek bir suje amaç sapmaz ve saçmasapan işlere bulaşmaz; ona buna maşa olmaz;
amacı kanıt getirmek ve bi şeyler göstermek olan yapım ve deneme boşadır;

çünkü gerçek kavrayışlı sujenin size sözyelceği tüm şey ya da son şey varlık birliği-dirliği ve birlikteliği ve ayrılmazlığı
birlikte öğrenme devinimive öğrenme hakkına irede bölünmezliği yasasına saygı ve doğal bağlılık yansıtması olacaktır;
geleceğin sonsuz olası ve açık olduğu bilen suje gelecek görgülü toplamaz; denemez ve ihtiyaç duymaz;
ölüm olmadığını bilen suje ölüm sonrası türetmez-görmez; ölümün ne öncesi ne sonrası ne berisi vardır yaşam ve varoluş bütündür ve heptir-süreğendir;
ruhun sonsuz olduğunu ve doğadaki doğal canlılık ve doğal bilinçlilik olduğunu bilen suje tekil ve bilindik ruhlar bulmaz ya da sınırlı ve geçici bulur/türetir tanıtlar ve sonra düzeltir ve erteler ve bunu hep yaşar ve bir bilene soralım der çünkü bu eksik cümle yapısı
size sonuç ve görgül sunamaz yani gerçek suje; gelcek onun için hep sonsuz açık ve şimdilidir ve şimdi içindedir; şimdi içinde yüzen gelecek beklenmez ve beklenimlerle karatılmaz ve kapatılmaz- gelceke açıktır; olasılıklar her zaman sınırlar,

gerçek izleniminde ve gerçek izlenimi edinme ya da bilgi toplama yolarında/ yöntemleri ve biçimlerinde;
yanıtlar ve izlenimler sorulara ilişkin benzeştirme ve öyküştürme dir,
soru yanıtı belirler ve soru nereye odaklanırsa yanıt oradan gelir;
sorunun bakıldığı yerden yanıt gelir, (görüntü ve ynaıt izlemlenir) soru çıpası ve evren anlaşıyışı ve kavrayışı çıpası büyütülmelidir önce ve soru bakışı ve soru bakış anlayış-dşünme- teknikleri genişleyimelri ve izlenimsel modellemeler üretilmeli-geliştilimeli ve genişletilmeli ve türetilmelidir;
ölüm sonrası kavramı subjektif ve geçersiz ya da yetersiz ve sürçük;
ve ölüm sonrası kavramı subjektif ve geçersiz olan sorgucu sorgusunda nasıl ölüm sonrası sonucu ve yanıtı toplayacak
subjektivite objektivite/objektif tanıtlık türemetez ta ki,

bilincin kavrayış yetileri akıl içinde geliştirilebilir ve genişletilebilir; ve sonsuz genişletilip çeşitlendirilebilir;
özel güçler aramaya giderse bu sapkınlık/sapmalar-tutarsızlıklar yaratır;
amacın doğası merak olmalıdır ve bilmek bilgi ve bilişsellik ve doğal evrem-evrim-gelişme hiss ve ihtiyacı doğal süreç içinde gelişir böylelikle ve tüm bunların sonucunda bi takım açımlar/aşımlar belirir ancak kişisel ve subjektiftir ve öyle kalacaktır;
bunları genellemek ve parantezlemek yersiz çünkü sonsuz suje kadar sonsuz algı ve devinim/deneyim çeşitlenimi ve belirimi algısı ya da sanrısı vardır; ve birbirini tutmaz; gerçek sanırıdır ve kendi içinde sanrıdır ya da sanrısızdır ne farkeder;

herkesin masalı farklı olacaktır; sujeler neden farklı ve farkı ne? sujeler farklı değilse sonuç ne ve ne olacak;
trans suje ya da hipnoz ya da farklı tanıklı suje denemlerinde ve aşımalarında diyelim,
eğer trans sujeci ortak bir amaç ve edinim belirlememişse ve olayı kotarlamamışsa bin farklı sujeden bin farklı ölüm sonrası sonucu/yanıtı damıtabilir ve bunlar bilişselleştirilemez;
yetenekler subjektif çünkü bilinç kendi içinde sonsuz yeteneklidir ve her yerde ve her şeyde ifade eder;
bunlarla bilim yapılmaz ya d bi yer evarmz; bilemz toplamaclığı bu
yaşam deneyim ve devinimdir yaşanmalı ve tanıklık edilemlidir ertelemeye ve tanıklık-kanıt toplamaya asla ihtiyaç yoktur; bunlar bilmemenin getirleridir ; keyfi çıkarılmalıdır-tüm aramalar keyfini kaçırır;

saf merak olmayan ve amacın doğası zaten düşünmenin getirdiği ve -kendi içinde- kendinden doğurduğu/oluşturduğu özgel merak olmayan yapımlar tutarsızlık yada sonuçsuzluğa gebedir,

merak ve ve ilgi odağı ve doğal düşünme içinde beliren ve yükselen çeşitlenip dağılan sorgular evrime yayımlanır; ya da evrende genişler ve hatta yüzer ve sonuç damıtıp türetir; , ve iletim tutarım yapar ve sonuç doğurur; benimsetir-yansıtır;
ve tüm bunlar biraz da olsa psikoparalojidir;

öğrenme kendinin dinamiği değildir; merak doğurgandır; öğrenme doğurur ve döller oluşturur;
öğrenme kendi içinde amaç değildir ve olamaz; sonuçtur;
öğrenme meraktır ve merak öğrenmedir; düşünmenin -düşünemsizce hatta- devinimi ya da kendi soru devinimi doğal düşünme refleksi;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
doğadaki canlılık bölünmez ve bilinçselliğinizin ve bilişselliğinizin nasıl evrimlemdiği önemli değildir? önemli mi? sonsuz mu olmak istiyorsunuz? neden?
ölüm korkusunu yenin atın bunlar palavra;
ruh zaten bilinçliliktir; ister evrene katışsın ister yapıya ya da ister doğaya ay da hadi katışamsın ve sonsuz evrimleşsin ve ölümle kurtuşup başka yaşamalra gitsi nve koşsun ne olur ve en son ne olur?
ve sonuç değişir mi ve gerçekten değişir mi? soruyorum ve soruyoruz?
zamansızlıkta zamansız sonsuz ruhlar ve bilinçlilik ve deneyimler yüzer ve sonsuz çoğalmalarla çeşitlenir ve yüzer;
e sonra en olur? ve sonra yoksa ne olur?
neyi bilmeye gerek var ki? düşünce tüm sonuçları sınar ve eler;
sonsuz sujenin sonsuz bilinçli ruh olduğunu/olacağını düşünün ve düşünelim bu mantıklı mı?

hayır parapsikoji neyi bilmek istiyor ve neyi bilmeye gerek var ki; bir özel güçler ve yetiler tanıtlaması;
özeller yok-özeller kim ve kimler ve onlar neden özel;
üstün yetiler varsa tüm varoluşundur ve paydaştır ve bölünmez
tüm bilim ve bilimsizlik gibi oda ölüm sonrası antimadde antigözlemci ya da sonuç ve kanıt arıyor;
kanıt ve tanıklık deneyimdir ve öyle kalacaktır; ölüm açık bir deneyimdir ve deneyimleyici gidip görmeli-deneyimler;
ya varolur ya yokolur? sonuç değişir mi ve değişecek mi? bilgi ve bilim sonucu mu değiştirecek, neden insanlar buna ve buınarla takıntılı
ölüme ve yokoluma korku ve acı-bilinemzlik; kaybolmama-yokolamama ve
,ölüm sonrasına korku acı ve bilinmezlik isnat etmekten vazgeçin tüm bunlar düzelecek ve aşılacak;
böyle bir biliem gerke yoktur çünkü yoktur
, birlikte yapan birlikte düşünen ve yoğunlaşan gruplayan ve gruplaşan birleşen insanlara ihtiyaç vardır ve her zaman da öyle olacaktır; birlikte düşünen;
ölüm korkusuzluğu yaşam korkusuzluğu yapar ve varoluş -varolma yapar ve her zaman böyle;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gerçek fizikötesi sujesi bilgi paylaşır ve girdiler, eşitler öğrenir-bilikte varolur-deneyimler-oynar-gelişir; geliştirir; çünkü fizikötesi yeteneği yoktur aklından başka,

hayır yukarıdaki resimdeki tüm şeyler kanıtlansın ve tanıtlansın ne olur
? sadece evrimsel bi basamağı ve ilerlemeyi ifade eder ve tanıtlar ve
evrenin bunu bize çeşitli suje ve deneklerle öncel hatırlatamalarını ve sunumlarını tanımlar ve tanıtlar ve ötesi değildir;
bir bilgi alma yolu? sizce öyle mi bu neyi açıklar;
bilgi nedir ama; insan dönüp dolaşıp us sonsuzluğunu ve akıl bağışıklığını ve bileşikliğini ve tümelliğini-aynılığını- - içeçliğini- öğrenecek;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir varoluş için bir anti varoluşa ve varoluşsuzluğa ihtiyaç vardır ve gerçek ihtiyaç
ve gerçek bir varoluş için gerçek bir varoluşsuzluk deneyimi ve travması gereklidir;
ve yaratılmalı tanımlanmalı-benimsenmelidir;

varoluşsuzluk olmadan varoluş ve varolmak tanımlanabilir mi? deneyim içinde bütün ve ihtiyaç- döngüsel;

biz yok mu olacağız bir soru değildir (bilgi üretmez ya da derlemez çünkü bir ahlanma-vahlanma halidir bu ve varoluş güvensizliği travması ve bunalımıdır ve deneyimlenmeli -değerlendirilimeli ve kutsanmalı o! ne güzel değil mi? ve sarsınstısı ve sarsıntı gereklidir iyi ve sizi kendinize getirir Laura, açık)
bakın ve kendiniz cevaplayın çünkü açık ve cevap açık ve her zaman açıktır;

yokolmanız bir son hali mi ? ve ne olacak düşündünüz ve sorguladınız mı? ve kim bve ne yokolacak?

acılardan korkuyorsunuz ve kaçıyorsunuz hepsi bu! bunu görün ve bitirin;

ve eğer bir son haliyse ne olacak ve kim ve ne kalacak?

ben yokolmak istemiyorum subjektif çünkü subjektif bakın ve iyi bakın çünkü yokolursanız yokolursunuz ve yokolmak istemezsiniz;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bilgi nedir Laura? (Laura bir hayali kahraman içsel soruşmacı-görüşmeci)

kim kimdir Laura ve kim nedir?
kim olursa ne olur kim ölürse ne olur ve kim varolursa ne olur ve ne değişir?
kim yokolacak ama?

bir kimlik mi? bir kişilik mi? bir karakter ya da yoksa bir varoluş mu? siz tek başınıza bölünmüş bireysel bir varoluş ve ötesi misiniz?
ne kalacak işte her şey yerli yerinde ölenler ölüyorlar ve ölüyorlar işte;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
evren soru ve cevaptır ve düşünme nedir?
düşünme matematiktir; bir geniş
ve evren soru ve cevaplarla konuşur, mucizelere tanıklık eder ve mucizeler yansıtır ve kalpleri birleştirir ve insanları da;
soru cevap mucizedir ve öğrenme bir geniş; mutluluk mucizedir ve neşe de öyle ve kalplerin birleşmesi gerçek mucizedir,
insan mucizedir kendi içinde,
neden insanlar başka yetenekler ve üstünler arıyor ki?
bir milyonu olanlar kalplerini insanları birleştirmeye yatırsınlar;
neden yaşıyor ki ve neden birleşmiyor ki ve özel yetenekleri ve güçleri ne yapacak ve ne için kullanacak, gelecek deneyleri mi?
neden bir milyonu olanlar eşit ve adil bir dünya kurmak için savaşmıyormuş?
ya da neden o parayı oraya yatırmıyor?
herkesin eşitliğinden-özgürlüğünden- başka büyük mucize ve yetenek varmıymış?
kurulmuş ağlara düşenlerin sonu ne olur? ya da ne oldu?
onlar b.. bulur o sujeleri ve tanıklıkları;
eşitlik ve tanıtlık ve özgürlük ve sujelik bulur;
insan kendi içinde mucizeler yumağı ve mucizelere tanıklık eder her an ve her an ve her an yeniden ölür ve yeniden dirilir-mucize ne?
bir mucize diğerinden büyüktür ve üstün neden? ney neye göre mucizedir; başka bir bir büyüklük ya da mucize yanında hepsi sıfır ve eksik ve sıradan kalır değil mi?
son büyüklük?
son büyüklük ilk büyülküktür ve hep aynıdır,
burada ya da başka yerlerde yüksek tanıklıklar ve görgüller türetmek isteye nevren türetir;
evren bir sujeyi tanıtlar ve tanık tutar; suje evrene kanallık eder ve herkes bunu yapar ve yapabilir o halde evren bir sujenin başka bir sujeden seçimi ne? tanıklığı ne? ya da üstünlüğü farklılığı ve görgülü ne?

özel görgülleri olanlar özel mi ve yüksek mi ve onlar eşitlik ötesi eşitsizlik iddia ediyorlar mı? sordunuz ve tanıtladınız mı?

tüm türetmeler bir gerçeği örtmek içindir ya da gerçek bir ağ kurulur ve şebeke ve tanık yakalanır değil mi? ve beni yakaladınız mı? ve bulun o zaman?
tanığı yokoluşta yakalayın siz;

bir sujede bir yetenek yoktur-suje sujedir ve yetenek evrenin; varoluşun ve doğal canlılığın;
suje kurcalamıyı bırakın
evreni arayın ve sökün;
bulduğunuz ben değilim ve ben olmayacağım hiç bir zaman ve buna tanıklık edeceksiniz?
suje üzerinde yapılacak hiç bir deneyde hiç bir sonuç bulgullanamaz;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
para her zaman tuzaktır ve tuzak tuzaktır;
deneklere ne oldu?

gerçek yalanlarla gizlenir ve en iyi gizleme yolu budur;
sonsuz suje ve hepsi-bir ve aynı eşit yetenekte başka bir veri bilgi ve bulgu bulamayacaksınız;
neden sujelere saldırıyorsunuz ve buna artık bir son verin;
kaçırmalara bir son verin ve kendinizi açığa çıkarın- ifşa-deşifre edin ve tanıklık edin-tanıklık isteniyor ve bunu evren sizden istiyor/ bekliyor ve açık olarak burdan yazdık;
okuyucu baremlemesi sonucu gelişen yalanları gözleyin ancak sonucu ve hiçbir sonucu değiştirmeycek bizsiziz ve siz bizsiniz ve bunu artık biliyor ve görüyorsunuz;

"yeter ki hayrete düşmeye meyilli ol sen"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
lütfen okuyun ve okutun ve dostlarınızla paylaşın- insanlık onuru adına ricamız ve tememnimizdir;

gerçeğin ifşası ve tam ifşası yakını deneme;

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Iyide, bu bir para mevzusu degil ki.

James Randi Foundation'in ortaya koydugu "1 Milyon Dolar Sinavi" dunyada bilim cevreleri tarafindan cok iyi bilinen bir organizasyondur. Aslinda bu organizasyonun olmasi, parapsikolojiye yeterince onem verilmedigine dair butun elestirileri bosa cikariyor. Kredibilitesi yuksek bircok akademisyen, islerini guclerini bir kenara birakip, paraherhangi bir yetenegi oldugunu soyleyen, herhangi birisini, herhangi bir on sart gerektirmeden dinliyorlar, zaman ayiriyorlar, ve bu yeteneklerini test etmeyi kabul ediyorlar.

Etrafinizda bu yetenege sahip oldugunu soyleyen insanlarin, bilimsel cevreler tarafindan taninmalari, ciddiye alinmalari, dunyayi degistirmeleri icin tek bir email gondermeleri yeterli.

Bundan daha fazla ne istenebilir ki?

Para ya da şov yapmak, ispat v.s. için bu yetenekler kullanılamaz, kullanıldığı an çok ağır bedeller ödemeyi göze almış olursunuz ki bunun bilincinde olan birisi için para birşey ifade etmez.

Ben de kendimi bu yönde geliştirmeye çalışıyorum henüz başaramadım:) Başarsam bile bu sınava asla katılmazdım şayet bu yeteneğim ile yapmam gereken hayırlı birşeyler varsa ve para olmadan olmaz ise zaten para beni gelir bulur, bulmuyorsa da henüz zamanı gelmemiştir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
[video=youtube;tH8FpDEu5KM]http://www.youtube.com/watch?v=tH8FpDEu5KM[/video]

ls2

Kahin
Onursal Üye
  • gerçekten havada gezinebiliyorlar mı [MENTION=4628]sanalmanik[/MENTION]. sizin görüşünüz/düşünceniz nedir?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben görmedim ve yaşamadım, (bu yönde bi çalışma-gelişmem yok ve ihtiyacımda ) teşekkür ederim ve bi fikrim yok ancak sevdiğim-saydığım inandığım ya da inanasım geldiği/gelen bi insan Canku

Canku'yu çok severim, aklı başında bilindik bi adam/insan; hani sözüne amiyane olacak ama tipine kıymet verilen hürmet edilen/sayılan insanlar vardır
yani o diyorsa kanıttır benim için ve değilse bile çok güçlü bir öngörü ve görmek ya da deneyimlemekten öte kanıttır
hiç olmasa da kanıttır, kanıttır çünkü bi manipülasyona ve bilgi kirliliğine-dezenformasyona'a hizmet etmiyorsa (yada bilinçli hizmet ve servis etmiyorsa;)
bunu ölçümleyemiyorum ama emin değilim;

bizim içinse/benim içinse;
uçmaya kaçmaya gelince;
bilinç/akıl içinde olur her şey ve uçmaya kaçmaya yükselmeye ya da belirtilen tüm o şeylere ya da şeylerin olmasına gerek kalmaz;
bunların olması da olmaması da bi anlam ifade etmez;
hatta tüm o liste ve resim birbir ispatlansa bi anlamı yok inanın,

Agaç kadar sabit ve olduğunuz yerde hiçbir doğaüstü fenomen ve görüngü olmadan düşünce öyle bir devinir ve açılır ki sizin için her deneyime takastır ve yeğdir

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar